Verilen borc

Biz de 16 sene önce ev almak için halamdan borç istemiştik
Canım halam ikiletmedi bile hemen gönderdi

Düşünüyorum da eşi yada çocuklarından biri arayıp geri isteseydi yaşadığım hayal kırıklığı eşime karşı mahcubiyet…

O zaman sen benim yiğenimsin size yardım etmeyecem de kime edecem demişti
Hepimiz de emeği çoktur

Şimdi herşeyimiz var çok şükür o zor zamanımda yanımda oldu ya dünyaları istese veririm

Her kötü gün geçiyor kimse ömür boyu muhtaç kalmıyor eşinizin de sevdiği biri demek ki kırmak istememiş tek yaptığı hata sizden gizli göndermesi
Onu da aranızda halletmeliydiniz
Size söyleseydı belki altın bozdurduk ödeyeceğiniz zaman altın olarak ödersiniz derdiniz ortak karar olarak ama ne gerek vardı ki tekrar aramaya filan
şöyle düşünüyorum bir insanın zaten niyetini bilirsiniz ki bence kadın eşimi gayet iyi tanıyor biz daha önce bu hastalandığında para göndermiştik borç olarak değil karşılığını zaten beklemedim gelmedi de. ama bu durum farklı nezaket vicdan meselesi tl olarak vermek.

hala bekliyorum ama bence o yüzleri yok. kendisini tanıyorum zaten öyle masum iyi niyetli değiller eşim de akrabalarına hep melek gözüyle baklıyor bu erkekler niye böyle?
Aslında biliyorlar ama yiğitlikten laf söylemiyorlar bence. Ya da ne biliyim can kan mı akıllarına geliyor evlendikten sonra bilemiyorum

Altin bozduk demek yerine eşim benden habersiz kredi cekmis aylik taksitleri siz odeyin de denebilirdi ya da faizi de şu kadar toplam geri ödemesi bu diyebilirdiniz.
Hata esinizde
Hayir demeyi öğrensin her isteyene para vermek de ne bileyim kadinin parasi uzerinden hesap yapmak oluyor nasilsa hanim da çalışıyor oderim diye düşündü herhalde ama bu bariz yalan soylemek. Bosanmaya kadar gideri olan bir konu

Gelişmeleri yazıyorum bugun arayıp herşeyi anlatmis iban verin atalim demis eşimde tabi bana telefonda kizmalar filan bende sinirlendim kiza yazdım esim iste bana yazabilirsin dedim o da iban gonderecektim annemin borcunu odeyecektim dedi. bende esime sordum sen hallet beni karistirma filan bende attım ibani 51 gondermis bileziğini bozmussun zararın olmuştur diye mesaj atmış bende teşekkür ederim çok inceniz yazdım 1000 tl sini geri gonderdin 50.000 de malum sahisa kavga ettik bende ağzıma geleni soyledim filan evden gitti. :)

merhaba kızlar benim de bir derdim var size yazmak istedim biliyorum yanlış yaptım ama olayı kısaca yazacağım.
Esimi bir kaç gün once sehir dışındaki halası aradı. Ev alacağı için borç istedi eşimde, yardımcı oluruz gibisinden bişey dedi. Bende teli kapattıktan sonra dedim ki nasıl vermeyi planliyorsun ben birikimimden veremem dedim zor biriktiriyorum dedim. Yok vermeyiz zaten belki oylesine filan demistir dedi neyse bir kac gun sonra hesaplarina bakarken esnek hesabın yükseltildiğini 50.000 tl hesaptan gönderdigini gördüm sok yaşadım kavgalar kıyafetler bana sormadan nasıl gönderirsinler peki dolar altın kuru ile mi gönderdin dedim yok dedi tl filan ona ayrı bir sinir oldum yani tl pul oluyor 1 sene sonra 50.000 tl değer kaybediyor. Bu geldi özür diledi çok pişmanım sana sormadan gönderdiğime filan dedi ama huzursuzum çünkü baya zorlayacak bizi ben çalışıyorum eşimde çalışıyor hiç kimseye hayır diyemiyor ve ne zaman vereceği belli değil en sinir edende bu huyu. halası da kredi çekmeden halletmek istemiş belli ki e ben faiz ödeyeceğim. bende ne yapsam da bu durumu biraz düzeltsem diye kızına hayırlı olsun falan konuşurken dedim eşim söylememiş ama ben bileziğimi bozdurdum tl değilde o gün ki kurdan verme şansınız var mı biliyorsunuz ülke ekonomisi tl değer kaybediyor filan kızıda bilseydik istemezdik sizi zor durumda bıraktık falan dedi. bende acelesi yok ne zaman verirseniz verin ama benim durumumda iyi değil iki çocuk okutuyorum. sonrasında bişey yazmadı.
Çook sinir bozucu bir durum ya. Sizin emeğiniz var o parada. Benim eşimin ailesinin de borç isteme huyu çoktur eşim göndermemeye çalışır, hele habersiz gönderse ya da rızam yokken gönderse ben de kıyameti koparırdım susmamanız iyi olmuş hele sonradan altın ile istemeniz çok daha güzel olmuş. Eşiniz de umarım akıllanır.

Çook sinir bozucu bir durum ya. Sizin emeğiniz var o parada. Benim eşimin ailesinin de borç isteme huyu çoktur eşim göndermemeye çalışır, hele habersiz gönderse ya da rızam yokken gönderse ben de kıyameti koparırdım susmamanız iyi olmuş hele sonradan altın ile istemeniz çok daha güzel olmuş. Eşiniz de umarım akıllanır.
Yorumu güncelleyemediğimden burdan tekrar yazıyorum altın olarak istemek tefecilik gibi oluyormuş sanırım. Yani tl ise tl, altın ise altın borçlanılmalı. Diğer türlü siz üstüne faiz koymuş oluyorsunuz hoş olmuyor. Düzeltmek istedim. Güncellemenizi de okudum paranızı geri almışsınız umarım aranız da düzelir.

Gelişmeleri yazıyorum bugun arayıp herşeyi anlatmis iban verin atalim demis eşimde tabi bana telefonda kizmalar filan bende sinirlendim kiza yazdım esim iste bana yazabilirsin dedim o da iban gonderecektim annemin borcunu odeyecektim dedi. bende esime sordum sen hallet beni karistirma filan bende attım ibani 51 gondermis bileziğini bozmussun zararın olmuştur diye mesaj atmış bende teşekkür ederim çok inceniz yazdım 1000 tl sini geri gonderdin 50.000 de malum sahisa kavga ettik bende ağzıma geleni soyledim filan evden gitti. :)
Seni aramadan eşini aramasını art niyetli buldum.Sanki seni eşine şikayet ediyor aklınca.İyi niyetli olsa seni tekrardan arayıp ya da msj atıp iban gönderecektin paranızı iade edicem diyebilirdi.Arkandan iş çeviren eşinde üste çıkıp evden gitmiş bide.Olan hiç bi suçu olmayan size oluyor.Boşverin paranızı aldınız en azından

Yorumu güncelleyemediğimden burdan tekrar yazıyorum altın olarak istemek tefecilik gibi oluyormuş sanırım. Yani tl ise tl, altın ise altın borçlanılmalı. Diğer türlü siz üstüne faiz koymuş oluyorsunuz hoş olmuyor. Düzeltmek istedim. Güncellemenizi de okudum paranızı geri almışsınız umarım aranız da düzelir.
TL borç verip aynı tutarı o günkü değerinden hesaplayıp altın olarak istemek hakkını korumak olur.Belki elimde borç verecek altın yok ama tl var.Gidip altın alıp altın mı vereyim.Bu olay tefeciliğin yanında çok masum kalır.Tefecilik karşındakinin o günkü zor durumundan faydalanıp verdiğini misli misli fazlasıyla istemektir

Ne verildiyse o ödenir döviz verseydiniz onu alırdınız TL almış TL ödeyecek. Tefeci misiniz siz? Kesinlikle eşin sorunlu ve saf geldi bana sanki çok zengin yani gizli şekilde vermesi bile zannediyorum boşanma sebebi bile sayılabiliyormuş. Yanlış hatırlamıyorsam.

merhaba kızlar benim de bir derdim var size yazmak istedim biliyorum yanlış yaptım ama olayı kısaca yazacağım.
Esimi bir kaç gün once sehir dışındaki halası aradı. Ev alacağı için borç istedi eşimde, yardımcı oluruz gibisinden bişey dedi. Bende teli kapattıktan sonra dedim ki nasıl vermeyi planliyorsun ben birikimimden veremem dedim zor biriktiriyorum dedim. Yok vermeyiz zaten belki oylesine filan demistir dedi neyse bir kac gun sonra hesaplarina bakarken esnek hesabın yükseltildiğini 50.000 tl hesaptan gönderdigini gördüm sok yaşadım kavgalar kıyafetler bana sormadan nasıl gönderirsinler peki dolar altın kuru ile mi gönderdin dedim yok dedi tl filan ona ayrı bir sinir oldum yani tl pul oluyor 1 sene sonra 50.000 tl değer kaybediyor. Bu geldi özür diledi çok pişmanım sana sormadan gönderdiğime filan dedi ama huzursuzum çünkü baya zorlayacak bizi ben çalışıyorum eşimde çalışıyor hiç kimseye hayır diyemiyor ve ne zaman vereceği belli değil en sinir edende bu huyu. halası da kredi çekmeden halletmek istemiş belli ki e ben faiz ödeyeceğim. bende ne yapsam da bu durumu biraz düzeltsem diye kızına hayırlı olsun falan konuşurken dedim eşim söylememiş ama ben bileziğimi bozdurdum tl değilde o gün ki kurdan verme şansınız var mı biliyorsunuz ülke ekonomisi tl değer kaybediyor filan kızıda bilseydik istemezdik sizi zor durumda bıraktık falan dedi. bende acelesi yok ne zaman verirseniz verin ama benim durumumda iyi değil iki çocuk okutuyorum. sonrasında bişey yazmadı.
E siz de ne zaman verirseniz verin demişsiniz. Eşiniz halt etmiş bu arada. Bu sadece para meselesi de değil hadsizlik sizi yok sayma. Bilerek dememiş. Sizi eve irtak eş göz7yle bakmıyor.

TL borç verip aynı tutarı o günkü değerinden hesaplayıp altın olarak istemek hakkını korumak olur.Belki elimde borç verecek altın yok ama tl var.Gidip altın alıp altın mı vereyim.Bu olay tefeciliğin yanında çok masum kalır.Tefecilik karşındakinin o günkü zor durumundan faydalanıp verdiğini misli misli fazlasıyla istemektir
Evet altın alıp altın vermek lazım. Borç tl ile tl ile ödenir altın ise altın ile.

Oncelikle hala suclu, faiz odemek istemeyip borc istedigi icin. Bir akilli o zaten.
Sonra da esiniz suclu size vermicem zaten diye yalan soyleyip faizsiz isini halletmek isteyen halaya kendisi faiz yiyip olmayan parayi verdigi icin. Yok demek bu kadar mi zordu cidden? Bir de TL vermis yokus asagi deger kaybetmiyor gibi. Resmen akilsizliklar silsilesi.
Insanlar ayip etmissiniz falan demis ama, bence iyi yapmissiniz. Dolayli yoldan aslinda bu ise razi olmadiginizi soyleyerek. Bilsek istemezdik demisler bi de en bastan istememeleri lazimdi. En kisa zamanda paranizi verirler, bir daha da istemezler bence. Esiniz kendi isguzarligi yuzunden mahcup oldugu ile kalmis.
Kocasi aklinca hava atacak kendi ailesine benden birc istediler sak diye verdim diyecek .hic baskasi ici kredi cekilir mi ya ?
Yüzde 3.5 4 ten asagi degildir faizi .

X