Vesayet Davası

Telekey

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
25 Temmuz 2021
1
0
28
Benim sorum vesayet davası ile ilgili. Böyle bir dava sürecinde bulunan veya dava hakkında bilgi sahibi olanlardan bilgi paylaşımı bekliyorum. Babam savurgan bir insan. Para harcamayı çok seviyor. Tam bir tüketim çılgını. Her ay giderleri gelirini aşıyor. Param yok asla demez. Kim ne kadar isterse hemen verir. Bizi de yoklukta büyütmedi, anneme de yokluk çektirtmedi ama borçtan başka da birikim yapmadı. Sanırım artık muhasebe kabiliyetini de kaybetti. Ya da artık veryansın ediyor. Çünkü biraz serseriliğe de yönelmeye başladı. Alkol tüketiyor, alkoliklerle takılıyor. Gamsız gibi gözükse de alacaklıları onu aradığında çok mahcup oluyor ve açıkçası günden güne çöküyor. Her yere yetişmeye çalışıyor. Yaptıklarının yanlış olduğunu bilmesine rağmen hala borç alıyor, kredi çekiyor. Maaş kartını anneme vermiş fakat telefondan kartını kontrol edebiliyor başka bir hesabına kredi çekip para aktarıyor ya da borçlularına para gönderiyor. Avukata danıştık ve bize vesayet davası açmamızı önerdi ama çevremizden duyduğumuz kadarıyla bu davalarda kısıtlanan kişinin savunmasına öncelik tanınıyor ve davalar çok uzun sürebiliyormuş. Eğer böyle bir işe girişirsek hemen çözüme kavuşmasını istiyoruz. Çünkü babam ailesine ayrı zarar vermeye başladı kendi sağlığına ayrı zarar vermeye başladı. Onun iyiliği için kısıtlanması gerekiyor. Hesap hareketlerine dahil makbuzlar elimizde var. Bunlar savurganlığını kanıtlamak için yeterli midir? Alkol kullanması kötü yaşam tarzı olarak gösterilebilir mi? Parasını yönetememesi ve geçmişte yasadışı kurumlardan (mafya) borç alması savunmaya eklenebilir mi? Vesayet ile ilgili tecrübesi olan kişilerden uygulamaya yönelik bilgileri benimle paylaşmalarını isteyebilir miyim?

X