Yanik Ve Donma Ilkyardimi

BenTulis

KURŞUN KALEM
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2007
720
6
YANIKTA İLK YARDIM

Yanık yeri su ile yıkayın, içi su dolu kabarcıkları patlatmayın. Yanık yerin hava ile ilişkisini kesmek için mendil yada çarşaf ile örtün. Şok durumunu önleyin. Şuuru yerinde ise bol sulu gıda veriniz. Hemen hastaneye gönderin. Yanık kol ve bacağı kalp seviyesinden yukarı tutun. Yanık yerde bulunan yüzük, bilezik vb. çıkartılmalıdır. Büyük yanıklar zaman geçirilmeden hastaneye gönderilmelidir.

Yanıkta yapılması gerekenler:

Yanık yerin üzerine salça, yoğurt, diş macunu vb. şeyleri sürmeyin. İçi su dolu kabarcıkları patlatmayın. Yapışmış olan elbiseleri yaranın etrafından keserek çıkartın.

DONMALARDA İLK YARDIM

Değişik derecelerde soğuğun etkisi ile donuk meydana gelir. En çok sırasıyla ayak parmak uçları, kulak, burun ve el parmaklarında donma görülür.

1.Yaralıyı donma bölgesinden kurtarın. Rüzgardan koruyun. Açıkta iseniz kapalı bir yere girin.

2. Elbiselerini çıkartın. Deriye yapışmış ise ılık su ile buzunu eritin. Battaniyeye sarın
Kesinlikle soba-lamba gibi sıcak cisimlerin yanından uzak tutun. Karla yada elinizle ovuşturmayın. Nefesinizle ısıtmaya çalışın.
3. Kuru ve ısıtılmış giyecekler giydirin. Kol ve bacaklarını hareket ettirin. Deri normal rengini ve ısısını tekrar kazansa da hemen yürütmeyin. Derinin rengi 30 dakika düzelmez ise hemen hastaneye götürün.

4. Duruş yeri kalp seviyesinden yukarıda tutun. Bilezik,yüzük vb. çıkartın. Oluşan su dolu kabarcıkları patlatmayın.

5. Şuuru yerinde ise şekerli sıcak içecekler verin.

6. Nabız ve solunumu kontrol edin. Gerekli ise yapay solunum ve kalp masajı yapın.