Yaşa saygı mı? kişiye saygı mı?

Melendan

Guru
Kayıtlı Üye
3 Ekim 2012
2.228
2.010
38
Geçen günlerde bunun tartışmasını yaşadık aramızda.'' senden yaşça büyük biriyse ne olursa olsun saygı duymalısın saygısızlık yapamazsın.'' tamda bu cümleyle başlayan bir tartışma. ben çok merak ediyorum gerçekten saygı yaşla mı kazanılıyor. saygın davranışlarda bulunursan saygı görürsün, yaşının büyük olması demek bana ağzına geleni söyleyebileceğin ve benimse sus pus olmam demek anlamına gelmemeli. bu saygıdan ziyade kendi özgüvenine belki onuruna belkide gururuna yaptığın bir saygısızlık olmaz mı? örnek vermek gerekirse; Kayınvalideniz sizin hayatınızı ele geçirse ben anneyim sen benim oğlumla evliysen ben ne diyorsam onu yapacaksın, karşımda el divan duracaksın, çağırınca geleceksin,beni görünce elimi öpmeyi ihmal etmeyeceksin, akşam benim istediğim yemekleri yapacaksın,annen babanla görüşürken önce benden izin alacaksın, bana saygı duyacaksın dese, merak ediyorum kaçınız saygı duyardınız. böyle bir kayınvalidenin ben saygıyı hakkettiğini düşünmüyorum. ama o anneymiş o yüzden saygısızlık yapılamazmış bu cümle beni boğuyor gerçekten. sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Geçen günlerde bunun tartışmasını yaşadık aramızda.'' senden yaşça büyük biriyse ne olursa olsun saygı duymalısın saygısızlık yapamazsın.'' tamda bu cümleyle başlayan bir tartışma. ben çok merak ediyorum gerçekten saygı yaşla mı kazanılıyor. saygın davranışlarda bulunursan saygı görürsün, yaşının büyük olması demek bana ağzına geleni söyleyebileceğin ve benimse sus pus olmam demek anlamına gelmemeli. bu saygıdan ziyade kendi özgüvenine belki onuruna belkide gururuna yaptığın bir saygısızlık olmaz mı? örnek vermek gerekirse; Kayınvalideniz sizin hayatınızı ele geçirse ben anneyim sen benim oğlumla evliysen ben ne diyorsam onu yapacaksın, karşımda el divan duracaksın, çağırınca geleceksin,beni görünce elimi öpmeyi ihmal etmeyeceksin, akşam benim istediğim yemekleri yapacaksın,annen babanla görüşürken önce benden izin alacaksın, bana saygı duyacaksın dese, merak ediyorum kaçınız saygı duyardınız. böyle bir kayınvalidenin ben saygıyı hakkettiğini düşünmüyorum. ama o anneymiş o yüzden saygısızlık yapılamazmış bu cümle beni boğuyor gerçekten. https://www.saglikpersonelleri.com/ sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Valla işin zor benim başımada böylesi gelmez inş çok çekiniyorum bu yüzden evlenirken kaynana da en önemli kriterlerimden biri cins biriyle evlenmem çünkü çok sıkıntı oluyor yada başında sana sahip çıkıcak bir koca olması lazım.

Saygı hak edilir her zaman.

valla yaşı herkes alıyor kimse kusura bakmasın. yaşlı başlı dediklerimiz kendini ilgilendirmeyen şeylere burnunu sokup ama yaşlıyım ben saygı duy diyemez. saygı kazanılır. yerinde davransın herkes saygı duyar.

sırf yaşı büyük diye kimse saygınlık kazanamaz yaptıklarıyla kazanır.

Geçen günlerde bunun tartışmasını yaşadık aramızda.'' senden yaşça büyük biriyse ne olursa olsun saygı duymalısın saygısızlık yapamazsın.'' tamda bu cümleyle başlayan bir tartışma. ben çok merak ediyorum gerçekten saygı yaşla mı kazanılıyor. saygın davranışlarda bulunursan saygı görürsün, yaşının büyük olması demek bana ağzına geleni söyleyebileceğin ve benimse sus pus olmam demek anlamına gelmemeli. bu saygıdan ziyade kendi özgüvenine belki onuruna belkide gururuna yaptığın bir saygısızlık olmaz mı? örnek vermek gerekirse; Kayınvalideniz sizin hayatınızı ele geçirse ben anneyim sen benim oğlumla evliysen ben ne diyorsam onu yapacaksın, karşımda el divan duracaksın, çağırınca geleceksin,beni görünce elimi öpmeyi ihmal etmeyeceksin, akşam benim istediğim yemekleri yapacaksın,annen babanla görüşürken önce benden izin alacaksın, bana saygı duyacaksın dese, merak ediyorum kaçınız saygı duyardınız. böyle bir kayınvalidenin ben saygıyı hakkettiğini düşünmüyorum. ama o anneymiş o yüzden saygısızlık yapılamazmış bu cümle beni boğuyor gerçekten. sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Kesinlikle kişiye saygı

X