Yatılı görümce sorunsalı

Bir insanın mental problemleri yoksa,kafayı yememişse, aklını sıyırmamışsa
Bayramda iftar olmayacağını bilir.

Bunun için karşıdaki insanın TDK b.ku yutmuş gibi tüm kurallara uygun cümle yazmasına gerek yoktur.

Bayram ve iftar kelimeleri aynı cümlede geçse bile bilir aslında karşıdakinin ne kastettiğini.

Tabi amacı başka değilse.

Ne kastınız yahu?

Ayan beyan apaçık belli olan mesaj için ne yorumlar yazılmış sayfalarca.

2+0=2 kadar açık net konu sahibinin cümlesi

Sahsen konu sahibine hak verdim. Boş kalabalik insani yoruyor, hele yatili ise. Kaldi ki görümcenin kücük cocuklari varsa isleri konu sahibine kitliyorlardir. Eh sonuc gidip iki kat iş yapiyorsun. Ne gerek var? Bir olur iki olur. Ama her defasinda böyle "denk" gelinmez

Bayram için aile evinde toplanıyorlar yalnız.

Toplanmaya degilde ,konu sahibi yatili kalma kismindan huzursuz sanki? Ilk mesaji okudum sadece.
Bayramlarda memlekette anne baba evinde toplanıp, kalma sıkça olan bir şeydir. Buradaki durum da bu.

Görüncenin biri emzikte, biri halen bebek sayilabilecek yaşta, biri de ilkokul başlangıç çağında 3 çocuğu varmış. Kadının evi 30 km uzakta diye bayramın her günü yatmaya evine gidip, gündüz gelsin isteniyor. Mesafe kısa olsa da böyle bir şey 3 küçük çocuğu olan bir insan için ancak eziyet olur. Ki maddi açıdan da gereksiz bir harcama olarak görüyor olabilirler. Anne evinde kalacak 1 odaları varsa neden git gel yapsınlar ki.

Bayramlarda memlekette anne baba evinde toplanıp, kalma sıkça olan bir şeydir. Buradaki durum da bu.

Görüncenin biri emzikte, biri halen bebek sayilabilecek yaşta, biri de ilkokul başlangıç çağında 3 çocuğu varmış. Kadının evi 30 km uzakta diye bayramın her günü yatmaya evine gidip, gündüz gelsin isteniyor. Mesafe kısa olsa da böyle bir şey 3 küçük çocuğu olan bir insan için ancak eziyet olur. Ki maddi açıdan da gereksiz bir harcama olarak görüyor olabilirler. Anne evinde kalacak 1 odaları varsa neden git gel yapsınlar ki.
O kismida dogru.
Burda bayramin ilk gunu gideriz sadece. Onu dusunerek yazdim.

Konu sahibinin kocasının sesi çıkmıyor çünkü işine geliyor. Ortam birden haremlik selamlığa dönüp, erkeklerin gayet rahat takıldığı, tatil yapabildiği yerde, kadınlar sürü gibi mutfakta. Benim de eş çevresinden birileriyle, bu tarz bir kaç saçma deneyimim oldu, ben de üzerine mesafe koydum, eşime sen git eğlenmene bak dedim.

Bu tarz ortamlar açıkçası benim sevdiğim ortamlar değil. Diğer kadınlar sorgulamadan yapıyor diye, sen de baskı hissediyorsun, ya da en saçma kısmı saçmasapan muhabbetlere sıkışıp kalıyorsun. Ben evimde zaten iş yapıyorum, sorumluluğum var, giyinip gittiğim yerde de ellerimi deterjana sokmuş ya da tanımadığım birinin çocuğu peşinde koştururken geçirmeyi zevkli bir aktivite olarak görmüyorum.

Konu sahibi bence sıklığı azaltın, komün gibi 500 kişi kalınmaz her bayramda. Eşiniz neden sizi dinlemiyor anlamıyorum. Bu tarz gelenekler eskidenmiş ya, artık herkes çalışıyor, yoruluyor sorumlulukları var kent yaşamında. Bir nefes alacağım tatili de kimsenin keyfi için geçiremem.

Hele de eşimin hiç. Neden derseniz? En başında demiştim geleneksel rolde erkeğe giren çıkan yok, oturur sigarasını yakar maç, siyaset konuşur, çayı yemeği önüne gelir. O eğlenecek diye ben tatilimi harcamam. Kocalar da eşleriyle aynı düzlemde olsalardı yüzde 80'i gitmezdi eminim. 5 günlük tatilse 2 gün kalın dönün evinize baş başa geçirin en azından dinlenirsiniz ya da eşiniz kendi gitsin.

Çok saçma ya. Eşiniz sizi hiç düşünmüyor gibi geldi bana.

Eşim de sorun evet zaten başından beri arkadaşlara da söyledim aile terapisti ne de gittik. Ben mi ailesine takıyorum diye kendimi sorgularken buraya yazmış bulundum zaten. Araba sorununu hallettik sonradan o inatlaşma bitti eski bencilliği yok o konularda en azından. Tersine ısrar ediyor şimdi daha yakın bir okulda olmama rağmen sen al ben her şekilde giderim diye. O konuda değişmesi aile konusunu halletmemizden bağımsız tabi
Alın arabayı eğer almadıysanız bence bi yerden başlayın ipleri elinize almaya.Kendi rahatınızı siz düşüneceksiniz önce.İnş bu konuyu da çözersiniz.Yani eşiniz görmüyor mu sizin orda yorulduğunuzu ya da görmezden mi geliyor.Bidaha gideceğiniz zaman sizde sürpriz yapın madem.Önce görümcenize gidin sürpriz diye ordan kv evine geçin.Yine de sizle gelecek olurlarsa kv evine eşinizle anlaşma yapın önceden onlar gelirse siz az durun.Hem maddi hem manevi açıdan yüklermiş size.Umarım eşin de anlayışlı olur

Konu sahibinin kocasının sesi çıkmıyor çünkü işine geliyor. Ortam birden haremlik selamlığa dönüp, erkeklerin gayet rahat takıldığı, tatil yapabildiği yerde, kadınlar sürü gibi mutfakta. Benim de eş çevresinden birileriyle, bu tarz bir kaç saçma deneyimim oldu, ben de üzerine mesafe koydum, eşime sen git eğlenmene bak dedim.

Bu tarz ortamlar açıkçası benim sevdiğim ortamlar değil. Diğer kadınlar sorgulamadan yapıyor diye, sen de baskı hissediyorsun, ya da en saçma kısmı saçmasapan muhabbetlere sıkışıp kalıyorsun. Ben evimde zaten iş yapıyorum, sorumluluğum var, giyinip gittiğim yerde de ellerimi deterjana sokmuş ya da tanımadığım birinin çocuğu peşinde koştururken geçirmeyi zevkli bir aktivite olarak görmüyorum.

Konu sahibi bence sıklığı azaltın, komün gibi 500 kişi kalınmaz her bayramda. Eşiniz neden sizi dinlemiyor anlamıyorum. Bu tarz gelenekler eskidenmiş ya, artık herkes çalışıyor, yoruluyor sorumlulukları var kent yaşamında. Bir nefes alacağım tatili de kimsenin keyfi için geçiremem.

Hele de eşimin hiç. Neden derseniz? En başında demiştim geleneksel rolde erkeğe giren çıkan yok, oturur sigarasını yakar maç, siyaset konuşur, çayı yemeği önüne gelir. O eğlenecek diye ben tatilimi harcamam. Kocalar da eşleriyle aynı düzlemde olsalardı yüzde 80'i gitmezdi eminim. 5 günlük tatilse 2 gün kalın dönün evinize baş başa geçirin en azından dinlenirsiniz ya da eşiniz kendi gitsin.

Çok saçma ya. Eşiniz sizi hiç düşünmüyor gibi geldi bana.

Katiliyorum. Bizim de tatilimiz hep cok az. Cümbür cemaat toplanip bütün zamani gecirmem bende. Bir kismin muhakkak ilk cekirdek aileme ayiririm.

O zaman bit işin ucundan tutacak
Geline hizmetçilik yaptırmayacak

Tamam bende sana diyorum ki o zaman görümcen varken gitme oraya,gidiyosan da elini işe sürme.
Ama ben varken onların gelmesini istemiyorum diyemezsin. Çünkü orası görümcenin de evi.
Bu kadar basit bir şeyin neyini anlamamakta ısrar ediyorsun?
Görümce zaten onlar gelince geliyormuş, konu sahibi üstüne gitmiyor. Muhtemelen görümce de kötü niyetli değil, bayramda birlikte olmak için geliyor. Ama 3 çocuğu var, sonuçta kv iş yapmayınca işin çoğu konu sahibine kalıyor.
Sen de yapma demek de saçma sonuçta orada kalıyor. Ne kadar soyutlayabilir ki kendini.

Sizin kızınız olarak empati kurabilirsiniz bravo, şimdi sıra sizin gorumceniz olarak empati kurmada.
Çok büyük bir mecburiyet olmadığı müddetçe ne gittiğim yerde yatılı kalırım nede yatılı misafirden hoşlanırım. Gittiğim şehirlerde akraba vs evinde kalmaktansa otel tercih ettiğim için bu durumdan hoşlanmadığımı anlarlar ve banada mecburiyet dışı yatılı gelen olmaz. Konu benden çok alakasız zaten. Böyle bir durum içinde bulunduğumu düşünemeyecek kadar uzak bir konu bana.

Üç çocukla misafir agirlayamiyorsaniz üç cocukla annenin iş yapmadigi eve gelin yokken gidebilirsiniz :) Gelip kalması da değil biz orda olduğumuz sürece kalması rahatsız ediyor. Ne kadar misafir düşmanı var onu da görmüş oldum üç cocukla misafir ağırlamak zordur diyenler sayesinde :) Bir kahvaltı hazırlamaya aciz bir topluma donduk bahaneler bitmiyor ama kendimize gelince koşarak her yere gidebililiriz
Bunun adı misafir düşmanlığıysa kabul. Çünkü gerçekten hiç hoşlanmıyorum. Gün içinde yeterince yoruluyorum kalan enerjimi misafir ağırlamakla harcayamıyorum ve böyle çok mutluyum. Bahsedilen yaşam tarzı bana o kadar uzakki,empati bile yapamıyorum. Aile dışı sosyal çevre ile olan görüşmelerimizi dışarda yapmayı tercih ediyoruz. Bir kahvaltı bile hazırlayamıyorum,genel olarak hizmet etmekten değil hizmeti almaktan yana oluyorum :KK66: Kendimide hizmet etmediğim için hiç aciz hissetmedim bugüne kadar. Sizede tavsiye ederim,ozaman böyle dertleriniz kalmayacaktır.

Konudaki hizmetçilik kısmına yanıt alamadık, o yüzden tam olarak ne yapılıyor bilmiyorum. Aile evinde kalabalık olarak toplanınca: sofra kurma, toplama; yemek hazırlığı, günlük süpürge açma vb oluyor haliyle.

Şermin, gerçekten çok ilginçsin.
Yanıt alamadık dediğin kısım için ben kaç tane mesajını gördüm konu sahibinin ki sadece aralarda girdim okudum.
Senin okumamış olman imkansız.

Cidden anlam veremedim bu konudaki inatçı tavrına.
Konu sahibi bunların hepsini tek başıma yapıyorum diyor.
Tek
Yalnız
Bir başına

İş zamanı çocukların durmayacağı, bebeğin emzirileceği vs. hep aynı ana denk geliyor demek ki.
Tesadüf

Şermin, gerçekten çok ilginçsin.
Yanıt alamadık dediğin kısım için ben kaç tane mesajını gördüm konu sahibinin ki sadece aralarda girdim okudum.
Senin okumamış olman imkansız.

Cidden anlam veremedim bu konudaki inatçı tavrına.
Konu sahibi bunların hepsini tek başıma yapıyorum diyor.
Tek
Yalnız
Bir başına

İş zamanı çocukların durmayacağı, bebeğin emzirileceği vs. hep aynı ana denk geliyor demek ki.
Tesadüf

Tek başına yapılması mümkün olmayan işlerden bahsediyoruz burada. Konu sahibi ve eşi, görümcesi ve ailesi, kayınvalide - kayınpeder 9 nüfus demek. Bayramlaşmaya gelecek başka çocukları da var. Bunca nüfusun olduğu evde yemekler sabah ezanından sonra en büyük boy tencerelerde yapılıyor genel olarak.

Bu tür kalabalık toplaşmalarda evet çok bulaşık çıkar, çok indir- kaldır yapılır. Burada da herkes kendine düşeni yapar. Tek başına bunca insanı kayınvalide karşılayamaz ki. El birliğiyle yapılır işler.

Tüm tepkilere rağmen, ben sizi haklı buldum. Kardeş de olsalar çok uzun yoldan senede 1-2 defa gelen insanları yalnız bırakmak gerek bana göre. Tatil 10 günse 5 inde kalıp 5 inde evlerine gidebilirler, belki eşiniz de annesiyle özel zaman geçirmek istiyordur. Maaile bana çok doğru gelmiyor (sürekli olarak). Uzaktan gelseler anlarım ama zaten yakınlarmış. Hizmeti size yaptırmaları da ayrı rezalet.

Tek başına yapılması mümkün olmayan işlerden bahsediyoruz burada. Konu sahibi ve eşi, görümcesi ve ailesi, kayınvalide - kayınpeder 9 nüfus demek. Bayramlaşmaya gelecek başka çocukları da var. Bunca nüfusun olduğu evde yemekler sabah ezanından sonra en büyük boy tencerelerde yapılıyor genel olarak.

Bu tür kalabalık toplaşmalarda evet çok bulaşık çıkar, çok indir- kaldır yapılır. Burada da herkes kendine düşeni yapar. Tek başına bunca insanı kayınvalide karşılayamaz ki. El birliğiyle yapılır işler.

Tmm işte kv yapıyormuş konu sahibi temizlik bile yapmıyor. Biz gidince bana buyuruyor dedi. Pes artık

Ben sizi haklı buldum.Tamam annesinin evi, kardeşiyle zaman gecirmek istiyor diyelim.hakli olabilir.Ama bir gün kalsın ,2 gün kalsin.tumden kalmasın.

ben gorumceyi uyanık buldum.İs bölümü onun lehine olduğu için tadını çıkarıyor bence.o yüzden bu kadar çok kalıyor.

siz de hasta olun gittiğinizde ,uydurun bişeyler,çok iş görmeyin bakalim ne olacak

X