Yedikule hast. Acilinin beni çıldırtması, Hekim arkadaşlar varsa yardım!

K
Test neden yapılmadı anlayamadım semptomunuz da var..Ayrıca covitte D-dimer yüksekliğine sebep oluyor.Bence siz test yaptırın.
Kan testinde tomografide şüpheli durum çıkmamıştır ondan gerek duymamışlardır. Tomografide ciğerlerde korona belli oluyor

Ses gelmesi hava kanallarının iyice daraldığının göstergesi ,ıslık gibi düşünün. Malasef ki astımın ayırıcı tanısı aynı şekilde. Annem yılların astım hastası, bu dönemlerde polenlerin artmasıyla hep tetiklenir ve ağzı açık nefes alıp verirken resmen öttüğünü duyarsınız. Eğer böyle bir semptom varsa mutlaka göğüs hastalıklarına görünün.
çok tşk ederim. bende nete ciğerden ses diye yazsam hep astım çıkıyor karşıma ama astımın hiçbir belirtisi bende yok. yani nefes daralması vs yok. sadece ses geliyor. bir de sanki hava varmış gibi içimde. mesela astımda öksürük krizi falan olur bende yok. uyurken de yok. sadece çok derin nefes aldığım bir anda ötüyor bir ses. ikinciye yine yok. çok ilginç zaten kaç tane doktora gittim. böyle anlatınca direk psikolojik diyorlar. yani kimseye anlatamıyorum derdimi. peki siz ciğerlerinizdeki iltihap için herhangi bir ilaç kullandınız mı?

aylarca öksürükten hastane hastane gezmiştim 3-4 yıl önce ne özeli ne devleti kalmadıydı. Sizi çok iyi anlıyorum. En son bir kbb doktoru çözdü. o kadar göğüs hastalıklarına gitmeme rağmen. astım mış benim. antibiyotik verdiler hep o da daha beter azdırmış. maalesef iyi bir doktorla karşılaşmak kolay olmuyor bazen. Başka doktora gidin imkan varsa özele gidin. Astım da bu tarz şikayetler oluyor ama tabi uzman bir görüş şart. 1 bardak kaynamış içme suyunun içine 1 çay kaşığı tuz yarım çay kaşığı karbonat atın sık sık gargara ve burnunuza hafifce çekin. Sinüsleri boşaltır. az biraz rahatlatır ama mutlaka başka doktara gidin. Rabbim şifa versin.

Göğüs hastaliklari uzmanina muayene olmaniz lazim en kisa zamanda.
Acilde insani sadece o anlik sıkıntısından kurtarmaya yonelik mudahale yapiliyor.
Bir de diabetiniz yoksa yemek oncesi gunde 2 kasik keci boynuzu(harnup)pekmezi akcigerlere cok iyi gelir.Belirlenen tedavinize ek icebilirsiniz.Tez zamanda şifanizi bulmanizi dilerim...

Crp değeriniz aşırı yüksek değil. Belki bir enfeksiyon başlangıcından yüksektir ama bu kadarlık bir yükseklik hiç hastalık yokken, tamamen sizin vücudunuzdan kaynaklı bile olabilir. Bence siz bu şikayetlerle esasen covid aciline gitmeliydiniz. Cov19 olma ihtimaliniz var gibi ve şu an bile yanınızdaki kişileri riske atıyor olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Hoşgeldiniz, ben dün acillik oldum, şikayetim ise üşüme, titreme sonra ayaklarım yandı, terledim hemde çok, yattıkça balgamlı öksürüğüm vardı ama bu balgam 2.5 aydır var bende, ben hem mahrumiyet böl. Olduğumdan hem de kensimi önemsemediğimden gitmiyordum dr.a.Bu ani sıkıntı olunca acile gittim.Coronadan şüphelendim. Dr. Kan tahlili yaptı sonuçlara göre corona testi yapacağını söyledi ve akşama doğru sonuçlar çıkınca d dmar yük. Olduğundan emboli şüphesi ile sarı alana yönlendirdi.
Ekg çekildi, röntgen çekildi, tekrar kan alındı, hepsinin sonucunda ilaçlı tomografi de çekildi ve sonuçlara göre bende hiç bir şey yok.
Kanımda daha önce enfeksiyon olduğundan crp ve sedimantasyon yükselmişti, ayın 19unda baska hastanedeki tetkiklerde bunlar yine yüksek çıkınca kanımda enfeksiyon varlığını sordum, dr yok dedi.
Ağrı kesici yazacağını söyledi(diclomec yazmış) Ben erdostin yazdırdım, bu iki ilaçla çözmeye çalışıyorum şimdi ama ben hala çok rahatsızım, bugün gündüzden beri şikayetlerime ek olarak cildimde aşırı hassasiyet car, vücuduma değen kıyafetlerim canımı yakıyor, her yerim ağrıyor. Diclomec içince rahatlıyorum, vücudumdan inanılmaz ter akıyor onu içince.
Corona olsam kan tahlilinde ya da tomografide çıkar mıydı? Hastane zaten göğüs hast. Hastanesi olduğundan çok fazla sayıda test yapılıyor, bana neden yapmadılar acaba?
Kan sonuçlarımı ekliyorum, ilgilendiğiniz için şükranlarımı sunuyorum.

Eklentiler

• Screenshot_20210423-152636_1.jpg
    Screenshot_20210423-152636_1.jpg
    119,3 KB · Görüntüleme: 49
  • Screenshot_20210423-145454_1.jpg
    Screenshot_20210423-145454_1.jpg
    53,7 KB · Görüntüleme: 44
  • Screenshot_20210423-145530_1.jpg
    Screenshot_20210423-145530_1.jpg
    113,7 KB · Görüntüleme: 56
Hoşgeldiniz, ben dün acillik oldum, şikayetim ise üşüme, titreme sonra ayaklarım yandı, terledim hemde çok, yattıkça balgamlı öksürüğüm vardı ama bu balgam 2.5 aydır var bende, ben hem mahrumiyet böl. Olduğumdan hem de kensimi önemsemediğimden gitmiyordum dr.a.Bu ani sıkıntı olunca acile gittim.Coronadan şüphelendim. Dr. Kan tahlili yaptı sonuçlara göre corona testi yapacağını söyledi ve akşama doğru sonuçlar çıkınca d dmar yük. Olduğundan emboli şüphesi ile sarı alana yönlendirdi.
Ekg çekildi, röntgen çekildi, tekrar kan alındı, hepsinin sonucunda ilaçlı tomografi de çekildi ve sonuçlara göre bende hiç bir şey yok.
Kanımda daha önce enfeksiyon olduğundan crp ve sedimantasyon yükselmişti, ayın 19unda baska hastanedeki tetkiklerde bunlar yine yüksek çıkınca kanımda enfeksiyon varlığını sordum, dr yok dedi.
Ağrı kesici yazacağını söyledi(diclomec yazmış) Ben erdostin yazdırdım, bu iki ilaçla çözmeye çalışıyorum şimdi ama ben hala çok rahatsızım, bugün gündüzden beri şikayetlerime ek olarak cildimde aşırı hassasiyet car, vücuduma değen kıyafetlerim canımı yakıyor, her yerim ağrıyor. Diclomec içince rahatlıyorum, vücudumdan inanılmaz ter akıyor onu içince.
Corona olsam kan tahlilinde ya da tomografide çıkar mıydı? Hastane zaten göğüs hast. Hastanesi olduğundan çok fazla sayıda test yapılıyor, bana neden yapmadılar acaba?
estağfurullah,biraz bir şeyler sormam lazım,özel mesaj atıyorum olur mu? :)

geldim :)

ben gelene kadar bir sürü mesaj olmuş,inanın bakamadım,rica etsem bana bir özet geçer misiniz? :) H Hypios
size cevap yazmıştım ama alıntılamadan yazmışım kusura bakmayın, tomografi sonucunu da ekliyorum.

Eklentiler

• Screenshot_20210423-224238.jpg
    Screenshot_20210423-224238.jpg
    97,6 KB · Görüntüleme: 47
Tabii tabii, çok sağolun

sevgili otreraya sormususnuz ama ben de cevaplayayim. cok sayıda test yapilmis zaten size. bt anjioya kadar yapılmış. yapmadıkları bi verem testi kalmis benim gördüğüm. o da acilde yapilmiyor:) acilde yapılabilecekler maksimum bunlar zaten. daha ilerisi yok. ha bi de covid testini kesinlikle hakediyorsunuz o neden yapılmamış iste onu anlamadım. bi eksik o. bir sağlıkçı olarak benim gordugum...
-covid olsam cikar miydi diye sormuşsunuz. akcigere inmediyse tomografide cikmaz. tomograifde sadece covide bagli zatürre varsa bulgu olur. kanda antikor bakılabilir ama genelde tani icin degil hastaligi geçirdi mi diye bakılıyor. burundan alınan pcr testi ile cikar. sizde o alınmamış.
-onun dışında her crp sedim yuksekligi kanda enfeksiyon var demek değildir. kanda enfeksyon varlığının tek gostergesi kan kültürüdür. kan kültüründe mikrop üretmeden kanda enfeksyin var denemez. o kültür de herkesten alınmaz alınsa da mikrobun üremesi icin ortalama 2-7 gun geçmesi gerekir. crp ve sedim yuksekligi sadece vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon ya da inflamasyon(yangi) oldugunu gösterir o kadar. mesela tonsillit olursunuz crp artar, kulak enfeksyonu olursunuz artar, ishal olursunuz artar, romatizma olursunuz artar.. yani kanda bir mikrop-enfeksiyon degil vücudun verdiği tepkinin göstergesidir
-d dimer yuksekligi de yine enfeksyon, inflamasyon ve pihitlasmaya egilimde olur. her dimer yuksekligi pıhtı demek değildir. burnunuz aksa ishal olsanız yükselir. ama en tehlikeli nedeni pıhtı oldugu icin bu yönden araştırılması gerekir
-sizin klinik olarak anlattığınız sikayetleriniz anlamlı ve önemli. tetkiklerden cok anlattığınız şikayetler onemli. mutlaka bir uzman hekim görüşü almanız sart. tekrardan geçmiş olsun

sevgili otreraya sormususnuz ama ben de cevaplayayim. cok sayıda test yapilmis zaten size. bt anjioya kadar yapılmış. yapmadıkları bi verem testi kalmis benim gördüğüm. o da acilde yapilmiyor:) acilde yapılabilecekler maksimum bunlar zaten. daha ilerisi yok. ha bi de covid testini kesinlikle hakediyorsunuz o neden yapılmamış iste onu anlamadım. bi eksik o. bir sağlıkçı olarak benim gordugum...
-covid olsam cikar miydi diye sormuşsunuz. akcigere inmediyse tomografide cikmaz. tomograifde sadece covide bagli zatürre varsa bulgu olur. kanda antikor bakılabilir ama genelde tani icin degil hastaligi geçirdi mi diye bakılıyor. burundan alınan pcr testi ile cikar. sizde o alınmamış.
-onun dışında her crp sedim yuksekligi kanda enfeksiyon var demek değildir. kanda enfeksyon varlığının tek gostergesi kan kültürüdür. kan kültüründe mikrop üretmeden kanda enfeksyin var denemez. o kültür de herkesten alınmaz alınsa da mikrobun üremesi icin ortalama 2-7 gun geçmesi gerekir. crp ve sedim yuksekligi sadece vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon ya da inflamasyon(yangi) oldugunu gösterir o kadar. mesela tonsillit olursunuz crp artar, kulak enfeksyonu olursunuz artar, ishal olursunuz artar, romatizma olursunuz artar.. yani kanda bir mikrop-enfeksiyon degil vücudun verdiği tepkinin göstergesidir
-d dimer yuksekligi de yine enfeksyon, inflamasyon ve pihitlasmaya egilimde olur. her dimer yuksekligi pıhtı demek değildir. burnunuz aksa ishal olsanız yükselir. ama en tehlikeli nedeni pıhtı oldugu icin bu yönden araştırılması gerekir
-sizin klinik olarak anlattığınız sikayetleriniz anlamlı ve önemli. tetkiklerden cok anlattığınız şikayetler onemli. mutlaka bir uzman hekim görüşü almanız sart. tekrardan geçmiş olsun
Kesinlikle randevu alıp gideceğim, çok teşekkür ederim, çok sağolun.

Sürekli neden herkesin sarı alana gönderildiğini, yeşil alandaki drun sonuçları yorumlamasını bilmediğini söylüyordu, İst. Da Bezmialem hastanesi var normalde oraya giderdim, oraya hiç acil bir durum için gitmedim ama eşim acillik olduğunda inanılmaz yardımcı olmuşlardı ve çok sabırlılardı, ben bu yaşadığıö sıkıntı öksürüğümle mi alakalı acaba diyerek göğüs hast.hastanesi hastanesini tercih ettim.
Herşeye baktılar gibi görünüyormuş, burada bazı arkadaşlar öyle söylüyor, bu sonuçlara göre bir şeyim yoksa ben neden bu haldeyim. Bir tek emboli şüphesine yaklaşıp diğer şikayetlerim göz ardı edildi.Emboli yok aa tamam senin sorunun yok ya, iltihapta yok, ama ben ama ben....
Anlayacağınız kısır döngü, kanımın defalarca alınması, damar yolu yeeinin hala canımı yakmasını geçiyorum, okadar riske girdim boşu boşuna
Ben bezmi alem de 1 ay yattım çok iyi bir hastane bence bezmi alem e gidin derim. Geçmiş olsun rabbim acil şifalar versin.

Çok geçmiş olsun eşimde böyle olmusti mide enfeksiyonu demişlerdi illa cigerle alakalı olmaya bilir adamın vücud derisi açıyordu aynı belirtilerle bence mide içinde gitseniz mide ciğerlere yakın olduğu ve etkilediği için bilinmiyor ayrıca öksürük felanda yapiyor

Not; Arkadaslar ben 2.5 aydir sikayetim vardi diye acile gitmedim, bana suan olan sey olmasaydi yine gitmezdim, basim agrisa agri kesici almam ben zaten.
Dunden beri bana olan seyin kokeninde oksuruk ve balgam oldugunu dusundugum icin yazdim, altindan emboli suphesi vs cikti ve sonuc hicbirseyim yok.Yahu oturdugum yerler bile agriyor benim.
Ayrica corona suphesi icin ozel hast. Denmis zaten gittigim hastane gogus hast. Hastanesi benim corona olmamdan suphelenmediler bile, ki zibil gibi test yapiyorlar.
Allah askina uyanik yurdum insani muamelesini birakin ya, biz birbirim8zi biliriz, yorumunuzdan ne anladiginiz anlasiliyor, bana cozum bulacak ya da bunu yasamis insanlarin yardimini rica ediyorum.

Merhaba arkadaşlar hemen konuya geçiyorum. 2.5 aydır devam eden öksürük ve balgam sorunum var, sonra üstüne sinüzit eklenince artık kaldıramadı vücudum. Bir köyde görev yapıyorum,bulunduğum yerde dra gitmek sıkıntıydı bir de ben önemsemedim, geçer dedim ama iş öyle değilmiş. Boğulurcasına öksürük beni mahvetti.
İstanbula geldim, geldiğim gibi bana bir şeyler oldu, inanılmaz üşüyordum, desimki oruçtan heralde, iftar yapınca geçer, geçmedi, yatağa yattım titreyerek, bir ara uyumuşum bu sefer ayaklarım yanıyor, vücudumdan nasıl ter boşalıyor anlatamam, eşimin yardımıyla üstümü değiştirdim ve çocuğu komşumuza emanet edip Yedikule göğüs hast. Hastanesine acile geldim. Sabah 10.30 civarı kan tahlili yaptılar, 5 saat içinde çıkar dediler, o 5 saat 50 yıl gibiydi, sırtım belim ağrıyor, öksürüyorum dedim ki aha kızım sen corona oldun, kan tahlil sonuçlarına göre sanırım corona testi yapıyorlar ben öyle anladım.
Kan tahlili çıkmadı, dra çocuğumu emanet bıraktığımı 5 saat geçse de sonuçların ramamının çıkmadığını belirttim, dr hastaneden ayrılmamam gerektiğini bir değerimin yüksek çıktığını ve hepsinin sonucunda sarı alana yönlendireceğini aöyledi, sms gelecekti onu bekledik, artık baktık iftar yaklaşıyor, eşim orucunu açsın diye eve döndük. Sms iftardan 5 dk önce geldi.
Alelacele iftarını yaptı eşim ve yine hooop hastaneye, bu sefer dr bana soruyor, kanser geçirdin mi?, Daha önce pıhtı attı mı hiç? Başka hastalığın var mı? Gebelik var mı?
Bu drlar için standart ama benim için üzücü bir deneyim oldu, dedim bende ne var?
Emboli ile alakalı bir değerimin yüksek göründüğünü, ama endişe etmememi söyledi dr sağolsun.
Benden yine kan istedi, ekg istedi, ve sarı alana yönlendirdi.
2 saat daha onun için bekledik, sonuçlarla sarı alan drunun karşısındaydık, o da önce röntgen istedi sonra da bu değer yüzünden ilaçlı tomografi istedi, onun raporunda da akciğerlerde emboli ile ilişkili bir belirti olmadığı yazıyor.
Sonuç; bana sadece ağrı kesici yazacağını belirtti, ben ise yanına erdostin de yazdırdım.
Gelen balgamın geniz akıntısı olabileceğini ve benim ciğerden geldiğini sandığımı söyledi.
Oysaki ben daha önce de dra gittim ve film sonucunda bronşit olduğumu söylemişlerdi.
Sonuç itibariyle ben hala düzelmedim arkadaşlar, üstümdeki atlet vücuduma değdiğinde bile canım yanıyor, vücuduma su değdiremiyorum, öksürüyorum balgam çıkartıyorum, üşüyorum hala üşüyorum.Habire gerilmek istiyorum vücudumu ne kadar gersem de yetersiz.
Bana ne oldu, ne yapacağım ben bilmiyorum.
Bana yazılan ilaçlar diclomec ve erdostin, bunlar beni iyileştirir mi?
Eke 19 ve 22 nisanda yaptırdığım tahlilleri koyuyorum, corona olduğumu söylemediler, taburcu ettiler. Uzmandan muayene randevusu alacağım ama 2 hafta sonraya kadar ruhumu teslim etmezsem tabii, e acile de gittim daha ne yapayım ben bilmiyorum.
Benim daha önceden kanımda enfeksiyon çıkmıştı onu söyledim , dr janımda enfeksiyon olmadığını söyledi ama ben değerlerden az anlıyorsam kanımda enfeksiyon olduğunu düşünüyorum.
Not; Arkadaşlar ben 2.5 aydır devam eden şikayetim için gitmedim, bazı arkadaşlar öyle sanmış, ben titreme, aynı zamanda yanma ve 36 derece ates 10-6 tansiyon ve kiyafetimin bile canimi acitmasi nedeniyle gittim, sirtim belim.inanilmaz agriyordu.
Hastaneyi hedef gostermem zaten gerek duysam direkt sikayet hatti ile isimi hallederim. Benim cildirdigim nokta okadar agri sizi cekerken, bankta bile 5dkdan fazla oturamazken 5 saatte cikacak denilen testlerin 10 saat sonra ciimasi ve benim perisan olmam. Bir de gecenin yarisi senin birseyin yok denmesi.
Suan hala ustume yorgan alamiyorum sizliyor, otursam uzun sure duramiyorum yatsam oksuruyorum, neden her yerim agriyor, su degmesin bana cizzz gibi yakiyor sanki beni, bu durum icin acile gitmeyip ne yapayim Allah askina.
Baya baya Enfeksiyon var sizde bende 2 hafta önce enfeksiyondan 5 gün hastanede yattım değerlerim yüksekti sürekli crp bakıyolardı. Enfeksiyon tehlikeli siz bir an önce tekrar gidin hastane değiştirin derim..

Ne olarak görev yaptığım sizi ne ilgilendiriyor? Doktorculuk oynayan biri de sizsiniz sanırım. Size mesleğimin hesabını mı vericem? Her eve gönderilen hastada ciddi bir şey yok anlamına gelmez. Bana göre gerekli özen gösterilmemiş.
Ben zaten size ‘anlamak için doktor olmaya gerek yok’ yorumunuza cevap vererek hata yaptım kusura bakmayın kaale aldığım için doktorlarda yazık 6 sene okuyup bide üstüne ihtisas yapıyorlar ne gerek var neyse sizden öğrenirler artık siz öğretirsiniz hasta bakıcı hemşire yada artık her neyseniz

X