Salon ve Günlük Oda Dekorasyonu yeni evleneceklere marka-fiyat-kalite fikirleri

Salon ve günlük odalarınızın dizaynı, dekorasyonu ve tavsiye yorumları
Haklısın ya ama etrafımda sıkı pazarlık yapan da biri yok off bu esyaları alırkende cok tereddütte kaldım ah yanımda pazarlık yapan biri olsa dedim ama almış bulundum işte

arkadaslar bu damat bohcası nişan bohçası falan hakkında bilgisi olan paylasabilirmi ne zaman veriliyor içine neler konuluyor kimlere bohça veriliyor bide sandıkta verilirmi acaba şık sandıklarda hazırlandığınıda duydum

arkadaslar bu damat bohcası nişan bohçası falan hakkında bilgisi olan paylasabilirmi ne zaman veriliyor içine neler konuluyor kimlere bohça veriliyor bide sandıkta verilirmi acaba şık sandıklarda hazırlandığınıda duydum

bohça damadın kardeşleri anne ve babasına verilirmiş. bide sadıç mı deniyo işte onlara yapılırmış. içinde. terlik, pijama, parfüm seti, iç çamaşır, çorap, kemer, cüzdan. bazı ailelerde damada takım elbise, kaynanaya da elbise verilirmiş. sandığı erkek tarafı sana getirecekmiş. vallahi annem bunları dedi. daha farklı bilgi verirse derim :KK37:

Bu konuyla ilgili olarak bir başka yere uzun bir yorum yaptığımı hatırladım ve o yorumumu buldum :KK9: Detaylı bilgi aşağıda bulunabilir, bohçaya konulanlar genelde bunlar, fakat adetlere göre bohçaların kime yapılacağı değişkenlik gösterir. Bir de iki aile "sadece gelin damada - damat geline bohça yapacak" diye anlaşırsa, gelin ve damat için bohçalar hazırlanır bir de anne babalar için... :KK34:

Bende de bulgaristan göçmenliği var, dolayısıyla bizde yapılan adetler bu yönde oluyor.
Evlilik süreci şöyle gelişir bizde:

Söz aşaması:
Gidilir kız bilinen adetlerde istenir. Daha sonrasında söz için tarih belirlenir.
Genelde isteme ve söz aynı anda olmaz bizde, fakat artık insanlar gel gitleri fazla yapmamak için zamanla tabii bu adetlerde malesef ki asimile oluyor. Bence çok güzel adetler, aileler arasında kaynaşmayı ve bir birini tanıma fırsatını yaratıyor. Herneyse, gelelim söz faslına. Çiftin aralarında söz kesildiğine dair yüzük takılacaktır, dolayısıyla çift önceden yüzüğü beğenir, yüzükler alınır. Söz akşamı erkek tarafı çok güzel bir çiçek (canlı veya cansız) getirir, yanısıra gümüş ufak tepsi, gondol vs. gibi birşeyin içinde çikolata.
Bununla beraber, kız için bohça da hazırlanır, ama nişan bohçası gibi değil, basit birşey - adet yerini bulsun diye. Bohçaya genelde:

• El havlusu, çorap, terlik, bir takım elbise, iç çamaşırı

Konulur. Bu alınan kıyafetler "söz kıyafeti" olarak giyilir. Arzuya göre kızın istediği elbise alınır, sözden önce kıza verilir ki o akşam giyebilsin. O akşam aile büyüklerinden belirlenmiş kişi bir konuşma, dua vs. ile, o an ne isteniyorsa yüzükleri takar ve söz kesilir. Kız tarafı genelde misafir ağırlar gibi gerekli şekilde yiyecek - içecek temin eder (pasta, kuru pasta, çay, kahve vs...)

Bulgaristan göçmenlerinin adetlerinde sözün kesildiği akşam büyükler nişan tarihi, düğün tarihi, ailelerin üstlenecekleri vazifeler, bunların hepsi konuşulur. Önceden belirlenir. Tarih aşağı yukarı belirlenir ki, insanlar zor durumda kalmasınlar. Bu bence bu adetlerin en güzel tarafı, önceden belirlenen herşey (programlama gibi düşünülmesin ama) bence en doğrusu. İnsan ona göre ayağını uzatır...

Bir de, adet olarak kız tarafı ufak bir bohça verir erkek tarafına "söz kesildi" bohçasıdır bunun adı.
Bu ufak bohça erkek içindir ve içerisinde bir adet havlu, bir adet çorap bulunur.
Annem iğne oyasından yapmıştı bunu, evlendikten sonra paylaşırım kısmetse.
Genelde mendilde koyarlar, fakat biz hiç bir bohçaya mendil koymadık, zira mendil ayrılık demektir.
Belki hurafe sayılabilir ama olsun :KK17:

Nişan Aşaması:
Nişan için ayarlanacak yer ve yer için gerekli olan herşey kız tarafından karşılanır.
Nişanda herşey karşılıklı yapılır, bohçalar, kıyafetler ve diğer tefarruatlar.
Erkek nişan bohçasını nişan gününden 1 hafta önce kız tarafına getirir.

Nişan bohça alışverişine erkek tarafı ile birlikte gidilir, alışverişin yapıldığı gün, kız için alınması gereken herşey alınır. Arzu edilirse, hazır birlikte çıkmışken, erkek için de bohçaya gerekli olan bütün herşey o gün alınır veya farklı bir zamanda da halledilebilir. Bu karşılıklı iletişime ve anlaşmaya kalmış. Artık bu konularda malesef erkek tarafı olsun kız tarafı olsun birlikte alışverişe çıkmıyorlar. Erkek tarafı alınması gerekenleri alıyor, zamanında kıza bohçayı getiriyor, kızda ona göre haftasına bohçaları tamamlayarak götürüyor. Bende böyle oldu ama bence yanlış. En azından bu kıyafetler kıza veya erkeğe alındığında, istediği beğendiği birşey olmalı ki, bunları zaten erkek-kız kullanacak...

Bohçada genellikle şunlar bulunur (arzuya göre, eksik veya fazla konulabilir, maddiyat ve maneviyatla ilgilidir, ama bulgaristan göçmenleri el emeklerine önem verir ve severler)

Kız Bohçası:

• Gecelik Takımı, sabahlıklı
  • Günlük gecelik takımı
  • Çamaşır takımı (sütyen & kilot & atlet)
  • Çorap
  • Makyaj seti, gümüş ayna veya tarak
  • Parfüm
  • Çanta & ayakkabı
  • Etek ve ceketten oluşan takım veya elbise
  • Terlik
  • El havlusu (genelde bohça ile takım oluyor zaten)
  • arzuya göre bazıları birden fazla dantelli havlu, çetik vs. koyabiliyor.

Kızın Anne Bohçası:

• Gömlek veya bluz
  • Çorap
  • Terlik
  • İç çamaşırı
  • Havlu

Kızın Baba Bohçası:

• Gömlek
  • Gravat
  • Çorap
  • Terlik
  • Seccade, tesbih
  • Namaz takkesi

Diğer aile bireylerine (kardeşler gibi) bohça yapılacaksa, aşağı yukarı aynı şekilde ufak hediyeler konulur.
Fakat genelde esas alınan evlenecek çift ve anne babaları oluyor.
Bohçalar genelde valiz veya sandık ile kız tarafına getirilir. Bulgaristan adetlerinde kızın çeyiz sandığını erkek tarafı alır. (Ben kendim aldım kendi sandığımı) büyüklerimden duyduğum bu. Bu şekilde bohçalar kıza gelir veya dediğim gibi valiz içerisinde bohçalar getirilir. Bunun sebebi de, evlenen çift balayında o valizleri kullanabilsin diye. Biz kendi nişan bohçamda valiz şeklinde yaptık. Bohçaların içinde serpiştirilmiş çörek otu görürseniz şaşırmayın, nazarı bozduğuna ve nazardan koruduğuna inanıldığı için, okunmuş veya okunmamış çörek otu serperler...

Bohça erkek tarafından gündüz getirilir (zaten genelde bohçalar gündüz götürülür).
Güzel bir nişan çiçeği ve çikolatası ile birlikte gelir erkek tarafı. Genelde kadınlar gelir bohçayı getirmeye ama yanlarında damat olacaktır.
Getirilen bohça açıldığında, alınan şeyler tek tek gösterilerek sergilenir. Adet böyledir.

Kızın verdiği bohça erkeğe nazaran biraz daha ağırdır.
Kız tarafı olduğu için, el maharetlerini göstereceği yer işte burasıdır denilebilir :)
Erkek Bohçasına:

• Pijama takımı (röpdeşambr'lı)
  • Günlük pijama takımı
  • İç çamaşırı takımı (boxer, kilot, atlet)
  • Gömlek
  • Gravat, gravat iğnesi
  • Terlik
  • El işli seccade, kuranlık (genellikle bohça ile takım olur), namaz takkesi, tesbih
  • Traş takımı
  • Parfüm
  • El işli havlu (dantel veya iğne oyası, bu da bohça ile takım olur)

Erkek Anne bohçası:

• Gömlek veya bluz
  • İğne oyası namaz başörtüsü
  • Çorap, el işi çetik
  • İç Çamaşırı
  • Terlik

Erkek baba bohçası:

• Gömlek
  • Gravat
  • Çorap
  • Seccade, namaz takkesi, tesbih
  • Çetik

Bohçalar bunlardan ibaret.
İnternette araştırabilir, hatta KK'da bir çok bohçalara göz gezdirebilirsin (resimler mevcut) fikir edinmek adına.

Gelelim nişan adetinin kız tarafına.
Belirttiğim gibi kuaför, kıyafet vs. gibi masraflar haricinde diğer masraflar kız tarafına aittir.
Kıyafet alışverişine erkek tarafı ile birlikte gidilir, o gün içerisinde hem erkeğin hem de kızın nişanda giyeceği kıyafetler alınır. Kızın nişanda giyeceği kıyafeti (abiye, abiye ayakkabı, abiye çanta vs.) erkek tarafından karşılanır. Erkeğe alınan bütün kıyafet masraflarını da kız tarafı üstlenir.
Nişan günü, kızı erkek tarafı kuaföre götürür, genelde yanında görümce, yenge, kuzen, vs. gibi kişiler olacaktır. Bazen kayınvalide de aynı kuaförde bulunuyor. Oradan dilenirse fotoğrafçıya gidilir, sonrasında da tutulan yere gidilir (veya eve).
Nişan aynı sözde olduğu gibi belirlenen bir büyük tarafından yüzükler takılarak olur.

Kız tarafı nişan bohçasını nişandan sonra götürür.
Bohça giderken bir tepsi baklava veya belirlenen bir tatlı ile gidilir.
Genelde bu tatlı kız evi tarafından yapılır (ama artık kolayı var, her yerden alınabilir).
Kırmızı veya şeffaf bir jelatin ile kaplanır ve süslenir tepsi. O şekilde götürülür. Genelde bohça gündüz gider.
Bohçaları götürdüğünüzde karşı tarafta sizi ikramlarla bekliyor olacaktır (çay, pasta, börek, çörek vs.).
Bohçaya alınanlar tek tek gösterilir. Adet bu şekildedir.

Bohça günü geçtikten sonra, erkek tarafına götürülen baklavanın tepsisi geri size gönderilecektir.
İçinde eskiden kumaş vs. konularak olurmuş, ama günümüzde kimse elbise veya etek diktirmediği için, artık bu ceket etek takım veya elbise konularak gönderiliyor.
Bir hediye paketinde, üzerinde bir küçük altın iğnelenmiş şekilde, aynı sizin götürdüğünüz gibi jelatine sarılı süslü bir şekilde gelir.

Evlilik aşamasını da bilen başka biri anlatsın derim :KK17:
Baya bi anlattım maşallah :KK9:

İnşallah yardımcı olabilmişimdir... Şimdiden mutluklar, inşallah herşeyiniz sular seller gibi akar ve hayırlı olur...:nazar:

bohça damadın kardeşleri anne ve babasına verilirmiş. Bide sadıç mı deniyo işte onlara yapılırmış. Içinde. Terlik, pijama, parfüm seti, iç çamaşır, çorap, kemer, cüzdan. Bazı ailelerde damada takım elbise, kaynanaya da elbise verilirmiş. Sandığı erkek tarafı sana getirecekmiş. Vallahi annem bunları dedi. Daha farklı bilgi verirse derim :KK37:

peki nerelisiniz ben rizeliyim evleneceğim kişide burdurlu malum yerden yere bu gelenekler değişiyor

işte göçmeniz biz. ama annemde biliyo sonuçta artık malatya da yaşıyoruz. belki fark çok olabilirr canm. buralılar böyle yapıyo.

peki toplamda kaç bohça hazırlanıo ben şimdi kaç çeşit bohça hazırlicam

Canım bahsettiğim gibi yukarda, kültür farklılıklarına göre değişir.
Fakat ben hiç bir adete uymayacağım diyorsan, yapman gereken
1 Bohça Kayınvalidene
1 Bohça Kayınpederine
1 Bohça Nişanlına

Adetlere uyacağım diyorsan eğer ek olarak:
1'er bohça kardeşlere (varsa)
1'er bohça eltilere (varsa)
1 bohça en yakın sağ olan büyüğe/veya her ikisine - Babaanne - Anneanne

Biz adetlere uymadan yapalım dedik herşeyi.
İlk bohçayı erkek tarafı getirsin ona göre yapalım dedik ve sonuçta onlar
1 Bohça Bana
1 Bohça Anneme
1 Bohça babama
1 Bohça annaneme
getirdiler.

Bizde:
1 Bohça Kayınvalideme
1 Bohça Kayınpederime
1 Bohça Nişanlıma
1 Bohça Nişanlımın abisine
1 Bohça Eltime
1 Bohça Babaanneye
şeklinde götürdük, onlar annanemi atlamamışlardı, bende nasılsa 1 abisi var fazla masraf olmaz onu da saymamazlıktan gelmeyeyim diye bu şekilde tercih ettim.
Senin isteğine göre ve karşı tarafın yapmasına göre değişir... O yüzden bohça hazırlıklarına başlamadan önce onların bohça getirmesini bekle derim.
Bohçaya ne koyacaklarına göre bohçayı hazırlarsın, aynı zamanda kimlere bohça yapmışlarsa ona göre bohça hazırlarsın sende, hem de karşılıksız veya eksik olmamış olur.. .:KK16:

benim anlamadığım bişe daha var bu nişan alışverişine 2 keremi gidilio 2 ayrı yerde yazmıssın tam anlamadım

selam arkadaşlar ben mobilyalarımı merinostan aldım memnunum fiyatları uygun ...halılarım kaşmir sibel serisi hiç memnun değilim temizlemesi bakımı çok zor yıkandıkçada tüyleri eskisi gibi kalmıyo bu sagy tarzı yolluklarıda hiç tavsiye etmiyorum bin pişmanım keşke almasaydım:KK5:buz dolabım vestel 3 yılda 2 kez bozuldu:KK25:bulaşık makinem zanussi ondan çok memnunum ankastre setim arçelik memnunum (kuzenimin esty diye bi marka 6 ayda bozuldu fırını)şofben olarak demirdöküm titanyum kullanıyoruz memnunuz
bu arada izmirde oturanlar cetmen mobilyadan ablam ve kuzenim mobilya aldı hiç memnun değiller ablamın mobilyaları parçalandı 3 taşınmada:KK51:

arkadaslar tekrar sorayım çeyizlik alışverişi için istanbulda semt isimleri verebilirmisiniz.alışverişlere başladım ama nereye bakıcam bilemiorum

selaaaamm aranıza bendee katıldımm bu pazar ailemle tanışmaya geliyor erkek arkadaşım eylül ekim gibi de nişan düşünüyoruz ben bu işlerden hiç anlamıyorum bohça ya neler alınır konur ve de mobilya bakıp fiyat araştırması yapmaya başladık bellona yataş istikbal e felan baktık ortalama 10.000 TL ye yatak odası,yemek takımı,ünite,salon takımını alıyorsun bu fiyat iyimidir ? sizler kaça aldınız:KK53: ?

arkadaslar tekrar sorayım çeyizlik alışverişi için istanbulda semt isimleri verebilirmisiniz.alışverişlere başladım ama nereye bakıcam bilemiorum

CNM SNN düğün ne zamandı? bende düğün hazırlıgı yapıyorum fakat bu ay sonu ev tutcaz ona göre alayım dedım esyaları .çk güzel bi başlık olmuş

Bu konuda tecrübe sahibi oldum diyebilirim...

3ay sonra düğünüm var coğu esyamı aldım ama bunun için çok araştırma içerisine girdim.
Mobilyalar konusunda hepsini alfemodan düşünüyordum ama fiyatların gerçekten çok fazla ucuk olduğunu görünce başka mağazalara yöneldim sonra internetten sanal mobilyayı gördüm gittim görüştüm gezdim diğer yerlerle karşılaştığımda bana cok cazip geldi fiyatları
Ve şuna kanat getirdim inegölde daha ucuza yapılan mobilyalar başka şehirlerde yüksek fiyatlara satılıyor en cokta evgör bunu yapıyor
Onun haricinde beyaz eşya konusunda ilk tercihim Samsung'tu hiç bir şikayet yoktu herkes çok memnun felan derken bir baktım ki şikayetim var da bir sürü yorum yazılmış
O an bütün hayallerim yıkıldı zaten kafanda bişeyleri netleştirmek istiyorsun birde hayal kırıklığına uğrayınca iş daha farklı oluyor...
Sonra LG'nin ürünlerine yöneldim ama elektronik eşyalarla arası iyi olan bi arkadaşım samsung ,lg,profilo vs. gibi eşyaların nedense hep bimeks,teknosa elektroword gibi yerlerde satılıdğını söyledi ve bunun nedenide çok daha hesaplıya hafif teşirli ürünlerin yurtdışından gelmesi
Parça garantisinin sorun olması ,servis ağının yaygın olmaması vs. derken ondan da vazgeçtim
En son artık BOSH yöneldim ama ilk baktığım şey A++ olmasıydı içime sinerek son çıkan modellerden beğendim evet burdada bi arkadaşın dediği gibi bulaşık makinesinin çelik olmasına dikkat edin derim. Nişanlım istanbuldan aldı hepsini abartısız 8 yer dolaştık 6100'den başladılar fiyat vermeye en son 5600 aldık hepsini ve bu bize iyi bi ders oldu
Bişey alırken gezmek gerekir hemen alıverelim bitsin demekle olmuyor malasef bu işler ...

Herşeyden önce tencerede çelik tercih edinderim en sağlıklı ve garantisi pilav vs. yemekler için birtane teflon tencereniz olsa yada tavanız yeter onca seye boşa para ödemeyin
Ondada çok araştırma yaptım emsan ve korkmaz bu işte en iyi emin olabilirsiniz.Ben korkmazdan yana yaptım tercihimi.
Başka başka....Mesala su ısıtıcı alıcaktım sonra mağazadaki kız bana dediki abla ona ayrı para vereceğine korkmazın çaycıları var çelik altınında kapağı var hem su ısıtıcı hem çaydanlık olarak kullanabilirsin
Baktım arkadaşlar gercekten mantıklı geldi bir taşta iki kuş vurmuş oldum 50 /60 lira bi ısıtıcıya para vereceğime 90 liraya caycım oldu
Yemek takımımı Kütahya Porselen tercih ettim parça garantisi var ve gerçekten iyiler 84 parça 390 liraya aldım ucuz almamın sebebi Kütahya'da oturmam burdaki satış mağazalarında daha avantajlı
Elektrikli süpürge daha almadım karar aşamasındayım..Aklıma gelenler bunlar geldikçe yazmaya devam ederim :):)

ben de mobilyalarımı sanal mobilyadan almayı düşünüyorum. Memnun musun?

Canım öncelikle bu konuya çok sık bakamayabiliyorum... Sen bana arada özel mesaj atarsan veya yazdığım cevapları beğenirsen dönüp bakıyorum. Tesadüfen bugün birisi beğenmiş bir yorumu, uyarı gelince baktım... Unutkanlık başa bela vallahi...

bu bohçalar nişandamı veriliyor sözde bohça veriliyormu
Sözde bohça vermek şart değil... Bu konuda sizin gelenekleriniz neler bilmiyorum.
Annem verdi, bizde adetmiş "söz kesildi" diye söz vermeye delaletmiş.
O yüzden kendisi iğne oyası bir bohça yaptı, içine 1 çorap + 1 havlu koydu. Maksat adet yerini bulsun diye.
Çok büyütülecek birşey değil.

Zaten erkek tarafı bohça getirmez, çiçeğini + çikolatasını eğer takılacaksa tek taş yüzüğünü alır gelir.

Ama şatafatlı bir söz yapacağım dersen, o zaman kızın o akşam giyeceği kıyafetler ve erkeğin o akşam giyeceği kıyafetler alınır.
Yine nişandaki gibi kız erkeğin kıyafetlerini, erkek kızın kıyafetlerini alır. Ama gerek var mı dersen, bence masraftan kaçınma taraftarıysan gereksiz.. Yine tabii sizin adetlerinize ve erkek tarafının isteklerine göre değişken bir durum.

benim anlamadığım bişe daha var bu nişan alışverişine 2 keremi gidilio 2 ayrı yerde yazmıssın tam anlamadım

Yok canım, bohça alışverişine 2 kere çıkmaya gerek yok.
Aynı gün içerisinde hem erkeğin (erkeğin bohçasını kız üstlenir) hem de kızın (kızın bohçasını erkek tarafı) bohçaları halledilebilir. Fakat benim bahsettiğim şu ki, eğer erkek tarafı sizinle bohça alışverişine gitmez ise, sen bekle erkek tarafı önce bir bohçaları getirsin, ona göre alacaklarını alırsın.
Beraber bohça alışverişine gidilirse zaten, orada sadece sana alınacaklar alınacaktır. Anne ve babana veya varsa kardeşlerine de yapılacak bohça alışverişini yapmazlar. Onlar ayrıca kendileri yapar. Sizde aynı şekilde, anne-baba ve diğer bohça alınacak kişiler haricinde alışverişi sadece erkek için (damat) yapacaksınız. O yüzden aile bireylerinin diğerlerine alınacaklar varsa, onlar için bohça alışverişine bi daha çıkmış olursunuz o kadar. Ama onlar için çok detaylı şeyler alınmadığından dolayı, çok fazla çarşıya vs. çıkmaya gerek yok gibi... Bir çok yerde bulunabilir bu ürünler.

Çeyizlik alışverişinin en gözde yerleri İstanbul'da zaten ilk öncelik Eminönü - Mahmutpaşa'dır.
eğer bu semte gidecekseniz, yanınızda mutlaka biraz etrafı bilen, pazarlık yapmasını bilen ve dükkanları tanıyan olsun, iyilerin yanında kötülerde muhakkak oluyor çünkü. En azından hem güzel, hem de kesenize uygun bohça hazırlamanız kolay olur.

Bir diğer yer ise Fatih semtidir, ki orada mağazalardan alışveriş yaparsınız.
Mahmutpaşa kadar uygun fiyatlar bulamasanızda, çeşitlilik açısından bir çok çeyiz mağazası var.
Eğer eminönü kalabalığına girmek istemiyorum derseniz, Fatih'te alternatiflerden biri.

Bu iki yer haricinde benim bildiğim yok :KK34:

selam arkadaşlar ben mobilyalarımı merinostan aldım memnunum fiyatları uygun ...halılarım kaşmir sibel serisi hiç memnun değilim temizlemesi bakımı çok zor yıkandıkçada tüyleri eskisi gibi kalmıyo bu sagy tarzı yolluklarıda hiç tavsiye etmiyorum bin pişmanım keşke almasaydım:KK5:buz dolabım vestel 3 yılda 2 kez bozuldu:KK25:bulaşık makinem zanussi ondan çok memnunum ankastre setim arçelik memnunum (kuzenimin esty diye bi marka 6 ayda bozuldu fırını)şofben olarak demirdöküm titanyum kullanıyoruz memnunuz
bu arada izmirde oturanlar cetmen mobilyadan ablam ve kuzenim mobilya aldı hiç memnun değiller ablamın mobilyaları parçalandı 3 taşınmada:KK51:

Merhaba vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkürler naila.
Bu haftasonu bir kaç mobilya baktık, Merinos'u gördük fakat girmedik.
Keşke bir girip baksaymışız, anlaşılan 3 yıldır Merinos'un mobilyalarını kullanıyorsun öyle değil mi?
Etrafında Doğtaş kullanan var mı? Veya farklı bilinen markalar, paylaşırsan sevinirim..

Kaşmir ve Shaggy halı düşündüm doğrusu.
Halılara daha girişmediğimiz için, şimdiden bunları öğrenmem süper oldu.
Çok sağolasın.

selaaaamm aranıza bendee katıldımm bu pazar ailemle tanışmaya geliyor erkek arkadaşım eylül ekim gibi de nişan düşünüyoruz ben bu işlerden hiç anlamıyorum bohça ya neler alınır konur ve de mobilya bakıp fiyat araştırması yapmaya başladık bellona yataş istikbal e felan baktık ortalama 10.000 TL ye yatak odası,yemek takımı,ünite,salon takımını alıyorsun bu fiyat iyimidir ? sizler kaça aldınız:KK53: ?

Hangi şehirdesin bilmiyorum, fakat haftasonu tecrübemden yola çıkarak, bahsetmiş olduğun kadar mobilya aşağı yukarı bu fiyatlarda. 10.000 - 12.000 arası, özellik ve modellerine göre, aynı zamanda kalitesine göre de tabii ki, bu fiyat normal. Eğer bütçem benim bu kadar diyorsan zaten, uygun fiyata...
Fakat bu bahsettiğiniz fiyatta pazarlık yapıldı mı? Pazarlık sonrası fiyat ise, gayet iyi :KK34:

yok pazarlık yapılmadan kaba fiyat hali buydu bellona da ama iyi midir bellona bilemedim :KK14:

Keşke bir girip baksaymışız, anlaşılan 3 yıldır Merinos'un mobilyalarını kullanıyorsun öyle değil mi?
Etrafında Doğtaş kullanan var mı? Veya farklı bilinen markalar, paylaşırsan sevinirim..

Çok sağolasın.

evet 3 yıldır kullanıyorum memnunum doğtaş iyi diye duydum ama genede kullanana sormak lazım bu arada annemin koltuk takımı vitello marka oda çok sağlam çıktı...

Çok sağolasın.

evet 3 yıldır kullanıyorum memnunum doğtaş iyi diye duydum ama genede kullanana sormak lazım bu arada annemin koltuk takımı vitello marka oda çok sağlam çıktı...

X