Yılbaşı yemeği, hediye meselesi

O türk yurtdışına çıkınca bir halt oldu sanmış bir tarafı kalkmış haspam beni çok sinirlendirdi. Ağzının payını verseydiniz. Leş ne demek, bizim millette eziklik vardır ruhları ezik olur, göğsünü gere gere ben buyum bu da kültürümüz demez. Sonra da sahip olduklarımıza Yunanlılar konar bizim diye. Baklava, lokum, nazar boncuğu götürürseniz muhabbeti geçer Türklerin mi Yunanlıların mi diye?
Kadın için fular olabilir, yada en risksiz olan yılbaşı sepeti ve kaliteli bir şarap.
Ben kime ikram etsem sevdi Türk kahvesini, hele kokusuna bayıldılar. Sadece telveyi anlayamadılar yanlışlıkla unuttum içinde sandılar. Var malesef öyle ezik sığıntılar, ona leş buna leş derler ama parasızlıktan gider Türk dürümcü ararlar ucuz diye.

Ne yapacak kadin oyali yemeniyi Turkiyede bile takan görmüyorum ben. Kim başka ulkenin geleneksel kiyafetini vs takip geziyor ki. 😀

Benim Afrikalı arkadaşım Afrika geleneksel şeysilerinden + coconut 🥥 getirmişti bana da o yüzden şey ettim. ha hediyeden hoşlandın mı derseniz hayır :KK53:

Lokum diyen hanımlar, bunların fudge candy diye şekerlemeleri var bizim lokuma benziyor. Bir ısırık alır koyar köşeye yazık olur lokuma. Ayrıca hepimizin bahsettiği o lokumu bulsam kutu kutu depolarım evde. En meşhur markanın lokumuna denk geldim ama hayal kırıklığı yaşadım tatları berbat.
Herkes kendi deneyimine göre tavsiye veriyor, ingilizlerin damak tadı farklı olabilir bilemiyorum, benim kayınvalidem slav, lokumu da çok sever, hatta eşimin bütün ailesi öyle ne zaman lokum götürsem açıldığı gibi biter tozu kalmaz, aynı şekilde Türk kahvesine de bayılırlar. Ama ben ne götüreceksem türkiyeden en iyisinden alıyorum.

Guzel bir sarap alabilirsiniz.
Yemek kismina gelince,belirli yedikler seyler var. Yapip goturebileceginizi dusunmuyorum. Onlar icin cok onemli yemek kismi.

Bu yoruma çok güldüm, niyetim kınayı getir aneyyy ama tabi adam beni yalnız kalmayim diye kibarliktan davet etti büyük ihtimalle
Kınayı getirip bir de kına gecesi hikayesi anlatırdıniz. Hoopp aldi mesaji british teyze ama adam ertesi gün ilişkiye nasil bir yon verirdi burasi düşündürücü olurdu😁
Kina şimdilik kalsin 😁

Bu kadar gerilecek ne var?

Kirayı yediğiniz yemeği bile ortak ödüyorsunuz bir de üstüne cinsellik de var ama adam sevgili olmayı bile düşünmemiş, tanıma aşamasındayım diyor. Daha tanıyacak ne kaldiysa.

Gerim gerim geriliyorsunuz annesi hediyenizi begenmeyecek diye. Sevgiliniz İngiliz değil de Türk olsaydı, yemeği barinmayi ortak ödemek nasil zorunuza giderdi kim bilir.

Kraliçe Elizabeth in vine gidiyor sanki konu sahibi. Al ufak bir hediye git işte.

Evinde kalıyorum, cinsellikte var ama adı ilişki değil henüz tanıma aşamasıymış, hesapları hep ikiye bölüyoruz kiraya yardım ediyorum yani buna ne denir ki friends with benefit.

Burada baklava ve lokumu denedim ama çok kötüydü, evde yemek yapıp götürmek geliyor aklima bize özgü bir şeyler ama beceremiyorum
Londra'da olduğunu varsayıyorum, ev yemekleri yapanlar var. Facebook ta Group var, ordan bulabilirsin.

Herkes kendi deneyimine göre tavsiye veriyor, ingilizlerin damak tadı farklı olabilir bilemiyorum, benim kayınvalidem slav, lokumu da çok sever, hatta eşimin bütün ailesi öyle ne zaman lokum götürsem açıldığı gibi biter tozu kalmaz, aynı şekilde Türk kahvesine de bayılırlar. Ama ben ne götüreceksem türkiyeden en iyisinden alıyorum.
Slavlar lokuma yabancı değil çünkü. O bölgede biliniyor seviliyor ama yaşlı İngilize lokum versen pek bayılmaz. Çok ilginç çok hoş, (yalandan) ne var bunun içinde der bir ısırık alır koyar kenara. One vereceğime kendim yerim. Kahve de aynı şekilde, gençler içer ama yaşlı İngiliz çaycıdır. içine süt koyar çay içer.

Lokum cook uzak bir tat değil cunku. Sadece Turkiyede yok cesit cesit uretiliyor. Ilk defa yememislerdir belki bu da eski bi lokum😀
images (1).jpeg

Sevgili Hanımlar, özellikle yurtdışında yaşayan hanımlar;

Bir süredir, üç ay, takıldığım erkek arkadaşım, friends with benefit gibi bir şeyiz, beni Christmas için annesine yemeğe davet etti, annesi 65-70 yaşlarında bir kadın, emekli hemşire hiç tanışmadım ve ingiliz.

Ben de kabul ettim ama daha önce hiç yılbaşı bile kutlamadim, aşırı gerginim İngilizcem de yarım yamalak zaten.

Küçük hediyeleşmeler oluyormuş, ben sizce bu kadına ne hediye almalıyım?

Nasıl davranmalıyim yani sıcak mi mesafeli mi?
Yemekte masaya yardım etmeli miyim? O kültürde nasıl oluyor bunlar, absürt görünmek istemiyorum.
Elimdeki tüm bilgi bu kadinla ilgili.
Etin helal mi olması gerekiyor filan diye sormuş ince birisi yani
İngilizlerden ve İngiliz kültüründen anlayanlar Yardım lütfen?

Yiyecek birşeyler götür ( kendi kültüründen)
Sarma olabilir yada baklava tarzı şeyler.

Hediye olarakta çiçek götürebilirsin.

Tarzına göre bi fular veya ev için mum vs götürebilirsin.

Gülümsemeni eksik etme. Herşeye kahkaha atmana gerek yok tabi ama pozitif ol. Gülümse, göz teması kur. Masaya yardım edebilirsin.

Türk kahvesi götürme bence yapmasını bilmeyen nasıl yapıp içecek:)

Mevsim yazmış ondan düzenledim.
Güzel bir çikolata, kapaklı dekoratif kase bulursanız ev için o olabilir nar şeklinde, nazar boncuklu ya da çini desenli. Aslında Buldan kumaşı tarzı bluzlar oluyor onlardan alın diyeceğim bulabilir misiniz bilemem.

Son düzenleme:
İngilizlere hep soğuk millet derler bence alakası yok. Tanığım tüm İngilizler çok tatlı ve samimi insanlardı ki epey kişi de tanıyorum. Fazla kasmayın hatta hiç kasmayın. Anlam yüklemeyin beklenti içine girmeyin. Beni annesiyle tanıştırdı kesin evlenecek diye düşünmeyin alakası yok. Aylarca kayınvalideyle takılıp pat diye ayrılabilirsiniz. Yabancılar biz Türkler gibi büyütmüyor bu aile işlerini. Kadına ismiyle hitap edin teyze, hanım gibi ekler eklemeyin sakın. Saygı göstermeyi abartmayın samimi olun yeterli. Ortam oluşursa sofraya yardım edebilirsiniz.

Asla asla yemek götürmeyin. Hele bilmediği bir yemeği hiç götürmeyin. Türk kültürüne ait otantik hediyelikler olur ama. Nazar boncuklu ev süsü, vb gibi.. Benim yabancı arkadaşlarım bayılıyor böyle şeylere.

Friends with benefitseniz abartmayın kadına hediye almaya gerek yok. Normal bir yemek davetine gider gibi ya bir içki alın ya da tatlı.
Christmas geçti, İngilizler ayrı bir tarihte mi kutluyorlar bilmiyorum. Normal bir yılbaşı yemeğine çağırmış, nezaketen ya da kendisi bilmediğinden de eti sormuştur. Çok abartıp gözüne girmeye çalışıyor gibi davranmayın bence.
Christmas / Noel tüm dünyada 25 Aralık'ta kutlanıyor.

Bence kadın nasıl oğluna yemek mevzusunu sormussa sizde usulünce annene ufak bir hediye götürmek istiyorum ne sever neden hoşlanır diye sorabilirsiniz.
Yani bunda utanacak kasacak bir şey yok.
Çok kararsız kalırsanız da bir şişe şarap götürmek her zaman riskssizdir bence.
Tatlı el yapımı bir seramik kupa hoş olabilir ilaveten.
Ufak bir çiçek almak hoş olabilir bahçesi varsa saksıda bir çiçek falan alabilirsiniz mesela.
Elinizden geliyorsa da ufak bir tatlı yapıp götürebilirsiniz fazla abartmadan.

Yardım etme konusunda da ben açıkça sorardım yardım etmemi ister misiniz yardıma ihtiyacıniz var mı diye ve cevaba göre hareket ederdim.
Bazı insanlar hoşlanmıyor çünkü yardım edilmesinden.

Evinde kalıyorum, cinsellikte var ama adı ilişki değil henüz tanıma aşamasıymış, hesapları hep ikiye bölüyoruz kiraya yardım ediyorum yani buna ne denir ki friends with benefit.

Burada baklava ve lokumu denedim ama çok kötüydü, evde yemek yapıp götürmek geliyor aklima bize özgü bir şeyler ama beceremiyorum
Ben Hollanda'da yaşıyorum. Gözlemlediğim kadarıyla baklavayı çok seviyorlar. Kimle konuşsam Türkiyede baklava yemiştim tadı çok güzeldi diyor. Eğer güzel yapan biryer varsa baklava alabilirsiniz. Lokum ve yaprak sarmayı hiç sevmiyorlar. Üzüm yaprağı onlara göre yenmeyecek birşey, çok garip buluyorlar bununla yemek yapılmasını.
Türk kahvesi fincanı ve kahve alabilirsiniz. Evde yemek yapıp götürmek hoş olmaz bence. Zaten yemeğe gidiyorsunuz.
Kadına da hediye olarak ufak birşey alırsınız. Broş olabilir mesela.

Slavlar lokuma yabancı değil çünkü. O bölgede biliniyor seviliyor ama yaşlı İngilize lokum versen pek bayılmaz. Çok ilginç çok hoş, (yalandan) ne var bunun içinde der bir ısırık alır koyar kenara. One vereceğime kendim yerim. Kahve de aynı şekilde, gençler içer ama yaşlı İngiliz çaycıdır. içine süt koyar çay içer.
Lokum cook uzak bir tat değil cunku. Sadece Turkiyede yok cesit cesit uretiliyor. Ilk defa yememislerdir belki bu da eski bi lokum😀Eki Görüntüle 3350768
İlk defa yediklerini söylemedim zaten ya da lokumu hiç görüp duymadıklarını. Ben kendi deneyimimi açıkladım neden lokum tavsiyesi verdiğimi, alıp almamak konu sahibine kalmış.

Bence abartili bir sey almak hem size masraf, hem de tutum olarak da gereksiz bi davranis olur. Bir kutu cikolata diye düşündüm ben basta ama yorumlarda baklava yazan olmus. Cok mantikli geldi bana da , kendi kulturunden bir sey hediye etmek herkesin hosuna gider bence

X