Yıllardır uğraştığım kilo problemi. Bıktım artık..

95den 68e inmistim eski düzene dönünce 2 yılda tekrar aynı kiloya çıktım. Bu kiloyu Dukan diyeti ile vermiştim hiç acikmadan çok kolay geçmişti 6 ay . Şu an sağlık sorunlarimdan dolayı gluten ,laktoz vs tüketemiyorum 4 aydır 95.5dan 79a indim . Bu sefer daha gayretsiz oldu ama oldu . Tek çaresi yememek. Bu arada sekerinize de baktırın sürekli acıkma halı ondan olur . Tavsiyem zayıflama sürecinde probiyotik kullanmaniz hiç yemek düşünmüyorsunuz o zaman

Şimdi ablacım, mesele yazdıklarında saklı. İnsan evladı aç kalamaz, aç kalarak kilo verme fikrini kaldır at kesinlikle. 1 gün aç durursun, 2. gün durursun 3. gün açlık başına vuru ekmek pizza makarna dolapta ne varsa ne yoksa dizer saldırırsın.

ben hayatboyu sağlıklı kilodaydım, sırlarını yazayım ksıaca:

- Marketten abur cubur almam. Haftada 1 kez haftasonu çikolata alırım
Sen de kola, cips, paketli şeyler yiyorsan yeme. Onun yerine canın tatlı çektiğinde bir muz dilimle, bir incir dilimle üstüne tarçın serp mesela. Snack/tatlı olarak meyve ye.

- Normal miktarlarda ve sağlıklı şeyler yerim. Misal öğlende ızgara balık/köfte yanına salata, bir miktar da karbonhidrat olur. Ölesiye /çatlayasıya kadar yemem asla hem ağırlık çöküyor hem de midem kötü oluyor.

- Geç saatlerde yemek yemem, yeme işini genelde 8de kapatırım.

- Et yemeklerini öğlende yerim, gün içinde sindirmek için midemin daha çok vakti oluyor.

- Kahvaltıda tok tutucu bir şeyler yemek istersen domates, peynir, zeytinin yanına ufak bir kase yulaf ekle. Yulafa ben soya sütü katıyorum, biraz kakao serperim içine de çilek veya sevdiğim meyve ne varsa onu koyarım.

- Çok yiyorum diyorsan öğünlere kalorisi az ama mide doldurucu şeyler ekle, misal çorba ve salata. Yağsız tatsız tutsuz salata yapma, lezzetli salata yap. ben mesela marul koyarım, bazen havuç ve kereviz rendelerim, bazen roka koyarım.. artık evde ne varsa. Dolabımda her zaman yeşillik vardır.

- Spor haftada 4 gün yaparım. 1 gün ağırlık çalışma, 2 gün düz koşu, 1 gün de yoga. Sen de seveceğin spor seçip yap, bitse de gitske modunda olduğun sporu yapma.

- Genel olarak 80-20 kural yapıyorum, haftanın 5 günü yani haftaiçinde sağlıklı ve düzgün besleniyorum. Kalan 2 günde de ne istersem onu yiyorum:) Sürekli sağlıklı beslenmek sıkıcı, arada sırada pizza da gerek:)

Son olarak bunu izle:

Bu diyeti yapıyorum 2. Haftam çok kolay ve zorlamıyor cips çikolata yemiyorum zaten migdem yanıyor yersem

Bir tek spora az vakit kalıyor araya sıkıştırdığım kadarıyla 77den 75 düştüm bile laheyyyaa 😂😂😂🥰🥰🥰🥰

Önce kan tahlili yaptırıp vitamin mineral eksiklikleri var mı bakılacak. Sonra tiroid, pcos tarzi metabolik sorunlar var mı onlara bakılacak. Varsa ilaçla tedavisi/ takviyesi yapılacak. Sonra aralıklı oruç ve karatay sağlıklı beslenme öğrenilecek 😍 daha sonra bu bir süreç diyerek sebebini bulmak adına/ kendinizi açmak adına uzman görüşü ile destek de alablrsnz.
Ben bu şekilde düşünüyorum kalıcı çözümü.

Acaba sizde insülin direnci olabilir mi? Ben 3-4 ay önce kan testi yaptırdım insülin direnci çıktı. Doktor kilo ver dedi bir de ilaç yazdı. Spora başladım. Ara ara kaçırıyorum yalan yok. Seviyorum yemeyi. Ama o verdiği ilaç beni gerçekten tok tuttu ve tatlı iştahımı azalttı. (ilacın ismini vermiyorum sakıncalı olabilir ama vücuttaki insülini dengeliyormuş) Demek ki yeme ve tatlı isteğim bundan kaynaklıymış.
Acaba sizde de bu tarz bir şey olabilir mi?

Şimdi ablacım, mesele yazdıklarında saklı. İnsan evladı aç kalamaz, aç kalarak kilo verme fikrini kaldır at kesinlikle. 1 gün aç durursun, 2. gün durursun 3. gün açlık başına vuru ekmek pizza makarna dolapta ne varsa ne yoksa dizer saldırırsın.

Sen de kola, cips, paketli şeyler yiyorsan yeme. Onun yerine canın tatlı çektiğinde bir muz dilimle, bir incir dilimle üstüne tarçın serp mesela. Snack/tatlı olarak meyve ye.

- Normal miktarlarda ve sağlıklı şeyler yerim. Misal öğlende ızgara balık/köfte yanına salata, bir miktar da karbonhidrat olur. Ölesiye /çatlayasıya kadar yemem asla hem ağırlık çöküyor hem de midem kötü oluyor.

- Et yemeklerini öğlende yerim, gün içinde sindirmek için midemin daha çok vakti oluyor.

- Kahvaltıda tok tutucu bir şeyler yemek istersen domates, peynir, zeytinin yanına ufak bir kase yulaf ekle. Yulafa ben soya sütü katıyorum, biraz kakao serperim içine de çilek veya sevdiğim meyve ne varsa onu koyarım.

- Çok yiyorum diyorsan öğünlere kalorisi az ama mide doldurucu şeyler ekle, misal çorba ve salata. Yağsız tatsız tutsuz salata yapma, lezzetli salata yap. ben mesela marul koyarım, bazen havuç ve kereviz rendelerim, bazen roka koyarım.. artık evde ne varsa. Dolabımda her zaman yeşillik vardır.

- Spor haftada 4 gün yaparım. 1 gün ağırlık çalışma, 2 gün düz koşu, 1 gün de yoga. Sen de seveceğin spor seçip yap, bitse de gitske modunda olduğun sporu yapma.

- Genel olarak 80-20 kural yapıyorum, haftanın 5 günü yani haftaiçinde sağlıklı ve düzgün besleniyorum. Kalan 2 günde de ne istersem onu yiyorum:) Sürekli sağlıklı beslenmek sıkıcı, arada sırada pizza da gerek:)

Son olarak bunu izle:

Çok ideal yaşıyorsun...hayran kaldım :KK9:

Son olarak bunu izle:

++++++++++ 10 bin

Kuzum benim inşallah en kısa zamanda kolayca verir daha sağlıklı mutlu olursun. Bilgim yok ama sadece yazmak istedim.

Ya aslında kılo aldıran yemeklerin alternatifi kilo aldırmayan cok guzel kezzetlı tarifler var fakat vakıt ayırıp list falan yapip uygulamak gerek

Hayat tarzınızı değiştirmeden olmaz. Onuda birden yaparsanız iradeniz zorlanır ve tekrar kilo alırsınız. Kendinize yüklenmeden yavaş yavaş geçmeniz lazım. Mesela 1 senelik periyotta yaşam tarzımı değiştiricem diyin. Esnek olan bir planlama yapın kendinize.

Örneğin 1. ay akşam yemeklerinden ekmeği çıkarıcam
2. ay akşam yemeklerini en geç 7 de yiyeceğim ve öğlenleri yediğim ekmeği 1 dilimle sınırlı tutacağım.
3. ay 5 çeşit abur cubur tüketiyorsanız 2 çeşite düşürün.
4. ay abur cuburu günde tek paketle sınırlayın.

Bu şekilde kendinize yüklenmeden yaşam tarzınız değişir. Mesela çok sevdiğiniz vazgeçemediğiniz bir alışkanlığınız varsa onu keyif olarak yiyin ve size motivasyon olsun. Örneğin ben çikolatayı çok severim bu sebeple yemeyi bırakmıyorum ama günde 2 parça kahvenin yanında keyif olarak yiyorum. Hamurişine ölürüm ama haftaiçi hiç hamur tüketmezsem haftasonu 1 gün istediğim kadar hamurişi yiyorum. Eğer haftaiçi ekmek yediysem haftasonu hamurişi yemiyorum gibi.

Ve en önemlisi sabah yarım saatte olsa yürüyerek güne başlarsanız canınız o gün daha az şekerli gıda çekiyor.

X