Yoğurt Kurusu Yapımı(Keş Peyniri-Kurut)

Nevreste

Everest
Yönetici
Editor
Doğa Severler Kulübü
16 Ağustos 2010
231.891
457.176
40
kurut1-550x445.jpg


Yoğurt Kurusu-Kurut-Keş Peyniri
Bolu yöresinde keş peyniri olarak bilinen kurutun yöreden yöreye biraz farklı yapım ve kullanım şekilleri vardır. Tarihi çok eksidir ve Orta Asya’ya dayanmaktadır. Taşıma ve saklamanın hayati önem arz ettiği göçebe yaşamında, yoğurt kurutularak daha fazla besin içeriği daha az ağırlıkta taşınırdı. Elde edilen bu kurut, gerek peynir gibi gerekse tekrar su eklenerek yoğurt ve ayran yapılarak tüketilirdi. Ayrıca savaş zamanlarında da aylarca hatta yıllarda orduyu hayatta tutacak bir besin kaynağı idi. Belki de Eski Türklerin savaşlardaki başarılarında bu mucizevi yiyeceğin de katkısı bulunabilir.

Günümüzde halen; Türk ve Arap mutfağında kullanılmaktadır. Gelelim Kurut Tarifi‘ne

Keş Peyniri-Kurut Nasıl Yapılır?
Malzemeler:

15-20 kilo az yağlı yada yağsız yoğurt
Süzmek için bir bez torba

Yoğurt Kurusu Yapımı
Yoğurt, bez torba içine dökülür, bir gün süzüldükten sonra torba üzerine bir taş konur ve 2 gün daha suyunun çıkması için beklenir. Bu aşamadan sonra yoğurt yumuşak bir peynir kıvamına gelmiştir ve 15 kilo yoğurttan 3-5 kilo bir şey kalmıştır gelmiştir. Kalan süzülmüş yoğurt bir tepsiye alınır üzerine kaya tuzu eklenerek yoğrulur. Tuz eklenmesinin nedeni raf ömrünü uzatmak içindir. Daha sonra yoğurt ele alınarak çiğköfte gibi parçalar halinde sıkılarak tepsiye dizilir. Üzeri ince bir bezle kapatılır ve güneşte kurumaya bırakılır. İyice kuruyana kadar güneşte bekletilir. Tam kurumuş bir kurut peyniri taş kadar serttir. Genellikle rendelenerek kullanılır.

kurut2-550x445.jpg


Keş Peyniri- Yoğurt Kurutu Nasıl Kullanılır?
Genellikle, makarnaların yanında yapılacak sosların içine rendelenerek kullanılabiliyor. Ürdün yöresine has olan mensef pilavı için pişirilen etler kurut ile pişiriliyor ayrıca pilavın yanına yapılan sos benzeri bir sıvıda kuruttan yapılıyor.

Kahvaltılar için bir miktar keş peyniri ile tereyağı kızartılarak güzel bir lezzet elde edilebiliyor. Hatta un, keş peyniri ve yumurta birbiri ile karıştırılarak köfte gibi kızartılıp güzel bir kahvaltılık elde edilebiliyor.

Bunun dışında daha pek çok kurut yapmak yöntemi vardır. Bazı tariflerde yoğurttan çökelek yapıp, bu çökeleğin deri içine tuzlanıp basılıp toprak altında bir süre bekletilmesiyle elde edildiğine dair bilgilerde mevcuttur. Bazı yörelerde yoğurt, işkembe içine basılıp kurutulmaktadır.

Keş peyniri özellikle, erişte ile güzel gitmektedir. Rendelenmiş keş, tereyağı ile kızartılır ve pişmiş erişte üzerine dökülerek servis yapılır. Aslında çökelek ve peynir ile yapılan her şey kurut ile de yapılabiliyor.

Protein ve kalsiyum bakımından çok zengindir. Biraz fazla tuzlu olabilir. Ancak eğer evde yapacaksanız, tuz miktarını azaltıp içerisine, yoğurt içerisine taze veya kurutulmuş kekik, adaçayı, biberiye gibi koruyucu bitkiler ekleyebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalınız…

Kaynak=Organik yaşam felsefesi