Yolda buldugum köpek ?

Ne cahilce ve dangalakça bir yorum siz hiç köpek sahiplendiniz mi ki? Hiç köpek eğittiniz mi ? Nerden biliyorsunuz hangi ırk akıllı hangisi akılsız? Kaldı ki kangallar çok çok zeki hayvanlar gayet eğitilebilir, bahçe korur, sürüye çobanlık eder, çocuklarla iyi anlaşır.

Sonuncu olarak köpek bu kurt değil, köpek insan falan öldürmez insan öldüren yhayvan grubuna kurt deniyor onlar da vahşi hayvan zaten.

Ne yapsın bu hayvan, nerde yaşasın, büyük ırk diye öldürelim mi?
Corpse Bride Corpse Bride buyrun.

lütfen benimle iletişim kurmayın artık. İyi geceler.

Corpse Bride Corpse Bride buyrun.

lütfen benimle iletişim kurmayın artık. İyi geceler.
köpek insan falan öldürmez mi? Allahtan akıl ihsan diliyorum size. bu cümlenin üzerine yazacak daha fazla bişey yok.

ben nerede köpek kurt demişim? köpek kurttan yapay seçilimle ava yardım etsin diye türetilmiş demişim. aç bak vikipedide ne yazıyor. asıl siz benimle muhatap olmayın. okuduğunuzu anlamıyorsunuz daha

köpeğe pis ölsün? ne yazık ki rasyonellikten zerre nasibinizi almamışsınız. köpek dünyanın en harika hayvanıdır. ama sahipli olduğunda. k9 köpeği uyuşturucu tespit eder, afad köpeği enkazda insan bulur, sahipli köpek eve neşe saçar. ama başıboş köpek safi zarardır, dolanır kedi parçalar kirpi parçalar ormana bıraksan kızıl tilkilerin neslini kurutur. anlatamıyorum değil mi? Avrupada ilkokulda öğretilmesi gereken şeyler bu yaşınızda benden öğreniyorsunuz. Köpek ava yardım etsin diye insanlar tarafından kurttan yapay seçilimle ortaya çıkarılmış doğada sokakta gördüğünüz halleriyle bulunmayan sahipli ve evcil bir hayvandır. Başıboş olduğunda safi zarardır. başıboş köpek diye birşey yoktur
Doğada hiçbir hayvan yoktur ki sürü olarak gezmesin, penguenler, balinalar, yunuslar, kuşlar, kediler, köpekler, mirketler vs vs.
Yine doğada hiçbir canlı yoktur ki içinde vahşi bir yan olmasın, kediler kuşları, civcivleri, köpekler tavuk, tavşan, Aslan ceylanları, zebraları, timsahlar gergedanları parçalar.
Ayrıca hayvanlar kendi türleri arasında da doğal seçilime gider zayıf ve hasta olanları yok ederler, kediler kendi sağlıksız yavrusunu yer, erkek kediler dişi kedi kızış olsun diye yavru kedileri boğar, doğadaki bazı hayvanlar cılız yavruyu geride bırakır ki sağlıklı olanları koruyabilsin.
Hepsi doğanın dengesi, korunma, savunma ve beslenme ihtiyaçları için yapar ama dünyada bir canlı vardır ki beslenmeyeceği hayvanı dahi işkencelerle bacaklarını keserek, başına taş vurarak, zehirleyerek yakarak öldürür, bu türe insan denir.

Yüzlerce kediyi, köpeği yakarlar kılları kıpırdamaz, kaplumbağaların yuvasının üzerinden geçer acımaz, domuzu vurur içi titremez.

Artık hepinizin tartışması son bulabilir mi lütfen?
Konuya çözüm varsa yazın ama rica ediyorum kimse kimseyle tartışmaya girmesin.

Doğada hiçbir hayvan yoktur ki sürü olarak gezmesin, penguenler, balinalar, yunuslar, kuşlar, kediler, köpekler, mirketler vs vs.
Yine doğada hiçbir canlı yoktur ki içinde vahşi bir yan olmasın, kediler kuşları, civcivleri, köpekler tavuk, tavşan, Aslan ceylanları, zebraları, timsahlar gergedanları parçalar.
Ayrıca hayvanlar kendi türleri arasında da doğal seçilime gider zayıf ve hasta olanları yok ederler, kediler kendi sağlıksız yavrusunu yer, erkek kediler dişi kedi kızış olsun diye yavru kedileri boğar, doğadaki bazı hayvanlar cılız yavruyu geride bırakır ki sağlıklı olanları koruyabilsin.
Hepsi doğanın dengesi, korunma, savunma ve beslenme ihtiyaçları için yapar ama dünyada bir canlı vardır ki beslenmeyeceği hayvanı dahi işkencelerle bacaklarını keserek, başına taş vurarak, zehirleyerek yakarak öldürür, bu türe insan denir.

Yüzlerce kediyi, köpeği yakarlar kılları kıpırdamaz, kaplumbağaların yuvasının üzerinden geçer acımaz, domuzu vurur içi titremez.

Artık hepinizin tartışması son bulabilir mi lütfen?
Konuya çözüm varsa yazın ama rica ediyorum kimse kimseyle tartışmaya girmesin.
Kediyle kuş veya kediyle fare arasındaki kolerasyon köpekle kedi arasında yoktur, fare vs bunlar kedinin doğal yaşamda avıdır, kedi köpeğin avı değildir, insan da köpeğin avı değildir.

Köpek dediğimiz hayvanı bizler evcilleştirdik, bu hayvanın atası kurt. Köpekler çeteleştikleri vakit "apex predator" içgüdüsüyle hareket eder ve besin zincirinde alta geçen sen olursun.

2 sene okuduk bunları gördük Avrupada, Türkiye'de bu bilgiler kimse tarafından bilinmiyor, sonra köpek neden çocuk parçaladı. Köpeğin suçu yok sen bunu bile bile sokakta çoğalttın köpek zaten bu yüzden sahipli bir hayvandı

Kediyle kuş veya kediyle fare arasındaki kolerasyon köpekle kedi arasında yoktur, fare vs bunlar kedinin doğal yaşamda avıdır, kedi köpeğin avı değildir, insan da köpeğin avı değildir.

Köpek dediğimiz hayvanı bizler evcilleştirdik, bu hayvanın atası kurt. Köpekler çeteleştikleri vakit "apex predator" içgüdüsüyle hareket eder ve besin zincirinde alta geçen sen olursun.

2 sene okuduk bunları gördük Avrupada, Türkiye'de bu bilgiler kimse tarafından bilinmiyor, sonra köpek neden çocuk parçaladı. Köpeğin suçu yok sen bunu bile bile sokakta çoğalttın köpek zaten özünde sahipli bir hayvandı
Okumuşsunuzdur kabul ama size farklı bir şeyden bahsediyorum, her canlının içinde evcil olmayan bir yan vardır, kedi aç kalırsa sahibini de yer, ölen sahiplerini yemiş kediler var, yani kedi de insan yer zira onlarda 10 bin yıl kadar önce evcilleştirilmiştir, öncesi yaban hayat sürmüşler, ki kedigillere girersek çitalar da kedidir.

Kedi, köpek gibi hayvanlar etçildir, etçil hayvanların ortak noktası türetilmiş olmasalar doğada zaten var olsalar dahi aç kaldıkları takdirde et barındıran her şeyi avlamalarıdır.

Kedi kuş yuvalarına saldırır yavru kuşları yuvadan düşürür ve yer, kendi yavrusunu bile yiyen bir hayvandır kedi, fare size pis geldiği için kedilerin fare avlamasında sakınca görmüyor olabilirsiniz, kedilerin yavru kuşları annesinin çığlıkları arasında yuvadan düşürüp yemesini de normal karşılıyor olabilirsiniz, yaratılmış tüm hayvanların dünyaya gelme amacı vardır, karasinekten tiksinen olur ama doğaya yararı bilinmez, yılandan korkulur ama doğadaki var oluş sebebi bilinmez, solucana dokunamayanlar vardır ama yine doğaya faydası bilinmez, oysa solucanları da kuşlar, tavuklar yer, tavuk da kendi içinde vahşidir, yavrularıyla gezerken sizi tehlike olarak görürse saldırır, öldürebilir mi? Evet tehlikenin boyutuna göre vereceği zarar değişir çünkü.

Hiçbir hayvanı günah keçisi ilan edemeyeceğimiz gibi hiçbir hayvana da uysal bir şey yapmaz diyemeyiz, her hayvan her canlıya zarar verebilir, sivrisineklerde küçüktür ama her türlü bulaşıcı hastalığı taşıyıcıdır öldürücü olabilir, kene keza öyle, hiçbiri için ilaçlama yapmam öldürmem zira yaratılmışlarsa vardır bir bilinen, bana düşen zarar vermemektir o kadar.

Son düzenleme:
köpek insan falan öldürmez mi? Allahtan akıl ihsan diliyorum size. bu cümlenin üzerine yazacak daha fazla bişey yok.

ben nerede köpek kurt demişim? köpek kurttan yapay seçilimle ava yardım etsin diye türetilmiş demişim. aç bak vikipedide ne yazıyor. asıl siz benimle muhatap olmayın. okuduğunuzu anlamıyorsunuz daha
Siteye üye olalı daha bir ay olmamış ama yorumlarınıza denk geliyorum sürekli insanlara yerli yersiz sataşıyorsunuz. Her konuya 'en çok ben bilirim' tarzındaki yaklaşımınız çok itici haberiniz olsun.

Kangal kırması klasik sokak köpeği. Eğitilmesi zordur. Ben de bununla ilgili bir konu açmaya hazırlanıyorum burda ama linçten korkuyorum açıkçası. Bizim burda terör estiriyor bu köpekler hatta daha yeni birini öldürdüler. Şimdi bu yavru. birkaç aya 50-60 kg sırf kas yığını iri bir kangal olacak
Nefret ediyorum senin gibilerden

Çok cahil merhametsiz ve vicdansızsınız büyüyomuş sürüsü oluyomuş hayatım boyunca hiç bir köpek saldırmadı bana dağın tepesinde köpek beslemeye de gittim onlarda saldırmadı hayvanlar herşeyi çok iyi hisseder pis kalplerinizi hissetmişlerdir

Konunuz sabote edilmiş, sinirlenmekte haklısınız ama şu yazdıklarınıza katılmıyorum.
Okulda gündüz besleyip başını okşadığımız köpekler gece 11-12'de binanın önünde otursak saldırırlardı. Korka korka çıkar olmuştuk. Bu sebeple yaralanan arkadaşım var.
Köpek aynı köpek, biz aynı biz sonuçta.

Köpekler yanlızken farklı, sürüyle birlikteyken farklı, gece farklı, gündüz farklı davranabiliyorlar.
Çete haline geldilerse kafalarına göre takılırlar. Çünkü o saatten sonra kendilerini besleyen insanlar değil sürü liderinin ne istediği önemlidir. Lider de bir anda güç gösterisi yapmaya karar verebilir.
Sahipli ya da yalnız bir köpek ise kendisini besleyeni lider olarak görür.

Bunu yazan üyenin haklı olduğu taraflar var yani. Ama böyle bir ülkede "sokakta köpek olmasın" demek onları açlıktan ölecekleri ormanlara ya da barınaklara atmak demek.
Keşke bu konuda işin uzmanlarıyla düzgün politikalar geliştirilse de hayvanlar da sokakta yaşadıkları sefaletten, işkenceden kurtulsalar.

Umarım iş yerindekileri ikna edebilirsiniz. Ama ikna olmayacak gibilerse bir an önce ilan açıp sahiplendirmeye çalışın yavruyu. Biraz büyüdükten sonra sahiplendirmeniz imkansız gibi bir şey. Oraya alıştıktan sonra sokakta da çok zorlanır.

Okumuşsunuzdur kabul ama size farklı bir şeyden bahsediyorum, her canlının içinde evcil olmayan bir yan vardır, kedi aç kalırsa sahibini de yer, ölen sahiplerini yemiş kediler var, yani kedi de insan yer zira onlarda 10 bin yıl kadar önce evcilleştirilmiştir, öncesi yaban hayat sürmüşler, ki kedigillere girersek çitalar da kedidir.

Kedi, köpek gibi hayvanlar etçildir, etçil hayvanların ortak noktası türetilmiş olmasalar doğada zaten var olsalar dahi aç kaldıkları takdirde et barındıran her şeyi avlamalarıdır.

Kedi kuş yuvalarına saldırır yavru kuşları yuvadan düşürür ve yer, kendi yavrusunu bile yiyen bir hayvandır kedi, fare size pis geldiği için kedilerin fare avlamasında sakınca görmüyor olabilirsiniz, kedilerin yavru kuşları annesinin çığlıkları arasında yuvadan düşürüp yemesini de normal karşılıyor olabilirsiniz, yaratılmış tüm hayvanların dünyaya gelme amacı vardır, karasinekten tiksinen olur ama doğaya yararı bilinmez, yılandan korkulur ama doğadaki var oluş sebebi bilinmez, solucana dokunamayanlar vardır ama yine doğaya faydası bilinmez, oysa solucanları da kuşlar, tavuklar yer, tavuk da kendi içinde vahşidir, yavrularıyla gezerken sizi tehlike olarak görürse saldırır, öldürebilir mi? Evet tehlikenin boyutuna göre vereceği zarar değişir çünkü.

Hiçbir hayvanı günah keçisi ilan edemeyeceğimiz gibi hiçbir hayvana da uysal bir şey yapmaz diyemeyiz, her hayvan her canlıya zarar verebilir, sivrisineklerde küçüktür ama her türlü bulaşıcı hastalığı taşıyıcıdır öldürücü olabilir, kene keza öyle, hiçbiri için ilaçlama yapmam öldürmem zira yaratılmışlarsa vardır bir bilinen, bana düşen zarar vermemektir o kadar.
saydığınız türler ekosistemde yeri olan hayvanlar, köpek doğal bir tür değil sıkıntı o. dünyanın heryerinde sahipli golden'ın bile tasmasız zincirsiz gezdirilmemesi bu yüzden. insanlardan öte doğayı köpeklerden korumak. köpek ekosistemde yeri olan bir hayvan değil, sahipli ve evcil bir hayvan. bunu söylemek köpeği günah keçisi veya vahşi hayvan ilan etmek değil ki. yanlış bir konu hakkında bu bilgileri verdiğimden yanlış anlaşıldım sadece. ilk yorumu da silemeyince diğer alıntılara da cevap vermek zorunda kaldım çünkü hayvan düşmanı dediler

Hanımefendi bana ne tüm bu yazdıklarınızdan?? Size dangalak diyen kişi ben değilim diyorum, onun için o mesajı alıntıladım. Yoksa bu fikri destekliyorum falan amacıyla alıntı yapmadım.

inanılmazsınız.
Şu konuya 2-3 mesaj yazdım, ilk mesajım öldürmekle ilgili olan mesajınızda ne demek istediğinizi öğrenmek içindi, kalanı da sapla samanı birbirine karıştırdığınız için , iftiralarınızdan kurtulmak içindi.

lütfen beni göz ardı edin. Yemin ediyorum sabır testi gibisiniz. Hoşçakalın.

Hanımefendi bana ne tüm bu yazdıklarınızdan?? Size dangalak diyen kişi ben değilim diyorum, onun için o mesajı alıntıladım. Yoksa bu fikri destekliyorum falan amacıyla alıntı yapmadım.

inanılmazsınız.
Şu konuya 2-3 mesaj yazdım, ilk mesajım öldürmekle ilgili olan mesajınızda ne demek istediğinizi öğrenmek içindi, kalanı da sapla samanı birbirine karıştırdığınız için , iftiralarınızdan kurtulmak içindi.

lütfen beni göz ardı edin. Yemin ediyorum sabır testi gibisiniz. Hoşçakalın.
defalarca veda etmenize gerek yoktu cevap yazmazdınız olur biterdi. iftira atan sizdiniz bu arada, ben kendimi size ifade etmek zorunda kaldım. bilmediğiniz bir konuda karşıya dangalakça yorum yapıyo demek de cabası

Size yazan Otrera Otrera değil üyeleri karıştırınız

Bunu yazan üyenin haklı olduğu taraflar var yani. Ama böyle bir ülkede "sokakta köpek olmasın" demek onları açlıktan ölecekleri ormanlara ya da barınaklara atmak demek.
Keşke bu konuda işin uzmanlarıyla düzgün politikalar geliştirilse de hayvanlar da sokakta yaşadıkları sefaletten, işkenceden kurtulsalar.
Sistematik kısırlaştırma. Bir kopek ortalama alti yavru dogursa, hadi dordu yasasa onlardan da alti yavru dogup dordu yasasa, iki yilda sadece bir dişiden 24 kopek urer ki bu iyimser bir tahmin.

Bundan cok degil on sene once sokaktaki kedi ve kopeklere duzgun kosullarda sistematik kisirlastirmalar yapsalar, kopek edinmek zorlasip terk etmenin agir yaptirimi olsa bugun sokak kopegi sorunu buyuk ölçüde çözülürdü.

Ama işte alti ustu kedi köpek olunca cok da şaapılmıyor. Olmadi itlaf falan edilir nolacak deniyor.

hayvan sevgisi tamam da böyle sokaktan hayvan toplamak normal mi
yani dışarda gördüğünüz her hayvan sahipsiz mi ailesiz mi
belki annesi kardeşleri vardı yaşayıp gidiyorlardı
belki bir mahallenin köpeğiydi ya da evi orda bir ailenin köpeğiydi
alıp kapıp gitmek ailesinden uzaklaştırmak olmuyor mu
nasıl anlıyorsunuz sahipsiz olduğunu

Bu konuda kişisel tartışma hala sürüyor mu 🤣 Hanımlar rica ediyorum konu sahibesinin iddialaşmalara değil çözüme ihtiyacı var.

S SalakSacma sokak köpeği kimse sahiplenmez diye düşünmeyin, henüz yavru ve rahatça eğitilebilecek bir dönemde, haytap'la, eğer sosyal medya hesabınız varsa, face vb üzerinden bölgenizdeki hayvanları koruma derneğiyle, gönüllülerle irtibata geçin.

Hiçbir yol bulamazsanız direkt Haytap'ı arayıp durumu anlatın sokağa salmak istemediğinizi sahiplendirmek istediğinizi söyleyin en azından bölgenizdeki bir gönüllüyle irtibata geçmenize yardımları olur diye düşünüyorum.

Sistematik kısırlaştırma. Bir kopek ortalama alti yavru dogursa, hadi dordu yasasa onlardan da alti yavru dogup dordu yasasa, iki yilda sadece bir dişiden 24 kopek urer ki bu iyimser bir tahmin.

Bundan cok degil on sene once sokaktaki kedi ve kopeklere duzgun kosullarda sistematik kisirlastirmalar yapsalar, kopek edinmek zorlasip terk etmenin agir yaptirimi olsa bugun sokak kopegi sorunu buyuk ölçüde çözülürdü.

Ama işte alti ustu kedi köpek olunca cok da şaapılmıyor. Olmadi itlaf falan edilir nolacak deniyor.

Kısırlaştırdıkları da nasıl kısır belli değil zaten. Bakıyorsun küpeli ama memeleri süt dolu, yavruları var.
Bazılarını sadece aşılayıp salıyorlar galiba.

Zaten kimin canı değerli ki kedi köpeğin olsun? Onlara sıra gelene kadar 100 yıl falan geçmesi lazım.

Kısırlaştırdıkları da nasıl kısır belli değil zaten. Bakıyorsun küpeli ama memeleri süt dolu, yavruları var.
Bazılarını sadece aşılayıp salıyorlar galiba.

Zaten kimin canı değerli ki kedi köpeğin olsun? Onlara sıra gelene kadar 100 yıl falan geçmesi lazım.

Geçen gün bir video vardı, İBB güya kısırlaştırdığı köpeği iyileşmeden dikişleri düzelmeden geri bırakmış, hayvanın bağırsakları dışarıdaydı korkunç acı çekiyordu ve yaşamadı malesef. Yani kısırlaştırmalar da ne derece sağlıklı. Yazık, bu ülkede hayvan olmayacaksın demiş ya Yaşar Kemal o hesap….

yanlış biliyorsunuz. araştırmanızı öneririm. kedi değil bu köpek. atası kurt ve sürüyle hareket eden, alan koruması yapan bir hayvan. durduk yere saldırır bu yüzden hindistan, pakistan, afganistan adlı 3 leş güneydoğu asya ülkesi ve türkiye dışında dünyanın hiçbir yerinde başıboş kalmasına izin verilmez köpeğin. ayrıca insan korka da bilir bu saldırıya uğramayı hakettiği anlamına gelmez

Yazdıklarinizi ayık kafayla yazdığınizi sanmiyorum.

".....
hindistan, pakistan, afganistan adlı 3 leş güneydoğu asya ülkesi ve türkiye dışında.... "

Buranin açıklaması yok. Cok üzücü cok

Avustralyada da diğer tüm ülkeler gibi sokakta köpek yok. Başıboş köpek diye bir kavram dünyada yokken bizde hindistanda pakistanda var. Çok yanlış bir örnek vermişsiniz. Avustralyayı da hiç sevmem 2 hafta önce baya uzaktan gelen kuşu corona taşıyabilir diye itlaf ettiler, ayrıca sayısız kedi öldürttüler kedi bizim habitatımızda yok diye. oysa insan olan heryerde habitatında olsun veya olmasın kedi olmalıdır. kedi sokakların temizlikçisidir, köpeğin aksine doğal bir türdür, sokakta gördüğünüz tekir afrika yaban kedisinin ta kendisidir. fareleri sadece kokularıyla bile şehirden uzak tutabilirler, haşereleri kertenkeleleri yılanları öldürürler, bizim sokaklarımızı fare basmıyorsa bu kediler sayesinde. şimdi avustralyada heryeri fare bastı, ambarlara girdiler tahılları bitirdiler fareler büyük zarar etti hepsi. dediğim gibi avustralya örneği çok yanlış oldu. pek hayvan dostu bir millet değiller ama ben anladım ne demek istediğinizi. hayvana işkence eden en ağır cezayı alıyor avrupada. ama sokaklarında da başıboş köpek yoktur hiçbirinin, bunu bilesiniz. gittim ordan biliyorum

Konu dallı budakli sögüte dönmüş gördüğüm kadarıyla...

Bu konuda kişisel tartışma hala sürüyor mu 🤣 Hanımlar rica ediyorum konu sahibesinin iddialaşmalara değil çözüme ihtiyacı var.

S SalakSacma sokak köpeği kimse sahiplenmez diye düşünmeyin, henüz yavru ve rahatça eğitilebilecek bir dönemde, haytap'la, eğer sosyal medya hesabınız varsa, face vb üzerinden bölgenizdeki hayvanları koruma derneğiyle, gönüllülerle irtibata geçin.

Hiçbir yol bulamazsanız direkt Haytap'ı arayıp durumu anlatın sokağa salmak istemediğinizi sahiplendirmek istediğinizi söyleyin en azından bölgenizdeki bir gönüllüyle irtibata geçmenize yardımları olur diye düşünüyorum.
Konuya gercekten faydali yorum bu. Benzer cumleler kurmaktansa alintilamak dikkat çeker diye düşündüm.

Konuya gercekten faydali yorum bu. Benzer cumleler kurmaktansa alintilamak dikkat çeker diye düşündüm.
Umarım bir faydası olur, bizim burada gönüllüler sayesinde kaza sonucu bir ayağı tamamen kesilmiş, diğer ayakları kısmen hasarlı sokakta yaşayan yavru bir kedi çok güzel bir yuva buldu, keza 3 yaşında bir köpekte onu sevecek bir ailenin yanına yerleştirildi.

Gönüllüler ırka, yaşa, sokak hayvanıymışa bakmıyor, düzenli olarak besleme yapıyorlar, kedi ve köpekleri alıp kısırlaştırıyorlar, gönüllülerin olduğu hemen hemen her yerde sokak hayvanlarına indirimli bakan özel veteriner klinikleri de mevcut, biz burada hasta, kaza geçirmiş veya insanlar tarafından işkence görmüş hayvancıkları önce o veterinere götürüyoruz zira söz konusu sokak hayvanlarıysa 7/24 hizmet veriyor sağ olsun.

Lafa bakmamak hayvanlar için bir şeyler yapmak lazım, bu ama belediyeyle irtibata geçip belli noktalara besleme kumbaraları koydurmak olur, ama kedi evleri vb olur çünkü her can yaşam hakkına sahiptir.

X