Yorum yapın lütfen...

15 yaşından sonra bu durum değişir mi? Şimdilik zor. Ergenlikten çıkıp dış dünyanın kazıklarını yavaş yavaş yediğinde annesinin kıymetini anlayacak ama en az 5 yıl var diyebilirim. Eşinizin iş durumlarını bilmiyorum o saate kadar çalışmak zorundaysa çalışır buna da yapacak bir şey yok. Evde çatışmalar özellikle ergen çocukla olağan bir durum aslında. Yani sadece size has bir durum değil. Küçüklükten yetişmesi gerekiyor. Onun yapmadığı şeyleri siz de yapmayın. Odasını toplamıyorsa toplamayın yani. Saygısızca konuşuyorsa haddini bildirin ezilip büzülürseniz saygı kalmaz. Bir de söylenmeyle sızlanmayla asla kimseyi düzeltemezsiniz. Hatta yüz göz oldukça etkisini yitirir. Onun yerine yaptırım uygulayın.

Okumuyorsunuz . Okuyun lütfen . O gözlükleri çıkarın lütfen. O kadar çok yazdım ki kızım bana öfkeli , iş yapmayı bırak sen annesin hepsi senin görevin . Düşün bir kere elbette bu evde işlerin benim görevim olması daha mantıklı değil mi? Eşim evde yokken elbette mantıklı. Ama bunu sürekli yüzüme vurması ve hatta işim olduğu zaman özellikle o an yapamayacağımı bildiği şeyi istemesi ?? Mesela akşam küçük uyuyunca dizi seyretsek olmaz mı? Şimdi kreş kapalı açılınca matematik çalışsak olmaz mı? Durumu zorlaştırmak zorundamıyız. Kabak yemeği yemek değil mi! Her yaptığımda yenirken ne oldu da şimdi ben kendi yemeğimi yaparım tribi atıyor?
ama onu anlıyorum sadece durumu değiştirebilmek için onun da yardımına ihtiyacım var ve en fazla eşimin ama herkes beni suçlarken konuyu konuşmaya asla yanaşmıyorlar.
Siz anlamamakta ısrar ediyorsunuz. Kızınızın tüm bu davranışları, tüm tepkileri sizin hatalarınız yüzünden ve size. O adımları ilk siz atacaksınız siz ona on adım gideceksiniz ki çocuk bir adım atabilsin. Konuşmak sizin durumunuzda çözüm değil artık size eylem lazım. Çocuğunuza özel ilgi göstermeniz lazım. İşten bebekten ev işinden artan zamanda değil, ona özel ve ihtiyacı olan zamanda. Çok az bir vaktiniz var bu ilişkiyi düzeltmek için. Yoksa sizden göremediği ilgiyi dışarıda aramaya başlayacak.

Burası böyle değildi eskiden . Uzun zamandır kullanmamıştım. Nelerle karşılaştılar acaba ? Kadınlar kulübünü bu hale ne getirdi anlamadım. Beni cadı kızımı külkedisi eşimi süperkahran yapan oldu. Ha bazıları eşimi de sorumsuz buldu allah var .. yok ben en iyisi göz yaşlarımı silip kalkıp evimi toparlıyım küçük kız ilgisizlikten sızdı bir kenarda büyük yeni geldi. Evi bk götürüyor ama gerçek hayat bu efenim. Mücadeleye devam etmek zorundayız.
Hayır bir de geçen aylardan birinde ergen bir kız konu açmıştı annem şöyle biri, yemek yok, temizlik yok vs. Herkes kıza saldırdı senin elin tutmuyor mu kalk yap diye 😂

Hayır bir de geçen aylardan birinde ergen bir kız konu açmıştı annem şöyle biri, yemek yok, temizlik yok vs. Herkes kıza saldırdı senin elin tutmuyor mu kalk yap diye 😂
22-23 yaşında üniversite öğrencisiyle 15 yaşındaki çocuğu bir tutmadığımız için olabilir mi sizce?

15 yaşında bir çocuktan bahsediyoruz, ayakta durmayı öğrenmesi lazım ama 15 yaşındaki bir çocuk sevildiğini de hissetmek ister, yanlış anlamayın lakin siz kızınızdan 25 yaş olgunluğu bekliyorsunuz.

Bakın ben size kızınızın içinde neler oluyor yazayım, anne babası ayrıldı, hiçbir kadın yuvasını bozmak istemez, haklı sebepleriniz var ki ayrılmışsınız ama kızınız bence aynen şöyle düşünüyor, ben babamla büyüyemedim, annem beni alıp gittiği için babam artık beni istemiyor, kardeşim babasıyla büyüyor, onu seviyorlar ilgileniyorlar ama beni annem bile sevmiyor, kimse beni istemiyor, kimse beni sevmiyor, bana iş yap diyorlar, yapmayacağım, şöyle davran diyorlar davranmayacağım, onların istediği gibi olmayacağım, hepsinden nefret ediyorum.

Çözüm var uzman yardımı alacaksınız, zaten psikolog gerek duyarsa babasıyla da iletişime geçer, temizlik, işlere yetişememeniz gibi sorunlarınız var sizin anlıyorum, bunlar için çözüm kızınız değil eşiniz, eşinizle ciddi bir iletişim sorunu da yaşıyorsunuz, eski konularınızda işkolik olduğunu yazmışsınız.

Aslında sizin evde 2 temel ve birbirinden ayrı sorun var, biri ergenlik çağındaki kızınızın günden güne sizden uzaklaşma sorunu, ki büyüdükçe bu sorun daha da derinleşecektir o yüzden hemen harekete geçmeniz lazım zira evladınızın tümden sizden kopması söz konusu, diğeri de eşinizle ilgili sorun, kızınız için ergenlik psikolojisi üzerine yardım, eşiniz ve sizin için aile terapisi şart.

Siz 2 sorunu tek bir yoldan çözmeye çalışıyorsunuz, ki bu hata olur.

Tavsiyelere kızıyor musunuz bilmiyorum ama sizden yaşça büyük ve hem ergenlik geçirmiş hem de evladında ergenlik dönemini yaşamış tecrübeli bir hemcinsiniz olarak tavsiyem, bahsettiğim sorunları ayrı yoldan çözmeye çalışmanız, bunu yaparken de kesinlikle yardım almanız.
Tavsiyelere kızmıyorum tabiki . Ben zaten tavsiye almak için nerde hata yapıyorum ne yapsam nasıl davranmaya çalışsam çözerim diye fikirlerinizi istedim . Kimse sanırım çok mutluyken bu köşeye yazma ihityacı duymuyordur ki ben gerçekten çok dolmuştum bugün sağlıklı düşünmeyi bırakın herşey birbirine girmişti düşüncelerimde . Tecrübelerden faydalanmak istedim ve kızım ve ailem için bir mücadele içerindeyim . Evet sağlıklı kafayla yazmadığım için ilk yazığım konuda asıl problemi anlatamadım yada asıl problemin farkında değildim zaten.
Ergenlik çok zor bende yaşadım . Ama benim yaşamımda çok fazla sorumluluklarımız vardı şimdi ben başka gençleri çok tanımıyorum pandemi de malum . Kendimle kızımı kıyaslayarak bakıyorum olaya kendi ergenliğimde aldığım sorumluluklar ile. Hatta önce ilk tepkiler gelince ben uzayda yaşıyorum snaırım dedim. Hala da 15 yaşın hangi sorumluluklar için uygun olabilceği konusunda kendimle çelişiyorum. Ama bu konuyu düşüneceğim hatta bunu kızım üzerinden değerlendireceğim . O ne yapmayı seviyor ne yapmayı sevmiyor .

evet diğer konu eşim konusu o konuda kafam hala çok karışık.
Yardım almak konusunu da tekrar araştıracağım.

Konuyu okurken içimden geçen "iyi ki sizin gibi bir annem yok" oldu. Siz küçük çocuğun annesisiniz de büyüğün değil misiniz? Size yardım etmek zorunda mı? Onu dünyaya getirirken, ikinci çocuğu yaparken ya da bu kadar sorumluluğun altına girerken ondan onay aldınız da mı ondan bu kadar şey bekliyorsunuz? Ben 23 yaşımdayım, okul okuyorum diye benim annem bile sizinki kadar şey beklemiyor benden. 15 yaşındaki kızınızı 30 yaşında sanıyorsunuz herhalde. Ergenlik zorsa sizin gibi bir anneyle ×2 zordur muhtemelen.

Tavsiyelere kızmıyorum tabiki . Ben zaten tavsiye almak için nerde hata yapıyorum ne yapsam nasıl davranmaya çalışsam çözerim diye fikirlerinizi istedim . Kimse sanırım çok mutluyken bu köşeye yazma ihityacı duymuyordur ki ben gerçekten çok dolmuştum bugün sağlıklı düşünmeyi bırakın herşey birbirine girmişti düşüncelerimde . Tecrübelerden faydalanmak istedim ve kızım ve ailem için bir mücadele içerindeyim . Evet sağlıklı kafayla yazmadığım için ilk yazığım konuda asıl problemi anlatamadım yada asıl problemin farkında değildim zaten.
Ergenlik çok zor bende yaşadım . Ama benim yaşamımda çok fazla sorumluluklarımız vardı şimdi ben başka gençleri çok tanımıyorum pandemi de malum . Kendimle kızımı kıyaslayarak bakıyorum olaya kendi ergenliğimde aldığım sorumluluklar ile. Hatta önce ilk tepkiler gelince ben uzayda yaşıyorum snaırım dedim. Hala da 15 yaşın hangi sorumluluklar için uygun olabilceği konusunda kendimle çelişiyorum. Ama bu konuyu düşüneceğim hatta bunu kızım üzerinden değerlendireceğim . O ne yapmayı seviyor ne yapmayı sevmiyor .

evet diğer konu eşim konusu o konuda kafam hala çok karışık.
Yardım almak konusunu da tekrar araştıracağım.
Kızınızı kendinizle kıyaslamayın, sizin ergenlikte sorumluluk yüklenmeniz kızınızın da aynı sorumlulukları alması anlamına gelmiyor, ki küçük çocuğunuz büyüdükçe göreceksiniz siz farklı bir karaktersiniz, büyük kızınız farklı bir karakter, küçük bambaşka bir karakter olacak, ergenlikleri bile farklı geçecek.

Çok yaşınız yok sanırım, bizim ergenlik dönemlerimizi bilmezsiniz o yüzden, bundan 30-35 yıl önce aileler ergenlik dönemi ne demek onu bile bilmiyordu, ergen psikolojisinden biz ergenlerin bile haberi yoktu, misal şimdi ne diyoruz çocuğum 2 yaş sendromuna girdi diyoruz, eskiden sendrom nedir bilmiyorduk ki.

Çağ değişiyor, her jenerasyonun bebekliği de ergenliği de farklı geçiyor, kızınız elbette bazı işlere yardım eder ama önce çözmeniz gereken aranızdaki kopukluk, sorunları hallettiğinizde anne kız zamanları oluşturup sohbet ederek birlikte iş yapmayı dahi eğlenceli hale getirdiğiniz günlerde gelir, şu an için kızınızın öfkeyle sizi hedef alan sözlerine de takılmayın, aynı öfkeyle karşılık vermeyin.

Ergenlikte kafa biraz farklı çalışır, hele de sevilmediğini düşünen çocuklar her tepkiden bir sonuç çıkarır, biri ergenlikte diğeri küçük, ikisi de kesinlikle ilgi istediği dönemde olan 2 çocukla zihnen bedenen yorulmanız normal ama ev işlerini bu ara biraz 2. plana atın, siz her şeye yetmeye çalıştığınız için de eşiniz kulak arkası yapıyordur salın gitsin, şu an önemli olan çocuklarınızla dengeli ve sağlıklı ilişki kurabilmeniz 😌

Özellikle kıymetimi ölünce anlarsınız cümlesi bu konuşmanın vurucu tarafı sanırım
15 yaşındayken bana böyle arabesk bir konuşma yapılsa zaten alamadığım bir ilgi var
Dalga geçerim güler geçerim...

ve adım kadar eminim eşin çalışma saatlerinden dolayı bu konuşma sadece kıza yapılıyor gibi olacak

e tüm sorumluluk kızda yok yaa.
Acaba ben mi okuduğumu anlamıyorum hani?
Yok ya derken 2 haftada 1 yapılacak temizliğe dahi yok ya ise ya çok tembelsin yada annene karşı merhametin yoktur...ayrıca baba dahil tabiki evde olduğu bir gün oda yardımcı olmalı ayda 2 gün ev temizleme aktivitesi olsun yani....sana tatlı dille yanaşan ve çok yoruluyorum yardım et diyen birine dışardan birisi olsa kıyamaz 2 yer siler zaten

Yok ya derken 2 haftada 1 yapılacak temizliğe dahi yok ya ise ya çok tembelsin yada annene karşı merhametin yoktur...ayrıca baba dahil tabiki evde olduğu bir gün oda yardımcı olmalı ayda 2 gün ev temizleme aktivitesi olsun yani....sana tatlı dille yanaşan ve çok yoruluyorum yardım et diyen birine dışardan birisi olsa kıyamaz 2 yer siler zaten
Derim efendim derim....
Zira evde sorumluluk alması gereken asıl kişiler sorumluluk almıyor...
Denge sağlanamamış derim

anneme öfkeliysem de derim
Annem benim ruh halimden anlamıyorsa derim

-Evinize haftada bir kadın alın, ayrıca robot süpürge tavsiye ederim. Kurutma makinesi de kolaylikmis
-Esinize yapması gerekenleri söyleyin, iş buyurun, o TV izlerken katlanması gereken çamaşırları verin katlasin gibi...
-kiziniza da yapması gerekenleri söyleyin, odasına karışmayın, yemeği begenmiyorsa kendi yapsın, yemezse de yemesin, bilmiyorum aklıma bunlar geldi 🙋

Çok gıcık bir durum inşallah kızlarım buyunce yapmaz ama kızıma şimdiden alistiriyorum bazı şeyleri yapıyor boyu yettiğince...onun haricinde ev pis diyelim ki kimse sana laf edemez sen onlardan önce davran sen onlara laf et ..eşin bir gununu sana ayırıp temizlik yapsaniz birlikte kızında aynı şekilde ve eşin sana hediye alsa dünyanın en mutlu kadını olursun ama bunlar kıymet bilmiyor işte ...güzel bir konuşma yap eşinle kızımla birlikte ..3 muz yetiskiniz diye başlayan ölünce kıymetimi anlarsınız ama çok geç olur diye biten ve 2 haftada 1 günü temizlik günü ilan edin. Yani ayda 2 gün misal ayın 5 ile 20 si olsun atıyorum ....eşimle arada yapıyoruz ve bana aşırı iyi geliyor tam bende bunalmistik eşim toparladı bende yaptım birlikte yaptık bu insana ..insan olduğunu ve değer gördüğünü hatırlatıyor ayrıca...bunlar ise yaramazda çalışan kadınsın acıma paraya ve al bir temizlikçi lütfen ben yaparım deme sen git duş al bornozunla keyif yapıp kahveni iç kitabını oku veya uyu yahut bebeginle ilgilen ama sen yapma onlar yapmıyorsa...en son çare bebeğini alıp gitmek hatalarını anlayana kadar...
İlk cocuk ilk esindenmis bayanin, bebegini alip gidip kizi adamlami biraksin yani

Öncelikle tabi konuya sonradan katıldığınız için normal bu üvey kardeş derken kızımın kardeşine bakış açısını söyledim. Büyük kızıma göre kardeşi üvey. Bende tam sizin dediğiniz gibi aynı anneden üvey olmaz diyorum ama anlamıyor. İkincisi yardımcı meselesi ben haftada bir yardımcı aldığımda özellikle kızım bana sen ne yapıyorsun ki her işi kadın yapıyor diyordu. Yani haftada bir ne kadar iş yapılabilir ki?
ayrıca işi bırakıp kızımla iletişimimi kuvvetlendireyim küçük kreşe gidiyor zaten diye düşündüğümde bana sen asalak mısın diyen de kızım yine git çalış asalak mı yaşayacaksın dedi
Yahu 15 yaşındaki çocuğun lafına bakıp iş mi yapıyorsunuz siz de?
Yardıma ihtiyacınız varsa yardımcı tutacak imkanınız da varsa, bunu kullanıp kullanmamak sizin bileceğiniz iş. Ne münasebet?
yada işe gidip gitmeme kararı sadece kişiyi ilgilendirir, niye bu cocugun gündemi olsun?
siz çocuğunuza yetişkin gibi davrandıkça o kendini yetişkin zannetmiş, işinize karışır olmuş.

Atın atın anne ne de olsa anne olunca taş oluyoruz nede olsa her tribi çekeriz her sözü duyarız ! Evleniriz suç ayrılırız suç yeniden mutlu olalım deriz suç çocuğumun bu dünyada bir kardeşi olsun isteriz suç !!!! Suç da suç ama eşim geceden önce eve gelmiyor diyince ne var ki bunda olur !!
Her şey insan için bu dünyada. Sizi suclayamam. Sayfaların hepsini okumadım ama böyle olsun sizde istemezsiniz biliyorum. Kızınız ergenliği atlatinca size arkadaş yolda yardımcı olacaktır. Eşinizin Aynı şehirde bir işi olsa daha iyi olurdu yok bir yolu

Derim efendim derim....
Zira evde sorumluluk alması gereken asıl kişiler sorumluluk almıyor...
Denge sağlanamamış derim

anneme öfkeliysem de derim
Annem benim ruh halimden anlamıyorsa derim
insanlar embesil yetismesin misal özellikle erkek çocuklarını anneler embesil yetiştiriyor sonra evleniyorlar çöp atmasını bilmiyorlar vs ...
Yine ortak yaşam alanında herkes üstüne düşen görevi yapmalı anne hizmetçi değildir ömür boyu kirli çamaşırları yıkama veya yemek yapma onun görevi değildir..sevgiyle yapar o ayrı ..ama bu onun görevi değildir hele 15 yaşında biri anneeee karnım açıktı diye seslenecegine 2 yumurta kiriversin bu kadar embesil olmasın kimse .. yıllardır fedakar anneligi böyle sanmisiz ..bu fedakarlık değildir..bunun adı başka bir şey ..

Halasına gitmişti. Baba bugün evde onunla birlikte geldiler .
hep temiz bir evim oldu. Çalıştığım halde tüm ailenin iç çamaşırlarına çoraplarına kadar 15 senedir ütülerdim . Şimdi bıraktım şükür 1-2 aydır. Hep ben yapardım tüm işi eşim evdeyse çocuğa baksın kızım odasını temizlemeye hazır etsin başka bir beklentim yoktu. Hala bir yanım buna mecbur hissediyor bir yanım asilik yapıyor.

küçük yanımdaydı bugün akşama kadar iki kere kahvaltı haızrladım yemedi. Parka gitmek istedi ruhaniyetim yetmedi. Açtım tv yi izleye izleye uyudu. Büyük kızımla aramızda her zaman sımsıkı br bağ vardı . Sanki küçük kızım doğunca bu bağ koptu. Onu da sahiplenemiyorım içimde...

Çoraplara kadar ütülemek mi 😶 size hergun yardımcı gelse yetmez tabi ki. Normalde haftada bir gelse yeterde artar bile ama belliki takintilisiniz. Bu kadar temizlik ancak ömrunuzu yer yorgun ve mutsuz olursunuz devamlı. Eminim evinizin en dağınık halı benimkinin en toplu halidir :) bırakın biraz dağınık kalsın, birakamiyorsaniz destek alın böyle ömür geçmez. Tüm derdiniz temizlik düzen gibi görünüyor çünkü buradan yanlış anlamayın ama kızınız ergen. Onun gözünde sadece surekli söylenen birisiniz su an.

X