YORUMLARINIZI BEKLİYORUM LÜTFEN

zaten pandemi devam ederse bunları tabikide yapmayız bunun bilincindeyiz ve benim nikahım olucak sadece düğünüm olmıycak bende her genç kız gibi bir kere giyincem ve doya doya giymek isterim bunda kötü bir taraf göremiyorum kavga da etmedik ayrıca güzellikle konuştuk ben sadece benimde isteklerim olup bunu görmemesi üzdü gerçekten iyi kalpli biri olsaydınız daha insanca bir yorum yapardınız iyi günler dilerim.
Evet çok kötü hatta taş kalpliyimdir, ’hayvanca’ yazmışım demek, huyum bu, sağolun:)

100 tl kapı açma parası için şimdiden üzülmek, hatta genel olarak üzülmek bence anlamsız.
yani oradaki para zaten sembolik bişey ve küçük çocuklara veriliyor genelde. o yüzden amaç bir çocuğun gönlünü yapmak.
10 tl de olmasın ama 100 tl için bunca üzüntü gereksiz..

yemek konusunda da, durum corona ya bağlı zaten. ha gidecekseniz de ben olsam kalabalıkla gitmemeye değil de kokoreç yemeye gideriz demesine bozulurdum.
hani özel bir gün insan daha şık birşey ister diye.

Geçen yıl gece 12 gibi bir çorbacıya gitmiştik karşı masada bindallıyla oturan bir kız vardı herkes ona bakıyordu. Gelinlik daha da gülünç durur. Gelinliği hemen çıkartmak istemiyorsanız fotoğraf çektirin. Dış çekime bütçeniz yetmeyecekse, telefonunun kamerası iyi olan bir yakınınız çeksin

Öncelikle merhaba kızlar düğünüme 5 ay kaldı dün nişanlım bir konu hakkında konuştu benimle hani düğünde kapı açmama olayı var bilirsiniz bana 100 tlden fazlasını veremiyceğini söyledi ailenle konuş çok sıkışığım diye belirtti. evet biliyorum sıkışık olduğunu her şeyi tek yapıyor ama bende öyleyim tek yapıyorum aman zorlanmasın diye hep alttan aldı babamlar kaç ay öncesinden bunun lafını yapması çok garibime gitti. Düğünden sonra da yemeğe gidilir bizim öyledir herkeste nasıl bilmiyorum normalde kardeşlerimizi alıp gidicektik 4 kişi olcaktık toplamda dün konuşmanın devamında yemeğe gitmeyelim olmazsa eve gideriz üstümüzü çıkartırız rahat bişeyler giyip öyle çıkarız kokoreç yeriz dedi tabi beynimden aşağı kaynar sular döküldü hayır gidicez yemeğe dememe rağmen işte öyle daha rahat oluruz gezeriz hem dedi ben bir kere giyincem gelinliği eve gidipte bir daha yemek için çıkamam annemde düğününde gidememiş götürmemişler içinde kalmış bende bundan tedirginim ya hep bir heves kalırsa içimde diye ne diyebilirim bilmiyorum o böyle yaptıkça benim hevesim kaçıyor bu tür şeylerden bu tür şeyleri kayınvalidemle mi konuşsam o daha sıcak bakıyor kendi aileme zaten açamam bu konuları ağızımızın tadının bozulmasını istemem akıl verin bana.
bence kesinlikle haklısınız. Tabi zorlamamak gerekiyor sonuçta eşiniz olacak bir çatıda yaşayacaksınız. Tüm zorlukları beraber çekeceksiniz. kapı açmama adeti her kültürde olan ayrıca eğlenceli bir şey. sonuçta kız evi naz evi. burada ki amaç damadı sömürmek değilki. herkes çok sert yorum yazmış. bu kadar sert olunmamalı. siz kapıyı açacak olan kişiyi uyarırsınız bence. ve bunun konusunu 5 ay önceden açması karşı tarafın düşüncesizliği gibi geldi. düğünden sonrada yemeğe giderken biraz anlayış gösterebilirsiniz. canınızı sıkmayın.

bence kesinlikle haklısınız. Tabi zorlamamak gerekiyor sonuçta eşiniz olacak bir çatıda yaşayacaksınız. Tüm zorlukları beraber çekeceksiniz. kapı açmama adeti her kültürde olan ayrıca eğlenceli bir şey. sonuçta kız evi naz evi. burada ki amaç damadı sömürmek değilki. herkes çok sert yorum yazmış. bu kadar sert olunmamalı. siz kapıyı açacak olan kişiyi uyarırsınız bence. ve bunun konusunu 5 ay önceden açması karşı tarafın düşüncesizliği gibi geldi. düğünden sonrada yemeğe giderken biraz anlayış gösterebilirsiniz. canınızı sıkmayın.
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim iyi geldi böyle yazmanız :)

öncelikle yorum için teşekkürler ben kapı açma muhabbetinde bişey dememiştim kızdığım konu 5 ay öncesinden konuyu açmasıydı kendisine de söyledim şu zamana kadar ailem seni zorliycak bişey yapmadı bunu bana söylemen yanlış diye hatta ev alıcak diye bilezikleri bile verdik sahte bilezik takıcaklar biz buna bile karşı gelmedik hep onun iyiliğini düşündük alt tarafı bir yemek istedim gelinlikle geceye kadar gezmek bu isteğim bunu çok görmesi.
Evi nikahtan önce mi alacak?

öncelikle yorum için teşekkürler ben kapı açma muhabbetinde bişey dememiştim kızdığım konu 5 ay öncesinden konuyu açmasıydı kendisine de söyledim şu zamana kadar ailem seni zorliycak bişey yapmadı bunu bana söylemen yanlış diye hatta ev alıcak diye bilezikleri bile verdik sahte bilezik takıcaklar biz buna bile karşı gelmedik hep onun iyiliğini düşündük alt tarafı bir yemek istedim gelinlikle geceye kadar gezmek bu isteğim bunu çok görmesi.
Ben sizi baştan aşağı anladım.Benzer şeyler bende de var ama geri çevirme olarak değil.He şunu söyleyeyim kapı açma muhabbetinde daha kavga etmeden en azından gerilmeden kapı açma merasimi atlatan ne duydum ne de gördüm o yüzden ben kendim dedim aman kapı açma olursa sakın erkek tarafından daha da ver olayına girmeyin diye.Çünkü şu da var o kapı açma muhabbetinde parayı sen almıyorsun ki kapıyı açmam diyip sonra açan alıyor aman sanane ondan da ister 20 tl versin ister 200.Sen dersen ki ama bu benim şerefimdir o zaman da 100 tl de fena değil takılma derim.Yemeğe gelince gelinlikle yemeğe mi gideceksin diye soranlar evet tabiki gelinlikle gidecek çünkü nikah sonrası yemeği.O kokoreç olayı bana ters geldi yalan yok.Öyle olacaksa hiç gitmem daha iyi.Bir de şunu diyeyim artık erkek tarafı kız,kız tarafı erkek olmuş bu devirde.Utanmasa kız tarafı bütün düğünü derneği yapıp damadı oturtacak eve.Öyle oldu tüm erkek aileleri ilginç.

Yöre ve kişiye göre değişen birşey sanırım kapı tutma adeti. Yapılır yapılmaz o biraz sizin dışınızda gelişen bir durum oluyor o esnada yengeler vs kimse o esnada tutabiliyor. Bizde semboliktir karşı tarafın gönlünden ne kopuyorsa o verilir bir ücret kıstası yoktur. Benim de kayınvalidem annemlere ne kadar isteyeceksiniz diye sorduğunda haberim oldu bazı şehirlerde özellikle Doğu illerinde kapı açma için belirlenen yıllık bir tutar varmış çok şaşırmıştım duyduğumda. Zaten evlilik süreçleri masraflı ve yıpratıcı bir süreç ekstra yüklenme olmaması gerekir ama bana da böyle muhabbetlerin açılması çok garip geliyor. Nişanlınız kendince haklıdır belki durumu olmayabilir ama yine de kenara bir miktar mutlaka ayırması gerekir sadece kapı için değil duyduğum bazı mahallelerde bile o mahallenin gençleri bayrakla gelip para istermiş damattan yani bazı şeyler sizin engel olamayacağınız yöne gidebilir. Düğün yapıyor olsaydınız yemek fuzuli olabilirdi ama nikah kıyılacakmış sonrasında bir yerde yemek yenmesi gerekli bence de sonuçta nikah çok kısa bir merasim sonrasında sevdiğiniz insanları ağırlamış oluyorsunuz yemekle lüks bir mekana gidilmesi de şart değil sonuçta ortalama bir yere gidilip birlikte vakit geçirilebilir bütçeyi çok zorlayacak birşey olmasa gerek

X