Yüksek Lisans ve sunum?

Bende öyleydim lisansta. Eyvah eyvah ek ayak vs sadece sunumda değil herşeyde titrerdi. Ya Allah bismillah diye başla işte. Kendine güveniyorsan gerisi boş. Birebir uzun göz teması kurma. Tüm sınıfı elinin altına al . Hareketlerinle rahatla . Yorum kat .

Yüksek lisansta sunumlar genelde daha konuşma havasında geçiyor lisansta olduğu gibi bir kasıntı halde olmuyor nedense. Hocalar seni artık meslektaş olarak gördüğünden olabilir. Gerilme konuya hakim ol yetiyor sanki masal anlatıyormuş gibi kendine bunu aşıla "ben konuyu biliyorum".

Eğer ki bu kadar geriliyorsan bence sunumuna herkesten daha fazla vakit ayırman gerekecek. Sunumundan öncelikle emin ol, birisi bir şey sorarsa ne derim gerginliğini atarsın. Sonra aynada kendi kendine pratik yap. Yüksek lisansta bir nevi meslektaşlarınla ortak bir şey yapıyor gibi oluyorsun. Şunu da unutma kimse seni senin açığını aramak için dinlemiyor. Sakin ol :))) sesinin farkına var gerilirsen içinden nefes say

Bende öyleydim lisansta. Eyvah eyvah ek ayak vs sadece sunumda değil herşeyde titrerdi. Ya Allah bismillah diye başla işte. Kendine güveniyorsan gerisi boş. Birebir uzun göz teması kurma. Tüm sınıfı elinin altına al . Hareketlerinle rahatla . Yorum kat .
Teşekkür ederim çok sağ olun deneyeceğim :)

Yüksek lisansta sunumlar genelde daha konuşma havasında geçiyor lisansta olduğu gibi bir kasıntı halde olmuyor nedense. Hocalar seni artık meslektaş olarak gördüğünden olabilir. Gerilme konuya hakim ol yetiyor sanki masal anlatıyormuş gibi kendine bunu aşıla "ben konuyu biliyorum".
Evet öyle konuşma havasında oluyor ama ne bileyim yinede geriliyorum. Tamam deneyeceğim çok teşekkür ederim:)

Eğer ki bu kadar geriliyorsan bence sunumuna herkesten daha fazla vakit ayırman gerekecek. Sunumundan öncelikle emin ol, birisi bir şey sorarsa ne derim gerginliğini atarsın. Sonra aynada kendi kendine pratik yap. Yüksek lisansta bir nevi meslektaşlarınla ortak bir şey yapıyor gibi oluyorsun. Şunu da unutma kimse seni senin açığını aramak için dinlemiyor. Sakin ol :))) sesinin farkına var gerilirsen içinden nefes say
Tamam çok teşekkür ederim bunları deneyeceğim çok sağ olun :)

Geç oldu ama alışmışsınızdır umarım :) Heyecan olması gayet normal , ben bile bölümüm gereği çok sunum yaptım hâlen heyecan oluyor sunum başlarında, yüksek lisanstayım, sunum yapmaya başlayınca heyecan azalıyor.

Aşabildiniz mi☺ basta bende heyecan yapıyordum su an alıştım çok rahatım her şey normal geliyor.
Ama sunu hazırlamaktan çok sıkıldım çok zaman alıyor çok yoruldum..

Nasıl başardınız peki
Açıkçası sahneye çıktıkça oldu. Heycanlanma sebebim beni dinleyenlerin zaten bilgili olmasiydi bende. Ne katabilirim endişesi vardi. Bu sebeple sunumlarıma çok iyi hazırlandım cok çalıştım defalarca tekrar ettim. Ilk birkaçı heyecanlıydı ama çalışmalarımın sonunda güzel yorumlar alınca olabiliyormuş düşüncesi islendi beynime.
Karşımda oturanlardan ne farkım vardi,onlar yapıyor bende yapabilirim dedim.
Kimsenin beğenmesi onemli degil ben hakkını verebiliyor muyum ona bakacağım dedim. Kendimi motive ettim.
Su an sıfır heyecan ile sunum yapabiliyorum.

X