Yunanistan göçmenleri - mubadil torunları

esterya

Nirvana
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2006
4.250
77

Mubadil torunlari nerelerdesiniz :)

ben silivri dogumluyum dedem - babaannem yunanistandan goçmuş mubadele zamanı, bize patriyot derler..

biz o kadar eski değiliz annemle babam 1976 da gelmişler Türkiye'ye
daha doğrusu dedem annemi babamdan kaçırmak için Türkiye'ye İzmit'e getirmiş
ardından babam annemin aşkına Meriç'i yüzerek geçmiş kaçak yolla Türkiye'ye gelmiş sonra birsürü macera yaşamışlar en sonunda dedem dayanamayıp annemin babamla evlenmesine razı olmuş...

biz o kadar eski değiliz annemle babam 1976 da gelmişler Türkiye'ye
daha doğrusu dedem annemi babamdan kaçırmak için Türkiye'ye İzmit'e getirmiş
ardından babam annemin aşkına Meriç'i yüzerek geçmiş kaçak yolla Türkiye'ye gelmiş sonra birsürü macera yaşamışlar en sonunda dedem dayanamayıp annemin babamla evlenmesine razı olmuş...

Bu ne guzel bir ask hikayesi :) Bu devirde pek rastlanacak gibi degil :)
Ne mutlu onlara .. Allah bize de boyle guzel asklar nasip etsin..

Benim anne tarafim giritli,baba tarafim yugoslavya

annanem annemle gizli konusacagi zaman hemen rumca konusurdu,annanemin annesi zaten hic türkce bilmezmis...Bense bir kac kelimeden baska birsey bilmiyorum:1no2:

Benim anne tarafim giritli,baba tarafim yugoslavya

annanem annemle gizli konusacagi zaman hemen rumca konusurdu,annanemin annesi zaten hic türkce bilmezmis...Bense bir kac kelimeden baska birsey bilmiyorum:1no2:

Nalancim ben girite gittim gercekten cok guzel bir ada tavsiye ederim git gor ana memleketini :)
benimde babam selanikli gittim gordum ve gozyaslarimi tutamadim oaralarda..

Bende cok istiyorum Esterya..Insallah esimle bir sene girite bir izin yapicaz,hatta soyumuda cok arastirmak isterdim ama bakalim eger sansim olursa orda biraz arastircam..Belki anne tarafindan birseyler bulabilirim..:sm_confused:

ben de selanik kavalaliyim.24 de mubadelede gelmisler istanbula baba tarafim..

merhaba arkadaşlar benim de baba tarafım Selanik Drama dedemler mübadelede Atatürk tarafından Samsun a getirilmişler..sevgiyle kalın..

benim annem 2. dunya savasi zamaninda selanik te dogmus daha eskiden tr den selanige gocetmisler tekrar istanbul a geri donmusler.Dedem buyuk dayimi annemde annenannemle birbirlerini kaybedip sonra istanbulda bulusmuslar.Annem hayatinda hic Selanige gitmedi.Ben cok merak ettim iki kez araba ile almanya dan tr ye gittigimizde Selanik Iskece dolastik yemek yedik.Ha Bursa ya gitmisim ha Selanik ne cok benziyo dedim Sahilde Izmir e benziyo nasil benzemesin cok hosuma gitti.Anneannemin anlattigi hikayeler vardi acaba nasil sinira kadar gitmis diye yol boyu etrafima bakindim cunki ben otobandan 180 km hizla basip gidiyordum anlattigi bi olayda meric nehri o sene kurumus yuruyerek gecmisler aman iyiki donmusler istanbula bende istanbulda dunyaya gelmisim.

bende bende bende mübadele torunuyum
yanlız muhacırmı muacırmı macır mı nası yazılıyo yada söyleniyo bu bilmiyorum
biri beni aydınlatsın nolarrr tatlicadiarzu

benim dedem giritte dogmus 7 kardesmisler en büyük agabeyleri askere gitmis bir daha geri gelmemis dedemin babasida gavura bir tane verdim bir daha vermem demis ve gece kacmislar bütün mallarini evlerini birakip türkiyeye izmire gelmisler
simdi orda yasiyan yunanlilar cok zenginmisler sasmamak lazim ordan baski yüzünden kacan türklerin mallarina sahip oldular bir de derler istanbul bizim diye o zaman bizde girit bizim diyelim iste hikaye bu insallah sizleri sikmamisimdir

benimde annemin babasi annesi selanik gocmeni, babamin babasi anneside bulgaristan gocmeni...

çok hoş : )
elinize sağlık bence herkes böyle geçmişini büyüklerinden dinlemeli.

slm... biz de selanik kavala göçmeniyiz... dedem dilinden düşürmezdi memeleketini. gerçekten çok güzelmiş oralar. en kısa zaman da ben de gidip görmeyi çok istiyorummmmmmmm...

biz gocmen falan degil direk yunaniz ama bizde anneannem ilk turk oldu sonra annem e sonra da ben doguyorum bende turkum.bu arada adim gercekten eleni.

mubadele iki ulke arasinda anlasmali olarak anlasilan miktarda kisilerin anavatanina gonderilme isidir..mubadil bu islemin oznesi.muhacir de ihracatla ayni koktendir yani disar cikan,cikartilan.....

X