Yunanistan göçmenleri - mubadil torunları

Benim de baba tarafım yani büyük dedem Selanik(doyran kazası) mübadili, onlarda önce bursaya sonra beğenmeyip istanbula gelmişler. istanbulda tamamı selaniklilerden oluşan bir köyümüz var. anlattıklarına göre çok acılar çekmişler dedem kardeşlerini kaybetmiş, kimi samsuna kimi başka şehirlere ayrılmış. ama asla vatanlarına ihanet etmemişler, başkaları gibi köyümü yaktılar diye ülkelerini bombalamamış dağa çıkmamışlar.
Selanikli olmaktan, Mustafa Kemal gibi bir insanın hemşehrisi olmaktan büyük gurur duyuyorum. Gerçekten selanik macırları :) çok farklı insanlar. Allah onlara hem güzellik hem zerafet hem zeka mantık...bütün özellikleri vermiş çok şükür..
Ayrıca selanik kızları çok güzeldir genellemesine kesinlikle katılıyorum. sülalemde bir çirkin kız olmaz mı yaa :) En Büyük TÜRKİYE

Bende Selanik göçmeniyim...Annemin ailesi Mersin Tarsusa gelmişş...o zamanlar bataklık varmış sinek oluyor diye durmamışlar Tarsusta...Konya Akşehire gitmişler...
Babamın aileside Bursaya gelmiş...Babamın Dedesi Akşehire gitmiş...Buraya gelin hepiniz demiş...Bütün aile akşehire taşınmak zorunda kalmış...Daha sonra aileden bazıları Bursaya geri dönmüş....Antalya, Mersin deniz sahil...offf ben ondan çok seviyorum Antalya, Mersin taraflarını...

Ben bir macır çocuğuyum bea....
[video=youtube;axJDKDNtYW8]http://www.youtube.com/watch?v=axJDKDNtYW8[/video]

merhaba arkadaslar bende yunanıstan gocmenıyım yunanıstan gumulcıneda dogmusum ıstanbulda buyudum :)evlenmeden once hersene gıderdık 3ay tatılde orada kalırdık fakat ıkı seneden berı gıdemıom en kısa zamanda dogdugum memleketıme gıdıcem ınsallah

Benimde dedelerim Meis göçmeni ama epey zaman olduğu için artık Antalya- Kaş lıyız :) Memleketimin incisi seyahat etmekten hoşlananlar için süperr bi tatil yeridir gidip görmenizi tavsiye ederim. :)

Benimde dedem Selanik göçmeni. İstanbul Çatalca ya yerleşmişler. Elbasan köyüne
Bu kadar çatalcalıya rastlayacağımı tahmin etmiyordum valla :) Bizim anne tarafı da baba tarafı da Selanik göçmeni. Bütün sülale Çatalca ve civarında. Bizimkiler de Muratbey köyünde. Elbasanda mı yaşıyorsun peki?

topik pek aktif değil ama bende yazayım dedim... bende göçmenim babam bulgaristan annem yunanistan göçmeni...
bu yaz kısmet olursa eşimle (eşimde göçmen) varnaya gidiyoruz... eşimin babaannesinn akrabaları tanıdıkları war hala orda ilk ziyeretimiz olcak şimdiden heycanlıyım :21::KK16::KK16:

Bizimkiler de Selanik göçmeni, savaş zamanında Edirne'ye yerleşmişler ben de Edirne'de doğdum :)
Var mı aranızda Edirneli olan?

Bizde Selanik göçmeniyiz. Kurtuluş Savaşı sırasında önce Kırklareline sonra İstanbula yerleşiyorlar. Göçmenler ve Trakya insanı candır cann :18:

benim ananemlerde mübadeleyle gelenlerden edirneye göçmüşler ananem 3-4 yaşlarında bebekmiş o zaman kalavalılarmış ama onlar türk değil pomak. küçükken bize pomakça ninniler şarkılar falan söylerdi de hiç bir şey anlamazdık.

benimde hem anne hem baba tarafım göçmen selanikten gelmişler hala o kültürü yaşatıyoruz

X