Yurt dışına taşınmak mı?

Türkiye gayet iyi bence, herkes ertesi gün bir doktoru görebiliyor. Devlet hastaneleri çok kalabalık doğrudur ama doktorsuzluktan ölen kimse tanımıyorum :)

Şimdi neden böyle oldu nedeni nedir? Yani geçen yıl arıyordun hemen yarına bir randevu buluyorlardı.
MHRS ile randevu almadan kesinlikle doktor bakmıyor artık. yani türkseniz bakmıyor.

devlette doktorlar istifa etti özele geçti vs, hasta sayısı da çok (insanlar pandemi zamanı gitmiyordu mesela, ama artık gidiyor herkes çünkü daha ne kadar ertelesin?)

burada hala aile doktru/ev doktoru almıyor randevunuzu (takibinizi de yapmıyor) sevk zinciri yok kendiniz alıp gitmek zorundasınız

kısacası herkes randevu almaya çalışınca randevu yok.

il sağlık müdürlükleri şimdi MHRS randevu aralığını 5 dakikaya düşürdü. 5 dakikada 1 hasta bakıyor yani bazı bölümlerde doktorlar.
eskiden 10 dakikaydı.

Merhaba arkadaşlar benım sıkıntım cok detaylı bir süreçten gecıyor hemen anlatıyorum. 2016 yılında evlendim ve 2017de bır kızımız oldu. Yurt dısında dogumumu yaptım esımde ızın alabıldıkce yanıma geldi. Normalde turkıyede yasıyoruz esım belediye ışcısı maası 4.000 TL akdeız bölgesinde yaşıyoruz. Kayınvalıdem ve kayınpederım le alt üst olarak oturuyorduk. Covid 19 nedeniyle maalesef ıkısını kaybettik nısan 2021 ayında. Tam da nısan ayında tekrar yurt dısına gıtmıstım ıkızlerımız olacaktı. Cok sukur sağ sağlım doğum oldu sağlıkları yerinde. Ikızlerımın doğduğu gün kayınpederım defnedildi kayınvalıdem ise 15 gun sonra oda vefaat etti 😪😪 onlarla o kadar ıyı anlasıyordum Kı benım ailem yurt dısında oldugu ıcın onlar kendı Oz anne baba kadar yakınlardı hıc kotu bir anımız olmadı hep yardımcı oldular bana. Onların yoklugu o kadar acı ki. Evimizin her köşesinde anılarımız var. 5 ay oldu hala alısmadım. Sımdı konu soyle cocuklarımız büyüyor büyük kızım 4 yaşına girdi okul zamanı yaklasıor. Esımle hesap yapıyoruz ben bir 5 yıl calısamayacağım kesın ıkızlere bakıyorum. Esımın 4000 TL maas ile gecınebşlecekmıyız okul masrafı ev cocuklar derken yetmiyor :KK43:
Zaten cocukların butun yurt dısı evrakları var yapmıstık oranın vatandasılar bende esımde oyle. Esım dıyor ki bıraz bırıkım yapmak ıcın gıdelım hem annem ıkızlere bakar bizde calısırız. Sizce bu sekılde gıtmek mantıklı olur mu sacma olur mu evımız var esımın ısı varken turkıyede. tekrsr sıfırdan başlayacağız ıyı bir gelecek olur mu diye. Cocukların eğitimi ıcın VS hersey cocuklar ıcın bana bakarsanız ben idare ederim ama turkıyede hayat cok pahalandı yetişebilecekmiyşz 4000 TL tek gelir ile orası bizi endişelendiriyor. Akıl danışmak istedim burada suan yalnızım cocuklara bakmak ıcın kimsem kalmadı ama yurt dısına gidersek annem kardeslerım var yanımda olurlar. Yorumlarınızı bekliyorum ❤️
Ben Türkiye‘de akademisyen esim de eczaci olmasina ragmen 2 yil önce cocuk olduktan sonra yurtdisina tasindik. Türkiye‘de evimiz de vardi son model arabamizda ama gelecege dair bir güvence olmadigi (ne yazik ki) ve egitim sisteminin olmayisi yüzünden döndük. Burada her seye yeniden basladik hatta basliyoruz, ama kesinlikle pisman degilim. Türkiye‘yi özlüyorum ama tatilde gidip görünce iyi ki buraya gelmisiz diyorum. Diger durumlari bilmem ama sirf cocuklarin egitimi icin bile Fransa‘ya gitmek daha mantikli,zira 4000 tl ile hayatta kalmasi oldukca zor,cocuk okutmak imkansiz gibi bir sey…Hakkinizda hayirlisi..

Ben Türkiye‘de akademisyen esim de eczaci olmasina ragmen 2 yil önce cocuk olduktan sonra yurtdisina tasindik. Türkiye‘de evimiz de vardi son model arabamizda ama gelecege dair bir güvence olmadigi (ne yazik ki) ve egitim sisteminin olmayisi yüzünden döndük. Burada her seye yeniden basladik hatta basliyoruz, ama kesinlikle pisman degilim. Türkiye‘yi özlüyorum ama tatilde gidip görünce iyi ki buraya gelmisiz diyorum. Diger durumlari bilmem ama sirf cocuklarin egitimi icin bile Fransa‘ya gitmek daha mantikli,zira 4000 tl ile hayatta kalmasi oldukca zor,cocuk okutmak imkansiz gibi bir sey…Hakkinizda hayirlisi..
Cok tesekkur ederim

MHRS ile randevu almadan kesinlikle doktor bakmıyor artık. yani türkseniz bakmıyor.

devlette doktorlar istifa etti özele geçti vs, hasta sayısı da çok (insanlar pandemi zamanı gitmiyordu mesela, ama artık gidiyor herkes çünkü daha ne kadar ertelesin?)

burada hala aile doktru/ev doktoru almıyor randevunuzu (takibinizi de yapmıyor) sevk zinciri yok kendiniz alıp gitmek zorundasınız

kısacası herkes randevu almaya çalışınca randevu yok.

il sağlık müdürlükleri şimdi MHRS randevu aralığını 5 dakikaya düşürdü. 5 dakikada 1 hasta bakıyor yani bazı bölümlerde doktorlar.
eskiden 10 dakikaydı.
Ben yurtdısı ve turkıye sağlık sistemını gördüm İnanın arada o kadar fark var ki. Turkıyede hemsıre sinden tut doktoruna kadar bir ukalalık var bır kendını begenmişlik var. Kendinizi güvende hissedemıyorsunuzz. Fransada oyle degıl ilgi alaka var en azından hemsıreler öyle o bile yeter insana. Say say bitmez. Once ne bileyım turkıyeyi taktir ederdim uzakta olunca ama bir geldım şoklandım😂

Bence kesinlikle gidin.
Ben de fransa vatandasiyim ve gitmek istemiyorum. Ama burda gelirim 4000 olsa arkama bakmaz kacardim. Hatta gelirim 30000 altina duserse yine giderim. Cunku ancak denk geliyor.

Cocuklar buyuyecek, 4000 kus kadar para. Duzgun bi okul desen 3000den basliyor aylik ödemesi. Eskiden özele gitmesin diyebilirdik belki ama suan egitim sistemimiz malesef rezalet. Burda dersen ki mustakil evim var, senede 3 3 tatile gidiyoruz, cocuklarim ozelde, diledikleri sosyal aktivitelere katilabiliyorlar. Istemiyorsan gitme derim. Ama 4000 ile sinirli bir yasam dusunuyorum. Böyle bir sans varken mahrum etme onlari bundan.

Bence kesinlikle gidin.
Ben de fransa vatandasiyim ve gitmek istemiyorum. Ama burda gelirim 4000 olsa arkama bakmaz kacardim. Hatta gelirim 30000 altina duserse yine giderim. Cunku ancak denk geliyor.

Cocuklar buyuyecek, 4000 kus kadar para. Duzgun bi okul desen 3000den basliyor aylik ödemesi. Eskiden özele gitmesin diyebilirdik belki ama suan egitim sistemimiz malesef rezalet. Burda dersen ki mustakil evim var, senede 3 3 tatile gidiyoruz, cocuklarim ozelde, diledikleri sosyal aktivitelere katilabiliyorlar. Istemiyorsan gitme derim. Ama 4000 ile sinirli bir yasam dusunuyorum. Böyle bir sans varken mahrum etme onlari bundan.
Hangi şehirdesiniz memnun oldum. Dediklerinizde cok haklısınız gelecek pek parlak görünmüyor bu maaşla

sizi dusunduren nedir ben anlamadim?

kendi aileniz zaten fransadalarmis ve destekleri olacak sanirim.
cocuklar kucuk, okul vs durumlari sorun degil.

bir tek esiniz icin dil ogrenme ve is bulma sureci sorun olacak gibi, ki o da kendisi gonullu imis gitmeye.

Sizi endiselendiren durum nedir tam olarak, ben konunuzdan cikaramadim bunu.

Merhaba arkadaşlar benım sıkıntım cok detaylı bir süreçten gecıyor hemen anlatıyorum. 2016 yılında evlendim ve 2017de bır kızımız oldu. Yurt dısında dogumumu yaptım esımde ızın alabıldıkce yanıma geldi. Normalde turkıyede yasıyoruz esım belediye ışcısı maası 4.000 TL akdeız bölgesinde yaşıyoruz. Kayınvalıdem ve kayınpederım le alt üst olarak oturuyorduk. Covid 19 nedeniyle maalesef ıkısını kaybettik nısan 2021 ayında. Tam da nısan ayında tekrar yurt dısına gıtmıstım ıkızlerımız olacaktı. Cok sukur sağ sağlım doğum oldu sağlıkları yerinde. Ikızlerımın doğduğu gün kayınpederım defnedildi kayınvalıdem ise 15 gun sonra oda vefaat etti 😪😪 onlarla o kadar ıyı anlasıyordum Kı benım ailem yurt dısında oldugu ıcın onlar kendı Oz anne baba kadar yakınlardı hıc kotu bir anımız olmadı hep yardımcı oldular bana. Onların yoklugu o kadar acı ki. Evimizin her köşesinde anılarımız var. 5 ay oldu hala alısmadım. Sımdı konu soyle cocuklarımız büyüyor büyük kızım 4 yaşına girdi okul zamanı yaklasıor. Esımle hesap yapıyoruz ben bir 5 yıl calısamayacağım kesın ıkızlere bakıyorum. Esımın 4000 TL maas ile gecınebşlecekmıyız okul masrafı ev cocuklar derken yetmiyor :KK43:
Zaten cocukların butun yurt dısı evrakları var yapmıstık oranın vatandasılar bende esımde oyle. Esım dıyor ki bıraz bırıkım yapmak ıcın gıdelım hem annem ıkızlere bakar bizde calısırız. Sizce bu sekılde gıtmek mantıklı olur mu sacma olur mu evımız var esımın ısı varken turkıyede. tekrsr sıfırdan başlayacağız ıyı bir gelecek olur mu diye. Cocukların eğitimi ıcın VS hersey cocuklar ıcın bana bakarsanız ben idare ederim ama turkıyede hayat cok pahalandı yetişebilecekmiyşz 4000 TL tek gelir ile orası bizi endişelendiriyor. Akıl danışmak istedim burada suan yalnızım cocuklara bakmak ıcın kimsem kalmadı ama yurt dısına gidersek annem kardeslerım var yanımda olurlar. Yorumlarınızı bekliyorum ❤️
gideceginiz yer avrupa ulkesiyse durmanız kabahat . yurt disinda cicuklar hem daha iyi egitim akir hem ilerde daha kikay is bukur hemde aizde daha iyi gecinirsiniz .yaslari ne kadar kucuk giderse cocuklar okadar kolay adapte olur oranin dikinide oyle rahat konusur

4binlira ile 2çocuk yapmak helal olsun cesaret ister imkan varsa gidin yurt dışında yaşayın ve dönmeyin türkiyede 4bin lira ile 4kişi geçinmek imkansız.

Ne kadar çok hayatından memnun olmayan varmış. Ben daha önce iş olarak yabancılarla çok görüşülen bir yerdeydim. USA da yaşayan pek çok Türk'le çalıştım. Dedikleri şey "çok şanslısınız, biz oradan buraya(TR) ye geliyoruz hastane için. Orada sağlık sigortan vs yoksa halin perişan ki tüm hastane masrafları çok yüksek. Bunu diyenler de orada kalbur üstü ihracat yapanlar filan.
Şu an Türkiye’nin de farkı yok ki. Özel sigortası olmayanın hali perişan. Ben en azından yaşadığım şehirde devlet hastanelerinde asla randevu bulamıyorum.

Şu an Türkiye’nin de farkı yok ki. Özel sigortası olmayanın hali perişan. Ben en azından yaşadığım şehirde devlet hastanelerinde asla randevu bulamıyorum.

Daha önceki yıllardaki gözlemlerim hep pozitifti. Pozitif lan bir tek sağlık sistemi vardı onun da bozması üzücü :KK51:

Daha önceki yıllardaki gözlemlerim hep pozitifti. Pozitif lan bir tek sağlık sistemi vardı onun da bozması üzücü :KK51:
Evet sağlıkla ilgili ben de kıyas yapınca hep böyle düşünürdüm. Ama son 2-3 senedir maalesef hizmet alamaz olduk. Kaliteli doktorlarımız vardı, birçoğu istifa etti. Kızım için göz randevusu arıyorum tam 2 aydır bulamıyorum. Mecbur özele gideceğiz. Büyük şehir, 300 liradan aşağı muayene ücreti yok. Sgk anlaşmalı o da 😅 Ben hamileliğimde özel sağlık sigortası yaptırdım çünkü büyük şehirdeyseniz devlette kadın doğum randevusu bulmak imkansız. 3-4 ayda bir denk geliyor anca, sürekli takip gerektiren gebelik durumu için düşünsenize bu süreyi 😄 bir de aynı doktor aynı hastane bile değil kim denk gelirse. İlaçları söylemiyorum bile, artık bir çoğu devlet tarafından ödenmiyor.

sizi dusunduren nedir ben anlamadim?

kendi aileniz zaten fransadalarmis ve destekleri olacak sanirim.
cocuklar kucuk, okul vs durumlari sorun degil.

bir tek esiniz icin dil ogrenme ve is bulma sureci sorun olacak gibi, ki o da kendisi gonullu imis gitmeye.

Sizi endiselendiren durum nedir tam olarak, ben konunuzdan cikaramadim bunu.
Hep hayalimdi Türkiye’de yaşamak. Gerekleri kabul edememek mıdır benimkisi bende anlamıyorum hala bir umut varmıdır dıye arayıştayım sanırım 😔

yanlis anlamayin benim ailemin zamaninda boyle bir hakki olup gitmeseydi cok kizardim onlara . orda kazandiginiz parayla burda ev mal mulk sahibi cok kolay olursunuz . cocuklar iyi egitim alir turkiyede 60 kisilik siniflarda alamayacagi egitimi alir. ilerde rahat is bulur calisir .sizde irda cok rahat gecinirsiniz . hic durmayin gidin bence

Sevgili konu sahibi,

Seninle hemen hemen aynı durumu yaşadım. Hatta bende fazlası var üniversiteydi, iş hayatıydı derken yaklaşık 12 yıl kaldım Türkiye’de. En son geçen yıl eşimle ikimiz de çalışarak evimize +10 bin tl gibi bir rakam giriyordu, kira da ödemiyorduk. Tüm bunlara rağmen hamile olduğumu öğrendiğim gün toparlanmaya başladık ve geldik. Ha kolay mı oldu asla. Sıfırdan başlamak dilini de bilsen, eğitimli de olsan asla kolay değil ki ben bir de tüm bu yeni başlangıç sıkıntıları içerisinde doğum yaptım.
Şuan bebeğim 7 aylık eşim de geçici bir iş buldu, ben de buldum ve önümüzdeki ay başlayacağım.
Sor bana pişman mıyım? ASLA! Hatta çocuğum için o kadar mutluyum ki, en azından şimdiden çocuğun eğitimi için, masrafları için vs endişelenmiyorum. Sen de lütfen cesur ol ve bunu çocukların için yap. Evet hepimiz Türkiye’yi çok seviyoruz, çok da severek gittik, yaşadık, çalıştık. Ama maalesef şuan devir o devir değil. Ayrıca eminim ki Fransa’da eşin ne iş yaparsa yapsın Türkiye’de geçinmeye çalıştığınız 4000TL’den çok daha refah bir hayat yaşayacaksınız.
Sevgilerle.

X