Yurt dışına taşınmak mı?

Sevgili konu sahibi,

Seninle hemen hemen aynı durumu yaşadım. Hatta bende fazlası var üniversiteydi, iş hayatıydı derken yaklaşık 12 yıl kaldım Türkiye’de. En son geçen yıl eşimle ikimiz de çalışarak evimize +10 bin tl gibi bir rakam giriyordu, kira da ödemiyorduk. Tüm bunlara rağmen hamile olduğumu öğrendiğim gün toparlanmaya başladık ve geldik. Ha kolay mı oldu asla. Sıfırdan başlamak dilini de bilsen, eğitimli de olsan asla kolay değil ki ben bir de tüm bu yeni başlangıç sıkıntıları içerisinde doğum yaptım.
Şuan bebeğim 7 aylık eşim de geçici bir iş buldu, ben de buldum ve önümüzdeki ay başlayacağım.
Sor bana pişman mıyım? ASLA! Hatta çocuğum için o kadar mutluyum ki, en azından şimdiden çocuğun eğitimi için, masrafları için vs endişelenmiyorum. Sen de lütfen cesur ol ve bunu çocukların için yap. Evet hepimiz Türkiye’yi çok seviyoruz, çok da severek gittik, yaşadık, çalıştık. Ama maalesef şuan devir o devir değil. Ayrıca eminim ki Fransa’da eşin ne iş yaparsa yapsın Türkiye’de geçinmeye çalıştığınız 4000TL’den çok daha refah bir hayat yaşayacaksınız.
Sevgilerle.
Cok tesekkur ederım. Sanırım gercekten buyuk bir cesarete ihtiyacım var sadece

Merhaba arkadaşlar benım sıkıntım cok detaylı bir süreçten gecıyor hemen anlatıyorum. 2016 yılında evlendim ve 2017de bır kızımız oldu. Yurt dısında dogumumu yaptım esımde ızın alabıldıkce yanıma geldi. Normalde turkıyede yasıyoruz esım belediye ışcısı maası 4.000 TL akdeız bölgesinde yaşıyoruz. Kayınvalıdem ve kayınpederım le alt üst olarak oturuyorduk. Covid 19 nedeniyle maalesef ıkısını kaybettik nısan 2021 ayında. Tam da nısan ayında tekrar yurt dısına gıtmıstım ıkızlerımız olacaktı. Cok sukur sağ sağlım doğum oldu sağlıkları yerinde. Ikızlerımın doğduğu gün kayınpederım defnedildi kayınvalıdem ise 15 gun sonra oda vefaat etti 😪😪 onlarla o kadar ıyı anlasıyordum Kı benım ailem yurt dısında oldugu ıcın onlar kendı Oz anne baba kadar yakınlardı hıc kotu bir anımız olmadı hep yardımcı oldular bana. Onların yoklugu o kadar acı ki. Evimizin her köşesinde anılarımız var. 5 ay oldu hala alısmadım. Sımdı konu soyle cocuklarımız büyüyor büyük kızım 4 yaşına girdi okul zamanı yaklasıor. Esımle hesap yapıyoruz ben bir 5 yıl calısamayacağım kesın ıkızlere bakıyorum. Esımın 4000 TL maas ile gecınebşlecekmıyız okul masrafı ev cocuklar derken yetmiyor :KK43:
Zaten cocukların butun yurt dısı evrakları var yapmıstık oranın vatandasılar bende esımde oyle. Esım dıyor ki bıraz bırıkım yapmak ıcın gıdelım hem annem ıkızlere bakar bizde calısırız. Sizce bu sekılde gıtmek mantıklı olur mu sacma olur mu evımız var esımın ısı varken turkıyede. tekrsr sıfırdan başlayacağız ıyı bir gelecek olur mu diye. Cocukların eğitimi ıcın VS hersey cocuklar ıcın bana bakarsanız ben idare ederim ama turkıyede hayat cok pahalandı yetişebilecekmiyşz 4000 TL tek gelir ile orası bizi endişelendiriyor. Akıl danışmak istedim burada suan yalnızım cocuklara bakmak ıcın kimsem kalmadı ama yurt dısına gidersek annem kardeslerım var yanımda olurlar. Yorumlarınızı bekliyorum ❤️
Bemce yurt dışına ailenizin yanına gidin

Merhaba arkadaşlar benım sıkıntım cok detaylı bir süreçten gecıyor hemen anlatıyorum. 2016 yılında evlendim ve 2017de bır kızımız oldu. Yurt dısında dogumumu yaptım esımde ızın alabıldıkce yanıma geldi. Normalde turkıyede yasıyoruz esım belediye ışcısı maası 4.000 TL akdeız bölgesinde yaşıyoruz. Kayınvalıdem ve kayınpederım le alt üst olarak oturuyorduk. Covid 19 nedeniyle maalesef ıkısını kaybettik nısan 2021 ayında. Tam da nısan ayında tekrar yurt dısına gıtmıstım ıkızlerımız olacaktı. Cok sukur sağ sağlım doğum oldu sağlıkları yerinde. Ikızlerımın doğduğu gün kayınpederım defnedildi kayınvalıdem ise 15 gun sonra oda vefaat etti 😪😪 onlarla o kadar ıyı anlasıyordum Kı benım ailem yurt dısında oldugu ıcın onlar kendı Oz anne baba kadar yakınlardı hıc kotu bir anımız olmadı hep yardımcı oldular bana. Onların yoklugu o kadar acı ki. Evimizin her köşesinde anılarımız var. 5 ay oldu hala alısmadım. Sımdı konu soyle cocuklarımız büyüyor büyük kızım 4 yaşına girdi okul zamanı yaklasıor. Esımle hesap yapıyoruz ben bir 5 yıl calısamayacağım kesın ıkızlere bakıyorum. Esımın 4000 TL maas ile gecınebşlecekmıyız okul masrafı ev cocuklar derken yetmiyor :KK43:
Zaten cocukların butun yurt dısı evrakları var yapmıstık oranın vatandasılar bende esımde oyle. Esım dıyor ki bıraz bırıkım yapmak ıcın gıdelım hem annem ıkızlere bakar bizde calısırız. Sizce bu sekılde gıtmek mantıklı olur mu sacma olur mu evımız var esımın ısı varken turkıyede. tekrsr sıfırdan başlayacağız ıyı bir gelecek olur mu diye. Cocukların eğitimi ıcın VS hersey cocuklar ıcın bana bakarsanız ben idare ederim ama turkıyede hayat cok pahalandı yetişebilecekmiyşz 4000 TL tek gelir ile orası bizi endişelendiriyor. Akıl danışmak istedim burada suan yalnızım cocuklara bakmak ıcın kimsem kalmadı ama yurt dısına gidersek annem kardeslerım var yanımda olurlar. Yorumlarınızı bekliyorum ❤️
valla bugun bugun böyle bi fırsat verseler evden kilot bile almam o derece yani arkama bakmadan kacarım burda 4bin degil 20 binde alsam durmam senin zaten ailen orda tanıdık var cocuklar oda dogmus burda ne isin var ben olsam elli kere gitmisim koca gelir gelmez ordaki keyif insan hakları varken ne isim var kendi ülkemde aclık fakırlık abazalar adamın yoksa kayrılmazsın vs vs

ben 2 kere gittim yurt dısında ikisindede 1 ay kaldım cennet cennet yaa 100 euro ya aldiden actıondan neler aldım neler zarası ucuz hm si ucuz kahve makınesiini 16 euro ya almıstım yaa burda aynısı roosmanda 600 lira belki daha fazladır

yani allahım duyyy artık beni ne diyimm amin diyinde banada cıksın bi yurt dısı

Define kucağında be bacım😁 şimdiden iyi yolculuklar
Ah😂😂
valla bugun bugun böyle bi fırsat verseler evden kilot bile almam o derece yani arkama bakmadan kacarım burda 4bin degil 20 binde alsam durmam senin zaten ailen orda tanıdık var cocuklar oda dogmus burda ne isin var ben olsam elli kere gitmisim koca gelir gelmez ordaki keyif insan hakları varken ne isim var kendi ülkemde aclık fakırlık abazalar adamın yoksa kayrılmazsın vs vs

ben 2 kere gittim yurt dısında ikisindede 1 ay kaldım cennet cennet yaa 100 euro ya aldiden actıondan neler aldım neler zarası ucuz hm si ucuz kahve makınesiini 16 euro ya almıstım yaa burda aynısı roosmanda 600 lira belki daha fazladır

Doğru diyorsunuz

MHRS'den randevu almayı bi deneseniz?
6 aydir sabah 7 de sisteme girip Göz ve diş randevusu kovaliyorum henüz başarılı olamadım.20 yıldır maaşımdan çuvalla sağlık kesintisi yapılıyor, ilk kez isim düştü ama durum bu...özel hastanelere öpulmekten başka çare yok şu anda

Bizım de evimiz kendımızın müstakil evimiz var ve arabamız var ama 3 cocuk olunca bunlar yeterli degıl bende özel okul düşündüm hep yıllık dedıgınız gıbı ortalama 27.000.tl okul ucretı ve artısı olacak
27 bin iyi bir kurumda sadece tek Cocugun anaokulu ücreti. Biz ortaokul için 45 veriyoruz tek çocuğa....3 çocukla iyi bir özel okul hayal sadece

Keşke bizde gidebilsekk

Eşinizin meslegine bağlı tamamen. Hayat turkiyede pahali evet fransa da cok ucuz değil fransada amcam var ondan biliyorum. Orda da evin yoksa maasin yarisi kiraya gider burda da.

Eşinizin meslegine bağlı tamamen. Hayat turkiyede pahali evet fransa da cok ucuz değil fransada amcam var ondan biliyorum. Orda da evin yoksa maasin yarisi kiraya gider burda da.
Yasadigi yere bağlı olabilir. Eltim yıllardır oradalar 2 de evladı var ve bir ılçede oturuyorlar bu sene geldiklerinde kaçmaya baktılar çünkü o kadar uçtu ki artık burda rakamlar kıyas bile edilemez hale geldi maalesef.
Seneye biz de ciddî anlamda gitmeyi düşünür hale geldik ki eşim üst düzey çalışıyor çok güzel bir ılçede yasıyorum ama yetmiyor artık ciddî anlamda ülke nereye gidiyor belirsiz 2 çocuğum var gelecekleri beni aşırı endişelendiriyor dolayısıyla çoğu insan gibi biz de kaçmak için fırsat kollar hale geldik üzülüyorum bazen çok

Yasadigi yere bağlı olabilir. Eltim yıllardır oradalar 2 de evladı var ve bir ılçede oturuyorlar bu sene geldiklerinde kaçmaya baktılar çünkü o kadar uçtu ki artık burda rakamlar kıyas bile edilemez hale geldi maalesef.
Seneye biz de ciddî anlamda gitmeyi düşünür hale geldik ki eşim üst düzey çalışıyor çok güzel bir ılçede yasıyorum ama yetmiyor artık ciddî anlamda ülke nereye gidiyor belirsiz 2 çocuğum var gelecekleri beni aşırı endişelendiriyor dolayısıyla çoğu insan gibi biz de kaçmak için fırsat kollar hale geldik üzülüyorum bazen çok
Sız nereye gitmeye düşünüyorsunuz

Tabıkı aynen cok haklısınız.orasıda pahalı gıdıp geliyoruz arada. Cocukların eğitimi ıcın olacak hersey degılse zsten dedıgınıx gibi orası da aynı pahalılık sorun

Sevgili @CiRiLLA , sen vatandaşsan eşinin olmasına gerek yok ki, gerçi sen zaten bunu biliyorsundur :)
Durmayın valla …
Bundan bir kaç sene önce ben de Türkiye’den yazlık bir ev alıp, çoluk çocuk büyüyünce orda yaşama hayali kuruyordum burda yaşayan hemen hemen tüm Türkler gibi .. ama bugün bu fikrim tamamen değişti. Orda olan her şeyimizi de satışa çıkardık. Belirsizlikler üzerine yaşamak istemiyorum. Çok üzücü ..
Canımı sokakta bulmadım, her gün ‘oh bugün de başımıza bişey gelmeden gün bitti’ diye yaşamak istemiyorum.
Sadece maddi zorluklar değil ki .. öğretilen ne var şu an okullarda ? Üniversiteler’de gösterilen şeyleri gençler burda lisede öğreniyor. İnan abartmıyorum. Hasta olsan, şansa iyi doktora denk geleceksin de bir çare bulsunlar. İyi olanları da kaçırdılar. İnsanların kabalıkları, burnu havada olmaları , karşısındakileri küçük görmeleri,toplum içindeki adaletsizlik… eğer gidecekseniz kesinlikle çocuğunuz olmadan gidin derim 👍🏻
Bune Türkiye düşmanlığı sizin gibileri kaldığınız ülkelerde savaş çıksa bile Türkiyeye almamaklazım benim ablamda yurt dışında türkiyedeki hanımlar çalışmak istemiyor ama yurt dışında kadın erkek çoluk çoçuk hep çalışılıyor o yüzden rahat geçiniliyor. Dr gelince yurtdışından tanıdıklarım genelde Tr geliyor pahalılık Dünyanın her yerinde var sadece Türkiyede değil.

Bune Türkiye düşmanlığı sizin gibileri kaldığınız ülkelerde savaş çıksa bile Türkiyeye almamaklazım benim ablamda yurt dışında türkiyedeki hanımlar çalışmak istemiyor ama yurt dışında kadın erkek çoluk çoçuk hep çalışılıyor o yüzden rahat geçiniliyor. Dr gelince yurtdışından tanıdıklarım genelde Tr geliyor pahalılık Dünyanın her yerinde var sadece Türkiyede değil.
Türkiye düşmanlığı diye bir şey yok. Kim ülkesini boş yere bırakıp gitmek ister ki ? Yahu tavuğun kilosu olmuş 50 lira hamsi pazarda 25 lira normal balıkçı da 60 lira hamileyim canım çekti ve eşime al diyemedim ! Bahsettiğim şeyler et değil bakın tavuk ve balık ! Hamileyim ve meyve yemem gerekiyor 3 çeşit meyveye 50 lira veriyoruz. Bir kutu süt 6-7 liradan aşağı değil. Lütfen ülkenin halini, pahalılığı, uçuk fiyatları görün. Hadi benim başımı sokacak evim var eşim çalışıyor ben çalışmıyorum bir şekilde geçiniyoruz, asgari ücret ile çalışan kira ödeyen çocuğu olan insanlar ne yapsın ??? Azıcık mantık, ufacıcık bir şansım olsa saniye durmam bu ülke de.

Bizim oturum izni olsa uçarak gider bir daha da dönmeyiz. çocuklarınızı bu köhne eğitim ve adaletsiz sistemde ziyan etmeyin

r pahalılık Dünyanın her yerinde var sadece Türkiyede değil.

O hiç doğru değil. Türkiyede enflasyon freni kopmuş kamyon gibi yokuştan aşağı gidiyor.

İnsanlarımız da kendi anadilini, ailesini topraklarını isteyerek bırakmıyor bıktıkları için bırakıyor.

X