Yurtdışına tur ile mi gitmek yoksa bireysel mi

Hayır diğer Avrupa ülkelerine göre daha uygun.
Para birimi kron Euro değil.
Ama bizim ülkemize göre tabi pahalı.
Çok küçük bir şehir 2 gün yeterli gezip görmek için.
3 gün kalsan rahat rahat her yerini gezersin.
Sehirin ortasında travmay hattı var her yere gidiyor.
Bilet kontrolüne yakalanmadan bedava binmistim ben 🤣🤣
Netten alıyorlarmış galiba biletleri.
Güven usulü işte .
Berlin de de trene bedava bindim kaç kere.
Ama orda kontroller oluyormuş.
Prag da öyle bir şey yok.
Zaten fazla tramvay kullanmana da gerej yok yürüme mesafesi.
O kadar güzel ki yollar yürü zaten.
Masal gibi.
Kalesi var oraya çıkmak yorucu ama çok güzel.
Trdelnik diye ünlü bir Tatlısi var .
Biraları çok güzel.
Saat kulesi var ünlü onun etrafında kafelerde soğuk bir bira içersin.
Ben apart kiralamustim eski bir binaydi çok güzeldi . booking com dan
Otellerden daha uygundu .
okuyunca anı yaşamış gibi oldum :) turla gitmeyi düşündüm ama baya pahalı sanki kendim gitsem daha iyi olur gibi ,dilim pek iyi değil ama yaşasın çeviri :))

Dil engeli yoksa kesinlikle bireysel...

Tur ilk başta maddi olarak daha uygun gibi görünüyor. Ama sık sık turla gezen bir annem olduğu için biliyorum :) Çok daha pahalı aslında. Her adımda başka bir şey uydurup para istiyorlar. Otel uygun olsun diye şehir dışında ayarlanıyor, kafana göre takılamıyorsun. Bir de ben sürü gibi gezmeyi sevmiyorum.

Biz tur satın aldık Benelux ülkelerine gideceğiz birden fazla ülke olduğu ve her yere ayrı ayrı otel vs rezervasyonu ile uğraşmak istemediğim için öyle tercih ettim. Tek ülke görecekseniz ve çok birbirinden uzak şehirleri yoksa dil engeli de yoksa bence bireysel gidin.
Turla gidiyorum ama ben yine kendim gezeceğim eşimle çünkü sürekli bir programa bağlı hareket etmeyi sevmiyorum sadece ülkeden ülkeye ulaşım ve kalacak yerle tek tek kendim uğraşmayayım diye seçtim bu yolu dediğim gibi. Diliniz varsa bireysel daha çok eğlenirseniz
Hoş hamileyim ben de şimdi ve berbat geçiyor hamileliğim sürekli yatıyorum o zamana kadar iyileşirim doktorum da onay verir umarım gidebilirim benim de ilk tur tecrübem olacak daha önce hep bireysel gittim

. Bir de ben sürü gibi gezmeyi sevmiyorum.
işte ben de sevmiyorum onu.

bir de mesela ben kendi programımı yapmayı ve gerekirse ani değişiklikler yapmayı da seviyprum
bi Pisa'ya gittik mesela
ay Pisa'da bi kule var başka bir nane yok

etrafta yüzlerce Çinli (uzakdoğulu ,ben onları ayıramıyorum) herkes 476958476'şar tane fotograf çekiniyor.
ben fotograf da çeken bir insan değilim.

iyi tamam dedik biz çıktık
yarım saat bile kalmadık

biz oradan yanlış hatırlamıorsam Siena'ya mi ne geçtik ve muhteşemdi, çok daha fazla beğenmiştim, alışveriş filan yapmıştım.

işte ben de sevmiyorum onu.

bir de mesela ben kendi programımı yapmayı ve gerekirse ani değişiklikler yapmayı da seviyprum
bi Pisa'ya gittik mesela
ay Pisa'da bi kule var başka bir nane yok

etrafta yüzlerce Çinli (uzakdoğulu ,ben onları ayıramıyorum) herkes 476958476'şar tane fotograf çekiniyor.
ben fotograf da çeken bir insan değilim.

iyi tamam dedik biz çıktık
yarım saat bile kalmadık

biz oradan yanlış hatırlamıorsam Siena'ya mi ne geçtik ve muhteşemdi, çok daha fazla beğenmiştim, alışveriş filan yapmıştım.

Bunun hazırlığını yapmak da keyifli oluyor. Gidince görmek istediğin yerleri araştırıyorsun mesela. Oteli seçtiysen yakın yerlerdeki restoranları inceliyorsun filan.

Bunun hazırlığını yapmak da keyifli oluyor. Gidince görmek istediğin yerleri araştırıyorsun mesela. Oteli seçtiysen yakın yerlerdeki restoranları inceliyorsun filan.
ya restoran italyada çok sorun değil, orada aç kalmazsın :KK70:

araştırmayi da bir yandan seviyorum bir yandan ya biraz da gideyim sokaklarda yürüyeyim kaybolayım diyorum, herşeyi gitmeden araştır oku hiç sürprizi kalmıyor sanki... bunu ömründe 1 kere gittiğim yerler için yapamıyorum tabi, onlarda vakit 3 günse 3 günlük plan yapıyorum, ama tekrar gitme fırsatı bulduğum yerlerde spontan takılıyorum.

ben illa x noktaya gidilecek ve illa orada fotograf çekilecek bunun için 3802775 saat bekliyoruz olayını da sevmiyorum

Ilk gezimizi Budapeşte,Viyana,Prag olarak turla yapmıştık.
Böylesi daha pratik geldi bana program epey doluydu,ek programlar vardı onlara ek ücret ödeniyordu katilmak isterseniz.
Ben memnun kalmıstim. Oteller çok iyi değildi,şehre de uzaktı ama kendimiz gezmeyeceğimiz yada otel tatili yapmayacağımız icin sorun değildi,sabah cıkip akşam girdik odaya.
Kendiniz gidecekseniz şehrin icinde yada ulaşımı daha kolay otel bulup tercih etmelisiniz ki ulaşım sıkıntısı olmasın. Birde süre kısıtlıysa siz turun sizi gezdirdigi kadar çok yer göremeyebilirsiniz bu sebeple gezeceğiniz yerleri belirleyip öyle program ve araştırma yapmalısınız.
Parise gitmek istiyoruz mesela,oraya gidecek olsam belki turla gitmeyebilirim,ev bile kiralayabilirim ama cok yer gezilecekse tur derim ben. Keyifli de geciyor ayrıca,rehber size tatli tatlı anlatıyor. Serbest zamanlar oluyor alişveriş yada yemek için,verilen saatte buluşuluyor vs. Ben sevmiştim,biraz tembel işi gibi görunse de yorucu yani sürekli geziyorsunuz.

Ben turlardan nefret ederim , hiçbir tur benden güzel planlayamaz bence :) bazen mecburiyetten tura katılmak zorunda kalıyorum toplu taşımasiz gidilemeyecek yerler için..o zaman bile içim şişiyor.
Bir de kalabalık dolusuyor bir yere, o kalabalıkla o dar yerde sadece foto çekmeye firsat oluyor çoğu zaman.
Gecen aylarda nemruta gündoğumunu izlemeye çıkmıştım.
Tıklım tiklimdi zaten, küçücük dağ. Güneş doğdu,rehberler anlattı, herkes foto çekindi o kalabalikta ve çil yavrulari dağıldı. Sonra biz kaldık koca dağda, kimse yok, insan seli yok... Güzel fotolar da cekindik, bir bankta uzanıp müzik dinleyip sakin sakin manzarayi da izledik...
Konaklar vs de aynı şekilde. Bazen bilmemne konağında tek başıma gezerken tur kafilesi geliyor, araba dolusu insan yirmi dakika içinde şöyle bir dolanıp arabaya binip gidiyorlar..ne anlıyorlar bilmem. Oysa ben tek olunca hem kalabalık olmuyor, sakin sakin geziyorum, hem oturup çayımı içiyorum rahat rahat, hem çocuklarla falan sohbet ediyorum...
O yüzden bence bireysel tur .
Ama siz nasıl birisiniz, o da önemli
Ben mesela Vatikan'a gittiğimde bir ayine katilayim, içeriyi dolanayim,birileriyle sohbet edeyim, köprü manzaralı bir yerde sanvicimi kemireyim, bana yeter. Vatikan'dayken Türk bir tur rehberi görmüştüm, hemen çaktırmadan dinledim, kapayim bir şeyler diye😅 kadın yerdeki taşların birinin Ayasofya'yi gosterdigini, taşların bilmemnereden geldiğini falan... Anlat anlat bitiremedi,içim şişti ayrıldım.
Gezerken hiç merak etmem şu taş nereden gelmiş de bilmemne. Basitçe neyin ne olduğu yazıyor zaten her yerde. O bana yeter.
Ama bir kuzenim var, gideceği yerleri önceden araştırır. acenteye göre degil rehbere göre tur secer. Yaninda not almaya kağıt olur, rehberin tüm dediklerinin ses kaydını alır, dönünce de otobüste minibüste podcast gibi dinler, gezdiği yerler hakkında yazılar okur.

Böyle biriyseniz tur.
Diliniz iyi değilse , kendnizi anlatma konusunda sorun yaşayacağınızı düşünüyorsanız tur.
İşiniz yogunsa, gezi sayfaları gezip plan program yapmaya vaktiniz yoksa- bu sizi sıkarsa tur.
Vize almakta sorun yaşayacağınıza inanıyorsaniz tur
Spontane şeylerden , sorunlardan hic hoşlanmayan biriyseniz , her şey yerli yerinde ve duzenliyken mutlu olan bir insansaniz tur .
Araç kiralayacagiz dediniz, o yol kaç km - o ülkenin benzin fiyatı ile ne kadar tutuyor, o kadar gün araç kiralamak kaç lira, varsa geçtiğiniz paralı yol ne kadar. Bunları kabataslak hesaplayın+uçak,kalacak otel falan ekleyn, iki kişinin tur parasından çok daha fazla oluyorsa🙄 belki tur belki bireysel...

Yurtdışında araç kiralamak çok riskli. yurtiçinde bile riskli..hız sınırını sadece yüzde on aşarsaniz bizim ülkedeki ceza 900 lira. Avrupa eminim çok çok çok daha fazladır, kurallar önemli olduğu için. Aldıkları depozitodan dusuyorlar. Bir de 30 Euro araç kiralamistik biz, gittiğimiz yerde uyanıklar 10 Euro park parası istemişlerdi🤬 böyle uyanık insanlar da oluyor. O yüzden araç kiralamaya korkuyorum biraz ben

ilk yurt dışımı turla yapmıştım , italyaya gitmiştim . Turda istedin yerde daha fazla kalma gibi bir şansın yok .Mesela Pisa kulesinin orda bize sadece 15 dakika vermişlerdi yetmemişti bize her şey koştur koştur olmuştu. Romada outlet bir yere götürmüşlerdi inanılmaz gereksizdi bence. Sonra prag viyana budapeşte turu yaptık , gene turla gittik ama ekstraları satın almadık .Turu sadece ülkeler arası geçiş ve otel için kullandık .Tamamen kendimiz gezdik. turun ekstra 60 euro dediği yere biz otobüsle 11 euroya gidip gelmiştik. bireysel gezmek bence daha güzel ama tabi yabancı dil varsa ve ordan oraya ülke ülke dolaşılmayacaksa .

Tatil için yurtdışı planı yapıyoruz fakat tur ile mi. Gitmek daha iyi olur yoksa kendi başımıza mı bilemedik. Tur ile gitmek daha uygun oluyor galiba ama yeterli katılımcıya ulaşmadığında iptal ediliyormuş izinleri buna göre alacağız ortada da kalmak istemiyoruz.
Özgür bir şekilde gezmek daha cazip geliyor ama süreci yönetemeyiz bir oraya bir buraya savruluruz gibi geldiği için tura yöneldim tecrübesi olan var mı?
Kardeşim bir kaç kez tura katıldı gayet memnun kalmıştı. Genelde gruptan ayrıda gezebileceğiniz vakitler oluyor.

Ben gidip biraz şey izleyeyim, böyle YouTube'da videolar oluyor: Paris sokaklarında dolan, 4k şehir turu falan...

Böyle konular açıldıkça çekip gidesi geliyor insanın:KK51:

Tatil için yurtdışı planı yapıyoruz fakat tur ile mi. Gitmek daha iyi olur yoksa kendi başımıza mı bilemedik. Tur ile gitmek daha uygun oluyor galiba ama yeterli katılımcıya ulaşmadığında iptal ediliyormuş izinleri buna göre alacağız ortada da kalmak istemiyoruz.
Özgür bir şekilde gezmek daha cazip geliyor ama süreci yönetemeyiz bir oraya bir buraya savruluruz gibi geldiği için tura yöneldim tecrübesi olan var mı?
Bu daha önce yurtdisina cikip cikmadigina, nereye gittigine, gittigin ulkeninin dilini ya da en azindan ingilizce bilip bilmedigine, kac kisi gidilecegine bagli olarak degisecek bir cevap.

Mesela, ben kucukken ailemle hep tur ile tatile ciktim. Belki su an kendim de yurtdisinda olmus oldugumdan da olabilir, tur ile gitmiyorum, ama gider gitmez mutlaka şehir turu otobusunle etrafi gezip, fikir ediniyorum.

hazır eliniz değmişken şu sıra en kolay vize nereden alınıyor bir baksanız sevabınıza
Su sıra hiç bir yer kolay vize vermiyor.
Hatta 79 ülke gezmiş, 2 Amerika 10 shengeni olan avukata bile daha iki gün önce vize reddi verdiler. Takip ettiğim bir aile de ABD'ye şirket aracılığıyla göçüyordu. Beklerken onlar disinda herkesin red aldigini, bu yüzden gerildiklerini söylemişlerdi.
Screenshot_2023-03-21-16-26-44-889_com.instagram.android~2.jpg

Biraz araştırdım da, seçimden sonra gelir gitmez diye heralde turist vizesi bile vermeye çekiniyormus ülkeler.
O yüzden vize başvurusu yapmak isteyenlerin aklında olsun, şirket davetleri falan yoksa 15mayistan sonra başvuru yapmak sanki daha iyi olur 😕😕😕
Bense aynı şu moddayim
IMG_20230323_225646.jpg

Vize verseler bile param yetmez. Batıdaki kuzeydeki vizesiz yerleri de gezdim, bitti
Artık benim için tatil Lübnan,Umman, ırak ,Fas ,İsrail falan 😅 oraları sevmeye başladım imkansizliktan.
Ne demiş bir Karadeniz atasözü?
Sevduğunu alamaysan alduğunu seveceksin

Su sıra hiç bir yer kolay vize vermiyor.
Hatta 79 ülke gezmiş, 2 Amerika 10 shengeni olan avukata bile daha iki gün önce vize reddi verdiler. Takip ettiğim bir aile de ABD'ye şirket aracılığıyla göçüyordu. Beklerken onlar disinda herkesin red aldigini, bu yüzden gerildiklerini söylemişlerdi.
Eki Görüntüle 3222704
Biraz araştırdım da, seçimden sonra gelir gitmez diye heralde turist vizesi bile vermeye çekiniyormus ülkeler.
O yüzden vize başvurusu yapmak isteyenlerin aklında olsun, şirket davetleri falan yoksa 15mayistan sonra başvuru yapmak sanki daha iyi olur 😕😕😕
Bense aynı şu moddayimEki Görüntüle 3222707
Vize verseler bile param yetmez. Batıdaki kuzeydeki vizesiz yerleri de gezdim, bitti
Artık benim için tatil Lübnan,Umman, ırak ,Fas ,İsrail falan 😅 oraları sevmeye başladım imkansizliktan.
Ne demiş bir Karadeniz atasözü?
Sevduğunu alamaysan alduğunu seveceksin
bana da verebilirler her an
benim de var onlarca ama vize görüşmesi bile korkunçtu
15 sene önce aynı gün aldığım uzun süre vizesi (Almanya) şimdi ne hale gelmiş tedirginim açıkçası ve red gelirse ne halt etcem onu düşünüyorum

14 mayıs hikayesini duydum ama benimki zaten proje bazlı yani sürem kısıtlı, keyfime göre değil...

bana da verebilirler her an
benim de var onlarca ama vize görüşmesi bile korkunçtu
15 sene önce aynı gün aldığım uzun süre vizesi (Almanya) şimdi ne hale gelmiş tedirginim açıkçası ve red gelirse ne halt etcem onu düşünüyorum

14 mayıs hikayesini duydum ama benimki zaten proje bazlı yani sürem kısıtlı, keyfime göre değil...
Proje derken onlar mı seni davet etti? Eğer öyleyse alırsın inşallah. Bir kere ben işsizken shengen almıştım davetiyeyle 😅 beş kuruş da param yoktu banka hesabında

evet onun gibi, ama verdikleri para oradaki tüm masrafı karşılamıyor, proje yöneticisini referans yazdım, mektubunu filan koydum tabii ki
ben kalacak yerimi filan da tuttum ödedim
hepsini tek tek dilekçelere yazdım

ama uzun süreli vizeye başvuruyorsan bloke hesap olacakmış ya
ya da verplichtungserklarung (almanyadan garantör mektubu olacakmış)
almanyada zaten banka hesabım var, içinde para da var, 13 senedir var dün açılmış hesap değil yani, ben avrupada gezerken hep oranın kartını kullanıyorum, kur farkı sorunu olmuyor diye, yetecek artacak kadar var...yok illa bloke hesap olcak. kardeş öyle bir vakit yok ki. değilse de garantör belgesi olcak (o belge de 2 ayda çıkıyor şu sıra) öyle yani. (bunların da hepsini yazdım)
çünkü bu iş/çalışma vizesi değil, iş sözleşmesi yok (iş sözleşmesi olsa bir de ZAV belgesi almak lazım onu da almıştım ben 1 keresinde o 6 ayda geliyor zaten :KK70: benim kalacağım süre zaten 6 aydı bir ayı şimdiden gitti bile...

zaten eğitimin birini kaçırdım (çok güzel bir eğitimdi, tüm masrafları da ödüyorlardı ama randevu bile vermedi konsolosluk) bu gidişle komple projeyi kaçırcam...

X