Yurtdışına tur ile mi gitmek yoksa bireysel mi

Tazeportakal

Üye
Kayıtlı Üye
7 Ocak 2023
293
262
Tatil için yurtdışı planı yapıyoruz fakat tur ile mi. Gitmek daha iyi olur yoksa kendi başımıza mı bilemedik. Tur ile gitmek daha uygun oluyor galiba ama yeterli katılımcıya ulaşmadığında iptal ediliyormuş izinleri buna göre alacağız ortada da kalmak istemiyoruz.
Özgür bir şekilde gezmek daha cazip geliyor ama süreci yönetemeyiz bir oraya bir buraya savruluruz gibi geldiği için tura yöneldim tecrübesi olan var mı?

Rüzgar Mira Okan var instagramdan severek takip ediyorum, sık sık bireysel yurt dışına çıkıyor.

Tura bağımlı olmadan, bireysel gitmeyi öneriyor hep.
Gün gün gezilecek yerleri önceden planlayarak gidebilirsiniz.

Tur ile gitmek bence daha uygun olmuyor çünkü tur şirketleri sürekli ekstra tur çıkartıyorlar. Doğru düzgün gezmek için daha çok ödemek gerekiyor. Sorunuzun cevabı size bağlı. Ben kendim araştırıp gezmeyi daha çok seviyorum, gruba bağlı hareket etmekten hoşlanmıyorum. Önceden günümü planlayıp plana uyarak geziyorum yurt dışına çıktığımda. Nerelere saat kaçta nasıl gidebilirim, nerede ne yiyebilirim hepsini araştırıyorum öncesinde. Gittiğiniz şehirle de ilgilisi var sorunuzun cevabının. Romaya gittim mesela bana özellikle turla git sanat ağırlıklı bir şehir olduğu için rehberin bilgilendirmesiyle gezmek daha iyi olur dediler. İyi ki öyle yapmışım kendim gezsem heykelleri taş yığını gibi görebilirdim. Barcelona’yı mesela bireysel gezdim arkadaşımla ulaşım açısından zor bir şehir değildi, internetten araştırdım öncesinde rahatlıkla gezdim, yine gitsem bireysel tercih ederdim.

İlk defa yurtdisina cikacaksiniz galiba. İlk defa icin bence tur daha iyi olur.

Tursuz da eglenceli ama cok iyi plan yapmak gerekiyor. Biz tursuz da gezdik ama hep nereden gidecegiz, neye binecegiz haritayi acalim vs hani bunun da eglenceli bi yani var hani kesfetme yol bulma ama bazen de ulaşim, yol dusunmeden gezmek istiyor insan ve ilk sefer icin ben olsam yol dusunmek araç dusunmek ya da toplu tasimayla ugrasmak istemezdim.

Onumuzdeki ay yurtdisina ailemin yanina gidecegiz mesela biz, tur denk geldi tam o tarihlerde 3 gununu de farkli bir ulkeye turla gitmeye karar verdik kafamiz rahat olsun diye. Bi de turkiyeden baktigim turlar mesela bir fiyat koyuyor ama ayrintiya bakinca devamli ekstra para cikartiyorlar. 🤷 Aslinda turlar uygun degil.

Zenginler cevap versin biz fakirler de bilgilenelim.
Yurt dışı turları yurt içinden daha uyguna geliyor artık biz fakirlerde gidebiliriz yani :KK70: Muğla'da oteli arıyorum bana dolar üzerinden fiyat veriyor hayır sanki yabancı dil konuşuyorum. Türkçe konuşana tl üzerinden fiyat verirsin çevirin diyorum bende inatla. Hoş cevabı duymak kırıyor :)

Yurt dışı turları yurt içinden daha uyguna geliyor artık biz fakirlerde gidebiliriz yani :KK70: Muğla'da oteli arıyorum bana dolar üzerinden fiyat veriyor hayır sanki yabancı dil konuşuyorum. Türkçe konuşana tl üzerinden fiyat verirsin çevirin diyorum bende inatla. Hoş cevabı duymak kırıyor :)

Kesinlikle oyle ben artik esime de dedim yurtici deniz tatili vs yapmayalim artik o paraya veya biraz daha ustune cikariz yeni bir yer gormuş oluruz en azindan. 🤷

İlk defa yurtdisina cikacaksiniz galiba. İlk defa icin bence tur daha iyi olur.

Tursuz da eglenceli ama cok iyi plan yapmak gerekiyor. Biz tursuz da gezdik ama hep nereden gidecegiz, neye binecegiz haritayi acalim vs hani bunun da eglenceli bi yani var hani kesfetme yol bulma ama bazen de ulaşim, yol dusunmeden gezmek istiyor insan ve ilk sefer icin ben olsam yol dusunmek araç dusunmek ya da toplu tasimayla ugrasmak istemezdim.

Onumuzdeki ay yurtdisina ailemin yanina gidecegiz mesela biz, tur denk geldi tam o tarihlerde 3 gununu de farkli bir ulkeye turla gitmeye karar verdik kafamiz rahat olsun diye. Bi de turkiyeden baktigim turlar mesela bir fiyat koyuyor ama ayrintiya bakinca devamli ekstra para cikartiyorlar. 🤷 Aslinda turlar uygun degil.
İlk defa çıkmayacağız ama gitmediğimiz ülkelere birlikte gideceğiz biz de araç kiralayıp öyle gezeriz diye düşündük 2 3 ülke birden gezmeyi düşünüyoruz da tur sanki daha uyguna geliyor gibi geldi

İlk defa çıkmayacağız ama gitmediğimiz ülkelere birlikte gideceğiz biz de araç kiralayıp öyle gezeriz diye düşündük 2 3 ülke birden gezmeyi düşünüyoruz da tur sanki daha uyguna geliyor gibi geldi

Nereye gideceginizi bilmiyorum tabi ki butun dunyada bir yer olabilir. 😁 Ben ilk defa gittigim ulkede araç kullanmayi tercih etmezdim mesela(ben arac kullanan biri degilim o ayri😬) r kural var alisik olmadigim için hata yaparim vs diye dusunurum. Ha siz gideceginiz ulkelerin yol duzenine, kurallarina gitmeden çok hakimseniz, neden olmasin.

Ama toplu tasima gelişmemiş, kucuk ulkelerden biriyse oralarda arac kiralamak zaten mecburi oluyor yoksa gezilmiyor. 🤷 Dedigim gibi aslinda fiyat, gezi nereye gidelecek degisir. Bi de sizin zevkinize kalmiş.

Siz bilirsiniz. İlk seferiniz değil madem, diliniz de varsa ben olsam tursuz giderdim. Turda sabah çok erken çıkılıyor, ölesiye yürünüyor, üstüne canının istediği yerde gezemiyorsun. Ben keyfekeder gezmeyi seviyorum, kahvaltımı yapıyorum kahvemi hüplüyorum sonra geziyorum. Her Avrupa şehri için gezme rehberi var zaten. Prag, Bratislava gibi ufak şehirlerde arabaya da hiç gerek yok zaten yürünerek şehir merkezi geziliyor her sokak iyi kötü merkeze açılıyor:). Birkaç şehir gezecekseniz rent a car tabi olur, ama şehir içinde pek gerek yok. Ne tarafa gideceksiniz?

Siz bilirsiniz. İlk seferiniz değil madem, diliniz de varsa ben olsam tursuz giderdim. Turda sabah çok erken çıkılıyor, ölesiye yürünüyor, üstüne canının istediği yerde gezemiyorsun. Ben keyfekeder gezmeyi seviyorum, kahvaltımı yapıyorum kahvemi hüplüyorum sonra geziyorum. Her Avrupa şehri için gezme rehberi var zaten. Prag, Bratislava gibi ufak şehirlerde arabaya da hiç gerek yok zaten yürünerek şehir merkezi geziliyor her sokak iyi kötü merkeze açılıyor:). Birkaç şehir gezecekseniz rent a car tabi olur, ama şehir içinde pek gerek yok. Ne tarafa gideceksiniz?
cheryy ben de Prag düşünüyordum şartları zorlayıp ,daha önce gittiysen biraz bilgilendirir misin ?hiç bi fikrim yok ve ilk defa yurt dışına çıkacağım eğer olursa

Kesinlikle oyle ben artik esime de dedim yurtici deniz tatili vs yapmayalim artik o paraya veya biraz daha ustune cikariz yeni bir yer gormuş oluruz en azindan. 🤷
Son iki üç yıla gelesiye kadar yine iyi hallerimizmiş. Ben o lüks otelleri en uygun fiyatla ayarlıyordum. Hatta beni zengin sanıyorlardı sadece takip ediyordum ve genelde yeni açılan oteller uyguna geliyordu ve tabi ki dolar 6 7 tl mi neydi :) Hızlı zamlar gelmiyordu, pazarlık yapabiliyorduk ve gerçekten çıkarcılar azdı. Şimdi kışın bile ayarlasan nafile ben haziran için sorduğumda fiyat yine değişiyor. O yüzden dediğiniz gibi en güzeli yurt dışına harcamak :) Hatta Ölüdeniz Loft Otel'e 4 gece 5 gün 2000 tl ödedim ve balayı oteli bu :KK70:

Ben hiç tur ile tatil yapmadım. Tatilde birilerine bağımlı olmak istemem açıkçası. Artık çok bilgilendirici bloglar ve tatil siteleri var. Kendi gününüzü kendiniz programlayabilirsiniz. Eğer avrupa da bir ülkeyse metro çok yaygın kullanıldığı için özel araca ihtiyaç duymazsınız.

17 sene önce Amsterdam’a araba ile gitmiştik. Arabayı elektronik biletle park edilen bir yere bırakmıştık ( tabi adamların dakikliği aklımıza gelmedi😂). Tam olarak hatırlamıyorum ama sanırım 10 dk falan geç kaldığımız için arabamızı çekmişlerdi. Tabi biz de turistik yerleri bırakıp arabayı çektikleri depoyu gezmiştik!!😂😂😂

cheryy ben de Prag düşünüyordum şartları zorlayıp ,daha önce gittiysen biraz bilgilendirir misin ?hiç bi fikrim yok ve ilk defa yurt dışına çıkacağım eğer olursa

Bence gayet iyi bir seçenek panpa neden dersen ufak bir şehir, ilk gidenler için gayet uygun :KK71: Kalacak yer booking.comdan bakıyorum ben genelde, 4 yıldız altına düşmüyorum :p ama dairesini kiraya veren yerliler de gayet uygun fiyata oda/daire kiralıyor onları da yabana atmayın. Otele google mapsten de bakın yorumları iyi mi diye. Uçuş hem THY hem Pegasus hem başka havayolları var kafanıza göre alın:)

Havaalanindan sehire ulasim gayet kolay, bir tane otobus var ona binin merkezde inin otele yuruyun:)

Biraz google yaptım senin için çok turistik bir şehir, o yüzden gezilecek yerlerin listesini gösteren haritalar oluyor bunun gibi:

Hepsi yuruyerek, google yaparken yurume turu yazdim.
Daha fazla:

Turist haritaları her yerde var, havaalanında ve turizm ofislerinde ücretsiz oluyor, onlarda da gezilecek yerler işaretli oluyor.
İlk günü haritayla yapın, akşama doğru zaten haritayı öğrenirsiniz:) Sonra işin kurdu oluyorsunuz haritasız bile vınlarsınız.

Bence gayet iyi bir seçenek panpa neden dersen ufak bir şehir, ilk gidenler için gayet uygun :KK71: Kalacak yer booking.comdan bakıyorum ben genelde, 4 yıldız altına düşmüyorum :p ama dairesini kiraya veren yerliler de gayet uygun fiyata oda/daire kiralıyor onları da yabana atmayın. Otele google mapsten de bakın yorumları iyi mi diye. Uçuş hem THY hem Pegasus hem başka havayolları var kafanıza göre alın:)

Havaalanindan sehire ulasim gayet kolay, bir tane otobus var ona binin merkezde inin otele yuruyun:)

Biraz google yaptım senin için çok turistik bir şehir, o yüzden gezilecek yerlerin listesini gösteren haritalar oluyor bunun gibi:

Hepsi yuruyerek, google yaparken yurume turu yazdim.
Daha fazla:

Turist haritaları her yerde var, havaalanında ve turizm ofislerinde ücretsiz oluyor, onlarda da gezilecek yerler işaretli oluyor.
İlk günü haritayla yapın, akşama doğru zaten haritayı öğrenirsiniz:) Sonra işin kurdu oluyorsunuz haritasız bile vınlarsınız.
harikasın teşekkür ederim emeğine sağlık bebeğim hemen bakıyorum :) 😇🙏

Önceden yaptığınız güzel bir planlama ile kendiniz gidin derim ama gün gün hatta saat saat planlama yapmalısınız. Yürüyerek gezilecek bir şehir mi yoksa araç- toplu taşıma şart mı, toplu taşıma kullanılcaksa günlük biletler nerden alınır, müzeler gezilcekse online rezervasyon gibi seçenekleri önceden araştırın mutlaka. Keyifli gezmeler.

X