Yurtdışında hayat daha mı iyi?

aycaa11

Üye
Kayıtlı Üye
28 Şubat 2021
295
147
Merhabalar arkadaşlar 3 senedir evliyim eşimle İstanbul da yaşıyoruz bir kızım var burada ikimizinde işi var gelirimiz fena sayılmaz ev araba var fakat Türkiye’de bazen gelecek görmüyoruz hep aklımda yurtdında bir deneyim yaşamak vardı hiç gitmedim ama hayalimde vardı şimdi burda kurulu düzenimiz var ama bazen de çocuklar için gelecek için yurtdısı düşünüyoruz sizce yurtdışında hayat nasıl tamamen gitmek radikal karar mı orda nasıl bir geleceğimiz olur ? Yurtdışı gerçekten daha mı iyi orda kimsemiz olmayacak gidersek zorlanırmıyız Almanya yada İngiltere düşünüyoruz

Yurtdisinda yasamak istiyorsunuz ama tasinsaniz bile burda ne is yapacaksiniz? Gecimizini nasil saglayacaksiniz? Bir planiniz var mi? Ben Hollanda'da yasiyorum dolayisiyla Almanya veya Ingiltere hakkinda cok bir fikrim yok. Buralarda yasayacaksiniz bir birikiminiz vardir herhalde.

Ben, yüksek lisans için Japonya'ya 2 yıllığına gidip gelmiştim. Şimdi orada bir şirkette iş kovalıyorum.
Benim tecrübem çok iyiydi. Part-time olarak bir yerde çalışıyor ve devlet bursu alıyordum; açıkca söylemek gerekirse orada yaşadığım ortalama hayat Türkiye'de şu an yaşadığım hayattan çok daha iyiydi.

bu tamamen görceli bir durum

ülkede nasıl yaşadığınız, neleri öncelediğiniz, neleri önemsediğiniz ve ne beklediğinizle alakalı

mesela siz işteyken evi silen süpüren bir de tencere yemek yapıp koyup giden bir hatice hanım varsa, çocuğunuz anneniz bakıyor, okula gitse okuldan ablanız alacak vs. ise

kurunuz tarhananız memleketten gelip, siz de yazın 1 ay memlekete gidip yaylaymış, obaymış fadime teyzenin kızının nişanı ali abinin oğlunun asker uğurlamasıymış kopup çoşup geliyorsanız, babanız mangalı yakarken siz söğüş hazırlıyorsanız

ne biliyim aynı mahallede doğdu, büyüdü tüm esnaf tüm mahalleli tanıdık sabah evden çıkıp akşam dönene kadar 29579286 kişiye selam vererek günü geçiriyorsanız

nebahat teyzeler akika kurbanı ya da "araba kuyruğu doğrultma"sı kesip size de kavurup getiriyorsa
görümcenizin kızının gelinlik provasına kayınvalidenizle eltinizle birlikte gidiyorsanız
hacı uğurlamaya, bayram temizliğine, diş buğdayına, mezuniyete, ve daha aklıma gelen gelmeyen her bahaneye bir arada iseniz, bir arada olmasanız ölüyorsanız. ezan sesi duyunca seviniyor, bayram sabahı aile görmeden o bayramı bayram saymıyorsanız
.....

böyle yaşıyorsanız zor. gitmeyin daha iyi.

ama sadece kendi eşiniz-çocuğunuz yaşıyorsanız
daha batılı denecek türdeyseniz. bayramda aile yanına değil otel tatiline gidiyorsanız mesela
çocuğa kendiniz bakıyoranız, evinizi kendiniz idare ediyorsanız
kurbanı memlekette değil büyükşehirde kesiyor, veya kesmiyor bağışlıyor belki görmüyor bile iseniz

AVM'ye gitmeyi aktivite saymıyorsanız
işten çıkıp spora gidip, doğa yürüyüşüne gidip, az tüketip, çok okuyup her işinizi kendiniz yapıyorsanız, 35 yaşında dil öğrenmek ya da yüksek lisansa başlamak gibi şeyler yapmak isteseniz bu yaştan sonra delirdin mi otur ourduğun yerde " değil de "evet insan her yaşta gelişmeli öğrenmeli" kafasında iseniz...(çünkü belli düzeni olan insanlar başka ülkeye gidince en çok b konfor alanından çıkma sorununu yaşıyor, esnek ve gleişmeye çaık olmak önemli)
trafikte harcadığınız zamana üzülüyor
çocuğunuz hele ki kızsa giydiğine yediğine kimse karışmasın istiyorsanız
hayatınızı planla programla geçiriyor mesela son dakika değil 2-3-4 senelik planlar yapıyor ; sonra memlekette her gün bi olay olmasından dolayı sıtkınız sıyrılıyor ise

durduğunuz kabahat.

Türkiye son 3 senedir devletin kötü politikaları yüzünden çok kötü durumda. Ben ihracat yaptığım senelerde yurtdışına iş amaçlı çok çıktım ama 1 aydan uzun süre kalmadım. Almanya sistemli bir ülke ama orda hala Türklere 2. Sınıf insan yapıyorlar. Gözümün önünde Türk çocuğunu dövmüşlerdi. Türkler Almanlar ile çok entegre bir hayat yaşayamıyor. İngiltere’yi havası yüzünden tercih etmezdim. Yılın çoğu kapalı bir hava Beni depresyona sokar. Uzak doğunun zaten hali ortada. Uçan kaçan herşeyi yiyorlar. Bu lanet koronanında sorumlusu Çinler. Japonlar yine içlerinde medeni bir ülke ama insanları çok mesafeli. Bir de zamanında Amerika onları bombaladığı için kendilerinde Amerikan ezikliği var. İmkanım olsaydı bir gün bile durmaz Amerika’da yaşamayı isterdim. Dedikleri gibi özgürlükler ülkesi. Tabii ki Amerika’da da zaman zaman bir psikopat çıkıp okul basıyor, katliam yapıyor. Ama her yerin belli bir riski var. belli etnik kimlikleri olmadığı için göçmenlik doğal. Ben hakkımı Amerikan’dan yana kullanmak istiyorum 😀

Ben isvecte dogup buyudum herzaman derim, Turkiyede ya zengin olacaksin yada tatillerde gidip geleceksin. Cocuklarimin turkiye egitim sisteminde egitim görmesiniz istemezdim ilerde, hep sinav sinav nereye kadar. Burada genclerin okul disindada sosyal faaliyetlere zaman ayirabiliyorlar ve gencler icin ekonomi cokta buyuk sikinti degil.

Türkiye son 3 senedir devletin kötü politikaları yüzünden çok kötü durumda. Ben ihracat yaptığım senelerde yurtdışına iş amaçlı çok çıktım ama 1 aydan uzun süre kalmadım. Almanya sistemli bir ülke ama orda hala Türklere 2. Sınıf insan yapıyorlar. Gözümün önünde Türk çocuğunu dövmüşlerdi. Türkler Almanlar ile çok entegre bir hayat yaşayamıyor. İngiltere’yi havası yüzünden tercih etmezdim. Yılın çoğu kapalı bir hava Beni depresyona sokar. Uzak doğunun zaten hali ortada. Uçan kaçan herşeyi yiyorlar. Bu lanet koronanında sorumlusu Çinler. Japonlar yine içlerinde medeni bir ülke ama insanları çok mesafeli. Bir de zamanında Amerika onları bombaladığı için kendilerinde Amerikan ezikliği var. İmkanım olsaydı bir gün bile durmaz Amerika’da yaşamayı isterdim. Dedikleri gibi özgürlükler ülkesi. Tabii ki Amerika’da da zaman zaman bir psikopat çıkıp okul basıyor, katliam yapıyor. Ama her yerin belli bir riski var. belli etnik kimlikleri olmadığı için göçmenlik doğal. Ben hakkımı Amerikan’dan yana kullanmak istiyorum 😀
Belki irkciliga ugrayanlar vardir ama pozitif yanlarida cok avrupanin

Tabii ki de daha iyi ama ne şartlarda gideceğinize bağlı dil biliyor musunuz ? Öğrenmeye hevesli misiniz ? Orada çalışabilecek bir mesleginiz var mı ? Gözü Karartip yurt dışına gitmek mantıksız.

o Türklerin kahir ekseriyeti 3 elti aynı evde yaşayıp işsizlik parasıyla tr'de apartman dikip, otobüse trene kaçak binip, kaçak çalışıp (çünkü değilse nasıl işsizlik parası alsın) anneleri 1 kelime almanca konuşamayan kendileri de esrardan olaydan uzak durmayan getto çocukları.

hayır almanlar hiç ırkçı değil hepsi melek filan demiyorum ama senelerce yaşadım almanyada başı belaya giren, dayak mayak sorun yaşayan kaç türk biliyorsam hepsi başta kendisi arızanın önde gideniydi.

cumartesi akşamı 98 tane red bull çakar, diskoya gider alman kız "düşürmeye" (çünkü almanların hepsi o....nasılsa "veriyor") sonra memleketten anası 16 yaşında bi kız bulur getirir aynı evde otururlar. Zinhar o kız türbanlı olmalı çünkü o müslüman...

yani lütfen biliyoruz o arkadaşların ne olduğunu... Almanların suçu onları entegre etmemek eyvallah, ama bizimkiler de az değil. (bunların artık azaldığını yeni neslin ailelerini pek dinlemediğini biliyorum, ama getto olan yerlerde aynı düzen sürüyor maalesef)

mühendis olarak çalışmaya gidenle çorumlu ali dayının 5 oğlunu aynı dükkanda çalıştırıp aynı eve oturttuğu kreuzberg ortamı bir değil.

ayrıca zaten bulgarlar ve suriyeliler geldikten sonra Almanlar artık Türkleri öpüp başına koyar haldeler.

bir de sevgili konu sahibi şu anda Almanya fetö'den kaçanların de aşırı çok gittiği bir yer (daha doğrusu önceden gitmişlerdi, yurtlarda kalıyorlardı, artık yurt süreçleri bitti, iş bulup eve çıkma süreçlerini yapıyorlar), polisi, öğretmeni, mühendisi neredeyse yeni gelip ev tutan her 10 türkün 5'i fetöcü. giderseniz bol bol fetöcü komuşunuz olabilir, bilginize.

Almanyada yasayan bir türk olarak dediginize katilmiyorum. Burda imkanlari kullanmayi bilsen is yerini de kurarsin, akademisyen de olursun. Irkcilik var mi? Her yerde gibi var. Gözünüzün önünde türk cocugunu dövdüler, benim gözümün önünde türk cocuklari alman cocugu dövmüslerdi "pis alman" diye. Bizimkiler de az irkci degil ona bakarsak.
Mesela alman vatandaslik basvurusu yaptim. Onaylandi. Herhangi bir sorun cikmadi. Ikinci sinif vatandasi gibi davranilsa isteseler onuda vermezler.
Ben cocugumun mesela Türkiyedeki egitim sisteminden gecmesini istemezdim..bunun kalite acisindan bile demiyorum, ama bir yere gelene kadar sinav sinav bitiriyorlar insani. Bir cok konuda para da gerek. Biz 1970 ilk gelen iscinin cocuklariyiz. Hepimiz akademisyeniz. Almanyayi seversin sevmezsin o ayri, ama sundugu imkanlari cok

Almanyada yasayan bir türk olarak dediginize katilmiyorum. Burda imkanlari kullanmayi bilsen is yerini de kurarsin, akademisyen de olursun. Irkcilik var mi? Her yerde gibi var. Gözünüzün önünde türk cocugunu dövdüler, benim gözümün önünde türk cocuklari alman cocugu dövmüslerdi "pis alman" diye. Bizimkiler de az irkci degil ona bakarsak.
Mesela alman vatandaslik basvurusu yaptim. Onaylandi. Herhangi bir sorun cikmadi. Ikinci sinif vatandasi gibi davranilsa isteseler onuda vermezler.
Ben cocugumun mesela Türkiyedeki egitim sisteminden gecmesini istemezdim..bunun kalite acisindan bile demiyorum, ama bir yere gelene kadar sinav sinav bitiriyorlar insani. Bir cok konuda para da gerek. Biz 1970 ilk gelen iscinin cocuklariyiz. Hepimiz akademisyeniz. Almanyayi seversin sevmezsin o ayri, ama sundugu imkanlari cok
ben şunu da anlamıyorum
türkiye'de "çingen" diye bir hakaret var

yahu bu bi etnisite, bu insanların etnik kimliğini biz küfür olarak kullanıyoruz!
"çıfıt" aynı şekilde (yahudi demek) hakaret olarak kulanılıyor
"gavur"u zaten herkes kullanıyor rahat rahat, maşşallah hiç akla bile gelmiyor! (başka ülkede "müslüman" küfür olarak kullanılsa ne olur?)
afedersiniz "ermeni" denmez mesela kimseye başka bir ülkede, burada "ermeni dölü" eeeeen büyük küfür.
kürt meselesine hiç girmeyelim isterseniz, konu kapanır.

yani olay ırkçılığa ayrımcılığa gelirse...ohoooooo biz sanki az mıyız? kaç kişide bilinç var?

insanlar sanıyor ki türkiye'de türklere hakaret edilmeyince türkiyede ırkçılık yok. (biz sıcakkanlıyızdır, misafirperverizdir tamam ama alevi kız almaz sünni aile, sene 2021 bu hala sürüyor, o ne olacak?).

gerçi az kaldı yakında türkler 2. sınıf vatandaş olacak ülkede. o zaman herhalde idrak edilecek bu mesele.
ırkçılık, ayrımcılık her yerde var ve her türlüsü kötü.

ben şunu da anlamıyorum

yahu bu bi etnisite, bu insanların etnik kimliğini biz küfür olarak kullanıyoruz!
"gavur"u zaten herkes kullanıyor rahat rahat, maşşallah hiç akla bile gelmiyor! (başka ülkede "müslüman" küfür olarak kullanılsa ne olur?)
afedersiniz "ermeni" denmez mesela kimseye başka bir ülkede, burada "ermeni dölü" eeeeen büyük küfür.

yani olay ırkçılığa ayrımcılığa gelirse...ohoooooo biz sanki az mıyız? kaç kişide bilinç var?

insanlar sanıyor ki türkiye'de türklere hakaret edilmeyince türkiyede ırkçılık yok. (biz sıcakkanlıyızdır, misafirperverizdir tamam ama alevi kız almaz sünni aile, sene 2021 bu hala sürüyor, o ne olacak?).

gerçi az kaldı yakında türkler 2. sınıf vatandaş olacak ülkede. o zaman herhalde idrak edilecek bu mesele.
Türkiyede millet siyah tenli olanlari "sevdikleri" icin kendilerine irkcilaga karsiyiz diyorlar. Size cok katiliyorum.

Koşullarınıza bağlı. Mesleğiniz orada geçerli mi, dil biliyor musunuz gibi gibi...
Şahsen 2 ya da 3 yıl içinde dil eğitimi için yurtdışına gideceğim. Planlarım orada kalabilmek üzerine kurulu. 25 yaşındayım, bu ülkede kendime bir gelecek göremiyorum her anlamda. Romantizm yapamayacağım canım vatanım diye. Bu yüzden koşullarınız uygunsa gidin.

ben şunu da anlamıyorum

Aynen öyle irkiciligin bizde krali var. Mesela bizim Üniversitede bir alman arkadas vardi, senlee önce müslüman olmus kendi istegi ile. Bizim türkler begenemiyordu "gercek müslüman degil" diye. Bir türk genc bana bir kürt cocukla konstugum icin hesap sormaya kalktigi. Kürt cocuguk da bana sadece babaannesinin hayatini anlatmisti. Kendileri yabanci olduklari ülkede irkciliklarini devam ettirirken, almanlar irkci demeleri komik..ha irkcilik var mi? Tabi de var. Hanau, Solingen mesela en üzücü örneklerinden. Yok demiyorum zaten.

8 yıllık göçmen olarak açılın geldim :KK50:

Tamamiyle size bağlı. Almanya'da hayat gayet huzurlu. Ben alıştığım sosyal hayatı, aileyi, akrabayı, kankayı aramam özlemem çocuğumun gelceği iyi olsun derseniz olur. Dil öğrenir sonra alışırsınız. Maaşlar çok yüksek değil ama hayat da çok pahalı değil rahatça geçinirsiniz. Almanya aile için ideal. Lakin sosyal hayat bayık, hayat genel olarak bayık. Türkiyedeki sosyal hayatı, komşu gezmesini, kankayla gezmeyi muhabbeti özleyecekseniz kalkışmayın mutsuz olursunuz.

Sosyal hayatı sakinlik ve doğayla takas ediyorsunuz diyebilirim. Doğasever insanlar için Almanya ideal. Her mahalleded park var, benim şehirde bolca göl var mesela çoğu da yüzme gölü. Yazın işten çıkıp yüzmeye gidiyorum, diğer günler hemen evimin yanındaki ormana koşmaya gidiyorum. Sporseverler için şahane, jogging yapacak çok yeşil alan var. Nehir kenarı var, orman var,
göl kenarı var ... spor için çok olanak var. Ayrıca nehirde kano/kürek sporları yapılıyor. Ben açık havada spor seven biriyim, benim için gayet güzel :KK50:

İngiltere ailelere önermem. Hayat çok çok pahalı, kiralar çılgınca, özellikle sizin için mühendis maaşları az, geçinmek zor, tek kişi çalışıyorsa birikim yapmak imkansız. Özel okula paranız yetiyorsa en iyi eğitim seçeneği de burası. Hava karanlık ve kapalı ama sosyal hayat telafi ediyor :halay:Londraya her gittiğimde delice geziyorum. Bence burası eğlenmek isteyen bekarlar için ideal ama uzun vadede maddi yönden sürdürülebilir değil. hayat pahalılığına sebep İngiltereden göçen Almanya'ya çok kişi tanıyorum, biri işyerimden.

Madem aklınıza düştü bence Almanya deneyin. Olmazsa dönersiniz.

Son düzenleme:
Almanyada doğup büyüyen biri olarak diyorum: gel vatandaş gel, almanyaya gel. Birikiminiz varsa, koşullariniz sağlamsa. Her türlü bilgiyi edindiyseniz, hazırlığınız da tamamsa yani burda iş imkani, ev imkanı sağlamışsaniz yolunuz açık olsun derim. Ingiletereye 3 defa geziye gittim, o yüzden pek birsey diyemeyecegim. Büyükşehir mi düşünüyorsunuz?

X