Yurtdışında yaşayan boşanıp dönen işsiz kadınlar

Bir de burada gördüğüm kadarı ile sosyal devlet iliklerine kadar hissediliyor. Şöyleki devlet diyorki özetle sen çalışmasan da ben belli bir hayat standartı sana sağlarım. Fazlasını istiyorsan çalısman gerekiyor diyor. Belli sıtandart dediği de türkiyede ortalama bir memurun yaşantısı seviyesinde.
İssizken başvuru halinde hastane sigortasını da karsılıyor. Üstelik bunları yaparken türkiyede Suriyelilere yapılan ikinci sınıf muamelesi ile değil. Kimse kesinlikle demiyor devletten alıyorsun vs diye. Ben buraya bu yıl geldim ve öyle televizyondaki Almanya bitmiş diyen gurbetçilere bakmayın. Onlar iki nesil önce gelen bile dil öğrenmemiş uyum sağlamamış. Hala siparisle türkiyeden 18 yasında gelin damat getiren insanlar. Son yıllar eğitimli insanlar geliyor belki bundan rahatsızlardır bilemiyorum. Gerçi akrabaları gelse yemin etmiş gibi yardım etmiyorlar tutunamasın dönsün diye bekliyorlar. Neyin kafasını yaşıyorlar hiç bilemiyorum.
sanırım derdimi anlatamadım. Ben buraya evlilik yoluyla gelmedim, sosyal yardım almayı bende bilirim yollarınıda iyi biliyorum. Ancak sorun bu değil farkındaysanız. Evladım için kalktım geldim buralara ancak altın kafes bana cehennem gibi geldi. Birde gerçekten bizim insanımız neden çözüm yolu olarak sürekli aman gelme ya da aman gitçilerle dolu? Almanyadaki türkler neden geldin burası iyi değil git minvalinde yorum yaparken, gördüğüm kadarıyla Tr’dekilerde aman sakın gelme burası berbat diyor pardon ben ne yapayım? Gerçekten yaşamayan anlamıyormuş. Bir arkadaşta yazmış 3 sene ara verdikten sonra iş bulunmaz diye beni de korkutan konulardan biride bu zaten. Okuyan çalışan kadınlar varsa aman diyim sakın eşinize kanıpta işinizi gücünüzü bırakıp yurtdışına ne olursa olsun bence gelmeyin. Ydışında da yaptığınız iş ne olursa olsun değeri kıymeti yok. İng iş bulursun söylemleride yalan. Bir büyüğüm demişti eşini bırak işini bırakma diye. O kadar doğru ki.

sanırım derdimi anlatamadım. Ben buraya evlilik yoluyla gelmedim, sosyal yardım almayı bende bilirim yollarınıda iyi biliyorum. Ancak sorun bu değil farkındaysanız. Evladım için kalktım geldim buralara ancak altın kafes bana cehennem gibi geldi. Birde gerçekten bizim insanımız neden çözüm yolu olarak sürekli aman gelme ya da aman gitçilerle dolu? Almanyadaki türkler neden geldin burası iyi değil git minvalinde yorum yaparken, gördüğüm kadarıyla Tr’dekilerde aman sakın gelme burası berbat diyor pardon ben ne yapayım? Gerçekten yaşamayan anlamıyormuş. Bir arkadaşta yazmış 3 sene ara verdikten sonra iş bulunmaz diye beni de korkutan konulardan biride bu zaten. Okuyan çalışan kadınlar varsa aman diyim sakın eşinize kanıpta işinizi gücünüzü bırakıp yurtdışına ne olursa olsun bence gelmeyin. Ydışında da yaptığınız iş ne olursa olsun değeri kıymeti yok. İng iş bulursun söylemleride yalan. Bir büyüğüm demişti eşini bırak işini bırakma diye. O kadar doğrudan ki.

Merhaba sıkıntınızı az çok anlıyorum buradaki arkadaşların yorumlarını okumadım ama dediğiniz gibi bir çoğu gelme diyor çünkü yaşam çok pahalı
Herkes kendi yaşadığı yeri bilir. Bu arada 3 sene 5 sene iş için uzun süreler değil kim dedi bunu bilmiyorum ama mesleğiniz varsa mesleğinizde iyiyseniz hatrı sayılır bir mesleğiniz varsa işsiz kalmazsınız. Ama vasıfsız işçi kategorisinde çalıştığsanız yine iş bulmaniz zor değil fakat çalışma şartları ve saatleri birde asgari ücret ile asla ve asla tek başınıza İstanbul gibi bı yerde maalesef geçinemezsiniz.
Şöyle tarif edeyim diyelim ki devlete atanmadınız bir hemşiresiniz bakım hemşire diyorum vasıfsızda değil.
Bir çok özel hastane asgari ücretle başlatıyor ama İstanbul biraz daha yüksektir diye tahmin ediyorum.
25 bin almış olsanız bunun en iyi en iyi ihtimalle 15 i kira o da muhtemelen şansınız yaver gider ve ara mahalleden bir yer bulursanız,
Geriye kalan 10 bin
Türkiye'de bir kafede içeceğiniz bir kahve 100 TL yani hergun işe giderken bı yerden kahve alayım deseniz bunun 3bini kahveye gider
Yeme içme olarak evde yerseniz ki bu para ile anca size yeter bir koli yumurta 150 TL
Hergun siz ve çocuğunuz bir tane yese 300 lira
Peynir kilosu 400 yani mutfak en iyi en iyi ihtimalle kendimi düşünerek söyleyeyim 5bin ila 7bin
Servisi olmalı işinizin yoksa 1500 lira gibi bir ücret servise gider
Elektrik su doğalgaz gaz bizim 2000 civarı geliyor
Diğer giderler vs aklıma gelmiyor ama bu hesabın üzerine 3 azaltın 5 ekleyin o Aralık'ta
Burada çocuğunuzu bir kreşe veremezsiniz ücretsiz belki belediyelerin tek çalışan anneler için olanakları vardır bilemem ,
Ama sabah 7 evden çıkış akşam 6 -7 eve dönüş
Cumartesi yarım gün 2 e kadar çalışma ile çocuğu sadece akşamları ve pazar gunu görebilirsiniz.
Bu yüzden gelmeyin diyorlar muhtemelen ama oradaki şartlarda böyle ise ve çocuğunuz orda mutlu değilde burda mutlu olacaksa buraya dönmeniz de fayda var

Merhaba sıkıntınızı az çok anlıyorum buradaki arkadaşların yorumlarını okumadım ama dediğiniz gibi bir çoğu gelme diyor çünkü yaşam çok pahalı
Herkes kendi yaşadığı yeri bilir. Bu arada 3 sene 5 sene iş için uzun süreler değil kim dedi bunu bilmiyorum ama mesleğiniz varsa mesleğinizde iyiyseniz hatrı sayılır bir mesleğiniz varsa işsiz kalmazsınız. Ama vasıfsız işçi kategorisinde çalıştığsanız yine iş bulmaniz zor değil fakat çalışma şartları ve saatleri birde asgari ücret ile asla ve asla tek başınıza İstanbul gibi bı yerde maalesef geçinemezsiniz.
Şöyle tarif edeyim diyelim ki devlete atanmadınız bir hemşiresiniz bakım hemşire diyorum vasıfsızda değil.
Bir çok özel hastane asgari ücretle başlatıyor ama İstanbul biraz daha yüksektir diye tahmin ediyorum.
25 bin almış olsanız bunun en iyi en iyi ihtimalle 15 i kira o da muhtemelen şansınız yaver gider ve ara mahalleden bir yer bulursanız,
Geriye kalan 10 bin
Türkiye'de bir kafede içeceğiniz bir kahve 100 TL yani hergun işe giderken bı yerden kahve alayım deseniz bunun 3bini kahveye gider
Yeme içme olarak evde yerseniz ki bu para ile anca size yeter bir koli yumurta 150 TL
Hergun siz ve çocuğunuz bir tane yese 300 lira
Peynir kilosu 400 yani mutfak en iyi en iyi ihtimalle kendimi düşünerek söyleyeyim 5bin ila 7bin
Servisi olmalı işinizin yoksa 1500 lira gibi bir ücret servise gider
Elektrik su doğalgaz gaz bizim 2000 civarı geliyor
Diğer giderler vs aklıma gelmiyor ama bu hesabın üzerine 3 azaltın 5 ekleyin o Aralık'ta
Burada çocuğunuzu bir kreşe veremezsiniz ücretsiz belki belediyelerin tek çalışan anneler için olanakları vardır bilemem ,
Ama sabah 7 evden çıkış akşam 6 -7 eve dönüş
Cumartesi yarım gün 2 e kadar çalışma ile çocuğu sadece akşamları ve pazar gunu görebilirsiniz.
Bu yüzden gelmeyin diyorlar muhtemelen ama oradaki şartlarda böyle ise ve çocuğunuz orda mutlu değilde burda mutlu olacaksa buraya dönmeniz de fayda var
Ben yazdim fena bir isim yoktu doğum vs ara verdim 'inanılmaz zor' demişim döndüm baktım.yasadim, asgari ücretin 1000 lira üzerine başlamıştım o zaman herkesin kaçmak istediği bir yere başlamıştım.20 mülakata falan girdim o ara herkes piyasa çok degisti geride kalmışsın demişti. Bir yer buldum bu sefer de çok ara verdiğin için falan diyordu. Umarım konu sahibinin öyle olmaz

Ben yazdim fena bir isim yoktu doğum vs ara verdim 'inanılmaz zor' demişim döndüm baktım.yasadim, asgari ücretin 1000 lira üzerine başlamıştım o zaman herkesin kaçmak istediği bir yere başlamıştım.20 mülakata falan girdim o ara herkes piyasa çok degisti geride kalmışsın demişti. Bir yer buldum bu sefer de çok ara verdiğin için falan diyordu. Umarım konu sahibinin öyle olmaz
Sizdemi yurt dışından Türkiye'ye döndünüz

sanırım derdimi anlatamadım. Ben buraya evlilik yoluyla gelmedim, sosyal yardım almayı bende bilirim yollarınıda iyi biliyorum. Ancak sorun bu değil farkındaysanız. Evladım için kalktım geldim buralara ancak altın kafes bana cehennem gibi geldi. Birde gerçekten bizim insanımız neden çözüm yolu olarak sürekli aman gelme ya da aman gitçilerle dolu? Almanyadaki türkler neden geldin burası iyi değil git minvalinde yorum yaparken, gördüğüm kadarıyla Tr’dekilerde aman sakın gelme burası berbat diyor pardon ben ne yapayım? Gerçekten yaşamayan anlamıyormuş. Bir arkadaşta yazmış 3 sene ara verdikten sonra iş bulunmaz diye beni de korkutan konulardan biride bu zaten. Okuyan çalışan kadınlar varsa aman diyim sakın eşinize kanıpta işinizi gücünüzü bırakıp yurtdışına ne olursa olsun bence gelmeyin. Ydışında da yaptığınız iş ne olursa olsun değeri kıymeti yok. İng iş bulursun söylemleride yalan. Bir büyüğüm demişti eşini bırak işini bırakma diye. O kadar doğru ki.
Buyurun gelin o zaman insanlar ne desin size?

Ben size birkaç sayfa önce yazdım. Lütfen facebook göçmen kadınlar grubuna durumu yazın. Orda benzer yollardan geçen çook yardımsever kadın var. Sizin ayakkabınızı giyip sizin yürüdüğünüz yollardan yürümeyen insanların yorumlarının size faydası dokunmaz. İş bulmadan gurbete gelmek de çok büyük hataymış zaten, onlardan biri de benim. Geleceğini bir adamın inisiyatifine bırakan kadınlar mutlu olmuyor. Ben de aynı durumdayım, sürekli tutunmaya çalışıyorum yaşadığım ülkede neden çünkü iş bulmadan geldim buraya. Dil bariyeriyle zaman kaybı oldu eşle yaşanan sorunlar derken gördüm anyayı konyayı. Ben türkiyede iş başvurusu yapmaya başladım. Online görüşmeyi kabul eden olursa en azından sürece burdan o şekilde başlamayı düşünüyorum. Bence iki ülke için de iş başvurularınıza başlayın. Hiç belli olmaz nerden ne çıkacağı.. arkadaşım kendi işini kurdu 4 senedir kurumsal hayata uzaktı, mayısın başında kurumsal bir yerde işe tekrar başladı. Ben o kadar umutsuz bakmıyorum olaylara, siz de bakmayın. Ama planlı ilerleyin. Bazen hayatta tüm tuşlara basmak gerekiyor en iyi yolu bulmak için.

yani tam olarak nasıl bir çözüm arıyordunuz ülkenin durumu bu iken? ancak çözüm yolu olarak aylık KK ahalisinin maaşa bağlaması çözüm olabilir o halde.
ayrıca yurtdışında yaşayan bir kadın olarak net şekilde şunu söyleyebilirim ki, diliniz ve eğitiminiz varsa sarf ettiğiniz en ufak bir çabanın karşılığını dahi misli ile alınabiliyor. sizde eksik olan nedir siz oturup düşünün isterseniz.

Şöyle söyleyelim o zaman.

40 yaşındasınız 5 yaşında kızınız var bekar annesiniz. Burda özel sektörde şansınız çok az.

Ayşe Tükürükçü’nün YouTubede psikologla videosu var onu izleyin.

Meğer Türkiye’de dul kadın diye bir şey varmış diyor.

Oysa Almanya’daki hakim size başka bir ilde başka bir imkan sunalım demiş.

Almanya sosyal devlet kızınız için sizin için bir çok imkanı var.

Türkiye’de bu imkanlar hem yok hem sorunlu gibi görülüyorsunuz.

Türkiye’ye dönünce bulabilirseniz agsari ücretle bir iş bulursunuz ona da ne kiranız yeter ne kreş paranız. Çocuğunuz olduğu için izin alınca da mobbingler başlar.

Biz diyoruz ki dilinizi geliştirip orda bir hayat kurun.

Türkiye çalışan bekar anneler için uygun bir ülke değil.

Yeni göçenlerdenim ve sizin gibi bir çok kadınla tanıştım bu süreçte. Dönenler Türkiye'de iş bulup çalışmaya başladılar. Kalmayı tercih edenler de bir şekilde idare ediyor. Size hangi yol kolay görünüyorsa orda ilerleyin. Türkiye'de olup yurtdışında yaşama tecrübesi olmayan kişilerin önerilerini de lütfen kulak arkası edin. Amacım kimseye laf atmak değil gurbeti yaşayan bilir. Türkiye'deyken ben de en kötü orası zannediyordum ama dünyanın her yerinde geçim derdinin olduğunu görünce anladım. Dilerseniz özelden de konuşabiliriz.

Maalesef Almanya,Türkiye’dekilerin sandığı kadar kolay değil. Hele de bir çocukla tek başına. İnsan anne kızkardeş aile desteği istiyor.

Kira konusunu geçtim bile ev bulmak zorlaştı. Ev yok. Ben Türkiye de de olsam aynı sorunların olacağını düşünüyorum sadece maneviyat farkı var. O yüzden çocuğum için burda kalmak daha mantıklı.

Kesinlikle, benim de düşünce tarzım bu sıkıntıları çektikten sonra gurbette işim ne diyorum kendime. Konu sahibinin iş vs durumu oturmuş olsa biraz daha şansını dene derdim ama..
Geçim derdinden ziyade siz Türkiye’de hukukun geldiği hali biliyor musunuz ?
Daha geçenlerde gencecik çocuk 25 yerinden bıçaklanarak öldürüldü 12 sabıkası olan biri tarafından. Olayın azmettiricisi caninin normalde cezaevinde olması gereken ama izinli ! Olarak dışarıda olan babası.
Üstelik bu münferit bir olay değil. Sırf bu sebeple bile dönülmez buraya

Konu sahibi cidden zor durumdasiniz,

deneyimim yok o yuzden tavsiye veremeyecegim.

Ama su da bir gercek ki sizin gibi bir cok insan var, ve maalesef anlasilamiyorsunuz.

Ben burada konu acip esinin kariyeri nedeniyle yurtdisina yerlesecek kisilere hep yazmaya calistim. Kendi mesleginizi yapabilecek misin, gittiginiz ulkede sosyal bir cevre edinebilecek misiniz diye. Ama genel olarak herkes bir gitme pesinde, gidip de bu sekilde sorun yasayanlarin donecek de bir yerleri kalmiyor. 3 yillik meslege verilen ara uzun, aliskanliklarin degismesi zor,... Onun disinda anlasilamamaniz cok uzucu, gocmenlerin yasadigi sorunlar aslinda depresyon hastaliklarindan ilk siralarda yer aliyor, ama biz orada degiliz halen tabi ki.

Ben yerinizde olsam diyemiyorum. Ben meslegimi yapamayacak olsam gitmezdim en basindan cunku.

Ama sizin yine de en iyi sansiniz mesleginiz disinda vasifsiz eleman olarak calismak, onun icin suanki dil seviyeniz yeterli olacaktir. Ama vasifsiz da olsa sececeginiz is yeri, egitimini aldiginiz mesleginize yakin olsun, belki oyle boyle bir network edinebilir ve ilerleyebilirsiniz.

Daha geçenlerde gencecik çocuk 25 yerinden bıçaklanarak öldürüldü 12 sabıkası olan biri tarafından. Olayın azmettiricisi caninin normalde cezaevinde olması gereken ama izinli ! Olarak dışarıda olan babası.
Umarım siz yurtdışındasınızdır veya değilseniz de bir şekilde gidebilme imkanı bulursunuz. Ancak hayatta herkesin yürüdüğü yol farklı. Ben çok hırslı bir kadınım ancak geldiğimden beri öyle çok emek verdim kii anlatsam 5 sayfa sürer sıkılır okumazsınız, öyle diyim. Konu homesick değil. Olmuyor. Uzaktan söylendiği gibi devlet yardım da yağdırmıyor. Yaşadığım ülkede eşinden ayrılırsan kendi gelirinle hayatını geçindirebilecek kadar kazanıyorsan vizen yenileniyor. Kendi mesleğimi şu an yapamadığım için öyle bir gelirim de yok maalesef. O yüzden ayrıldığım durumda vizemi yenilemeyecekler. Yani burda fırsatlar yağıyor da ben sırtımı dönüyor değilim emin olun biz de sizler gibi düşünerek çıktık geldik eşimizin peşinden. Türkiyenin iyi olduğunu düşünsek zaten niye gelelim buralara değil mi? Yani kör değiliz farkındayız ülkede olan bitenin. Onca yıllık tecrübe ve ingilizce yeterli olur sandım tutunmak için ama olmadı. Burada başarmış arkadaşların, diğer kişileri ötekileştirmesine de gerek yok. Ben gitmek isteyeni de kalmak isteyeni de anlayışla karşılıyorum. Ama kendim çok yoruldum ve sağlığımı kaybetmeye başladım. Hiçbir şeyi de buna değer görmüyorum. Benzer durumda olanları da anlayabiliyor ve destek olmak istiyorum. Herkesin hayatta yolu açık olsun, dilerim herkes nerde mutluysa orada olabilsin.

Umarım siz yurtdışındasınızdır veya değilseniz de bir şekilde gidebilme imkanı bulursunuz. Ancak hayatta herkesin yürüdüğü yol farklı. Ben çok hırslı bir kadınım ancak geldiğimden beri öyle çok emek verdim kii anlatsam 5 sayfa sürer sıkılır okumazsınız, öyle diyim. Konu homesick değil. Olmuyor. Uzaktan söylendiği gibi devlet yardım da yağdırmıyor. Yaşadığım ülkede eşinden ayrılırsan kendi gelirinle hayatını geçindirebilecek kadar kazanıyorsan vizen yenileniyor. Kendi mesleğimi şu an yapamadığım için öyle bir gelirim de yok maalesef. O yüzden ayrıldığım durumda vizemi yenilemeyecekler. Yani burda fırsatlar yağıyor da ben sırtımı dönüyor değilim emin olun biz de sizler gibi düşünerek çıktık geldik eşimizin peşinden. Türkiyenin iyi olduğunu düşünsek zaten niye gelelim buralara değil mi? Yani kör değiliz farkındayız ülkede olan bitenin. Onca yıllık tecrübe ve ingilizce yeterli olur sandım tutunmak için ama olmadı. Burada başarmış arkadaşların, diğer kişileri ötekileştirmesine de gerek yok. Ben gitmek isteyeni de kalmak isteyeni de anlayışla karşılıyorum. Ama kendim çok yoruldum ve sağlığımı kaybetmeye başladım. Hiçbir şeyi de buna değer görmüyorum. Benzer durumda olanları da anlayabiliyor ve destek olmak istiyorum. Herkesin hayatta yolu açık olsun, dilerim herkes nerde mutluysa orada olabilsin.
Türkiye'de bürokrasi tam bir çöp bunu kabul ediyorum. Ama yardım konusunda eğer Türkiyede devlet bir yardım yapacaksa internet üzerinden başvuru yeterli olabiliyor ama sanırım bu durum Avrupa ülkelerinde tam bir kaos üç kuruş para almak için günlerce uğraşman gerekiyor hatta belki aylarca yazdığın küçük bir yazı eksikten red yiyebiliyor tekrar başvuru yapmanız gerekebiliyor bence psikolojik olarak bakıldığında buda çok yorucu. Hükümeti eleştiren hatta sevmem ama Türkiye'de sorun devlet değil sorun insanlar ben insanlar yüzünden gitmek istiyorum ülkeden. O yüzden yurt dışına Alışamayan insanları da anlıyorum

Türkiye'de bürokrasi tam bir çöp bunu kabul ediyorum. Ama yardım konusunda eğer Türkiyede devlet bir yardım yapacaksa internet üzerinden başvuru yeterli olabiliyor ama sanırım bu durum Avrupa ülkelerinde tam bir kaos üç kuruş para almak için günlerce uğraşman gerekiyor hatta belki aylarca yazdığın küçük bir yazı eksikten red yiyebiliyor tekrar başvuru yapmanız gerekebiliyor bence psikolojik olarak bakıldığında buda çok yorucu. Hükümeti eleştiren hatta sevmem ama Türkiye'de sorun devlet değil sorun insanlar ben insanlar yüzünden gitmek istiyorum ülkeden. O yüzden yurt dışına Alışamayan insanları da anlıyorum
Yolun açık olsun nasıl mutlu olacaksan orası olsun umarım 🙏 tek tavsiyem var kadınlara, iş bulmadan eş peşinden gitmesinler. Diğer türlüsü bir şekilde hallolur👍

Peki siz Almanya’nın afkan,Makedony
Şöyle söyleyelim o zaman.

40 yaşındasınız 5 yaşında kızınız var bekar annesiniz. Burda özel sektörde şansınız çok az.

Ayşe Tükürükçü’nün YouTubede psikologla videosu var onu izleyin.

Meğer Türkiye’de dul kadın diye bir şey varmış diyor.

Oysa Almanya’daki hakim size başka bir ilde başka bir imkan sunalım demiş.

Almanya sosyal devlet kızınız için sizin için bir çok imkanı var.

Türkiye’de bu imkanlar hem yok hem sorunlu gibi görülüyorsunuz.

Türkiye’ye dönünce bulabilirseniz agsari ücretle bir iş bulursunuz ona da ne kiranız yeter ne kreş paranız. Çocuğunuz olduğu için izin alınca da mobbingler başlar.

Biz diyoruz ki dilinizi geliştirip orda bir hayat kurun.

Türkiye çalışan bekar anneler için uygun bir ülke değil.
Peki siz Almanya’nın eski Almanya olmadığını,afkan,Makedon ve parmak izi olmayan bir sürü kaçağın olduğunu biliyor muydunuz? Bunları neden bilmeniz lazım anlatayım size.
Geçen ay bir kız çocuğu markette bıçaklandı annesinin yanında bunlardan birinin yüzünden ve serbest bırakıldı. Hırsızlık aldı başını gidiyor yolda karanlıkta bir siyahi tarafından taciz edildim defalarca. Bazen herşey maddiyat değil haklısınız !

Peki siz Almanya’nın afkan,Makedony

Peki siz Almanya’nın eski Almanya olmadığını,afkan,Makedon ve parmak izi olmayan bir sürü kaçağın olduğunu biliyor muydunuz? Bunları neden bilmeniz lazım anlatayım size.
Geçen ay bir kız çocuğu markette bıçaklandı annesinin yanında bunlardan birinin yüzünden ve serbest bırakıldı. Hırsızlık aldı başını gidiyor yolda karanlıkta bir siyahi tarafından taciz edildim defalarca. Bazen herşey maddiyat değil haklısınız !
Gsgsgsgsgsg Almanya’da çok kaçak göçmen var diye Türkiye’de yaşayan birine mi söylüyorsunuz ? Hadi ya tüh kötü olmuş o halde Avrupa’nın en çok mülteciye ve göçmene ev sahipliği yapan ülkesi Türkiye’ye gelmeyin sakın

Bir de çok kişi bilmez ama Türkiye’de şu tarz bir sorun var gelenler kaçak yani kimliksiz geldikleri için iade edemiyorsunuz. Yani sınırdışı etsen hangi ülkeye edeceksin adamların kimliği yok neye göre edeceksin ?
Haberlerde diyor ya sınır dışı edildi diye o ikameti olan şehirden başka şehire gitmesi anlamına geliyor. Alın size bir yeni bilgi daha ^^

İsiniz nedir maasiniz ne kadar olur .istanbulda yasamiyorum ama burda bile kresler 12 binden basliyordu ve kapanis saatleri 18.00 . simdi maasiniz ne kadar olucak ? isten kacta cikacaksiniz kizinizi kacta alacaksiniz ? aileniz yaninizda yoksa ozel sektorde calisiyorsaniz mesela cumartesi kres kapali kiziniz nerede kalacak .araciniz var mi ? arabayla 15 dk olan yere toplu tasima 1 saat surdu gecen gun

X