Yüz hafızası ve takıntı.

İşitsel kısım hariç bu aynı ben.
Gördüğüm bir yüzü unutamıyorum. Şehrin sokaklarında "ehehe ben bunu bir yerden tanıyorum, aha bunu da tanıyorum, bunu kesin tanıyorum, bu kimdi ya" diye geziyorum.
Öğrenciyken sınavlarda da hep ders notlarımı hayal ederdim. Hangi sorunun cevabı hangi sayfanın hangi bölümünde, hangi konunun altında hangisinin üstünde vs bunu düşünerek cevaplardım soruları.

Ama yer-yön bulma kabiliyetim hiç yok. Şu yaşa kadar kaç defa kayboldum bilmiyorum bile.
İşim gereği çok yer geziyorum ama 50 defa gittiğim yeri bulamıyorum.
Yanında yöresinde ne var biliyorum, cephe detaylarına, tabela tasarımına kadar hatırlıyorum ama oraya ulaşamıyorum resmen. Böyle saçma bir şey.

Bu kadar okuduktan sonra benden bir çözüm gelmeyeceğini anlamışsınızdır :KK53:
Ben usulca tavsiyeleri takip edeceğim. Size de geçmiş olsun :)
Ayy sanki beni anlattiniz 😂
Benim yer-yon duygum disleksiyim ondan yok. Kesinlikle bulamıyorum mesela arkadaşlarımla mi buluscam beni biri merkezi bi yerden alır yoksa çok kayboldum 😂
Ben de aynı sınavlarda yazının stiline kadar hatırlayıp cevaplardim. Sayfadaki yerine kadar da hatirlardim.
Gordugun yüzü unutamamak ismini surekli hatırlamaya calismak işin obsesyon boyutu Allahtan bende ciddi boyutta değil ama kısmen var.
Konu sahibine tavsiyem bilişsel davranışçı terapi alması, gerekirse ilaç kullanması anlattığına gore obsesyonla kalmamış kompulsif davranışlar da gostermis. Hayatını daha da zorlastirmadan iyi bi psikiyatr bul:)

Yer yön bulmada ben de böyleyim. Sizi bilmem tabii ama ben İstanbulda oturuyorum. Bana göre İstanbul başlı başına bir ülke gibi ilçeleri de şehir gibi sanki,başı sonu belli değil. Devamlı binalar yıkılıyor, yollar değişiyor bir şeyler oluyor. Ben de yolları falançok şaşırıp unutuyorum. Neyse. Yüz hafızanızın bu kadar iyi olması tabii ki iyi ama bu kadar düşünmeniz de yorar be insanı :) Çok düşünmemeye çalışsanız olmaz mı

X