Yüz hafızası ve takıntı.

Idrakyollariiltihabi

Guru
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2013
7.220
31.869
Direkt kendinle alakalı bir konu açmışın idrak💃🏻💃🏻💃🏻💃🏻💃🏻 Sevindim walla🤗 demek ki kendi derdine düşecek kadar ötekiler yana itilebilmiş. Ben çok şükür diyorum derdine😌

Hakikaten sen söyleyince fark ettim. Kendimle ilgili açtığım tek konu sanırım :) ötekileri yana ittiğimden mi yoksa artık kendini önemsemeye başladığımdan mı bilmem artık :)
 

Idrakyollariiltihabi

Guru
Kayıtlı Üye
2 Kasım 2013
7.220
31.869
Hay geberme e mi😂 ee bizdede var bu:)) yani her zaman farkli yollari kullanmak bu konuda gelistiriyormus insani, lakin bazen bende 10 kez gittigim yere zorlaniyorum. Ya dikkatsizim ya da baska bisey var. Neyseki navigasyonlar ciktida hayat kurtuldu.

O yuz olayida var ve bulana kadar dusunurum bende.. tabii sen kadar takintili degilde

Bunlar hep çok düşünmekten işte ahshjs.
 

Mavi_gokyuzu

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2016
364
665
Canım benim. Acaba senin gibi olsa mıydım diye düşündüm bir an. Bir anlık gördüğün yüzleri asla unutmamana çok şaşırdım. Çünkü benim yüz hafızam öyle rezalet ki daha önce tanıştığım insanların yüzünü hep unuturum. Geçen, aylar önce 1 2 saat tanışıp konuştuğum komşu kızını unuttum. Asansörde karşılaştık selamlaştık ama asla hatırlamadım. Bazen tanıyormuş gibi davranıyorum. Bu benim için çok kötü bir şey çünkü beni selam sabah vermeyen burnu havada biri sanabilirler ama öyle değilim. Bazen yüzleri tanıyor gibi oluyorum ama nereden tanıdığımı asla hatırlamıyorum düşünüp duruyorum ama çıkamıyorum işin içinden. Yani seninki de dert benimki de dert. Keşke ortası olsaydı 😀😀
 


Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 49 Kg. ile 66 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 163 cm. Başlangıç Kilom :81 Kg. Şimdiki Kilom :68.2 Kg.

_Vendetta_

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2015
5.313
15.700
Merhaba hatunlar
Ay bu da dert mi diyecek olanların üzerine görümce atarım. Benim için dert. Evet ufak bir dert ama hayatımı etkileyen, özellikle sosyal hayatımı ciddi anlamda etkileyen bir dert.

Efenim benim yüz hafızam çok iyidir. İşitsel hafızam, yer yön bulma kabiliyetim de rezalet durumda. Hani birinde ne kadar iyiysem diğerlerinde engelli sayılabilecek ölçüde başarısızım. Kendi evimin yolunu bulmam bile öğrenmem gereken bir süreç. Hep bildiğim yerden değil de bir arka sokaktan gidersem ve o sokaktan daha önce geçmediysem evime ne kadar yakın olursam olayım şaşırıyorum. Bu detayları belki fikir yürütmenize yardımı olur diye yazıyorum mevcut dertle çok bağlantısı yok. Belki de var ben bilmiyorum.

Yüz hafızasına döneyim. Bir kez gördüğüm yüzü, o kişi ile tek kelam etmesem bile asla unutmuyorum. Buraya kadar sıkıntı yok. Ancak o yüzü bir anlığına gördüğüm için yeri, mekanı ve nerede gördüğümü hatırlamak haliyle her zaman mümkün olmuyor. Çoğunlukla hatırlıyorum ama hatırlamadığım noktada Obsesyon açığa çıkıyor.

Bugün eşimle tvde bir oyuncu gördük. Yüzü tanıdım ama gördüğüm yüzle aynı değildi. Bir müddet takıldım, hatırlamaya çalıştım. En sonunda o oyuncunun çocukluk halini gördüğümü hatırladım ve rahatladım. Şayet hatırlamasaydım başka hiçbir şeye Odaklanamaz, gerekirse Google üzerinden şeceresini çıkarır yine bulurdum.

Gelelim gerçek hayatta sebep olduğu sorunlara. Bir arkadaşımla tatildeydik mesela. Bir kadın gördüm, sarışın kısa boylu ve ince kaşlı. Yüzü tanıyorum ama nerede gördüğümü hatırlamıyorum. Kişiyi şahsen zaten tanımıyorum. Bende ipler koptu o anda. Ne arkadaşımla konuştum, ne denize girdim. Sadece o yüzü nerede gördüğümü hatırlamaya çalıştım. Sonunda hatırladım. İki yıl önce aynı kişi o tatil yerinde markette kızıyla alışveriş yapıyordu ben de orada görmüştüm. Yine rahatladım.

Mahallede bir kadın var. Arada karşılaşıyorum. Yüzünü daha önce gördüğüme eminim ama nerede hatırlamıyorum. Bulana dek muhtemelen bugün olduğu gibi defalarca düşüneceğim. Muhtemelen bir anlık gördüm o yüzden hatırlamıyorum.

Bugün bir kadınla konuştuk. Çocuklarımız aynı okula gidiyor. Yüzü hatırlıyorum ancak kadını asla hatırlamıyorum.Sonra oturup kadını nerede gördüğümü hatırlamaya çalıştım. Abartısız yarım saat oturdum ve bunu düşündüm. Sonunda hatırladım, geçen yıl parkta çocukları beklerken kısa bir muhabbet etmiştik.

Hala çok basit gelebilir dert size, çok haklısınız :) yani diyorum ki gördüğüm yüzleri unutmuyorum ancak onları hatırlamaya çalışırken adeta bir embesil, bir dağ kaçkını, efendime söyleyeyim mağarasından gün ışığına yeni çıkmış bir garip canlı gibi davranıyorum. Sırf bu yüzden markette para unutmuşluğum, elimdeki eşyayı ya da parayı düşürmüşlüğüm, almam gereken şeyi yanlış almışlığım ve bunun gibi türlü ebleh eylemler yapmışlığım var. Çünkü anda kalmam gerekirken ben yüz tarama ile meşgul oluyorum.

İşin Obsesyon boyutu olmasa "ehe yüz hafızam iyidir" der geçerim ama öyle değil işte. Hatırlamaya çalışma ve bulana kadar hayattan kopma noktasında ciddi sıkıntı var. Bu hususta bilgisi olan, aynı durumu yaşayan ne bileyim bir önerisi olan varsa lütfen söylesin. Hayatımı ciddi manada etkiliyor.

Bir de bu yer yön bulma konusundaki eksikliğimin sebebi, yahut varsa çözümünü paylaşırsanız ayrıca sevinirim. Aynı şekilde işitsel hafızamın vehametini de şöyle bir örnekle açıklayayım. Sesim güzeldir iyi şarkı söylerim. Ancak bunun üzerine hiç gitmedim. Kendi kendime şarkı bile söylemedim. Neden? Çünkü herhangi bir şarkıyı baştan sona ezberleyemem. Şarkının fotoğrafı olsa çeker hatırlarım ama öyle bir imkan da yok tabi. Kodlama konusunda iyiyim ki bugüne kadar her şeyi böyle ezberledim.

Konudan konuya saptım kusura bakmayın. Lütfen okuyup aman bu da sorun mu diye düşünmek yerine; markette, gökkubbeden yere az evvel iniş yapmış da ekmeğin ne olduğunu öğrenmeye çalışan bir uzaylı gördüğünüzü hayal edin. Tam da öyle oluyorum yüzü hatırlamaya çalışırken. O yüzden bu duruma bir çözüm bulmalıyım.

Yazan parmaklarınız dert görmesin.

Ben de benzer şeyleri yaşıyorum

Gördüğüm bir yüz ya da dinleriyim bir şarkı vs vs..
Egee bulamazsam sıkıntıya girerim, bir sonraki yapmam gereken iş her neyse asla yapamam.

Kaybettiğim eşyalar için de geçerli bu mesela. Eşya kaybetmek benim için kabus,basit bir toplu ıgneyi kaybetsem bulana kadar hayat bana zehroluyor. Varsa çaresi alırım bir dal
 

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 1554 gün geçti.

tulipa

ΛŁŁ -SТΛЯ başlangıç 66; güncel 62; hedef 60
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2010
7.811
4.800
Cok sekersin.Gulumsettin canim sıkkınken.Ben de senin gibi yol iz bulma konusunda duydugum seyleri hatirlama konusunda zayifim.Ama gorduklerimi daha iyi anlar daha iyi hatirlarim.Yuz konusunda boyle degilim pek nedense gorsel oldugum halde..Olabilir seyler sen de biliyorsunki zorlayan kısmi obsesyon kismi.Acaba gorselim iyi nasil hatirlamam diye kendini kanitlamaya mi calisiyorsun kendine..Baska konularda oluyor mu bazi takintilar.Olmuyorsa buyuzden olabilir.Olabiliyorsa da tipik obsesyondur..Bir psikolog lazim sanki bunun nedenini ortaya cikaracak..sevgiler..
 

hadikonusalim

🥳
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2019
7.202
21.784
Yön hafızası olarak aynı durumdayız maalesef👀bi yolunu bilenler el atsın sevabına 😁 diğer kısım obsesif kompulsif bozukluk gibi duruyor ve psikiyatriste gitmen şart. O gerekli görürse ilaç yazar ve psikoloğa yönlendirir canım ve evet bu ciddi bir dert😉
 

hestina

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ağustos 2016
536
329
Yön hafızası olarak aynıyız, 4 yıldır Anadolu yakasında oturuyorum defalarca Kadıköy'e gittim artık sayısını bilmiyorum bile o kadar. Ama ne hikmetse şu boğa heykeliyle bi anlasamiyoruz :halay: (bilen bilir boğa kadikoyun simgesi ) hala gittigimde simitcisinden Brosurcusune kadar soruyorum nasil gidebilirim diye. Asla yön hafızam yok yahu. Benimde sizinkisi kadar olmasa da görsel hafızam kuvvetlidir mesela ama hiç takmam kafama bu kadarı birazcık takintiya giriyor sanki gayet eğlenceli hayat dolu bir karakteriniz var bence yazım stilini bunu cagristirdi bana okurken :21: bu kadar takinti sizi çok yorar gerek yok bir psikoloja başvurun kısa zamanda halolacagini düşünüyorum. Şimdiden önüne gecin halledip bitirin bu sorunu
 

bendeuyeolcam

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
2 Aralık 2011
2.269
5.391
Yer yön bende de sıfır.
Sağımı solumu bile yazı yazarmış gibi yaparak buluyorum.
Ama yüzleri, diyalogları, isimleri asla unutmam.
Yani hatırlamaya çalışmak değil bu, unutmuyorum zaten.

150 yıl önce konuşulan şeyleri top burunlu Ayşe Kıvrak bunu dedi ardından siyah saçlı Zehra İnce şunu dedi ooo ordan uzun boylu Mehmet Sabuncu kontratağa çıkınca kare yüzlü Veysel Atmaca da yapıştırdı cevabı şeklinde bütün diyalogları, simaları, isim soyisimle birlikte sayabilirim.

Ola ki hatırlamaya çalışırsam da ben de sadece hatırlamaya çalışmaya odaklanırım, etrafımda olup bitenle ilgilenmem/ilgilenemem.
Bu aslında odaklanamama sorunu değil aksine odaklanma sorunu.
Yani fazla odaklanma.
E elbette avantajı da olacak dezavantajı da.

Hani ben de istemem Ayselin kaynanasının giydiği donu beğenmeyip gidip değiştirdigi gün Aysele ne dediğini ama hatırlıyorum işte, naapalım insan türünün bir çeşidiyim deyip geçiyoruz.
 

cingozrecai

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Aralık 2018
655
2.596
150 yıl önce konuşulan şeyleri top burunlu Ayşe Kıvrak bunu dedi ardından siyah saçlı Zehra İnce şunu dedi ooo ordan uzun boylu Mehmet Sabuncu kontratağa çıkınca kare yüzlü Veysel Atmaca da yapıştırdı cevabı şeklinde bütün diyalogları, simaları, isim soyisimle birlikte sayabilirim.

Ay zihnimde canlandı resmen :rolleyes:
 

Melek_melek11

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2015
466
498
Yüz hafızası bende de var evet bu konuda takıntılıyım ama sizin kadar değil, mesela geçen gün hastanede hiç tanımadığım bir adam geçti önümden ve geçti gitti yani bu kadar, daha sonrasında 2 hafta kadar sonra kendi kendime çarşıda dolaşırken önümden birisi geçti ve dakikalarca bu kimdi nerde gördüm dedim durdum ve en sonunda hastanede önümden geçip giden o adam olduğunu hatırladım çok gereksiz birşey ama malesef bir gördüğüm yüzü bir daha unutamıyorum
 

Koalacikk

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
ÜZGÜN
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2019
873
1.499
29
İşitsel kısım hariç bu aynı ben.
Gördüğüm bir yüzü unutamıyorum. Şehrin sokaklarında "ehehe ben bunu bir yerden tanıyorum, aha bunu da tanıyorum, bunu kesin tanıyorum, bu kimdi ya" diye geziyorum.
Öğrenciyken sınavlarda da hep ders notlarımı hayal ederdim. Hangi sorunun cevabı hangi sayfanın hangi bölümünde, hangi konunun altında hangisinin üstünde vs bunu düşünerek cevaplardım soruları.

Ama yer-yön bulma kabiliyetim hiç yok. Şu yaşa kadar kaç defa kayboldum bilmiyorum bile.
İşim gereği çok yer geziyorum ama 50 defa gittiğim yeri bulamıyorum.
Yanında yöresinde ne var biliyorum, cephe detaylarına, tabela tasarımına kadar hatırlıyorum ama oraya ulaşamıyorum resmen. Böyle saçma bir şey.

Bu kadar okuduktan sonra benden bir çözüm gelmeyeceğini anlamışsınızdır :KK53:
Ben usulca tavsiyeleri takip edeceğim. Size de geçmiş olsun :)
Ayy sanki beni anlattiniz 😂
Benim yer-yon duygum disleksiyim ondan yok. Kesinlikle bulamıyorum mesela arkadaşlarımla mi buluscam beni biri merkezi bi yerden alır yoksa çok kayboldum 😂
Ben de aynı sınavlarda yazının stiline kadar hatırlayıp cevaplardim. Sayfadaki yerine kadar da hatirlardim.
Gordugun yüzü unutamamak ismini surekli hatırlamaya calismak işin obsesyon boyutu Allahtan bende ciddi boyutta değil ama kısmen var.
Konu sahibine tavsiyem bilişsel davranışçı terapi alması, gerekirse ilaç kullanması anlattığına gore obsesyonla kalmamış kompulsif davranışlar da gostermis. Hayatını daha da zorlastirmadan iyi bi psikiyatr bul:)
 

Secil23

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Mayıs 2016
741
586
27
Yer yön bulmada ben de böyleyim. Sizi bilmem tabii ama ben İstanbulda oturuyorum. Bana göre İstanbul başlı başına bir ülke gibi ilçeleri de şehir gibi sanki,başı sonu belli değil. Devamlı binalar yıkılıyor, yollar değişiyor bir şeyler oluyor. Ben de yolları falançok şaşırıp unutuyorum. Neyse. Yüz hafızanızın bu kadar iyi olması tabii ki iyi ama bu kadar düşünmeniz de yorar be insanı :) Çok düşünmemeye çalışsanız olmaz mı