Zeytinlik mi? Ev mi?

Kızlar merhaba;
Yakın zamanda Balıkesir merkezden taşınıp Balıkesir Erdek bölgesindeki arsamıza ev yaptırdık. Eşim uzaktan çalışıyor kendi firması var genelde online iş yürütüyor. Sadece ayda 3-4 kere ilgili bölgelerdeki toplantılara gidiyor uzak mesafeler değil. Bu nedenle tarım ve hayvancılığa hobi olarak merak sardık. Pek hobi kalacakmış gibi değil . 🤭 Makale vs. okuyoruz şimdiden iş mi kursak demeye başladı.
Geçenlerde bir arkadaşı Ankara'daki evini acil satılığa çıkartmış acaba alsak mı kızlar üniversitesi kazanırsa Ankara yazarlar evleri olur dedi. Kızlar 13-15 yasında henuz. İlk etapta mantıklı geldi ama almak istediğimiz zeytinlik ile aynı parada. Oysaki yaşlar 40'a doğru gidiyor biraz bağ - bahçe hayvancılık yapalım diye konuşuyorduk ki zeytin ikimizin de hassas noktası tat olarak değil 🙂 gerekli değerin verilmediğini düşünüyoruz.

Simdi Ankara'daki evi almak mı? Zeytinliği almak mı? Arada kaldık. Bu arada merkezdeki evimiz duruyor. Daha sonra kızlar Ankara değilde başka bir yerde kazanırsa kirasını yine onlar için kullanabiliriz yada yatırım açısından mantıklı olan bir yer kazanırlarsa yine satıp oradan alabiliriz. İki arada bir derede kaldık.
Zeytinliği aldığınızda bakımını yapabilir misiniz bu önemli.Veya evi aldığınızda o ev değrini koruyacak mı.

Kızlar merhaba;
Yakın zamanda Balıkesir merkezden taşınıp Balıkesir Erdek bölgesindeki arsamıza ev yaptırdık. Eşim uzaktan çalışıyor kendi firması var genelde online iş yürütüyor. Sadece ayda 3-4 kere ilgili bölgelerdeki toplantılara gidiyor uzak mesafeler değil. Bu nedenle tarım ve hayvancılığa hobi olarak merak sardık. Pek hobi kalacakmış gibi değil . 🤭 Makale vs. okuyoruz şimdiden iş mi kursak demeye başladı.
Geçenlerde bir arkadaşı Ankara'daki evini acil satılığa çıkartmış acaba alsak mı kızlar üniversitesi kazanırsa Ankara yazarlar evleri olur dedi. Kızlar 13-15 yasında henuz. İlk etapta mantıklı geldi ama almak istediğimiz zeytinlik ile aynı parada. Oysaki yaşlar 40'a doğru gidiyor biraz bağ - bahçe hayvancılık yapalım diye konuşuyorduk ki zeytin ikimizin de hassas noktası tat olarak değil 🙂 gerekli değerin verilmediğini düşünüyoruz.

Simdi Ankara'daki evi almak mı? Zeytinliği almak mı? Arada kaldık. Bu arada merkezdeki evimiz duruyor. Daha sonra kızlar Ankara değilde başka bir yerde kazanırsa kirasını yine onlar için kullanabiliriz yada yatırım açısından mantıklı olan bir yer kazanırlarsa yine satıp oradan alabiliriz. İki arada bir derede kaldık.
Ben sizin yerinizde olsam zeytinliği alırdım. Zeytinlikten de aktif gelir elde etmeniz mümkün.

Zeytinlik derim bende zaten kirada eviniz ve dukkaniniz varmış zeytinlik alın ileride dahada degerlenir birde ev alırken farklı şehirde ev alınca illa birinin ilgilenmesi gerek.

Bu sene yeşil zeytinin kilo fiyatı kurulmamış olarak sariulak deriz 70-90 arası diyorlar çok lezzetli bir zeytin türüdür.

Gemlik 50-70 arası kurulmamış kendimiz alıp yapıyoruz bidonlara kurulmus daha yüksek olur.

Neden bu sene kız
Bu sene zeytin bolr fiyatlar çok yüksek .mesela en kotu zeytin 5 kilodan 1 kilo yağ veriyor kilosu 100 lira diyorlar şuan zeytine

Yağ fiyatları çok yüksek tutulacak diye düşünüyorum..şuan eski yağın kilosu buralarda 300 lira yeni yağ da tahmin ediyorum eşe dosta 400 den verirler ..

Mesela benim zeytinyağ aldığım kişi geçen sene zeytin yok derken 2 ton zeytinyağ saatti verim güzel fiyatlar yüksek o yüzden dedim .

Birde bu sene hırsızlık olayları çok öpüyor zeytinden gelir elde eden zarar ederse hırsızlık yüzünden zarar eder

Toplaması ne kadar zor işçiliği ne kadar pahalı he 200 300 dönümse köşeyi dönerler canım 😂
Burda işçilik karşılığı yağ veren oluyor tanıdıksa. Birde şu var her şekilde maliyetine karına baktığında zarar eden zeytinci göremezsin ben bile tek ağaçtan 30-40 kilo zeytin alıyorum:))

Bu sene zeytin bolr fiyatlar çok yüksek .mesela en kotu zeytin 5 kilodan 1 kilo yağ veriyor kilosu 100 lira diyorlar şuan zeytine

Yağ fiyatları çok yüksek tutulacak diye düşünüyorum..şuan eski yağın kilosu buralarda 300 lira yeni yağ da tahmin ediyorum eşe dosta 400 den verirler ..

Mesela benim zeytinyağ aldığım kişi geçen sene zeytin yok derken 2 ton zeytinyağ saatti verim güzel fiyatlar yüksek o yüzden dedim .

Birde bu sene hırsızlık olayları çok öpüyor zeytinden gelir elde eden zarar ederse hırsızlık yüzünden zarar eder
Pazara zeytinyagi getirmişler 5 lik su şişesinde ama 5 yoktur litresi 4 yada 4-5 zaten birisi demişti geçen senenin yağı bu sene daha çıkmadı 650-700 arası dediler ama tanımadığın birisinden alamiyorsun güven olmuyor,bu sene 1 bidonu 1000 leri bulur en düşük diyorum ben ki 5 litre olmuyor.

Mersin zeytin çok sen yazınca aklıma geldi geçen sene zeytin zamanı babamın bir arkadasinin tüm zeytinlerini çalmışlar bahçesine girip eviyle bahçe arası yakın değil ,zeytin toplamaya başlamadan önce ailece hastalaniyorlar iyilesince ilk işleri bahceye gitmek olmuş ama 1 tane zeytin yok,birde giderken ağaçlara Zarar vermişler kamerada yok yapanda bulunamadi .

Pazara zeytinyagi getirmişler 5 lik su şişesinde ama 5 yoktur litresi 4 yada 4-5 zaten birisi demişti geçen senenin yağı bu sene daha çıkmadı 650-700 arası dediler ama tanımadığın birisinden alamiyorsun güven olmuyor,bu sene 1 bidonu 1000 leri bulur en düşük diyorum ben ki 5 litre olmuyor.

Mersin zeytin çok sen yazınca aklıma geldi geçen sene zeytin zamanı babamın bir arkadasinin tüm zeytinlerini çalmışlar bahçesine girip eviyle bahçe arası yakın değil ,zeytin toplamaya başlamadan önce ailece hastalaniyorlar iyilesince ilk işleri bahceye gitmek olmuş ama 1 tane zeytin yok,birde giderken ağaçlara Zarar vermişler kamerada yok yapanda bulunamadi .
Aynen öyle artık hırsızlık olaylar i çok oluyor fiyatlar yükselince

Eğer kendiniz ilgilenecekseniz kesinlikle zeytinlik derim. Sonuçta yağından zeytininden bir gelir elde edeceksiniz bu kızların gittiği yerdeki kirasını ya da yurt giderini karşılar. Hem belki kızlar farklı şehire gidecek birine ev olacak diğerine olmuyacak mı, yalnız yaşasa korkacaksanız ev arkadaşı alsın diceksiniz bir sürü dert. Onlar üniversiteye gidene kadar kiracı derdi, belki kızınız ünüversiteyi kazanacak ankarada ama kiracınız çıkmayacak (benim arkadaşım bir yıldır çıkaramadı kiracıyı)o size eski kira fiyatı öderken siz dışardan daha yüksek fiyata kirada ev tutcaksınız. Böyle uzar gider sıkıntılar. Zeytinlik alın kızlar için de kenara altın yada uzun vadede sağlam olan şirketlerden hisse alıp her ay atın kenara yeter. O zaman gerçekten eve ihtiyaç olursa yine zeytinlik satılır eve girilir nolacak.

Artık yatırım olarak, kira geliri olarak ev almak mantıklı değil bence. Babamların İstanbul Bostancı’daki dairesinin kirası %25 zamla 4250 oldu. Biz başka şehirde üniversite kazanıp ev tutsak kiraya en az 10 bin veririz. Karşılamaz asla. Bence siz hem hobiniz olduğu için, hem de iş yapıp para kazanacağınız için arazi almalısınız.
Bostancida 4250 lira kira mi? Stüdyo daireler bile 10 bin lira burda ne demek 4250 şaka midur

Kızlar merhaba;

Zeytinlik her zaman iyidir.Zeytin işinde başarılı olursanız Ankara'da bir ev alırsınız yada kria ödersiniz.Zeytin karlı bir iş.Ama ev alırsanız zamanla evin değeri düşer.Kiraya verseniz kiracı hor kullanır.

Ben Ankaranın yatırımlık bir şehir olduğunu düşünmüyorum. Çok durgun, işsizliğin had safhada olduğu bir şehir.. Bu krizler, depremler vs.. Yazlık bölgeleri parlattı kesinlikle zeytinlik daha mantıklı.

X