Zeytinlik mi? Ev mi?

edibehatun

Üye
Kayıtlı Üye
14 Haziran 2023
422
781
Kızlar merhaba;
Yakın zamanda Balıkesir merkezden taşınıp Balıkesir Erdek bölgesindeki arsamıza ev yaptırdık. Eşim uzaktan çalışıyor kendi firması var genelde online iş yürütüyor. Sadece ayda 3-4 kere ilgili bölgelerdeki toplantılara gidiyor uzak mesafeler değil. Bu nedenle tarım ve hayvancılığa hobi olarak merak sardık. Pek hobi kalacakmış gibi değil . 🤭 Makale vs. okuyoruz şimdiden iş mi kursak demeye başladı.
Geçenlerde bir arkadaşı Ankara'daki evini acil satılığa çıkartmış acaba alsak mı kızlar üniversitesi kazanırsa Ankara yazarlar evleri olur dedi. Kızlar 13-15 yasında henuz. İlk etapta mantıklı geldi ama almak istediğimiz zeytinlik ile aynı parada. Oysaki yaşlar 40'a doğru gidiyor biraz bağ - bahçe hayvancılık yapalım diye konuşuyorduk ki zeytin ikimizin de hassas noktası tat olarak değil 🙂 gerekli değerin verilmediğini düşünüyoruz.

Simdi Ankara'daki evi almak mı? Zeytinliği almak mı? Arada kaldık. Bu arada merkezdeki evimiz duruyor. Daha sonra kızlar Ankara değilde başka bir yerde kazanırsa kirasını yine onlar için kullanabiliriz yada yatırım açısından mantıklı olan bir yer kazanırlarsa yine satıp oradan alabiliriz. İki arada bir derede kaldık.

Erdegi severim genelde yazları gider kafa dinleriz havası güzel.
Ama yaşamak bana göre değil siz bunu halledip yaşamaya baslamissiniz ne güzel
Balıkesir'de hâli hazırda ev var erdekde bir arsaya ev var.
Ben olsam Ankara'daki evi alırım.
2 evden gelen kira ile birikim yaparım.
Erdek civarından yine zeytinlik denk getirebilirsiniz acil ihtiyaçtan satan çok oluyor.
Zeytinlik sonrada alınır bence.

Artık yatırım olarak, kira geliri olarak ev almak mantıklı değil bence. Babamların İstanbul Bostancı’daki dairesinin kirası %25 zamla 4250 oldu. Biz başka şehirde üniversite kazanıp ev tutsak kiraya en az 10 bin veririz. Karşılamaz asla. Bence siz hem hobiniz olduğu için, hem de iş yapıp para kazanacağınız için arazi almalısınız.

Erdegi severim genelde yazları gider kafa dinleriz havası güzel.
Ama yaşamak bana göre değil siz bunu halledip yaşamaya baslamissiniz ne güzel
Balıkesir'de hâli hazırda ev var erdekde bir arsaya ev var.
Ben olsam Ankara'daki evi alırım.
2 evden gelen kira ile birikim yaparım.
Erdek civarından yine zeytinlik denk getirebilirsiniz acil ihtiyaçtan satan çok oluyor.
Zeytinlik sonrada alınır bence.
Teşekkür ederim yorumunuz için.
Zeytinlik baya verimli bakılmış bir dedenin zeytinliği bir kere bile ilaç kullanılmadan gerçekten çiçek gibi bakılmış yüzde yüz organik denilecek nitelikte bir yer büyükte baya.
Ankara ise bir kaç kez ziyarete gittiğim hiç hakim olmadığım bir şehir bu nedenle yatırım amaçlı bile olsa içim ısınamadı.

Artık yatırım olarak, kira geliri olarak ev almak mantıklı değil bence. Babamların İstanbul Bostancı’daki dairesinin kirası %25 zamla 4250 oldu. Biz başka şehirde üniversite kazanıp ev tutsak kiraya en az 10 bin veririz. Karşılamaz asla. Bence siz hem hobiniz olduğu için, hem de iş yapıp para kazanacağınız için arazi almalısınız.
Enflasyona kirada yenik düşeriz diye çekiniyorum evet.

Enflasyona kirada yenik düşeriz diye çekiniyorum evet.
Ben bunun düzeleceğini de hiç sanmıyorum. Ayrıca hiç hakim olmadığınız bir şehirmiş. Şehir dışında ev sahibi olmak da bir mesele. Bizim ev sahibi bizden önce zırt pırt İstanbul’dan Antep’e geliyormuş kiracılar ve sorunları yüzünden. Bize dua ediyordu öyle sorunlar yaratmıyoruz diye. Artık ne sorunuysa onu da bilemiyorum.

Ben bunun düzeleceğini de hiç sanmıyorum. Ayrıca hiç hakim olmadığınız bir şehirmiş. Şehir dışında ev sahibi olmak da bir mesele. Bizim ev sahibi bizden önce zırt pırt İstanbul’dan Antep’e geliyormuş kiracılar ve sorunları yüzünden. Bize dua ediyordu öyle sorunlar yaratmıyoruz diye. Artık ne sorunuysa onu da bilemiyorum.
Başka şehirde sadece kirada dükkanımız var onunlada sağ olsun babam ilgileniyor bir sorun olursa ki bu zamana kadar bir yada iki kez bir sorun olmuştu. Bu açıdan da düşünmek lazım iyi ki söylediniz. 💞

Valla zeytinlik. Zeytin berekettir. Bizim daha evimiz yoktu arsaya annem 47tane zeytin ekti. 3.yıldan itibaeren verim almaya basladık. Önce yağı en fazla 40 litre falan cıkıyordu. Tabi büyüdğler 5 senede annem hem kırma hem yag yapmaya basladı. Birde bizm hatayda meshurdur halhalı zeytin. Mesela egeda "bilmiyorum ama sanırım" sirkeyle kuruyorlar tursu gibi tadı oluyor zeytinin tadınj alamıyorum market zeytini gibi kokuyor . ama hatayda adanada normal sade kaya tuzu ve su ile limon falanda konmaz kesinlikle.salamura yapılır o dogal kokusu ve lezzeti asla kaybolmaz. Arsada 3 mustakil dairemiz var 1ini sonrasan yaptık. Ve bahceyi daha da zenginleştirdik limon portakal vs derken simdi zeytinligin yanında kocaman da portakal mandalina bahcesi yaptık. Birmkısmına muz ekmek istedi tropikal mevsim evet ama 2 deneöedir tutmamıstı illa sera istiyordj. Bu sefer tuttu 2 muz agacı var. Neyse UZERİNE annem 2 koyun aldı erkek ve dişi , dişi sansına ikiz gebeymiş oldu 4 koyun. Artı 2 tane daha aldı derken bu arada deprem öncesi bu arsa ve evlerlr pek ilglienmezdik bir suriheli tarafından rahatsız edilince bagı bahceyi evi bırakıp apartmana gectik orda malum recel salca vs odun atesi lezzeti apartman hayatında yok. Depremde yıkılınca yıllar sonra tekrar o mustakil evimize gectik. Sanslıydık . Suan 13, 8 kedi,3 kopek sahibiyiz 😀 ve ev önündeki arsayıda annem bostan yaptı patlıxan salatalk domates bamya kabak biber acur yesillik derken mis gibi dogal hayatımıza geri döndük. En büyük zenginlgimiz zeytinlerimiz. İlgilenen işci vs olsa daha cok üretir satarız ama hepimiz ayrı illerde iiznden izine . Bi annem babam tek basına oda kuzenlermden falan rica edipte yagıyls falan ugrasıyor ya da hasat zamanı mutlaka gidiyoruz halledigoruzben getirip burada satıyorum ablam baska shirde her sene masallah alıcıları cogalıyor ve cok begeniliyor zeytib bereketli bir nimet.ki balıkesir yazdınz sanırım yorum atıcsm diye konuyu unuttum. Oralarda zeytib bakımndan zengin biryer hazır mekanıyken . Tabi ilgilenende lazım budaması sulaması vs

Valla zeytinlik. Zeytin berekettir. Bizim daha evimiz yoktu arsaya annem 47tane zeytin ekti. 3.yıldan itibaeren verim almaya basladık. Önce yağı en fazla 40 litre falan cıkıyordu. Tabi büyüdğler 5 senede annem hem kırma hem yag yapmaya basladı. Birde bizm hatayda meshurdur halhalı zeytin. Mesela egeda "bilmiyorum ama sanırım" sirkeyle kuruyorlar tursu gibi tadı oluyor zeytinin tadınj alamıyorum market zeytini gibi kokuyor . ama hatayda adanada normal sade kaya tuzu ve su ile limon falanda konmaz kesinlikle.salamura yapılır o dogal kokusu ve lezzeti asla kaybolmaz. Arsada 3 mustakil dairemiz var 1ini sonrasan yaptık. Ve bahceyi daha da zenginleştirdik limon portakal vs derken simdi zeytinligin yanında kocaman da portakal mandalina bahcesi yaptık. Birmkısmına muz ekmek istedi tropikal mevsim evet ama 2 deneöedir tutmamıstı illa sera istiyordj. Bu sefer tuttu 2 muz agacı var. Neyse UZERİNE annem 2 koyun aldı erkek ve dişi , dişi sansına ikiz gebeymiş oldu 4 koyun. Artı 2 tane daha aldı derken bu arada deprem öncesi bu arsa ve evlerlr pek ilglienmezdik bir suriheli tarafından rahatsız edilince bagı bahceyi evi bırakıp apartmana gectik orda malum recel salca vs odun atesi lezzeti apartman hayatında yok. Depremde yıkılınca yıllar sonra tekrar o mustakil evimize gectik. Sanslıydık . Suan 13, 8 kedi,3 kopek sahibiyiz 😀 ve ev önündeki arsayıda annem bostan yaptı patlıxan salatalk domates bamya kabak biber acur yesillik derken mis gibi dogal hayatımıza geri döndük. En büyük zenginlgimiz zeytinlerimiz. İlgilenen işci vs olsa daha cok üretir satarız ama hepimiz ayrı illerde iiznden izine . Bi annem babam tek basına oda kuzenlermden falan rica edipte yagıyls falan ugrasıyor ya da hasat zamanı mutlaka gidiyoruz halledigoruzben getirip burada satıyorum ablam baska shirde her sene masallah alıcıları cogalıyor ve cok begeniliyor zeytib bereketli bir nimet
Öncelikle çok çok geçmiş olsun.Rabbim bir daha acı göstermesin. 🤲🕋
Ne kadar güzel bir yerden yaşama tutunacak kadar sansliymissiniz. 💞

Arıcılık,zeytin ve incir bunlar bizim elhamdülillah bereket simgelerimiz öyle çok seviyoruz. Hayvanlarda da koyun-kuzu-oglak keçi bunların bereketine çok inanırız. Eşimle kahve sohbetlerimiz bunlar ikimizde bayılıyoruz.

Günün 3 /5 saati çalışıyorsa bilgisayar başında. 6/7 saat beraber bu işlerin videolarını izleyip araştırma yapıyor. Onun sayesinde bende bilgileniyorum birbirimizi teşvik edip çocuk gibi mutlu oluyoruz. Bahçe işleri tecrübesi ikimizin de var orta düzeyde.Satış yapabileceği küçük işletme ve küçük firmalarda var çok şükür tanıdıkları çok mahsul elimizde kalmaz.

Allah isteyen herkese bolca çokça nasip etsin kıymetini bilmeliyiz bu toprakların.❤️

Öncelikle çok çok geçmiş olsun.Rabbim bir daha acı göstermesin. 🤲🕋
Ne kadar güzel bir yerden yaşama tutunacak kadar sansliymissiniz. 💞

Arıcılık,zeytin ve incir bunlar bizim elhamdülillah bereket simgelerimiz öyle çok seviyoruz. Hayvanlarda da koyun-kuzu-oglak keçi bunların bereketine çok inanırız. Eşimle kahve sohbetlerimiz bunlar ikimizde bayılıyoruz.

Günün 3 /5 saati çalışıyorsa bilgisayar başında. 6/7 saat beraber bu işlerin videolarını izleyip araştırma yapıyor. Onun sayesinde bende bilgileniyorum birbirimizi teşvik edip çocuk gibi mutlu oluyoruz. Bahçe işleri tecrübesi ikimizin de var orta düzeyde.Satış yapabileceği küçük işletme ve küçük firmalarda var çok şükür tanıdıkları çok mahsul elimizde kalmaz.

Allah isteyen herkese bolca çokça nasip etsin kıymetini bilmeliyiz bu toprakların.❤️
Bag bahce evlat gibidir nasıl yetiştirirsen öyle güzel verim alırsın ki allah hayırlısını nasip etsin . Ben sahsen bu saten sınra baskasınn yaptıgı eve tövbe güvenmem yapsa bile basında ben bekleyecem gorucem nasıl yaptıgını kaç demir kolon attıgını vs kendim yapar kendim otururum diyorum da o da işte nasip

Bag bahce evlat gibidir nasıl yetiştirirsen öyle güzel verim alırsın ki allah hayırlısını nasip etsin . Ben sahsen bu saten sınra baskasınn yaptıgı eve tövbe güvenmem yapsa bile basında ben bekleyecem gorucem nasıl yaptıgını kaç demir kolon attıgını vs kendim yapar kendim otururum diyorum da o da işte nasip
Tabii ki. Rabbim size de kolaylıkla en güzelinden en güvenlisinden gönlünüze göre bir ev nasip etsin.🤲❣️

Kızlar merhaba;
Yakın zamanda Balıkesir merkezden taşınıp Balıkesir Erdek bölgesindeki arsamıza ev yaptırdık. Eşim uzaktan çalışıyor kendi firması var genelde online iş yürütüyor. Sadece ayda 3-4 kere ilgili bölgelerdeki toplantılara gidiyor uzak mesafeler değil. Bu nedenle tarım ve hayvancılığa hobi olarak merak sardık. Pek hobi kalacakmış gibi değil . 🤭 Makale vs. okuyoruz şimdiden iş mi kursak demeye başladı.
Geçenlerde bir arkadaşı Ankara'daki evini acil satılığa çıkartmış acaba alsak mı kızlar üniversitesi kazanırsa Ankara yazarlar evleri olur dedi. Kızlar 13-15 yasında henuz. İlk etapta mantıklı geldi ama almak istediğimiz zeytinlik ile aynı parada. Oysaki yaşlar 40'a doğru gidiyor biraz bağ - bahçe hayvancılık yapalım diye konuşuyorduk ki zeytin ikimizin de hassas noktası tat olarak değil 🙂 gerekli değerin verilmediğini düşünüyoruz.

Simdi Ankara'daki evi almak mı? Zeytinliği almak mı? Arada kaldık. Bu arada merkezdeki evimiz duruyor. Daha sonra kızlar Ankara değilde başka bir yerde kazanırsa kirasını yine onlar için kullanabiliriz yada yatırım açısından mantıklı olan bir yer kazanırlarsa yine satıp oradan alabiliriz. İki arada bir derede kaldık.
Bir çok videoda izledim zeytinin önemini ben zeytinlik diyorum :KK45: hele bu sene zeytinciler köşeyi dönecek benden söylemesi :KK45:

Kızlar merhaba;

Zeytinlik.bir ev getirebilir ama ev bi zeytinlik getirmez.

X