Dolmalar Sarmalar Zeytinyağlı Enginar Dolması

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.731
27.749
48
20210403_172130.jpg

Şimdi tam zamanı iken enginarlı tarifler deniyorum. Sayısız faydası olan ,baharın müjdecisi enginarın en bildiğimiz hali Zeytinyağlı Enginar iken dolmasıda hem görsel olarak hemde lezzet olarak kesinlikle denenmeye değer..İlk kez geçen hafta 2 adet enginar ile denediğim bu tarifi öyle çok beğendik ki hemen tazecik bulduğum enginarlarla bugün yeniden fazlaca yaptım.

Malzemeler :

-4 adet enginar
-6 yemek kaşığı pirinç
-1 çay bardağı zeytinyağı
-Yarım demet dereotu
-Çeyrek demet nane
-Çeyrek demet yeşil soğan
-Çeyrek demet maydanoz
-2-3 dal taze sarımsak
-2 limon
-1 tatlı kaşığı şeker
-Tuz,karabiber

Yapılışı:

Öncelikle büyük bir kaseye su doldurun ve yarım limonun suyunu ekleyerek hazır halde bekletin. Çünkü enginar çabuk kararan bir sebze olduğu için temizledikten sonra bu suda bekleteceğiz..

Dolmanın harcı için yıkanmış, süzülmüş pirinci,küçük küçük doğradığımız dereotunu,yeşil soğanı,sarımsağı,maydanozu, naneyi ,toz şekeri, tuz ve karabiberi,yarım limon suyunu ve zeytinyağının yarısını güzelce karıştırıyoruz..İç harcımız hazır...

Şimdi sıra geldi enginarları hazırlamaya.Bunun için ilerleyen zamanlarda bir video çekeceğim ama elimde video olmadığı için kısaca nasıl temizleyeceğinizi anlatacağım ;

Enginar çiçeğini alıyoruz ve sap kısmını kesiyoruz.Dış yapraklarını 2-3 sıra koparıyoruz. (Gerek sapını,gerekse kopardığınız yaprakları atmayınız.İster çay demleyip içersiniz, isterseniz dolmanın altına serersiniz)

Enginarın çiçeğinin üst kısmını 2 parmak kadar kesiyoruz. En ortadaki henüz pembe renkte olan iç yapraklarını elimizle koparıyoruz. En ortadaki tüylü kısmı bir kaşık yardımı ile temizliyoruz. Ortasına, yapraklarına kararmaması için limon sürüyoruz. Temizlediğimiz enginarları hemen limonlu suya atıyoruz.

Bütün enginarları bu şekilde temizledikten sonra şimdi içini dolduracağız. Enginarların Ortasına hazırladığımız harcı dolduruyoruz. İsterseniz yaprak aralarınada doldurabilirsiniz harçtan ama ilk yaptığımda o şekilde yapmama rağmen sadece görsel olarak zenginlik kattığı için ikinci yapışımda sadece ortalarına doldurdum..

Geniş bir tencereye doldurulmuş enginarlarımızı yanyana diziyoruz. Üzerlerine limon dilimleri ekleyebilirsiniz. Suyunu(enginarların yarısına gelecek kadar),zeytinyağını,tuzunu ve limon suyunu ekleyip önce yüksek ateşte kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte enginar yaprakları ve pirinç yumuşayıncaya kadar yaklaşık 35-40 dakika pişiriyoruz. En dıştan bir yaprak kopardığınızda kolayca ayrılıyorsa pişmiş demektir...Ara suyundan pirinçlerin üzerine gezdirinki piriçler sert kalmasın..

Ve dolmamız hazır. Ilık olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun..

20210402_124509.jpg

20210403_135638.jpg

20210403_135918.jpg

20210403_171832.jpg

20210403_172130.jpg

Son düzenleme:

Şimdi tam zamanı iken enginarlı tarifler deniyorum. Sayısız faydası olan ,baharın müjdecisi enginarın en bildiğimiz hali zeytinyağlı enginar iken dolmasıda hem görsel olarak hemde lezzet olarak kesinlikle denenmeye değer..İlk kez geçen hafta 2 adet enginar ile denediğim bu tarifi öyle çok beğendik ki hemen tazecik bulduğum enginarlarla bugün yeniden fazlaca yaptım.

Malzemeler :

-4 adet enginar
-6 yemek kaşığı pirinç
-1 çay bardağı zeytinyağı
-Yarım demet dereotu
-Çeyrek demet nane
-Çeyrek demet yeşil soğan
-Çeyrek demet maydanoz
-2-3 dal taze sarımsak
-2 limon
-1 tatlı kaşığı şeker
-Tuz,karabiber

Yapılışı:

Öncelikle büyük bir kaseye su doldurun ve yarım limonun suyunu ekleyerek hazır halde bekletin. Çünkü enginar çabuk kararan bir sebze olduğu için temizledikten sonra bu suda bekleteceğiz..

Dolmanın harcı için yıkanmış, süzülmüş pirinci,küçük küçük doğradığımız dereotunu,yeşil soğanı,sarımsağı,maydanozu, naneyi ,toz şekeri, tuz ve karabiberi,yarım limon suyunu ve zeytinyağının yarısını güzelce karıştırıyoruz..İç harcımız hazır...

Şimdi sıra geldi enginarları hazırlamaya.Bunun için ilerleyen zamanlarda bir video çekeceğim ama elimde video olmadığı için kısaca nasıl temizleyeceğinizi anlatacağım ;

Enginar çiçeğini alıyoruz ve sap kısmını kesiyoruz.Dış yapraklarını 2-3 sıra koparıyoruz. (Gerek sapını,gerekse kopardığınız yaprakları atmayınız.İster çay demleyip içersiniz, isterseniz dolmanın altına serersiniz)

Enginarın çiçeğinin üst kısmını 2 parmak kadar kesiyoruz. En ortadaki henüz pembe renkte olan iç yapraklarını elimizle koparıyoruz. En ortadaki tüylü kısmı bir kaşık yardımı ile temizliyoruz. Ortasına, yapraklarına kararmaması için limon sürüyoruz. Temizlediğimiz enginarları hemen limonlu suya atıyoruz.

Bütün enginarları bu şekilde temizledikten sonra şimdi içini dolduracağız. Enginarların Ortasına hazırladığımız harcı dolduruyoruz. İsterseniz yaprak aralarınada doldurabilirsiniz harçtan ama ilk yaptığımda o şekilde yapmama rağmen sadece görsel olarak zenginlik kattığı için ikinci yapışımda sadece ortalarına doldurdum..

Geniş bir tencereye doldurulmuş enginarlarımızı yanyana diziyoruz. Üzerlerine limon dilimleri ekleyebilirsiniz. Suyunu(enginarların yarısına gelecek kadar),zeytinyağını,tuzunu ve limon suyunu ekleyip önce yüksek ateşte kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte enginar yaprakları ve pirinç yumuşayıncaya kadar yaklaşık 35-40 dakika pişiriyoruz. En dıştan bir yaprak kopardığınızda kolayca ayrılıyorsa pişmiş demektir...Ara suyundan pirinçlerin üzerine gezdirinki piriçler sert kalmasın..

Ve dolmamız hazır. Ilık olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun..

Eki Görüntüle 2817291

Eki Görüntüle 2817293

Eki Görüntüle 2817296

Ellerine saglık abla çok severim🥰

Fotoda 5 enginar var ama tarif 4 enginar için. Çelişkiler, çelişkiler, çelişkiler. Yemesem sallamış diye düşünürüm.

Ve şimdi bu 5 kişilik tarif peki 8 kişi yemeğe davetli ise reçete nasıl olur? Keşke oranları yazsaydınız.

Ellerine sağlık isabel isabel 😍

Bunu değil de o soğanlıyı deniycem inşallah. Yedim ama pişirmedim hiç

Böyle dolma olunca yaprakları yeniyo dimi yumuş yumuş oluyo mu? Çünkü onlar çok çok faydalıymış tüketmek lazımmış
Ben normalde hiçbir şeyi atmaya kıyamadığım için (armudun sapı, üzümün çöpü....)bunu zaten hiç atamadım. Birde sayısız faydasını okuyunca..O kopardığım dış yapraklarının bir kısmını tencerenin altına dizdim. Kalanını kaynattım ,şişeye doldurup iki gündür içiyorum.
Dolmanın pişen yapraklarını ise yedik.Dediğin gibi yumuşacık oluyor. :KK39:

Ben normalde hiçbir şeyi atmaya kıyamadığım için (armudun sapı, üzümün çöpü....)bunu zaten hiç atamadım. Birde sayısız faydasını okuyunca..O kopardığım dış yapraklarının bir kısmını tencerenin altına dizdim. Kalanını kaynattım ,şişeye doldurup iki gündür içiyorum.
Dolmanın pişen yapraklarını ise yedik.Dediğin gibi yumuşacık oluyor. :KK39:

Saplı bulursam inşallah aklımda 😍😌

X