10 HAFTALIK GEBELİK KANAMA ve Progestan

Gizemli3840

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
3 Haziran 2023
25
9
30
Arkadaşlar merhaba. 2 gün önce kasık ağrısı ve kanama ile doktora gittim. Daha önce kimyasal gebelik atlattım. Doktor 5 gün boyunca günde 2 doz Progestan iğne ve günde 3 defa Progestan hapı ağızdan almamı söyledi. Kanamam kahverengiye döndü. İlaç içtikten 1 saat sonra mide bulantısı, baş ağrısı, karın ağrısı ve sarhoş gibi baş dönmesi oluştu. Ayakta duramıyorum. İlacın yan etkisi olduğunu biliyorum ama şu an bildiğimiz hasta gibiyim. Sizce ağır mı geldi bu kadar ilaç aynı anda. Başka doktora mı gitmeliyim yoksa normal mi? Lütfen cevap yazın. Geç yanıtlarsam kusura bakmayın çünkü hasta gibi yatak döşek yatıyorum gözümü alamıyorum.

Merhaba canım
Ben ağızdan sadece 1 defa içebilmiştim kardeşimde yemekteydim başım bildiğin masaya düştü. Maalesef ağızdan alınca öyle oluyor. Doktoruna danış vajinal almayı dene yan etkisi hiç olmuyor o zaman. Çok geçmiş olsun

Ben de 6 haftalığım ve peçetede kan görüyorum her lavabo sonrasında. Bende acile gittim bana da kan aktifken emilim azalır o yüzden fitil değil ağızdan al dediler. Kendi doktorum fitil dedi. Fitil bence işe yaramadı kanamam arttı benim ağızdan devam edeceğim. İğneyi ben 1er gün arayla vurduracakmışım öyle söyledi doktorum.

Keşke beni de daha önce birileri uyarsaydı ya da kendim akıl edip iyice araştırsaydım. O ilacı bende kullandım. Niyetim sizi üzmek değil ama öğrendiğim kadarıyla bu ilacın bebek üzerinde çok büyük yan etkileri olabiliyormuş. Bu bilgiyi öğrendiğimden beri hamile olanlara söyleyesim var okuyan kim olursa olsun. Bilseydim vaktin de asla kullanmazdım. Sağlıklı ilerleyen gebelik her türlü tutunuyor va çoğu lekelenme ya da ufak kanama normal sayılıyor. Yine de kullanıp kullanmamakta karar sizin tabi ki. Sevgiler..

Keşke beni de daha önce birileri uyarsaydı ya da kendim akıl edip iyice araştırsaydım. O ilacı bende kullandım. Niyetim sizi üzmek değil ama öğrendiğim kadarıyla bu ilacın bebek üzerinde çok büyük yan etkileri olabiliyormuş. Bu bilgiyi öğrendiğimden beri hamile olanlara söyleyesim var okuyan kim olursa olsun. Bilseydim vaktin de asla kullanmazdım. Sağlıklı ilerleyen gebelik her türlü tutunuyor va çoğu lekelenme ya da ufak kanama normal sayılıyor. Yine de kullanıp kullanmamakta karar sizin tabi ki. Sevgiler..
Ne tür etkileri varmış?

Can arkadaşlarım, hamile olan yada doğum yapan annelerim, 3 gündür hamile olduğumu biliyorum. Gülerken, uzanırken yürürken uyurken düz yatarken eğilirken kalkarken çok korkuyorum birşey olacak diye. Kan testi yarın ancak verebilicem. Bana yapmam gerekenleri, önerilerinizi fikirlerinizi yazar mısınız,🤗

Ne tür etkileri varmış?
Benim kendimce yaptığım araştırmada doğumsal anomalilere sebep olabileceği yazıyordu. Bir de cinsel organlarda anomali ya da kız bebeklerde erkeksi özellikler gibi sorunlar olabiliyormuş. Bu illa kullanan her kadında olacağı anlamına gelmiyor tabi ama ben bilsem hiç kullanmazdım çünkü kahverengi lekelenme dışında sorunum yoktu. İlacı kullandıkça lekelenme sıklığı ve miktarı giderek artmıştı vücudumda iyi değildi. isteyerek bıraktım ilacı. Bıraktıktan sonra lekelerim kendiliğinden azalıp kesildi. Bütün ilaçların yan etkisi illaki var işte. Çok zorlanıp Gerekmedikçe ağrı kesici bile kullanmamak lazım esasında. Belkide ilaca rağmen bebeğim etkilenmeyip sağlıklı doğacak Ama ben sadece içimde kalan keşke hiç kullanmasaydım dediğim için yazdım. Diğer herkes bu konuda kendi kararını vermeli elbette.

Can arkadaşlarım, hamile olan yada doğum yapan annelerim, 3 gündür hamile olduğumu biliyorum. Gülerken, uzanırken yürürken uyurken düz yatarken eğilirken kalkarken çok korkuyorum birşey olacak diye. Kan testi yarın ancak verebilicem. Bana yapmam gerekenleri, önerilerinizi fikirlerinizi yazar mısınız,🤗
Öncelikle gözün aydın. Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin. İlk cocuk muhtemelen. Raflara ya da yüksek yerlere uzanma, ağır şeyler kaldırma, ağır sporlar vs yapma onun dışında kendini çok kasma rahat ol ☺️ Kötü alışkanlıkların varsa bırak, beslenmene şimdiden dikkat etmeye çalış ilk haftalar malum bebeğin temeli atılıyor organları gelişiyor. Kan testinden sonra kadın doğum doktoruna gidersin sana folik asit başlatacaktır muhtemelen.

Öncelikle gözün aydın. Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin. İlk cocuk muhtemelen. Raflara ya da yüksek yerlere uzanma, ağır şeyler kaldırma, ağır sporlar vs yapma onun dışında kendini çok kasma rahat ol ☺️ Kötü alışkanlıkların varsa bırak, beslenmene şimdiden dikkat etmeye çalış ilk haftalar malum bebeğin temeli atılıyor organları gelişiyor. Kan testinden sonra kadın doğum doktoruna gidersin sana folik asit başlatacaktır muhtemelen.
Çok teşekkür ederim öncelikle. İmom folik asitini kullanıyordum hamilelik öncesi olanını. Şimdide imom hamilelik süresince olanı aldım onu kullanıyorum. Yarında kan vericem ☺️

Benim kendimce yaptığım araştırmada doğumsal anomalilere sebep olabileceği yazıyordu. Bir de cinsel organlarda anomali ya da kız bebeklerde erkeksi özellikler gibi sorunlar olabiliyormuş. Bu illa kullanan her kadında olacağı anlamına gelmiyor tabi ama ben bilsem hiç kullanmazdım çünkü kahverengi lekelenme dışında sorunum yoktu. İlacı kullandıkça lekelenme sıklığı ve miktarı giderek artmıştı vücudumda iyi değildi. isteyerek bıraktım ilacı. Bıraktıktan sonra lekelerim kendiliğinden azalıp kesildi. Bütün ilaçların yan etkisi illaki var işte. Çok zorlanıp Gerekmedikçe ağrı kesici bile kullanmamak lazım esasında. Belkide ilaca rağmen bebeğim etkilenmeyip sağlıklı doğacak Ama ben sadece içimde kalan keşke hiç kullanmasaydım dediğim için yazdım. Diğer herkes bu konuda kendi kararını vermeli elbette.
Bence bu konuda böyle bir bilgilendirme yapmanız yanlış. Eğer doktor önerdiyse inaanların içine şüphe düşüreceksiniz. Ben tüp bebek annesiyim, progestan fitil, iğne, jel ne varsa kullandım ki zaten tüm tüp bebek tedavilerinde veriliyor. Prospektüste yazılan yan etki- alerji- aşırı reaksiyon her ne derseniz deyin doktorlar bunları bizden çok daha önce düşünüyor. Bu arada ben hapı hep fitil olarak kullandım, lekelenmem olduğunda da. Kanama durumunda prolutex, progestan dex verilebiliyor karından kendiniz yapıyorsunuz. Ya da totodan yapılan progestan var. Alternatif olarak bunları isteyebilirsiniz

Araştırma yaptığınız kaynakları özelden gönderebilir misiniz? Ben de şuan progestan kullanıyorum. Lekelenme falan yok. Sadece şekil bozukluğu olduğu için düşük oranı yüksek.

Merhabalar. İstanbul'da olup artık kullanmadığı Progestanı olan var mı? 5 günlük eksik var. Yeni bir kutu da almak istemiyorum. Ziyan olacak. Burda bir sorayım dedim

Bence bu konuda böyle bir bilgilendirme yapmanız yanlış. Eğer doktor önerdiyse inaanların içine şüphe düşüreceksiniz. Ben tüp bebek annesiyim, progestan fitil, iğne, jel ne varsa kullandım ki zaten tüm tüp bebek tedavilerinde veriliyor. Prospektüste yazılan yan etki- alerji- aşırı reaksiyon her ne derseniz deyin doktorlar bunları bizden çok daha önce düşünüyor. Bu arada ben hapı hep fitil olarak kullandım, lekelenmem olduğunda da. Kanama durumunda prolutex, progestan dex verilebiliyor karından kendiniz yapıyorsunuz. Ya da totodan yapılan progestan var. Alternatif olarak bunları isteyebilirsiniz
Benim istememe gerek kalmadı kendim isteyerek bıraktım. Hatta bıraktıktan sonra lekelenmem geçti. Onu kullandığım sürece hem sıklığı hemde miktarı giderek artıyordu. Fitil ve ağız yoluyla ikisini de denedim. Bana iyi gelmedi. Bana da doktor önermişti. Ama herkese iyi gelmeyebiliyor demekki. Zaten herkes kendi kararını vermeli bu konuda ben böyle bi yol izledim başkası kendi fikri neticesinde hareket edebilir. Herkes sağlıkla kavuşsun bebeğine inşallah. Tabiki kimsenin zarar görmesini istemem

Kusura bakmayın yeni yazabildim. Kanamam kesilmişti ancak 1 hafta sonra bebeğimin kalbi durdu. Bu ilaç yüzünden olmuş olabilir mi sizce. Ne gibi yan etkiler okumuştun iz ben bulamadım çünkü

Kanamam bittikten sonra Bebeğimde ense kalınlığı tespit edildi ve kalbi durdu ilaçtan olmuş olabilir mi

X