Anket 2 yaş çocuk için kreş mi bakıcı mı daha uygun?

2 yaş çocuk için kreş mi bakıcı mı daha uygun?

• Ankete Katılan
    29

duruguzel

Only positive vibes 💕
Pro Üye
17 Mart 2021
7.107
22.954
İyi günler arkadaşlar.
Biri 11 aylık, diğeri 2 yaşında iki kız evladım var. Allah cemi cümlemizin evladının bahtını açık eylesin 🙏🏻
Benim şöyle bir derdim var. Çocuklarımız olduktan sonra paranoyak biçimde eşim dışında kimseye çocuklarımı emanet edemedim. Uzun zamandır eşim yeniden çalışmak istediğini söylüyordu. En sonunda yemek üstüne bir işletme devraldı. Onun heyecanını yaşıyor ama ben onla aynı heyecanı duymuyorum.
Devraldığımız insanlar uzun süredir tanıdığımız kişiler. Eşime “Akşamdan akşama gelip hesabı alabileceğini” söylediler. 5 senelik bir dükkan. Çok güzel sistem kurmuşlar. Kaçak çıkma ihtimali sıfıra yakın. Ama eşim gerek senelerdir evde durduğu, gerekse işinin başında olmak istediği için dükkanın çalışma saatlerinde başında durmak istiyor. Haftanın altı günü 8-17 arasında çalışacak. Ben bari yarım gün git dedim, ona da pek sıcak bakmadı.
Şimdi benim derdim büyük olan kızı yarım gün kreşe vermeyi düşünüyoruz. Ben çocuğumun karda kışta kreşe gitmesine razı gelmiyorum. Üstelik kreşte de çok hasta olur diye endişe ediyorum.
Çocuk doktorumuz ”oyun gruplarına götürün. Başında da siz olun“ diye tavsiye verdi. Ama küçük çocuktan dolayı benim böyle bir imkanım yok.
İki çocuğun temel sorunu uyku saatlerinin farklı olması. Normalde çocukları paylaşmıştık. Eşim büyükle uyuyordu, ben küçükle. Büyük olanı güne 8-8.30 gibi başlıyor. Küçük kesik kesik uyuduğu için 10 gibi uyanıyor.
Sizce ben ne yapayım? Kızımı yarım gün kreşe vereyim. Bir müddet deneyeyim mi? Yoksa kreşe hiç bulaşmayayım bakıcı mı bulayım?
Vakit ayırıp cevap yazan herkese şimdiden teşekkür ederim 🙏🏻

2 yaşındaki henüz bebek kreş için erken bence. Maddi imkanınız varsa 2 bakıcı tutun. Hem siz de rahat edersiniz. Anladığım kadarıyla çalışıyorsunuz çünkü. Bir de karı koca olarak ilişkinizi de tazelersiniz. Eşinize de dışarıda olup üretmek iyi gelecektir.

kres tüm gün mü yarim gün mü olacak? 2 yasinda tüm gün fazla olur. Ama ben kresin cocuklara cok sey kattigini düsünüyorum. Bizim kreste 1 yasinda bebekler bile var. (bu arada Türkiyede degilim) Kreste hastaliklar tabiki kacinilmaz oluyor. Evdeki 11 aylik kizinizda ister istemez hastalanicak. Sizin durumuzda bence bakici daha uygun gibi. Ama belki haftanin bir kac günü oyun grubuna gidebilir.

2. kuzum 5 yaşındayken 3. kızım dünyaya geldi. Ortancanın bakıcısıyla hala çalışmaya devam ediyorduk yarın gün. Ufaklık için yeni bakıcı aramaya başlamıştık hemen.

ben kresin cocuklara cok sey kattigini düsünüyorum.
eşimde ısrarla kreşte diretiyor. Çocuğun gelişimi için daha iyi olur diyor. Bu konuda asla anlaşamıyoruz. Bense tam tersini düşünüyorum. Çocuk doğdu doğalı beni ve babasını biliyor. Bizim olmadığımız bir ortamın psikolojisinin bozacağını düşünüyorum.

eşimde ısrarla kreşte diretiyor. Çocuğun gelişimi için daha iyi olur diyor. Bu konuda asla anlaşamıyoruz. Bense tam tersini düşünüyorum. Çocuk doğdu doğalı beni ve babasını biliyor. Bizim olmadığımız bir ortamın psikolojisini bozacağını düşünüyorum.
E bir yerden başlaması lazım bağımlı olması zaten iyi değil kreş daha mantıklı farklı insanlar görmeli akranı

evde sizde olacaksınız anladığım kadarıyla
henüz küçük annesi bakıcı mantıklı görünüyor
Evde bende olacağım gulendam. Belki benim yaptığımda yanlış. Çocukları asla kimseye emanet edemiyorum.
2 yaşındaki henüz bebek kreş için erken bence. Maddi imkanınız varsa 2 bakıcı tutun. Hem siz de rahat edersiniz. Anladığım kadarıyla çalışıyorsunuz çünkü. Bir de karı koca olarak ilişkinizi de tazelersiniz. Eşinize de dışarıda olup üretmek iyi gelecektir.
Bu noktaya değindiğin için teşekkür ederim nery. Çocuklar benim bütün enerjimi alıyor. Eşim heyecanla yeni işini tüm detayına kadar anlatıyor. Ben onun bu sevincini paylaşamıyorum. Ben çalışmıyorum. Bunu daha ne kadar öteleyebilirim bilmiyorum.

2 yaş bence çok küçük. Benim sevgilim de kreş öğretmeni o bile üzülüyor çok küçük yaşta kreşe giden çocuklara. Kendisi de iki yasinda başlamış kreş işine, bu durumdan hiç hosnut degil.
Kreş, anaokulu, etkinlik, sosyallik vs çok güzel. Cocuk için de çok faydali. Ama bunun bir zorunluluk olması ve her gün evden çıkması için iki yaş çok küçük. İleride evinde istedigi saatte kalkıp tembel tembel takıldığı hiç anısı olmayacak, kres,anaokulu,ilkokul,lise,universite, iş hayatı derken

Ben bakıcı diyorum çünkü küçük.
Oyun gruplarına da haftanın 2 günü verebilirsiniz ama dedigim gibi bakıcı olması en azından kış günü hastalıklarla sürekli geçirmez

Benim oğlum 19 aylıktı kreşe başladığında ama ben çalışıyordum. Oldukça şey kattı ama oldukça fazla şey de götürdü. 3 yaş daha iyi bence kreş için. Ben bakıcı ile devam etmenizden yanayım

ben seneye 2.5 yaşta kreşe vereceğim, şimdiden kahrını çekiyorum. bence 2 yaş biraz küçük. Sizin durumunuzda olsam hazır evdeyken bi bakıcı İle anlaşırdım. En azından 1 sene. Sonrasında kreşe verirdim. kreş demek hastalık demek. evet, çocukları hastalıktan uzak tutamayız ama evdeki diğer çocuk da küçük. Kreşten gelen hastalıkla baş edebilecek mi?

eşiniz de bunalmıştır, çalışmak, evden çıkmak iyi gelecektir. Bence ilişkiniz için de iyi olur. siz de küçük olan büyüdüğü vakit işe geri dönün. Ben oğlumu 2 aylık bırakıp işe başlamak zorunda kaldım. Benim oğluma annem bakıyor. Çalışan anne olmak ayrı bir zorluk tabii ki ama inanın evden çıkıp o havanın değişmesi bile insana yetiyor. Eşinizi sıkmayın, bakıcı İle anlaşın. Siz de evdesiniz. Gözünüzün arkada kalacağı bir durum yok.

İyi günler arkadaşlar.
Biri 11 aylık, diğeri 2 yaşında iki kız evladım var. Allah cemi cümlemizin evladının bahtını açık eylesin 🙏🏻
Benim şöyle bir derdim var. Çocuklarımız olduktan sonra paranoyak biçimde eşim dışında kimseye çocuklarımı emanet edemedim. Uzun zamandır eşim yeniden çalışmak istediğini söylüyordu. En sonunda yemek üstüne bir işletme devraldı. Onun heyecanını yaşıyor ama ben onla aynı heyecanı duymuyorum.
Devraldığımız insanlar uzun süredir tanıdığımız kişiler. Eşime “Akşamdan akşama gelip hesabı alabileceğini” söylediler. 5 senelik bir dükkan. Çok güzel sistem kurmuşlar. Kaçak çıkma ihtimali sıfıra yakın. Ama eşim gerek senelerdir evde durduğu, gerekse işinin başında olmak istediği için dükkanın çalışma saatlerinde başında durmak istiyor. Haftanın altı günü 8-17 arasında çalışacak. Ben bari yarım gün git dedim, ona da pek sıcak bakmadı.
Şimdi benim derdim büyük olan kızı yarım gün kreşe vermeyi düşünüyoruz. Ben çocuğumun karda kışta kreşe gitmesine razı gelmiyorum. Üstelik kreşte de çok hasta olur diye endişe ediyorum.
Çocuk doktorumuz ”oyun gruplarına götürün. Başında da siz olun“ diye tavsiye verdi. Ama küçük çocuktan dolayı benim böyle bir imkanım yok.
İki çocuğun temel sorunu uyku saatlerinin farklı olması. Normalde çocukları paylaşmıştık. Eşim büyükle uyuyordu, ben küçükle. Büyük olanı güne 8-8.30 gibi başlıyor. Küçük kesik kesik uyuduğu için 10 gibi uyanıyor.
Sizce ben ne yapayım? Kızımı yarım gün kreşe vereyim. Bir müddet deneyeyim mi? Yoksa kreşe hiç bulaşmayayım bakıcı mı bulayım?
Siz de evdeyseniz bence yarım gün kreş çok mantıklı. Sabah eşiniz işe giderken büyük kızınızı alıp kreşe götürsün, siz de küçük kızınız uyandığında biraz oynayın, işlerinizi halledin ve kreşten diğer kızınızı almaya gidin. Hem hava alırsınız her gün hem de düzeniniz olmuş olur. Dönüşte ikisini de parka götürüp biraz yorun sonra evde yemek yeme, etkinlik falan derken akşam olur zaten.

Kreş için biraz erken, vasıflı profesyonel bir bakıcı çok daha iyi olur. Dil bilsin, çocuklar bilingual yetişsin.

İyi günler arkadaşlar.
Zorunlu haller dışında 3 yaş öncesi kreş için çok erken geliyor bana...evet sosyallesmeleri lazım ama 3 yaşdan önce değil bence.
2 yaş henüz kendini ifade edemediği bir yaş... haftada birkaç gün oyun gurubu daha mantıklı ki o bile çok elzem değil.ömürleri okulda sosyalleşerek geçecek zaten. Ben şahsen en erken 3 yaş sonrasi hatta belki 4 yaşta düşünüyorum.

2 yaş bence çok küçük. Benim sevgilim de kreş öğretmeni o bile üzülüyor çok küçük yaşta kreşe giden çocuklara. Kendisi de iki yasinda başlamış kreş işine, bu durumdan hiç hosnut degil.
Kreş, anaokulu, etkinlik, sosyallik vs çok güzel. Cocuk için de çok faydali. Ama bunun bir zorunluluk olması ve her gün evden çıkması için iki yaş çok küçük. İleride evinde istedigi saatte kalkıp tembel tembel takıldığı hiç anısı olmayacak, kres,anaokulu,ilkokul,lise,universite, iş hayatı derken
Evet yengenc. Bir tane tanıdık kreş bulmuş. sınıf az kişiymiş. Gidip görüşelim ne kaybederiz diyor. Ama ben uyurken çocuğun karda kışta kreşe gitme fikri beni huzursuz ediyor 🙁
Benim oğluma annem bakıyor. Çalışan anne olmak ayrı bir zorluk tabii ki ama inanın evden çıkıp o havanın değişmesi bile insana yetiyor.
Benim annem bana ve çocuklarıma çok hain davrandı alsem. 🙁Diğer torunlarına sefer tasıyla yemek taşırken benimkilere bakmadı. Kardeşim bunaldım der, çocuklarını bakıcıya ve anneme bırakıp yurtdışına gezmeye giderdi. Evlat ayırdığı gibi torunda ayırdı.

İyi günler arkadaşlar.
Kreşte kendi yaş grubu olursa olur.Bakici daha iyi olur ama herkese de güvenilmeyebilir.

Anladığım kadarıyla siz evdesiniz? Ben mi yanlış anladım?
Eğer evdeyseniz 2 çocuğa bakamam yetemem diye mi bakıcı veya kreş düşünüyorsunuz?

Siz evdeyseniz yanınıza yardımcı almak daha mantıklı bence. Çünkü yavrunuz çok küçük

İyi günler arkadaşlar.
Kışın kreş vs zor, sürekli hasta olacak
Okul tatil olacak , diğer çocuklarla sorun yaşanacak.
Ben az 4 yaş olmalı kreş için.

Bakıcı mantıklı ama bulması zor..
kamera koyun ve söyleyin olmazsa…
Bazı tanıdıklarım böyle yaptılar, telefondan da izleyebiliyorlar..

Çalışan için de zor durum bu..

Ama böyle oluyor, bu devirde güvenmek zor her iki taraf için de…

X