2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

pek heveslendiydim yahu ama bence de gereksiz.. neysem ilk yıl yani 1 yasına kadar bal tuz ve inek sütü kesinlikle yasak biliyorsunuzdur ama yazayım dedim. belki başka seyler de vardır onları da hemsire arkadaşlar yazıversinler artık

nihayet günlerdir hayel ettiğim konuyu sevgili bhk arkadaşım açmış oldu..

şimdi kızlar tavsiyeniz gerekiyor malum oğlan 4. ay içinde yaklaşık 4 gündür meyve püresi ,evde yaptığım yoğurt ve muhallebi yediriyorum.normalde günde 2 kez kaka yapan oğlum kakasını yapamıyor..saf zeytinyağı içirdim 1 saat içinde yaptı..şimdi 1;5 gün geçti hala kakadan eser yok tekrar içirdim zeytinyağı fayda etmedi..sizce yanlışmı yapıyorum dersiniz..meyve organik bulamadığım için ülker hero baby nin organik meyve püresinden verdim.ek besinlere geçişte kabızlığa ve sindirime dikkat etmek gerekiyor..bir yerde yanlış yapıyorum ama ne??

nurgunum sence ek gıdayı direkt öğun olarak vermek için erken değil mi canım. ok, 4. aydan itibaren tattıralım ama öğün olarak vermeyelim derim ben. bence doktoruna danış canım. bir de mesela sanırım meyve püresinden ziyade öncelikle sebze çorbaları öneriyor doktorlar.

4. ayda muhallebi püre banada çok ağır geldi meyve suları falan tercih etsin yani sıvı ağırlıklı besle diğer konuda tartışma yaratan konu buydu muhalefet olan arkadaşlar kötü anlamda söylemiyorum belli etmek amacıyla söylüyorum -karşı çıktıkları buydu aslında sindirim sistemine ağır bunlar

şimdi kızlar tavsiyeniz gerekiyor malum oğlan 4. ay içinde yaklaşık 4 gündür meyve püresi ,evde yaptığım yoğurt ve muhallebi yediriyorum.normalde günde 2 kez kaka yapan oğlum kakasını yapamıyor..saf zeytinyağı içirdim 1 saat içinde yaptı..şimdi 1;5 gün geçti hala kakadan eser yok tekrar içirdim zeytinyağı fayda etmedi..sizce yanlışmı yapıyorum dersiniz..meyve organik bulamadığım için ülker hero baby nin organik meyve püresinden verdim.ek besinlere geçişte kabızlığa ve sindirime dikkat etmek gerekiyor..bir yerde yanlış yapıyorum ama ne??

canım çok ağır başlamışsın herşeyi birden vermişsin
muhallebi özellikle ağır gelir
sadece tadına baksın oğlun
elma rendeleyebilirsin bu mevsimde gayet iyi zamanında bi meyve
armut verebilirsin
havucu cam rendeyle rendeleyip verebilirsin
zaten başlangıçta elma armut ve havuç veriliyor diye biliyorum

fascım benim sütüm kızıma bile yetmezken yoğurt mayalamak olsa olsa hayal ürünü olabilir benim için heralde:)))

canım bence şimdilik sadece ev yemeklerinden tattır kaşık ucu ile ...
meyve püresine başlamak için biraz erken...diye düşünüyorum

nurgüncüm biraz ağır başlamışsın canım yaw,

bizimkilerde 4. ayın içindeler, doktorumuza sordum başlayayımmı ek gıdaya diye, acele etme bekle dedi,

ben sadece elma armut yerken dillerine sürüyorum o kadar. başlarsamda meyveyi püre olaral değil suyunu veririm, oda öğün değil günde bir tatlı kaşığı.

herhalde doktorlarımız menüyü verirler zamanı gelince.

kızlar lütfen ...
ek gıdaya geçiş ile tat duyusunu geliştirmeyi karıştırmayalım....

slm kızlar nasılsınız bakim
bhk cım yine harika bi konu açmışsın tebrik ederim
ek gıdalara gelince şuanda sütüm kızıma yetiyo şu yoğurt meselesini ilk defa duydum amma cahilim ya
ama benim sütüm yoğurt yapacak kadarda değil :KK43:((
nurgüncüm bencede biraz ağır başlamışsın dr un sana yemek listesi vermedimi bu şekilde besle diye
ben oğlumda 4. ayda ek gıdalara başlamıştım ama direk kaşık mamasından başlamıştım yulaflı pirinçli filan oluyo ya onlardan 6. aydan sonrada kendim sebze çorbaları yapıyordum

bide kızlar 4 aydan sonra 2 bebe büskivisini ıhlamurla ıslatıp yediriyordum şimdi gerçi bebe büskivilerini önermiyolar ama ne bilim hala oğlum yiyiyor 2_3 günde bir

bhk cım başlık için teşekkürler.ben de dr dan aldığım listenin 4. ayını yazayım fikir olur.gerçi ben henüz başlamadım.daha bir ayımız var
neyve suyu:meyveler iyice yıkanarak kabukları soyulur.ve cam rendede rendelenir.temiz bir tülbent ile süzülerek suyu elde edilir
meyve suyu ilk ek gıdadırmevsime göre elma şeftali olabilir.çilek muz mandalina portakal uygun olmayan meyvelerdir1.2 tatlı kaşığı ile başlanarak artırılır.

sebze çorbası:4 su bardağı su
2 orta boy havuç
1 orta boy patates
hepsi ağzı kapalı tencerede pişirilirsüzgeçten geçirilir.
1 tatlı kaşığı irmik konur biraz daha pişirilir
isteğe göre 1 tatlı kaşığı pirinçte konabilir.
bebek alıştıktan sonra mevsim sebzeleri eklenir.

bebişlere afiyet olsun

ayy kızlar ben hepsini bir günde yedirmedimki..yaptım hepsinden kaşık ucuyla tadına baktırdım..ama dediğiniz gibi ağır gelmiş oğluma..ben en iyisi sizleri bir takip edeyim..

ademelciğim geçen gün tv de bi prof. bu kavanoz mamaları hakkında bişiler söyledi ama ne kadar doğru bilmiyorum.sadece duyduklarımı paylaşmak istiyorum.kadın diyorki eskiden ninelerimizin yaptığı suyla pirinç unu kesinlikle önermiyorum onun yerine kavanoz mamaları öneriyorum organik oldukları için dedi.özellikle uzun yolculuklarda kolay olduğundan kesinlikle kullanılabilir imkanlar dahilinde.evinizde yapabilirseniz ne ala ama maddi durumunuz iyi ise bu mamaları tavsiye ederim dedi

aslında bazı doktorlar kavonoz mamaların evde pişirilen yemekten daha besleyici özellikte olduğunu iddia ediyorlar, biz evde pişmesi gerekenden fazla pişirip besleyiciliğini öldürebilirmişiz v.s. ama tabii bu doktorlar bir firmayla anlasıp para karşılığı gizli reklam da yapiyor olabilirler.. tv de dinlediğiniz her doktora körü körüne inanmayın derim ben
yalnız benim gida muhendisi bir arkadasım var danone de bayagı ust duzey çalışıyor ve danone urunlerini kesinlikle çok öneriyor...
anne sütüyle, yogurt muhallebi bir de kahvaltısına da katabiliriz... Benim bildiğim besleyiciliği degil doyuruculuğu eksik kalıyor.. Yani sütlerimiz gittikçe yağlanıyor ve sutu azalan anneler şunu bilsin süt azalmıyor, zamanla süt kanallari genişlediği için göğüsler daha rahat ediyor bir de süt zamanla yaglandığı için bebek daha az sütle doyuyor.

aslında bazı doktorlar kavonoz mamaların evde pişirilen yemekten daha besleyici özellikte olduğunu iddia ediyorlar, biz evde pişmesi gerekenden fazla pişirip besleyiciliğini öldürebilirmişiz v.s. ama tabii bu doktorlar bir firmayla anlasıp para karşılığı gizli reklam da yapiyor olabilirler.. tv de dinlediğiniz her doktora körü körüne inanmayın derim ben
yalnız benim gida muhendisi bir arkadasım var danone de bayagı ust duzey çalışıyor ve danone urunlerini kesinlikle çok öneriyor...
anne sütüyle, yogurt muhallebi bir de kahvaltısına da katabiliriz... Benim bildiğim besleyiciliği degil doyuruculuğu eksik kalıyor.. Yani sütlerimiz gittikçe yağlanıyor ve sutu azalan anneler şunu bilsin süt azalmıyor, zamanla süt kanallari genişlediği için göğüsler daha rahat ediyor bir de süt zamanla yaglandığı için bebek daha az sütle doyuyor.

umarım dediğin gibidir goldcum yoksa sütüm azaldı bebeğim doumuyor diye moralim bozuldu.bir de bu ay sadece 450 gr almış.iyice üzüldüm.hatta günde bir öğün mamaya başlamayı düşünüyorum.diğer topiğe de yazdım ama fikirleriniz benim için hakikaten çok önemli

bebeklerine mama veren arkadaslar sizlere bir sorum olacak gunde kac cc ve kac saat arayla mamayi veriyosunuz bebislerinize

bide kizlar bende size bir bilgi aktarayim bizim ebemiz ek gidaya ilk havuc suyuyla baslayacagimizi soyledi havuc suyu cok onemliymis ilk baslarda haberiniz ola

bebeklerine mama veren arkadaslar sizlere bir sorum olacak gunde kac cc ve kac saat arayla mamayi veriyosunuz bebislerinize

bide kizlar bende size bir bilgi aktarayim bizim ebemiz ek gidaya ilk havuc suyuyla baslayacagimizi soyledi havuc suyu cok onemliymis ilk baslarda haberiniz ola

canım ben 150cc veriyodum 4 saate bir.baktımki bu ay kilo alımı az (sadece 200gr almış)
şimdi 180 cc veriyorum 4 saat yine .

gecen gün narın suyunu sıkıp 1 cay kaşığı vermiştim vermez olaydım.cok rahatsızlandı yavrucuğum zaten gaz sorunumuzda var dı bizim .15 güne kadar başlayacam meyve sularından vermeye dediğiniz gibi bu ilk havuç ve elma olcak:)

X