2008 Aralık anneleri ek-gıdaya geçiş önerileri- mama tarifleri

canım genelde mama kutularının üzerinde ayına göre yazar

canım yazmasına yazıyoda ben ilk ay o yazılan doğrultuda gitmiştim baktım nerdeyse 2 kilo birden aldı.sonra azaltmak zorunda kaldım.şimdide az almış sanırım yine üerinde yazılan miktarı verecez.gelişimine bağlı tabiii:)a.s.

canım o zaman sen gelişimine göre ayarlarsın yada en iyisi bir dr una danışsan.ben mama vermiyorum ama doğru diyorsun şimdi baktımda üzerinde yazan miktarlar bana da çok gibi geldi:uhm:

canım ben 150cc veriyodum 4 saate bir.baktımki bu ay kilo alımı az (sadece 200gr almış)
şimdi 180 cc veriyorum 4 saat yine .

gecen gün narın suyunu sıkıp 1 cay kaşığı vermiştim vermez olaydım.cok rahatsızlandı yavrucuğum zaten gaz sorunumuzda var dı bizim .15 güne kadar başlayacam meyve sularından vermeye dediğiniz gibi bu ilk havuç ve elma olcak:)

sen yine iyi veriyormussun ben 130cc veriyorum edacim 4 saatte bir ama cikarmayi bende dusunuyorum gerci benim oglumun gelismi iyi ama doymuyor sanki artik cnm ya daha cok erken ek gida icin bencede 15 gun sonra yavas yavas basla ben 1 ay sonra baslayacam ek gidaya hangi marka mamayi kullaniyosun sen edacim

canım bizim gaz sorunumuz olduğu için aptamil confirmil kullanıyorummmm.bayağıda memnun kaldım sen canım?

mihenkçim doktor kilo alımını az buldu mu? Bence doktor aksini söylemeden hemen mamaya baslamayın benim doktorum 3. ay zaten az kilo alacak demişti hatta hiç kilo almadığı aylar olacak... Bir de daha evvel de yazdım bir yaşında 10-12 kilo arası normal kilo kabul ediliyor yani endişelenecek bir durum yok... Doymayan bebek ağlar ve uyumaz! Bence hemen kendi kafanıza göre mamaya baslamayın... Evet sütümüz aylar ilerledikçe, beyazladıkça yağlaniyor,
6-7 kuzular yeri geliyor 125-150 cc ile bir ögün geçiriyor...
Önden hızlı gittiler tabii yavaslayacak kilo alımları kimse bu hususta panik olmasın...

mama miktarını hesaplamak için bir formül var, ben onu uyguluyorum, size de tavsiye ederim. zaten doktorlar da bu formülü uyguluyor.. kilo başına 150 ile çarpıyorsunuz.. mesela benim oğlum 6.700 kilosu, bunu 150 ile çarpınca 1050 ml. çıkıyor. bu benim oğlanın bir günde tüketmesi gereken miktar.. benim oğlum gündüzleri 2 saatte bir, akşamları 2,5 saate gece de 3 saate falan çıkıyor, değişiyor ama genellikle 2ile 2,5 saat arasında yiyor. buna göre benim haylaz günde en az 9 kere besleniyor..
bu durumda 1050 yi 9'a bölücez. bölüyoruz: 116

ben her öğünde en az 110 veriyorum. gelişimi ve kilo alımı normal.. geceleri mama, gündüzleri pompayla sağdığım sütü yine biberonla veriyorum..

mama kutularının üzerindeki rakamlarla beslemeyin bence.. minicik bebeğin 4 saat aç kalması bana normal gelmiyor. ben bile acıkıyorum dört saatte..

edam-y senin bebişin ne kadarlık oldu bende elma havuç suyu falan veriim diyorum ama korkuyorum vermeye belki ağır gelir diye.çünkü şuanda sadece anne sütü alıyo hiç mama falan vermiyorum.ne yapsam bende başlasam mı elma suyuna falan.acaba onları verdikten sonra su da vermek gerekir mi

edam-y senin bebişin ne kadarlık oldu bende elma havuç suyu falan veriim diyorum ama korkuyorum vermeye belki ağır gelir diye.çünkü şuanda sadece anne sütü alıyo hiç mama falan vermiyorum.ne yapsam bende başlasam mı elma suyuna falan.acaba onları verdikten sonra su da vermek gerekir mi

ben iki çay kaşığı kadar damla damla yalatıyorum.
belki daha da azdır..

benım bebeğim de sadece anne sutuyle beslenıyor ve doktor sutun olduğu surece ek gıdaya 6 aya kadar başlama dedi. anne sutuyle besleyenler de mı ek gıdaya başladınız ?
sutum yetmıyo dıye ben de dusunuyorum bazen goguslerım yumuşadı cunku. ama kızımın ağladığı falan yok. 3 saatte bır emzırıyorum. hatta bu aralar pek bı ıştahsız. emzırırken gozu hep etrafta o yuzden fazla da sut alamadığını duşunuyorum... ne bılım ac kalsa ağlar heralde...
anne sutuyle besleyenler ek gıdaya başlamadan doktorunuza sorun bence. erken gibi sanki.. ama insan heves etmıyo da değil:)

Kızlar anneme doktoru 4. aydan itibaren taze meyvelerin suyunu cam rendede sıkarak içirmeye başla demiş.ılk hafta bir dilim elmayı cam rendede rendeleyip sadece suyunu içirmiş.Her hafta porsiyonu iki katına çıkarttırmış ve 1 ay sonra içine bir çay kaşığı posasından ekleyerek ve onu da posasını eklemeyi arttırarak vermesini söylemiş.6. aydan itibaren az az yoğurt da yediriyormuş.

Fakat o zamanki annemin doktoru,yani aynı doktor,şimdi bana 6 aya kadar sadece anne sütü düyor.Her gittiğimizde sütün iyi mi diye soruyor.Süt olduğu sürece 6 ayın sonuna kadar sadece anne sütü vereceksin,sonra yavaş yavaş ek olarak yoğurt ve pürelere başlayacağız diyor.Yani adamın bi bildiği vardır herhalde diyorum.Ben şimdilik elma,armut yerken ona da yalatıyorum ama çok nadir.ılk zamanlar suratını ekşitirdi.Şimdi sadece dilini sokup çıkarıyor.Meyveyi seveceğiz sanırım.

kızlar bazılarınız kızacak ama bu akşam yaş pastamın kremasından dayanamayıp oğluma tattırdım..ağzını şapırdatıp durdu napim..içim eridi..

aslında bazı doktorlar kavonoz mamaların evde pişirilen yemekten daha besleyici özellikte olduğunu iddia ediyorlar, biz evde pişmesi gerekenden fazla pişirip besleyiciliğini öldürebilirmişiz v.s. ama tabii bu doktorlar bir firmayla anlasıp para karşılığı gizli reklam da yapiyor olabilirler.. tv de dinlediğiniz her doktora körü körüne inanmayın derim ben
yalnız benim gida muhendisi bir arkadasım var danone de bayagı ust duzey çalışıyor ve danone urunlerini kesinlikle çok öneriyor...
anne sütüyle, yogurt muhallebi bir de kahvaltısına da katabiliriz... Benim bildiğim besleyiciliği degil doyuruculuğu eksik kalıyor.. Yani sütlerimiz gittikçe yağlanıyor ve sutu azalan anneler şunu bilsin süt azalmıyor, zamanla süt kanallari genişlediği için göğüsler daha rahat ediyor bir de süt zamanla yaglandığı için bebek daha az sütle doyuyor.

Ben büyük oğlumda bir yerlere giderken kavanoz maması alıyordum ama inanılmz bir vicdan azabı çekiyordum. Ben ne kötü bir anneyim ne idüğünü bilmediğim şeyler veriyorum çocuğa. Tazesini alıp kendim yapabilirdim diye düşünüyordum. Tam d o aralarda Uğur Dündar programında sebzelerin ne kadar hormonla yetiştirildiğini işlemeye başladı. Yani sizler taze sebze derken ne verdiğinizi bilebiliyormusunuz. Geçende tv de bir dr artık sebzelerin kısır tohumlarla yetiştirildiğini bu nedenle de bir sürü hastalıklara yol açtığını söyledi. Yani bu ülkede ne kadar iyi anneolsak da biryere kadar...CADIARZU

canım biz yarın tam 3 aylık oluyoruz.
ben 15 gün sonra başlamayı düşünüyorum.cünkü oğluşum anne sütü almadığı için mamayla besliyorm.pek bişey kaybedeceğimi zannetmiyorumm.yani ek gıdalara başlayınca artık su da verilmesi gerektiğini araştırmıştım.

Ben büyük oğlumda bir yerlere giderken kavanoz maması alıyordum ama inanılmz bir vicdan azabı çekiyordum. Ben ne kötü bir anneyim ne idüğünü bilmediğim şeyler veriyorum çocuğa. Tazesini alıp kendim yapabilirdim diye düşünüyordum. Tam d o aralarda Uğur Dündar programında sebzelerin ne kadar hormonla yetiştirildiğini işlemeye başladı. Yani sizler taze sebze derken ne verdiğinizi bilebiliyormusunuz. Geçende tv de bir dr artık sebzelerin kısır tohumlarla yetiştirildiğini bu nedenle de bir sürü hastalıklara yol açtığını söyledi. Yani bu ülkede ne kadar iyi anneolsak da biryere kadar...CADIARZU

evet canmm.geçengün duydum .anne sütünde bile tarım ilacı cıkmış.artık bunu üzerine bişey diyemiyorumm.eğer anne sütü bile etkileniyosa.artık sebze ve meyve leri düşünemiyorummmm

ben bu kullandığımız yumuşatıcıların bile anne sütüne geçtiğini duymuştum. yok artık dedim ama artan gögüs kanseri vakalarını filan düşününce neden olmasın diye düşündüm.. ek gıdaya geciş konusunda ben de çoğunluk gibi düşünmüyorum malesef. sanırım ilk 6 ay hiçbir şey vermeyeceğim. ama arada meyve yalatıyorum. böyle devam. gerci bakalım doktor ne diycek bu konuda.

kızlarrr ben oğluma dün kshve fincanıyla yoğurt mayaladım veverdim çok sevdi sıpam.
sonradanda düşündüm süt yasak 1 yaşına kadar nasıl yapıcam sütsüzde olmaz yoğurt.
beni bilgilendirirseniz sevinrim.

bende hem bebeğin hemde kendi kıyafetlerimizde yumuşatıcı yaklaşık 1 yıldır kullanmıyorum....bana çok yapay ve kimyasal geliyor..
hatta deterjan olarak bile doğal sabun kullanıyorum...

kızlarrr ben oğluma dün kshve fincanıyla yoğurt mayaladım veverdim çok sevdi sıpam.
sonradanda düşündüm süt yasak 1 yaşına kadar nasıl yapıcam sütsüzde olmaz yoğurt.
beni bilgilendirirseniz sevinrim.

laktoz içermeyen sütler gaz yapmıyor diye biliyorum ama ne kadar doğru onu bilemiyorum doğrusu....
donone pınar sek bunlardan bazıları ama ne derece güvenilir ???

X