2010 Ekim Anneleri ' ne alışveriş listesi için tavsiyede bulunur musunuz

NevYas

Guru
Kayıtlı Üye
10 Haziran 2009
6.007
8
Evet arkadaşlar bir liste oluşturdum adetleri kendinize göre ayarlayabilirsiniz hediyelik çok gelir diye düşünüyorsanız siz çok almayın ilk etapda 0-3 ay kıyafeti giyecekler çabuk büyüdüklerini gözardı etmeyin ve daha çok 3-6 ve 6-9 ay kıyafetler alın..Adetleri kendi çamaşır yıkama düzeninize göre eksiltebilir yada çoğaltabilirisiniz..

ALIŞVERıŞ LıSTESı

Temizliği ve bakımı için gerekenler;

• Islak mendil ve temizleme havluları (Arzunuza göre ister şimdiden stoklayabilirsiniz isterseniz bebek doğunca lazım oldukça alırsınız)
• Şampuan, sabun, bebek losyonu, pişik kremi, pamuk (ıstediğiniz markada 1 set almanız veya tek tek set yapmanız yeterli gelecektir en iyisi Sebamed)
• Bebek termometresi (Odası ve Banyo suyu sıcaklığını ölçmek için kullanabileceğiniz 1 Termometre yetecektir)
• Alt değiştirme örtüsü (Misafirlikte kullanmak için bir set alabilirsiniz evde kullanmak için Canbebe Alt Açma örtülerini kullanabiilirsiniz bu çok lazım oluyor)
• Bebeklere özel tırnak makası (Beğendiğiniz Markadan 1 tane almanız yeterli)
• Fırça Tarak Seti (1 set yeterli olacaktır)

Beslenmesi ve uykusu için gerekenler;

• Farklı çeşitlerde biberon (ılk etapta bazı bebeklerde gerekiyor toplamda 125ml-150ml ve 250ml olanlardan 1 er tane birkaç sene işinizi görecektir tercih sizin )
• Biberon emziği (0-3 ay Olanlardan 1 tane, daha sonrada ihtiyacınıza ve ayına göre daha fazla alabilirsiniz)
• Emzik (Kullanacaksanız ilk olarak 0-3 ay alın daha sonra 3-6 ay ve 6-18 ay olanlardan alabilirsiniz..)
• Mama Kaşığı (6 aydan sonra gerekli olacaktır 2li setlerden alabilirsiniz )
• Diş kaşıyıcı (3-4 aydan itibaren kullanabilir bebekler ona göre 1-2 çeşit alabilirsiniz)
• Önlük (Önlük dişleri kaşnmaya başladığında çok gerekli oluyor toplamda 6-7 adet penye ve altı naylon olanlarından alabilirsiniz )
• Emzirme minderi ( 1 adet yeterli olacaktır alıp almamak size bağlı)
• Biberon Termosu (Kullanım durumunuza göre 1 adet yeterli olacaktır)

Banyosu için gerekenler;

• Bebek küveti ve filesi (1 Küvet ve 1 File Yeterli olacaktır)
• Banyo süngeri (1 tane yeterli olur aslında ama yedeği olsun derseniz 2 tane alabilirsiniz)
• Duş termometresi (Oda için aldığınızı küvetindede kullanabilirsiniz ona göre bi termometre alın)
• Başlıklı bebek bornozu ve havlusu (1 tane yeterli olur aslında ama yedeği olsun derseniz 2 tane alabilirsiniz)

Giyisileri için gerekenler;

• Yeni doğanlar için bebek bezi (ılk Etapta Prima Yeni doğan 1 numara alabilirsiniz sıvı kakayı emme gücü diğerlerinden daha iyi sonrasında bez tercihi sizin)
• Hastane çıkış seti ( 1 komple set ve 3-4 adet 5li setlerden alabilirsiniz 0-3 ay olanlar 2 ay kullanılıyor ona göre 3-6 ayda alın)
• Body, tulum, pijama (Kış bebekleri 6-7 adet 0-3 ay uzun kollu body ve 4-5 adet 3-6 ay kısa kollu badi ilk zamanlar yeterli olacaktır,Birkaç çeşit 3-6 ay tulum ve pijama alabilirsiniz)
• Patik ve çorap (6 adet çorap ve arzunuza göre 3-4 patik yeterli olacaktır)
• Eldiven (6 adet yeterli gelecektir setlerin içindekileride sayıp ona göre alabilirsiniz)
• Mendil (Ağız mendili 10-12 tane yeterli olur)
• Penye ve Kadife şapka (6 adet yeterli olucaktır setlerin içindekileride sayıp arzunuza göre çeşitli alabilirsiniz)
• Yelek ve hırka (4-5 adet yeterli olur örmeler terletebiliyor bunuda hesaba katıp birkaç tane penye yelek ve hırka alabilirsiniz)
• Mont, atkı, eldiven gibi aksesuvarlar (Mont hemen kullanamayacağı için 3-6 ay olanlardan 1 tane ve 1 takım atkı bere eldiven seti yeterli olur)

Odası için gerekenler;

• Bebek karyolası (Arzunuza ve yerinize göre park yatak,sepet ve mobilya alabilirsiniz sallanır olmasına dikkat edin ve sepetlerin 8 ay kadar ancak kullanıldığını bilin)
• Bebefon (Bebeğinizle farklı odalarda bulunacaksanız 1 tane mutlaka alın)
• Yorgan, çarşaf, nevresim takımı ( 1 set yetecektir ama yedekli olsun derseniz 2 takım alabilirsiniz)
• Battaniye ve pike (2-3 tane penye - 1 tane kadife ve 1 tane kalın çin battaniyesi yeterli olacaktır)
• Cibinlik (Aldığınız beşiğe göre arzu ederseniz alabilirsiniz)

Yolculuk için gerekenler;

• Bebek malzeme çantası (Tercih ettiğiniz marka ve modelde geniş bir çanta yeterli olacaktır)
• Bebek arabası (Arzunuza göre doğduktan sonrada alabilirsiniz sırt kısmı tamamen yatanlardan tercih ediniz)
• Araba koltuğu (Arabada veya evde kullanmak için 1 tane alabilirsiniz)

ANNE ıÇıN;

• Hijyenik kadın pedi (Emici özelliği yüksek olanlardan doğuma yakın ihiyacınıza göre alabilirsiniz)
• Lohusa sütyeni veya atleti; (1 sütyen ve 1 atlet alıp hangisinin kullanımı rahat geldiyse ona göre 3-4 tane alabilirsiniz)
• Bolca pamuklu iç çamaşırı (ıhtiyacınıza göre alırsınız)
• Acıyan meme uçları için krem (Doğumdan önce alıp hemen doğumdan sonra kullanmaya başlıycaz Lansinoh krem öneriliyor)
• Sütyen tamponları; (Göğüs pedlerini ilk etapta 1 kutu sonra ihtiyacınıza göre alabilirsiniz)
• Önden açılan gecelik ve pijamalar (Hastanede kullanım için 3 set yeterli olacaktır 1 gecelik - 2 pijama takımı gibi)
• Alçak topuklu terlik (1 tane yeterli gelecektir)

Son düzenleme:
bana göre

en fazla kullanılan çıtçıtlı badi boy boy almanı tavsiye ederim.

Pijama takımı çok fazla kullanılıyo

ayaklı tulumları ben kullanamadım hiç giydiremedim bile diyebilirim alıcaksan bile 3-6 aylık olanlardan alırsan daha fazla kullanırısn 0-3 ay birsürü tulum aldım giyilmedi duruyo öyle.

bebek battaniyesi ben 3 tane aldım. 1 peluş 2 tane penye bide örme vardı

bol bol eldiven

çorap

tek alt ve üst badi boğazına kadar kapansın su zıbınlar göğsü açıkta bırakıyo hiç kullanmadm.

ağız mendili

banyo havlusu

ben yan yatırma yastıgı aldım ama hiç kullanmadum gereklı diil bel koruyucusu aldım onuda kullanmadım

aklıma gelenler bunlar
:)

sağlıklıca bebişlerinize kavusmanız dileğiyle inşşş

Rica edeirm umarım yardımcı olur .

insan cok hevesli oluyo herseyi almak bi an önce hazırlamak istiyo.
ben gerekli gereksiz o kadar cok sey almısımki
hemen acele etmeyin gördükcede alırsınız dogduktan sonra bebişinizin gidişatına göre

*2 takım 20li hastane cıkışı
*2 takım içli dışlı iç zıbın takımı
*bilek kısmı cok sıkmayan çorap
*şapka eldiven cok lazım oluyor.bunlar var zaten hastane cıkışının içinde
*portbebe ,ve çantası
*polar battaniye
*peluş battaniye
*penye battaniye hastane cıkışının içine var zaten
*mermerşahi agız bezi
*penyeden ter bezi.
*minik havlular satılıyor ondar ii oluyor sacını kurutmak için
*alt açma minderi ve yastıgı cok kullanışlı.ben halaa kullanıyorum.yemek yedirirken,alt *degiştirirken ,yeni dogdugunda hep onun üstünde yatardı.kaliteli bişi alırsanız bayaa kullanabilirsiniz.

*emzirme yastıgını tavsiye etmiyorum.ben aldım hiç bi halta yaramadı.,

*başlangıcta sebamed şampuanı tavsiye ediyorum.sabununa yagına gerek yok.ben vucudunu dogru dogalı vucuduna z.yagı kullanıyorum.bebek yagı gözenekleri kapatıyor.

*normal bebek küveti ,filesi,maşrapa ve kovasını aldım baya işime yaradı.

*yatak olarak eni geniş park yatak tavsiye ediyorum kesinlikle.en cok emmnun kaldıgım şeydir.

*uyku seti aldım ama kullanmadım.cünkü ilk aylarda yorgan örtmek tehlikeli.zaten ev sıcak oluyor battaniye yeterli.biz halaa kullanmayız yorganı.bi kac takım nevresim takımı almak daha mantıklı.çarşaf yastık. yorgan örtüsünüde ben çarşaf olarak kullanıyorum.

*burun aspiratörü olarak otribebe nazal aspiratörü tavsiye ediyorum.nette araştırın isterseniz.en kullanışlı aspiratördür.diger manuel aspiratörler hiç bi işe yaramıyor.

*tırnak makası bebedor güzel.

*sütünüz ilk zamanlar cok gelir mastit olabilirsiniz.o nedenle gögüs pompası alın mutlaka.ev hanımı iseniz şu basit pompalardan alabilirsiniz.ben bebedorun almıştım.işimede yaradı.

*göbek bagı temizligi için batticon bulundurun.bazen kanamada oluyor göbekte batticonla pansuman yapmak lazım.ve pamuk

*emzirme sütyeni olarak NBB marka almayın kesinlikle cok kötüüü.alırkende önünde dikiş olmamasına dikkat edin.ben ii bi marka almıştım ama hatırlayamadım şuan.baktım sütyene markasıda silinmiş:)

*bide dogum cantanıza hurma koyun ve bebek dogar dogmaz anne sütünden önce hurmayı ezin agzına sürün.
peygamber efendimiz torunları dogunca böle yaparmış.bebekele tatlı dilli ve akılı olurmuş.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.
hayırlı dogumlar.

bide cok abartmayın kıyafetlerini.cünkü cok fazla hediyelik geliyor.
çıt çıtlı badyde cok alamnıza gerek yok.cok kirlenmiyor.genelde büyük almaya calışın badylerini ,cok cabuk büyüyorlar cünkü.

tulumlar cok ii oluyor ama onu alırkende iki bacagındada cıt cıt olmasına dikkat edin.tek bacagında cıt cıt oldugu zaman cıkarıp giydirmesi zor oluıyor.malum ilk günler kaka cok yapıyorlar.

penye yelekler güzel oluyor.örgüleri sevmiyorum ben hiç.cok terletiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
süper bi topic olmuş
tavsiyeleriniz için sağolun takiptekim kızlar

herhalde herkesin kullanımına göre ihtiyaçlar değişiyo
ayaklı tulumları zaten benım doktorumda önermedi gelişimi kısıtlayabilir dedi
o yüzden pijama takımı giydirmek daha rahat zaten yenı dogduklarında cok hassas oluyolar en kolay yoldan altlarını değiştirmek cok daha iiyi

bide büyük hastane cıkısına gerek olmadıgını düşünüyorum
ben 1 tkaım büyük aldm içinde kılot atlet tulum oluyo bide zıbın takımı battanıyesi oluyo
gerek yk bence onların bi kucukleri oluyo daha kullanıslı bence

sonra uzun yazmaya düsünüyorum suan kısa bir yazı.

emzirme yastıgı ben cok kullanıyorum. cok rahat ediyorum onunla.ekim bebekler icin uzun kollu cit citlı body bol bol. ayaklı pijama ben mesela cok kullandım. uyumak icin hep onları kullanıyorum ben daha hala.

galiba kisiden kisiye degisen bir konu bu. penye battanye daha hala cok lazım oluyor. Bende 5 tane var herhalde suan. hem altına seriyordum birde üstünü örtmek icin.

birtane daha kalın battaniye. hastane cikis 2 tane lazım oluyor.

yan yatırma yastıgı ben cok kullandım 4 ayına kadar onda yattı ve rahat ettim en azından kustugu zamanlar agzından aktı ve icin rahat yatıryordum. patikli pijamaların altına ben birtane tek alt ayaklı giydiriyordum. coraplar lazım oluyor

Bide alt açması iyi alabilirsiniz ama altı mutlka muşamba tarzında olanlardan da alın 3-5 mılyon bişi zaten alın bi iki tane cunku çok defa onun sayesinde kurtarmısızdır yatagın yada bulundugu yerin batmasını altına geçirmediği için kullanışlı.

ben niveanın çantasını aldım sampuan için kremide cok güzel pişik önleyici.

port bebeyi ben cok kullandım yenıdogan dönemleri kısa geldiği için kullandım.aşıya vs götürürken.

tavsiyeleriniz için çok teşekkürler opuyorumnanaktan
hurma ve zemzem suyu alın diyorlar ilk bebegin agzına zemzem suyu ile açıyorlarmış. Ben de öyle yapıcam aLLah'ın izniyle.

emzirme sütyeni almayın derim ben hiç takamadım iğrenç duruyor. emzirme atleti aldım 3 çift yıkayıp yıkayıp giyiyorum çok rahat. 6 aydır sütyen takmıyorum kaydirigubbakcemile3 çok rhat vallaaa.

sağım makinesi bence de mutlaka alın hatta hastaney giderken yanınızda olsun bizim kereta meme almadı. (4 ay hep sağarak verdim) o ayde sütüm kesilmedi. hastanede de ağız sütünü ermek için çok lazım oldu. emmeyen bebek çook zor.

cam biberon alın...

kıyafet çok almayın bence çok çabuk küçülüyor. biz ilk başlarda en çok tulum giydik...bi de alttan çıt çıtlı uzun kollu-kısa kollu body

penye battaniye evet çok lazım. ben ik aylarda uyurken kollaırını hafif sarmalıyordum çok lazım. bende 1 penye 2 pazen battaniyr var yetmiyo. annem bi sürü ördü ama penye dah çok lazım...

emzirme sütyeni almayın derim ben hiç takamadım iğrenç duruyor. emzirme atleti aldım 3 çift yıkayıp yıkayıp giyiyorum çok rahat. 6 aydır sütyen takmıyorum kaydirigubbakcemile3 çok rhat vallaaa.

sağım makinesi bence de mutlaka alın hatta hastaney giderken yanınızda olsun bizim kereta meme almadı. (4 ay hep sağarak verdim) o ayde sütüm kesilmedi. hastanede de ağız sütünü ermek için çok lazım oldu. emmeyen bebek çook zor.

cam biberon alın...

kıyafet çok almayın bence çok çabuk küçülüyor. biz ilk başlarda en çok tulum giydik...bi de alttan çıt çıtlı uzun kollu-kısa kollu body

penye battaniye evet çok lazım. ben ik aylarda uyurken kollaırını hafif sarmalıyordum çok lazım. bende 1 penye 2 pazen battaniyr var yetmiyo. annem bi sürü ördü ama penye dah çok lazım...

Cam biberonlar sağlık açısından iyi ..Yanlız kullanımı nasıl cam olunca ınsan tedırgın olur gibi kırılmaz demi :KK70:

0- 3 AY fazla bişey almayın hep 3- 6 ay alın ben 1 ay kullandım 0- 3 ayları belki o kadar bile değil.. çıtçıtlı badileride öyle kıyafeti fazla olursa iyi çok kirleniyo hegün değişmek zorunda iç dış ayrıca bez stoklarını şimdiden hazırlarıyın delikafadulden

heee bide aklımdayken yazayım alt açma bezi alın canbebenin falan oluyo mutlaka alın ilk zamanlar çok kaka yaptıkları için heryer batıyo bide fışkırtıyolar :)) yoksa alt açma minderi battaniysi falan dayanmaz :)))))) onu da şimdiden sotğa ekleyin alın yani

heee bide aklımdayken yazayım alt açma bezi alın canbebenin falan oluyo mutlaka alın ilk zamanlar çok kaka yaptıkları için heryer batıyo bide fışkırtıyolar :)) yoksa alt açma minderi battaniysi falan dayanmaz :)))))) onu da şimdiden sotğa ekleyin alın yani

Delümmm sağolasınnn bunuda kenara yazayımm..Teknolojı ılerledıkce rahatlık artıyorr..DAHa dün eltimle konuçmuştukk batırıyorlar heryeri dıe .alt acma minderinin üzerine sermek için mükemmel bir bez bu sağolasınn sempatiksalakcinni

Merhabalar hepinize hayırlı doğumlar inşallah...

Ben kendimce en gerekli olan şeyleri yazayım; benim kızım doğdugu günden itibaren eline takılan eldivenleri çıkartabildiği için (hastanede bile çıkartık yere atıyordu) aldığım onlarca eldivenin hiçbirini kullanamadım. Bebişim 4 günlükken eşimle alışverise cıkıp elleri kapatan çıtçıtlı tulumlardan aldık. Aslında bunlar uyku tulumu diye satılıyor ama benim kızım neredeyse ilk 2 ay sadece onlarla yasadı. Çok ama çok rahattı. Bana kalırsa o tulumlar dışında hiçbirsey almanıza gerek yok. Ve halen evdeyken sürekli onları giyiyoruz.

İçlik olarak kızım ekim doğumlu ama yinede yarım kollu içlikleri tek gecerim, uzun kolluyu giydirmesi sorun, onun üstüne başka şey giydirmesi sorun...

Sevimli oluyor diye ayakkabı yığmayın eve, bebekler parmaklarını kıvrık tuttukları için giydirebilmeniz çok güç, bol bol patik alın onun yerine...

Sapka alın bol bol ama sadece penye gibi olanlardan degil onlar sadece ev için dışarı çıkarken kalın birseyler olması lazım...

Kızım sürekli sokaklarda büyüdü ve kullanımı en rahat olan şey, "astronot" herkese tavsiye ediyorum...

Ana kucagı alacaksanız eger tutma kısmı dümdüz lanlardan almayın tasıması çok güç. Böyle ortasında dikey bir parça olanlar var tasımasının cok daha rahat olacagını düşünüyorum...

hee bide bebk arabası sakın normal almaın baston olsun ben aldım hiç iyere sığımıyor isteyen olursa satabilirim yani :))))))

canlarim kendinizi bi listeye baglayip su alinmasi gerek bu alinmasi gerek diye alis veris yapmayin cikin mantiginiza uyan gönlünüzden gelen herseyi alin. Ben kursa gittim ve arkadaslarimdan cok su alinmali bu lazim gibilerinden listeyle alisveris yaptim ama hepsini kullanamadim. Son olarak siz yine dogru bildiginiz gibi alis veris yapin iyisini yine siz bilirsiniz....

X