2014 Kpss Cafe' me Gelmek İsteyenler Buyrun =)

Tşk ederim sonuçta bir çok okuyan oluyor herkes için yararlı olmuştur :) Valla öyle mutlu oluyorum ki sorabileceğim birilerinin oldğunu bilmekten :)

Soru : Bir bidonun 4/7 si boştur. Bidona 2lt su koyarsak bidonun yarısı doluyor. Başlangıçta bu bidona kaç lt daha su konulursa bidonun aldığı miktarın 1/4 ü kaçar su taşar?

Şimdiden tşk ederim :)

Bidonun tamamına x diyorum.
Bidonun 4/7si boş ise 3/7si doludur.
Bidona 2 litre su koyunca yarısı dolu oluyomuş.Tamamına x demiştik yarısı da o zaman x/2 olur.
Denklemi yazalım: 3x/7 + 2 =x/7
Buradan payda eşitleme vs. yapıyoruz. x= 28 çıkıyor.
Yani bidonun tamamı 28 lt alıyormuş.Peki şu an 3/7si doluydu.Yani 28*3/7=12 litre su var içinde.
Bidonun tam dolu olması için 28-12=16 litre daha suya ihtiyaç var.
Bir de 1/4ü kadar taşmasını istiyor.Bidonun 1/4ü kaç eder onu buluyoruz. 28/4=7
İkisini topladığımızda 16+7=23 lt ne kadar suya ihtiyaç olduğunu bulmuş oluruz.

Merhaba canım, şimdi denklemleri nasıl kurduğumu kısaca anlatarak çözeceğim. Eğer anlayamadığın bir yer olursa, tekrar anlatabilirim.

Bidonun tamamı (yani dolu hali): 14x olsun.

14x . 4/7 = 8x (boş olan kısım) o zaman 6x i doludur.

6x + 2 = 7x ise x = 2dir. ( Bidona 2 lt. daha su konulunca bidonun yarısı doluyormuş. Yani 14x/2)

Şimdi tekrar başa dönelim.

6x + ? = 14x + 14x . 1/4 (burada x'i yerine de koyabiliriz.)

Denklemi çözünce ? = 3 çıkıyor.

? = bidona kaç lt. su konulacağı.

Umarım doğrudur. :))

Denklemlerin doğru ama sadece işlem hatası yapmışsın yanlış değil yani :KK34:

Bidonun tamamına x diyorum.
Bidonun 4/7si boş ise 3/7si doludur.
Bidona 2 litre su koyunca yarısı dolu oluyomuş.Tamamına x demiştik yarısı da o zaman x/2 olur.
Denklemi yazalım: 3x/7 + 2 =x/7
Buradan payda eşitleme vs. yapıyoruz. x= 28 çıkıyor.
Yani bidonun tamamı 28 lt alıyormuş.Peki şu an 3/7si doluydu.Yani 28*3/7=12 litre su var içinde.
Bidonun tam dolu olması için 28-12=16 litre daha suya ihtiyaç var.
Bir de 1/4ü kadar taşmasını istiyor.Bidonun 1/4ü kaç eder onu buluyoruz. 28/4=7
İkisini topladığımızda 16+7=23 lt ne kadar suya ihtiyaç olduğunu bulmuş oluruz.

Tşk ederimm :))

Canım sağol çözdüğün için. Ben nerde yanlışlık yapmışım. Onu göremedim. :KK43:

6x+ ?= 14x+14x*1/4 Bu denklemi çözerken işlem hatası yapmışsın :nazar:
Aman dikkat et matematikte en üzüldüğüm şeydir işlem hatasından sorunun gitmesi.
Ben de çok işlem hatası yaparım.Genelde sınavlarda da işlem hatasından gider sorularım :KK14:

Kızlar tarihi videodan dinliyorum ben.Hakan Dede varmış ama ben onu söylemicem size :KK23:
Onu dinledim pek hoşuma gitmedi nedendir bilmiyorum.
Sacide Tanrıtanır adından bi kadın var.Youtube'dan playlistine ulaşabilirsiniz.
Tüm videoları orada var.Belki sizin de işinize yarar.Kolay gelsin.

Kızlar tarihi videodan dinliyorum ben.Hakan Dede varmış ama ben onu söylemicem size :KK23:
Onu dinledim pek hoşuma gitmedi nedendir bilmiyorum.
Sacide Tanrıtanır adından bi kadın var.Youtube'dan playlistine ulaşabilirsiniz.
Tüm videoları orada var.Belki sizin de işinize yarar.Kolay gelsin.

Hakan dede yi bende sevmedim ben de Pelin Yüzal Enöz diye bir bayandan dinlemeye başlamıştım ama dediğin kadın da güzel anlatıyormuş baktım da pekiştirmek tekrar etmek için farklı farklı dinlebilir gibi geldi bana :))
Gerçi iki gündür çalışamıyorum evde yatılı misafir vardı çok yavaş gidiyorum sankim :26:

Hakan dede yi bende sevmedim ben de Pelin Yüzal Enöz diye bir bayandan dinlemeye başlamıştım ama dediğin kadın da güzel anlatıyormuş baktım da pekiştirmek tekrar etmek için farklı farklı dinlebilir gibi geldi bana :))
Gerçi iki gündür çalışamıyorum evde yatılı misafir vardı çok yavaş gidiyorum sankim :26:

Pelin Yüzal Enöz onu da biliyorum da o da sıkıcı geldi bana.
Sacide hoca sanki yaşıyor gibi anlatıyor hikaye dinliyormuşum gibi geliyor.
Arada da böyle hikayeler falan anlatıyo kısa kısa anlattığı konuyla ilgili.
Ama Hakan dede'de onu hissedemedim ben.Bide Hakan Dede'nin videoları çok uzun geldi süre olarak.
Tarihte farklı kaynaklardan yararlanmakta fayda var dediğin gibi.
Çünkü bi kitapta olmayan şey diğerinde olabiliyor.

Ya benim de çok yavaş gidiyor.Ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
Çalışamıyorum diye düşünüp kendimi üzmek sıkıntıya sokmak istemiyorum.
Moralim daha çok bozulacak bu kez hiç çalışamıcam.
Aslında şu an bu yoğunluktan bunalıma girmek üzereyim ama erteliyorum önce okuldan mezun olup
kpss'yi kazanıp atanayım sonra boş bir vaktimde doya doya bunalıma gireceğim :KK53::KK53::KK53:

Pelin Yüzal Enöz onu da biliyorum da o da sıkıcı geldi bana.
Sacide hoca sanki yaşıyor gibi anlatıyor hikaye dinliyormuşum gibi geliyor.
Arada da böyle hikayeler falan anlatıyo kısa kısa anlattığı konuyla ilgili.
Ama Hakan dede'de onu hissedemedim ben.Bide Hakan Dede'nin videoları çok uzun geldi süre olarak.
Tarihte farklı kaynaklardan yararlanmakta fayda var dediğin gibi.
Çünkü bi kitapta olmayan şey diğerinde olabiliyor.

Ya benim de çok yavaş gidiyor.Ama elimden geleni yapmaya çalışıyorum.
Çalışamıyorum diye düşünüp kendimi üzmek sıkıntıya sokmak istemiyorum.
Moralim daha çok bozulacak bu kez hiç çalışamıcam.
Aslında şu an bu yoğunluktan bunalıma girmek üzereyim ama erteliyorum önce okuldan mezun olup
kpss'yi kazanıp atanayım sonra boş bir vaktimde doya doya bunalıma gireceğim :KK53::KK53::KK53:

Evet ben de Sacide hanımı dinledim de dediğin gibi anlatıyo :) Tarih hayatımda en nefret ettiğim derstir ama inş halledicem :) Aynı dediğin gibi çalışıyorum ama çalışmıyor muşum gibi :)
Hahah aman dur bunalıma falan girme girildi mi bırakmıyor ben de diyorum memur oliyim işimi aliyim elime sonra eğlen coş yapıcam Allah nasip ederse :KK70:

Kızlarrr İsem yayıncılığın orjinal kpss ders notları veya X yayınlarının kpss defteri diye bişeyler varmış hiç kullandınız mı öyle yardımcı kitapları yada duydunuz mu ?

Kızlarrr İsem yayıncılığın orjinal kpss ders notları veya X yayınlarının kpss defteri diye bişeyler varmış hiç kullandınız mı öyle yardımcı kitapları yada duydunuz mu ?

X yayınlarının kpss defterini arkadaşım almıştı tarih coğrafya için.
Sadece ondan duydum bi bilgim yok ama içeriği hakkında.

X yayınlarının kpss defterini arkadaşım almıştı tarih coğrafya için.
Sadece ondan duydum bi bilgim yok ama içeriği hakkında.

Acaba iyimi konuların genel anlamıyla özeti güzel anlatımlı olsa fena olmazdı gibi geldi bana .. Bende en kısa sürede bulup incelemek istiyorum . Sizde denk gelirse bakarsanız sevinirim valla internette hiç yorumuyla denk gelmedim çünkü :)

6x+ ?= 14x+14x*1/4 Bu denklemi çözerken işlem hatası yapmışsın :nazar:
Aman dikkat et matematikte en üzüldüğüm şeydir işlem hatasından sorunun gitmesi.
Ben de çok işlem hatası yaparım.Genelde sınavlarda da işlem hatasından gider sorularım :KK14:

Haklısın canım, denklemi yanlış çözmüşüm. Teşekkür ederim. :)
Dediğin gibi matematikte en kötü şey işlem hatası yapmak.

Acaba iyimi konuların genel anlamıyla özeti güzel anlatımlı olsa fena olmazdı gibi geldi bana .. Bende en kısa sürede bulup incelemek istiyorum . Sizde denk gelirse bakarsanız sevinirim valla internette hiç yorumuyla denk gelmedim çünkü :)

Arkadaşıma sorayım ben o zaman buradan paylaşırım sizinle :KK42:

X yayıncılığın var bende tavsiye ederim tarih,coğrafya,türkçe,anayasa var tekrar yaparken iyi oluyo çantamdada sürekli taşıdığım kitaplar

X yayıncılığın var bende tavsiye ederim tarih,coğrafya,türkçe,anayasa var tekrar yaparken iyi oluyo çantamdada sürekli taşıdığım kitaplar

Ay bu yoruma çok mutlu oldum baya yere sordum kimsede yok bide kadıköye bakıcam olmadı internetten sipariş vereyim diyorum ..Sözel derslerde bir kere detaylı okuyup sonra bu özetlerle çalışırsak sanki olurmuş gibi geldi bana da tşk ederim yorum için :)

Ay bu yoruma çok mutlu oldum baya yere sordum kimsede yok bide kadıköye bakıcam olmadı internetten sipariş vereyim diyorum ..Sözel derslerde bir kere detaylı okuyup sonra bu özetlerle çalışırsak sanki olurmuş gibi geldi bana da tşk ederim yorum için :)

işler kitabevinden aldım ben bulunduğunuz ilde şubesi varsa oradan alabilirsiniz

Kızlarr nasılsınız ? Kpss çalışma işleri nasıl gidiyor? Benim ki çok durgun bahsettiğim kitapları aldım ama 2 gündür açıpta başlayamadım çünkü etrafımdaki herkes işe gir diye tutturdu annemde milleti dinleme sen kpss çalış diyo. Yalnız şu da var memur arkadaşlarımda hayattan soğuttu bu memurluk diyo .. Gerçekten bunaldım bu iş konusunda neyse kimseyle konuşamıyorum diye yazmak istedim :KK43:

birde şu soru var : x(kare)+4x+7 ifadesinin alabileceği en küçük değer kaçtır? cevap 3 müş kızlar ... :KK43:

X