2014 Şubat Anneleri

beğenmene çok sevindim canım şekli işi çok kolay once ufak yuvaklak yap sonra bıcakla 3 tane kesik at ortasına ve sar sardıktan sonra hafif bük oldu bitti :)

maşallah canım yok babaya baba yemeğe mama süte sü daha bir çok şey diyor mesela merdiven atlarken hoppa felan diyorda beni biliyor ama mesela birine çağırıcak ve ona bakmıyorsa avaz avaz adam bakana kadar anneeeeee diyor yolda köpek görse anne diyecek resmen...

muhammed aşırı terliyor bazen üzeri incecik oluyor genetik olabilir babasıda çok terliyor aklına takılırsa dr sor canım bide sabah uyanır uyanmaz meme verme ki yemek yesin anne sütü alınca yemek yeme ihityacı hissetmiyor sanırım.
beğenmene çok sevindim canım şekli işi çok kolay once ufak yuvaklak yap sonra bıcakla 3 tane kesik at ortasına ve sar sardıktan sonra hafif bük oldu bitti :)

maşallah canım yok babaya baba yemeğe mama süte sü daha bir çok şey diyor mesela merdiven atlarken hoppa felan diyorda beni biliyor ama mesela birine çağırıcak ve ona bakmıyorsa avaz avaz adam bakana kadar anneeeeee diyor yolda köpek görse anne diyecek resmen...

muhammed aşırı terliyor bazen üzeri incecik oluyor genetik olabilir babasıda çok terliyor aklına takılırsa dr sor canım bide sabah uyanır uyanmaz meme verme ki yemek yesin anne sütü alınca yemek yeme ihityacı hissetmiyor sanırım.
Ccanim bilmiyorum belki normaldi cok terlesi..ama yinede kafami kurcaliyor cunku kiyafetleri su gibi oluyor..

Ccanim bilmiyorum belki normaldir cok terlesi..ama yinede kafami kurcaliyor cunku kiyafetleri su gibi oluyor..

taubecim hoşgeldin nerelerdeydin?

minacık iyidir inşallah, bizim nisa dişlerle perişan, yemek istemiyor illa emecek. bende de öyle fazla süt yok, bir de emzirmek beni artık çok yıprattı. bağışıklığım düştü, saçlarım döküldü, boynum sırtım ağrıyor.en ufak bir nezle oldum mesela ilaç kullanamadım...sizde de oluyor mu böyle?
bir de bana "mimi mimi" diye bir koşması memeyi açışı var ki çok tatlı kıyamıyorum. ne zamana kadar emzirmeyi düşünüyorsunuz. bizim kız kendiliğinden bırakacak gibi değil,
Hosbulduk canim telefnum bozuk oldugu icin giremiyordum..cok sukur mina iyidir bu yemek yememesi beni cok uzuyor..canim hic sorma sabah kalktigimda heryerim tutulmus..simdi havalarda isindi onu emzirene kadar ikimizde ter icinde kaliyoruz..benimde sacim dokuluyor..minaninda bu gidisle emmeyi birakacagi yoktur..bide benim sutum minaya yariyor masallah kilosu iyidir..sadece anne sutu iciyor.buyuk ihtimalle ekimde sutten keserim.

sanki muhammedi anlatmışsın cvanım ya tek otuduğu yer mama sandalyesi ve bu kadar hareketli bir bebeğin burda oturması beni şaşkına ceviyor bizde küçüklere bebe diye sahip çıkıyoruz bide utanmadan sarılıyor sıpa :)kapı açma,anahtar takma tam aynı dönem merdiven çıkma bunları kendi başına yapıyor bide baya baya konuşuyor derdini anlatıyor
reyyancım erkek çocuklar yürüme ve konuşma konusunda geç kalır denir ama muhammed maşallah önden gidiyor, derdini anlatması çok güzel, böyle giderse 2 yaş sendromu yaşamayacağız inşallah. ben artık cümleler bekliyorum ama nsa anlaşılmaz bir şeyler geveliyor, bazı sözcükleri tam çıkartamıyor, kitap okuyoruz, sık sık konuşuyoruz, her şeyi anlatıyoruz ama herhalde vakti gelince yapacak

Hosbulduk canim telefnum bozuk oldugu icin giremiyordum..cok sukur mina iyidir bu yemek yememesi beni cok uzuyor..canim hic sorma sabah kalktigimda heryerim tutulmus..simdi havalarda isindi onu emzirene kadar ikimizde ter icinde kaliyoruz..benimde sacim dokuluyor..minaninda bu gidisle emmeyi birakacagi yoktur..bide benim sutum minaya yariyor masallah kilosu iyidir..sadece anne sutu iciyor.buyuk ihtimalle ekimde sutten keserim.
neden ekim diye düşündün canım aslında tam da havaların soğumaya başladığı zamanlar, hastalıklardan koruması için madem sütün bol mart-nisan a kadar emzir, mina da 2 yaşına gelmiş olur, ama ek gıdaları çoğaltıp emzirmeyi azaltırsın..gerçi söylemesi kolay yapması zor, hangimiz yapabiliyoruz istediğimizi. ben de hala bazı şeylere alıştıramadım,

Ccanim bilmiyorum belki normaldir cok terlesi..ama yinede kafami kurcaliyor cunku kiyafetleri su gibi oluyor..

nisa da terliyor canım, ben demir veya d vitamini eksikliğinden şüphelenmiştim, ikisi de iyi çıktı kan testinde. ama doktoru "d vitaminine bıngııldağında çok az açıklık olduğu için 2 ay daha devam edin" dedi. zaten bıngıldağın tam kapanması ergenliği bulurmuş ama 18 aylık olana kadar baya bir kapanması bekleniyor demek ki. biz de bol bol güneşe çıkarıyoruz, d vitamini veriyoruz. demiri bıraktık 14 aylıkken. boşaltım sistemi düzene girdi, demir verirken kabız oluyordu, zorlanıyordu.

ben şu an gece yatırırken uzun kollu alttan çıtçıtlı bir body ve ince bir pijama altıyla yatırıyorum, ayak çıplak, yani 1 kat oluyor üzeri. uyku tulumunu bıraktım, üzerine de ince bir pike örtüyorum.bu şekilde terlemiyor canım. bir de bol bol su veriyorum. yeni suluk aldım 2 çeşit. biri neavita diye bir markanın. diğeri de avent in yeni çıkan penguenli suluğu. neavitayı çok sevdi, masanın üstüne koyuyor, su içeceği zaman gidip gidip içiyor geri yerine koyuyor. ama biberon başlığını üzerine tutup ıslatabiliyor bazen. avent in suluğu ise damlatmıyor, bu özelliği çok iyi ama fiyatı pahalı.
bir de uyku arkadaşı aldım bakalım bugün kargodan gelecek, inşallah sever ve onunla uyur. bu ara azı dişi mevzusu olunca gece en az 1, en çok 4 defa uyanıyor. bir de diş çıkardığı için yemek yemeyince ben de nurse harveys diye bir multivitamin şurubu aldım. günde bir kaşık veriyoruz. yoksa mazallah besinsiz kalıp hasta olacak diye korkuyorum.
bir de yeni bebek arabası aldık baston tipi. çok rahat ettik kızlar, eski arabası graco ultima 12-13 kg. dı. tekerleri kocamandı.bagaja zor sığıyordu, maclaren quest 6 kg. tek elle katlanıyor, bagajda yer tutmuyor, 180 derece yatıyor, bebek uyuyunca ayakları sarkmıyor, üstelik doğumdan itibaren kullanılıyor, kumaşı da çok kaliteli terletmiyor, acayip rahat ettik. eğer bebek arabası değiştirme düşünceniz varsa bence alın bu ara, özellikle yaz döneminde dışarlarda, otobüste, tatilde çok rahat edersiniz.

selamlar özgecim,
bizim fındık kurdunun burun akıntısı 1 hafta oldu yine azar azar devam ediyor, doktora filan da gitmedik, ilaç da kullanmıyorum. uyumadan ve emmeden önce aspiratörle çekiyorum mecburen,

kiraz vermeye başladık, yine nolur nolmaz diye çekirdeğini çıkarıp veriyorum yiyor. hurma da veriyoruz , arada taze soğanı da kemirsin diye verdiğimiz oluyor.

yalnız ufaklıktan mı geçti, olacağı mı vardı bilmem, pazar günü nezle oldum ben de. burun çeşme gibi, pazartesi de doktora gidip 2 gün rapor aldım, ama evde daha çok yoruldum. bir de nisa nın iştahsızlığı ve yemek yedirememe sorunsalı olunca huniyi kafaya geçirip gezecektim nerdeyse...annem sağolsun bizde kaldı, neyse babam da izin veriyor çok şükür, Allah razı olsun ikisinden de...

köpek dişleri de çıkmış iyi kurtuldunuz, yazın bolca gezip tozun acısını çıkartın

Allahim su dislerde bitince de zeynep ayni olursa artik umudum kalmicak :/dis agrisi icin sirkede aklinda bulunsun ben dis jeli SOn dislerinde aldim dayanamiyodum artik annen ne guzel yardimci cok iyi calismak cok daha iyi inan kafayi yicem evde hele calismaya aliskinsan yoksa benim bakmam ne zeynebe nede bana iyi geliyo :KK43:(

kuzum iyi cesaret hem hamiş hem zeynep (bak çocuk demiyorum zeynep diyorum, çünkü normal çocuk gibi değil zeyno çok hareketli maşallah)...biz geçenlerde bebek görmeye arkadaşıma gittik, annem de vardı yanımda, nisa 5 dk oturmadı, vitrinlerindeki her şeyi inceledi, eline aldı, tabaktaki kekleri avuçladı, kapıları açıyor artık, mutfağa gitti, yastıkları yerlere atıp üzerlerinde yuvarlandı, ne yapacağını şaşırdı yani...biz de 1-2 saat oturduk geldik napalım kapalı alanlarda durmuyor çocuk.

Cok sukur arabalarda uyudu cok sasirdim ama uyudu :) allah yardim ediyo iste de bida cikmam tobe

bizimki de bana "ayşe", anneme çok net "anneanne", babasına "ba-ba", 2 dedesine ve tüm beyaz saçlı yaşlı erkeklere "dede" diyor. kendi gibi küçük ya da büyük çocukların hepsine bebe diyor. tabi büyük çocuklar bu bebe lafına bozuluyor.

hadi-bitti-gitti-uçtu-al-ver-gel-göz-ağız-saç-mama-bebe-çiş-kaka-mimi(meme)-eys(arabaya eys diyor).
anneanneee...mimii...diye şarkı söylüyor, dembaba şarkısını öğretmeye çalıştık ona "babade" diyor.

bunun dışında top,ayıcık,timsah,bebek,kuş,kedi, kitap, yastık, terlik, namazlık, biberon, kumanda vb. eşyaları istediğimizde gidip getiriyor, anneannesi gelince onun terliğini getiriyor.seccadesini ve başörtüsünü getirip namaz kılsın diye bekliyor başında, ışıkları aç diyince gidip açıyor, kapılara uzanıp açıyor, mutfak kapımız sürgülü onu da açıyor, anahtarı alıp kapı deliğine sokmaya uğraşıyor. şekilli oyun küpüne doğru şekli yardımsız atabiliyor, kule yapıyor, plastik kaplardan birbirine su döküyor,(bunu yaparken ağzına yemek veriyorum)

parka gidince de kendi topunu beğenmiyor illa ki büyük çocukların toplarını almaya uğraşıyor, onların peşinden koşuyor. yardımsız merdiven çıkıyor,iniyor, dik yokuşu çıkıyor, koltuk ve sehpalara tırmanıyor,

bebek arabası ya da mama sandalyesinde oturtabiliyoruz sadece, bunu dışında oturmak durmak bilmiyor. ona göre bir aktivite masası ya da bebek koltuğu almak istiyorum. belki de oturacak yer bulamıyordur ufacık poposuna:)

Masallah bizimki butun sekilleri yuvarlaktan sokuyo :) bide yildiz girmiyo diye vura vura aciyo ole sokuyo icine :) reklamdaki kiz gb zeka kupumusun sen diyoya aman bunlar cok akilli canlari istedimi herseyi yapiyolar ^_^

Allahim su dislerde bitince de zeynep ayni olursa artik umudum kalmicak :/dis agrisi icin sirkede aklinda bulunsun ben dis jeli SOn dislerinde aldim dayanamiyodum artik annen ne guzel yardimci cok iyi calismak cok daha iyi inan kafayi yicem evde hele calismaya aliskinsan yoksa benim bakmam ne zeynebe nede bana iyi geliyo :KK43:(

Cok sukur arabalarda uyudu cok sasirdim ama uyudu :) allah yardim ediyo iste de bida cikmam tobe

Masallah bizimki butun sekilleri yuvarlaktan sokuyo :) bide yildiz girmiyo diye vura vura aciyo ole sokuyo icine :) reklamdaki kiz gb zeka kupumusun sen diyoya aman bunlar cok akilli canlari istedimi herseyi yapiyolar ^_^

maşallah 12 hafta olmuş bile hamileliğin, ya ben de çok özeniyorum ama zorluklarını düşününce de vazgeçiyorum, bir kaç yıl daha beklemek lazım, özge kaç yasındasın sen çin takvimine bakalım erkek mi kız mı diyor?

maşallah 12 hafta olmuş bile hamileliğin, ya ben de çok özeniyorum ama zorluklarını düşününce de vazgeçiyorum, bir kaç yıl daha beklemek lazım, özge kaç yasındasın sen çin takvimine bakalım erkek mi kız mı diyor?
Aman canim tam rahata erdin hos bakan olursa super bisi tabi anne olmak :))) ama tam buyudu gezmelik tozmalik oldu pesinde kosmak ostiyo icindeki yat uyu diyo zor doguncayi dusunemiyorum bile :)))

26 yasindayim canim otomatikle baktim son adetim 9 mart olarak girince erkek diyo ama foktor gec dollenme 22 si fiye hesaplicaz dedi oyle kiz cikiyo. Con takvimi otomatik hesaplayici 2 yas ekliyo. Zeyneptede erkek cikiyodu beni tutturamiyo cinliler :) zeynepte 14 mayis son adetimdi

Benim dogum tarihim 20:01:1989

Hamile kaldigim 09:03:2015

Zeynebe hamile kaldigim 14:05:2013

reyyancım erkek çocuklar yürüme ve konuşma konusunda geç kalır denir ama muhammed maşallah önden gidiyor, derdini anlatması çok güzel, böyle giderse 2 yaş sendromu yaşamayacağız inşallah. ben artık cümleler bekliyorum ama nsa anlaşılmaz bir şeyler geveliyor, bazı sözcükleri tam çıkartamıyor, kitap okuyoruz, sık sık konuşuyoruz, her şeyi anlatıyoruz ama herhalde vakti gelince yapacak
lip canım ben 2 yaş sendromuna erken girdiğini düşünüyorum çünkü istediği olmazsa çılgınca tepiniyor mesela kaıpyla oynamak istiyorsa ve ben hayır demişsen asla kabul etmiyor kitap okuman çok güzel muhammed biraz bakıyor sonra hop parçalıyor bide azıcık tadına bakıyım diyor beğenmeyip atıyor :)bende her şeyi konuşarak yapıyorum ama dediğin gibi geveleme çok fazla var ve analamıyorum geçen gün evde misafir var tam kapıdayız yolculuyoruz bizim ki bağıra bağıra baybay diyor el sallıyor :) kapı kapanınca gitti diyor yada eşyaları atıyor sonra attı diyor bakalım zaman ne gösterecek :)senin kuzuna da 40.000 kere maşallah

kızlar selam muhammed sürekli anne diye bağırıyor bazen bana bazen herşeye sizde de durum aynı mı....bide ben ne dersem tekrar ediyor yada etmeye çabalıyor sizler de durum nedir.
canım bizdede aynı ama genelde bana anne diye bağırıyor. farklı şeylere rada bağırıyor öyle. bizimi hareketleride taklit ediyor.

Aman canim tam rahata erdin hos bakan olursa super bisi tabi anne olmak :))) ama tam buyudu gezmelik tozmalik oldu pesinde kosmak ostiyo icindeki yat uyu diyo zor doguncayi dusunemiyorum bile :)))

26 yasindayim canim otomatikle baktim son adetim 9 mart olarak girince erkek diyo ama foktor gec dollenme 22 si fiye hesaplicaz dedi oyle kiz cikiyo. Con takvimi otomatik hesaplayici 2 yas ekliyo. Zeyneptede erkek cikiyodu beni tutturamiyo cinliler :) zeynepte 14 mayis son adetimdi

evet tatlım ya yeni bebişe baktım erkek diyor, ama zeynep e de erkek diyor. mesela ben hiç bakmadan tesadüf hamile kalmıştım ve çin takvimi benimkine kız diyordu kız oldu. hayırlı evlat olsun öncelikle, bunlar işin magazin boyutu:) ama ne yalan söyleyim 2. çocuk erkek olursa diye ben kıyafet ya baska eşyaları hep mavi-sarı-yeşil gibi renklerde alıyorum

Benim dogum tarihim 20:01:1989

Hamile kaldigim 09:03:2015

Zeynebe hamile kaldigim 14:05:2013

6 yaş küçüksün benden özge...yine de maşallah becerikli hatunsun, senin gibi komşularım var benim, benle aynı yaşta ama 3 tane kocaman çocuğu var, erken evlenmiş erken yol almış:)
ben yaş olayını düşünüyorum, 32 oluyorum 1 ay sonra, 35' e gelmeden 2.yi doğurmam lazım, vücut çok düşüyor, ama annemin 2. çocuğa bakacak hali yok. eşim işinde yükselse maddi durumu iyileşse belki yatılı bakıcı olurdu. şimdi bu şartlarda zor.

neden ekim diye düşündün canım aslında tam da havaların soğumaya başladığı zamanlar, hastalıklardan koruması için madem sütün bol mart-nisan a kadar emzir, mina da 2 yaşına gelmiş olur, ama ek gıdaları çoğaltıp emzirmeyi azaltırsın..gerçi söylemesi kolay yapması zor, hangimiz yapabiliyoruz istediğimizi. ben de hala bazı şeylere alıştıramadım,
Canim aslinda haklisin buni dusunemedim evet sut korur onu..cevremdekiler havalae sicakken sutten kesmek zor oluyor diyorlae ondan bende dedim ekimde keserim..

nisa da terliyor canım, ben demir veya d vitamini eksikliğinden şüphelenmiştim, ikisi de iyi çıktı kan testinde. ama doktoru "d vitaminine bıngııldağında çok az açıklık olduğu için 2 ay daha devam edin" dedi. zaten bıngıldağın tam kapanması ergenliği bulurmuş ama 18 aylık olana kadar baya bir kapanması bekleniyor demek ki. biz de bol bol güneşe çıkarıyoruz, d vitamini veriyoruz. demiri bıraktık 14 aylıkken. boşaltım sistemi düzene girdi, demir verirken kabız oluyordu, zorlanıyordu.

ben şu an gece yatırırken uzun kollu alttan çıtçıtlı bir body ve ince bir pijama altıyla yatırıyorum, ayak çıplak, yani 1 kat oluyor üzeri. uyku tulumunu bıraktım, üzerine de ince bir pike örtüyorum.bu şekilde terlemiyor canım. bir de bol bol su veriyorum. yeni suluk aldım 2 çeşit. biri neavita diye bir markanın. diğeri de avent in yeni çıkan penguenli suluğu. neavitayı çok sevdi, masanın üstüne koyuyor, su içeceği zaman gidip gidip içiyor geri yerine koyuyor. ama biberon başlığını üzerine tutup ıslatabiliyor bazen. avent in suluğu ise damlatmıyor, bu özelliği çok iyi ama fiyatı pahalı.
bir de uyku arkadaşı aldım bakalım bugün kargodan gelecek, inşallah sever ve onunla uyur. bu ara azı dişi mevzusu olunca gece en az 1, en çok 4 defa uyanıyor. bir de diş çıkardığı için yemek yemeyince ben de nurse harveys diye bir multivitamin şurubu aldım. günde bir kaşık veriyoruz. yoksa mazallah besinsiz kalıp hasta olacak diye korkuyorum.
bir de yeni bebek arabası aldık baston tipi. çok rahat ettik kızlar, eski arabası graco ultima 12-13 kg. dı. tekerleri kocamandı.bagaja zor sığıyordu, maclaren quest 6 kg. tek elle katlanıyor, bagajda yer tutmuyor, 180 derece yatıyor, bebek uyuyunca ayakları sarkmıyor, üstelik doğumdan itibaren kullanılıyor, kumaşı da çok kaliteli terletmiyor, acayip rahat ettik. eğer bebek arabası değiştirme düşünceniz varsa bence alın bu ara, özellikle yaz döneminde dışarlarda, otobüste, tatilde çok rahat edersiniz.
Canim ben minaya sadece kisa kol citcitli giydiriyorum ustune bisey ortmeme ragmen cok terliyor..

Canim ben minaya sadece kisa kol citcitli giydiriyorum ustune bisey ortmeme ragmen cok terliyor..

canım ben de havanın durumuna göre bazen kısa kol, bazen uzun kol çıtçıtlı body giydiriyorum.
benim bu terleme konusuna bir varsayımım daha var. biz malum sıcak memleketteyiz. nisa nın odası güney cephede bu yüzden kışın çok sıcak oluyordu, ama yazın da haliyle diğer odalara göre sıcak oluyor .
bir de nisa nın bebek karyolası var onda yatıyor, 70*140 cm yani çok küçük değil ama parmaklıklı olduğu için orasını burasını çarpmasın diye koruyucu oluyor ya yatak kenarları için, ondan kullanıyoruz. dolayısıyla yatağın içinde hava sirkülasyonu olmuyor ve sıcak oluyor.
belki sizde de aynı sey söz konusudur.
ama bu konuya nasıl bir çözüm bulacağımızı bilmiyorum. yatak koruyucuyu çıkarsam kesin kolunu bacağını parmaklıkların arasına sokar, canını acıtır ve uyanır.

Canim aslinda haklisin buni dusunemedim evet sut korur onu..cevremdekiler havalae sicakken sutten kesmek zor oluyor diyorlae ondan bende dedim ekimde keserim..

ya öyle mi havalar sıcakken sütten kesmek zor mu olurmuş, anne için mi bebek için mi acaba?
ben bir yerde okumuştum, sütten birdenbire kesmek yerine, önce günde 2 ye, sonra da günde 1' e düşürerek emzirmek gerekir miş, böylece annenin göğsü ağrımazmış,
bizim şu anda günde 4 -5 defa emiyor,

X