30 yaşından sonra farklı bir ülkeye taşınmak

Justalittlebityourheart

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2020
1.789
2.858
Herkese merhaba,

Öyle dertleşmek fikir almak için geldim. Kızlar ben geçen sene yurt dışındaydım bir sene yaşama fırsatım oldu, sonra artık hem kendim dayanamayıp hem de şartlardan dolayı döndüm. Neyse türkiyede de şimdi çalışıyorum mutlu muyum değil miyim anlamadım bu 7 ayın içinde. İşim var güzel de kazanıyorum. Şimdi arkadaşlarım tekrar yurt dışına dönüyorlar, benim de aniden kafam karıştı. Bana da dene falan diyorlar ancak benim çekincelerim şu yönde, şimdi buldukları iş nedeniyle ev kiralayacak durum yok anca oda falan olur. Ben geçen sene ev arkadaşlarımla bazı problemler yaşadım normalde de toplu yaşama alışkınım ancak onlarla kafam uyuşmadı. Şimdi bu yine paylaşımlı oda fikri, iş ve maaş standartının da çok yüksek olmaması düşündürüyor beni. Ama acaba gidip deneyip olmazsa başka işe de bakma fırsatım olur mu diye düşünüyorum. Ya belki saçma gelecek ama ben orta avrupa ülkesindeydim ve bir senede enflasyonu orda bile hissettim tabi ki türkiyeyle asla kıyaslamıyorum ama beklediğimden hızlı bir şekilde artış oluyordu marketlerde yine kazandığım para eriyordu. Açıkcası bu da korkutuyor beni, e yaş oldu 30 , bir daha git tutunama geri gel falan üzer artık bunlar beni, bunları düşünürken bir yandan da diyorum hayırdır ya noldu hayallerine yaşlanıyor musun?? Çünkü benim hayalim hep yurt dışında yaşamak ve sürekli seyahat etmekti. Şimdi malum bu fırsatı bulamıyorum ama bu tembelliğin hoşuma gitmesine de içten içe gıcık oluyorum. Bu arada eklemem gerekirse şu anda yaşadığım şehirde çok arkadaşım yok, geçen sene de yalnızlıktan yakınıyordum sürekli ağlıyordum hiç samimi kimse yok diye, ancak burada ailemle olmak bile bana çok iyi geliyor.
Bilmiyorum 2-3 gündür kafam çok karışık. Sizinle dertleşmek böyle gidip de memnunum mutluyum risk aldım diyen varsa onlardan tavsiye dinlemek için geldim🌸

Yani cano sor kendine orda mutlu muyum diye. Okuduklarımda tek olumlu şey yazmamışsın🤐 Gitme motivasyonun nedir tam olarak, mutlu olamayıp döndüğün yere neden geri gitmek istiyorsun?

her seyden önce daha çok kazanmak için planın var mı? 30dan sonra paylaşımlı evde yaşamak zor.

Oturum izniniz olucak mi? Is hazir mi? Isten ayrilinca yeni bir is arama izni, zamani olacak mi?
Orda yasarken cok sevmemissiniz diye anladim, sevmediginiz yere tekrar gitmek yerine, hem de paylasimli evde yasamak falan belli bi yastan sonra zor gelir insana, farkli bir ulke deneme sansiniz var mi?

Dil sorununuz olacak mı? O işten ayrılmak isterseniz daha iyi şartlarda çalışma şansınız olacak mı ileride? Yurtdisinda yaşarken mutlu muydunuz? Oturum vs sormuyorum belli ki bir şekilde o sorununuz yok.

Yazdıklarınızda hep negatif enerji aldım, sanki herkes Avrupa istiyor ben de istemeliyim gibi bir motivasyon sezdim. Bence maddi olarak rahat edilmeyecek ise böyle bir yüke girmenin anlamı yok. Dil sorunu, barınma sorunu, aile özlemi gibi şeyler için bir karşılık olması lazım. Ben iyi kazanmıyor olsam muhtemelen dönerdim geri çünkü gerçekten hem arkadaşlarımı ve ortamımı çok özledim hem de bu yaştan sonra yeni bir dil öğrenmek can sıkıcı.

Yani cano sor kendine orda mutlu muyum diye. Okuduklarımda tek olumlu şey yazmamışsın🤐 Gitme motivasyonun nedir tam olarak, mutlu olamayıp döndüğün yere neden geri gitmek istiyorsun?

her seyden önce daha çok kazanmak için planın var mı? 30dan sonra paylaşımlı evde yaşamak zor.
Yani yurt dışında her anlamda daha özgür hissettim tabiki, bol bol gezdim eğlendim, konserler aktiviteler tek kötü yanı ev arkadaşlarımla uyum olmadı ve mesela avrupalı insanlarla da çok samimi ve kalıcı ilişkilerim olmadı o sebeple yalnızlık hissettim.
Türkiye de çok gelecek vaad etmiyor ne yazık ki o sebeple ve serbest dolaşım çok cazip geldiği için gitmek istiyorum ama bu yaştan sonra paylaşımlı ev ortak banyo tuvalet zor geliyor. Ama yine de en büyük hayallerimden biri avrupada master off bilmiyorum yaaa kafam çok karışık

Oturum izniniz olucak mi? Is hazir mi? Isten ayrilinca yeni bir is arama izni, zamani olacak mi?
Orda yasarken cok sevmemissiniz diye anladim, sevmediginiz yere tekrar gitmek yerine, hem de paylasimli evde yasamak falan belli bi yastan sonra zor gelir insana, farkli bir ulke deneme sansiniz var mi?
Aslında o ülke biraz basamak gibi olacak oturum izni her şey olacak, ama işte beni tek üzen ailemden ayrı kalmak ve ortak alanları paylaşacağım yabancı insanların olması

Dil sorununuz olacak mı? O işten ayrılmak isterseniz daha iyi şartlarda çalışma şansınız olacak mı ileride? Yurtdisinda yaşarken mutlu muydunuz? Oturum vs sormuyorum belli ki bir şekilde o sorununuz yok.

Yazdıklarınızda hep negatif enerji aldım, sanki herkes Avrupa istiyor ben de istemeliyim gibi bir motivasyon sezdim. Bence maddi olarak rahat edilmeyecek ise böyle bir yüke girmenin anlamı yok. Dil sorunu, barınma sorunu, aile özlemi gibi şeyler için bir karşılık olması lazım. Ben iyi kazanmıyor olsam muhtemelen dönerdim geri çünkü gerçekten hem arkadaşlarımı ve ortamımı çok özledim hem de bu yaştan sonra yeni bir dil öğrenmek can sıkıcı.
Yok aslında herkesle alakalı değil gitme isteme sebebim. Dilim de iyi, zaten şu süreçte de daha da geliştirmek en iyi noktaya getirmek için çabalıyorum.
Liseden beri ennnn büyük hayalimdi yurt dışına çıkmak orada yaşamak vs. Sonra gerçekleştirdim 2 kere hemde ilki çok problemsiz ve güzeldi ama geçen sene yaşadığım bazı talihsiz olaylar motivasyonumu çok kırdı , şimdi diyorum ki bazı insanlarla karşılaştım diye neden benim motivasyonum kırılıyor ki başından beri istediğim buydu. Ama artık hem yaş hem de hayata bakış itibariyle tanımadığım insanlarla kalacağım bir ortam istemiyorum. Ha diyorum ki daha iyi bir iş bulana kadar böyle olur devamında zaman ne getirir bilinmez. Eskiden risk almaktan maceraya atılmaktan hiç korkmazdım o şekilde gittim zaten geçen sene gözümü tamamen kararttım ki korona bile bitmemişti. Burada yakalanmaktan çok korktuğum koronaya orada 3 kere yakalandım , burada evden çıkmazdım hani bu derece gözümü kararttım aileme sizi aylarca görmesem özlemem diyordum öyle yanıp tutuşuyordum ama dediğim gibi işte bir kaç talihsiz olay soğuttu. Burada da çok gelecek göremiyorum. Bir yerde uzun süre kalamıyorum ben , kafam çok karışık

X