35 Yaş Baba Korkusu EMDR Terapisi İle Çözümlenir Mi ?

Olmaz böyle. Onu takmamaya kendinizi zorlayın. üzerinizde etkili olduğunu bildiği için egosunu tatmin ediyor. Öncelikle her şey için kendinizin ona açıklamaktan vazgeçin, konuşmaya çalışmayın, onun tarafından onaylanmayı beklemeyin. Bırakın istediği kadar kavga çıkarsın. Cavap bile vermeyin. Umurunuzda olmasın. Resmen pisikolojik olarak istismar ediyor.
Bende iste tam olamarak bunu yapmak istiyorum korkularimla basa cikmak umursamamak istiyorum ama herseyi astim bunu asamiyorum emdr ninde bu konuda korkularimi yenmem konusunda faydasi olur mu diye dusunuyorum

Bence babanız sizin annenize ve kardeşinize acıdığınızı hissetmiş ve bunu kullanıyor. Siz arkadşınızdayken bile acaba evdekileri üzüyor mu diye düşünüyorsunuz. Babanıza burda herkesin istersen ağzına e.. umrumda değil demeniz lazım. Sizin merhametinizi kullanmasına izin vermeyin. En fazla ne olabilir Allah aşkına korkmayın. Karşısına geçin korkmadıpınızı hissettirin. En fazla evden kovar ki paranız var geçinirsiniz.
Ya normalde o sinirliyken onun oldugu ortama girmezdim o gerginlile ne tepki verecegini bilmedigim icin dun aksamda biyle bir durun yasandi tedirgindim kahcaltiya oturup oturnamak adina korkuyirdum ama ne diyecekse desin diye gittim oturdum hicbisey soylemedi ama iste korkularimin ustesinden gelemiyirun aslinda o gerginligin ne ile sonuclanacagini bilememekte ayri bi panik olusturuyor iste bu yuzden emdr nin faydasini gorurmuyun bu konuda onu dusunuyorum

Ben hep uygub zamsn uygun zemin olussun diye bekledim ama hic sarlar uyguj olmadi suan kendimi maddi olarak biraz toplayip feraha cikmak istiyorum

Daha ne kadar uygun zamanı beklemeyi düşünüyorsunuz. Paranıza el konuluyor, üstene bir de sadece size özel olan bir pisikolojik istismar var. Hattiniza düzgün birini alıp evlenin ve bu baba denen hem duygusal hemde ekonomik istismarcıdan kurtulun.

Inanin bende kendime hayret ediyorum babamın bana iyi diye biraktıği tek bir ani yada olsun su konuda bize iyiydi diyecegim tek bir davranisi yok ama yinede icimin bir yaninda kendime kizsamda onu uzmek istemeyen birsey var ama sesiz kalislarimin hepsi korkudan kendi kendime ben buyudum artik ne yaoabilir en fazla ne yapabilir diye dusunuyorum ama yinede korkumun onune gecemiyorum mesela dun arkadas ortaminda oyle coktandir denk gelmedigim bi ortamdaydim kalkmayi o kadar istiyorum ki evde teror estirdigini biliyorum oturdugumda aklim orda degildi diken ustundeydim taxi cagirip gittim hep bu kirkuyla yasamak hayattan keyif alamama neden oluyor dunku ortamda herkes evli coculu insanlardi benim disimda herkes gec saate kadar kaldi
Sizi çok iyi anlıyorum.Benzer bir ailede büyüdüm.Üniversiteyi başka şehirde okuduğum ve sonrasında başka şehire atandığım için size nazaran daha az kaldım bu baskının altında.Okul gezilerinden bile söylenen saatten daha geç geldiysek babam bana kızardı düşünebiliyor musunuz.Ne oldu?Üniversitedeyken,bekarken yalan söylemek zorunda kalarak istediğim şeyleri yaptım.Şu an evli ve sınırsız özgürlüğü olan bir kadın olsam da o psikolojiyi atlattım diyemem,izleri asla silinmiyor.O evden çıkmak zorundasınız.Öyle bir evden zincirleri koparıp çıkmak da kolay değil biliyorum ama 35 yaşında artık bi höt demenin zamanı çoktan gelmiş de geçmiş bile.Bu sizi kötü evlat yapmaz.Biliyorum o suçluluk duygusunu da işlediler size.Babanızla minimum,uzaktan bir ilişki sürdürmelisiniz ki sınırlarınız olduğunu anlasın.

Nasıl bir odaklanamama, biraz daha açar mısınız? Mesela benim duygulanimim çok yüksekti direkt emdr yapsak çok tetiklenme olacaktı , bir kaç seans duygu duzenleme çalışıp anılara sonrasında gittik. Zaten terapist size göre şekil alıyor. Mesela ben gözleri kapatma şeklinde ses odaklı denemede travmatize olmaya yakindim, o yüzden farklı uyguladık gibi gibi terapist sizin yaninizda sizin travmatize olmanıza müsade etmez
duygulanım ne demek onu bile bilmiyorum
odaklanamama konusu parmagı takip etme gibi yani izlediğim videolarda o şekilde yapılıyordu
ve bir sürü sıkıntım var fakat nereden nasıl anlatacagımı bilmiyorum sanki sadece bir konuya odaklanacagız da asıl sorun olan konu arada kaynayacakmıs gibi
konuşurken sanki yalan söyleyecekmişim gibi
bana nasıl hissediyorsun diye sorsa o an kaygılı hissetsem aynı zamanda mutlu aynı zamanda depresif hissetsem yani bütün hisleri taşıyormuşum da nasıl anlatcagımı bilemiyormuşum gibi
aslında istediğim şey beni hipnoz gibi bir moda soksa ve kendi aklıma gelmeyen sorunlarımı bile tak tka söyleyiversem
ama aklım başımdayken pek olmayacakmış beni anlayamayacak kendimi yanlış anlatabilcekmişim gibi geliyor
çok karışık ya

duygulanım ne demek onu bile bilmiyorum
odaklanamama konusu parmagı takip etme gibi yani izlediğim videolarda o şekilde yapılıyordu
ve bir sürü sıkıntım var fakat nereden nasıl anlatacagımı bilmiyorum sanki sadece bir konuya odaklanacagız da asıl sorun olan konu arada kaynayacakmıs gibi
konuşurken sanki yalan söyleyecekmişim gibi
bana nasıl hissediyorsun diye sorsa o an kaygılı hissetsem aynı zamanda mutlu aynı zamanda depresif hissetsem yani bütün hisleri taşıyormuşum da nasıl anlatcagımı bilemiyormuşum gibi
aslında istediğim şey beni hipnoz gibi bir moda soksa ve kendi aklıma gelmeyen sorunlarımı bile tak tka söyleyiversem
ama aklım başımdayken pek olmayacakmış beni anlayamayacak kendimi yanlış anlatabilcekmişim gibi geliyor
çok karışık ya
Bu korkularınız çok çok insanca ben de pdrci olduğum için işin teknik kısmını biliyorum yoksa bunları bilmek zorunlulugunuz yok, zaten bazen o parmak takip edilemez o sırada farklı bir uygulama yapar terapist. Çok fazla yukseldiniz diyelim sizi yatıştıracak bir de terapide danisanda doğru ya da hatalı davranis diye bir şey yok ki . Evet bazen yalan da söyleriz çünkü kendimize yalan söylüyoruz bu da dökülecek zamanlar . Süreci zaten terapist yönetecek sizin teknik bilginize ihtiyac yok . Gergin olmanız çok normal . Siz terapist bulup baslayin süreç ilerleyecek . Direkt gider gitmez sizi oturtup başla olmadı diye bir şey yok . Öncelikle sizi yatistiracak çalışmaya hazır hale gelince başlayacaksınız, bı anda denize atmayacak. Seans odasında güvende olacaksınız, sizin elinizden tutan biri var , kayıp gitmeyeceksiniz orda guvendesiniz

Iyi aksamlar kizlar

Yıllar oncesinde siteyi ilk kullanmaya basladigimdan bu yana hep baba problemimle geldim buraya belki 10 yılı gecmistir site degisti burdaki insanların sorunları hayatları degisti ben bircok yönde degistim ama baba korkum ne geçti nede değişti.

Şöyle anlatayım yaşım 35 bekarim calisan ailesiyle yaşayan biriyim anne baba problemli bir ailede buyudum çocuklugumdan beri her türlü baba korkusuyla şiddet görerek büyüdüm babam aileye maddi manevi destegi minimumken korkuya dayali maximum bi otoritesi vardi egitim is , hayatin kendisinde en ufak bir alanda baba destegini gordugum hatirladigim bi alan yok ama ben ise girdikten sonra maddi anlamda beklentileri hic eksik yapılandan hiç tatmin olmadi

Yani ozetle yıllardir eve calismaktan kenarda 100 lira param yok simdiye kadar 3 kere sıkısip kredi cektim bi bankadan cekip digerini kapattim ve bundan evdekilerin haberi bile yok bilseler sanki keyfi harcamalarimdan yapmisim muamelesi gorecegim (bu ayri bi konu)

Babamin zaten baskici ve kisitlayici bi yapisi vardi ama sosyal cevrem falan olmadigi icin cok bu konulardan dolayı karsi karsiya gelmedik o zamanlar.

Ama calismaya basladigimdan beri aksam bi arkadasima gitsem biraz gec kalsam hep bi gerginlik kaos benim yuzumden aileye yansiyan bi huzursuzluk ama hicbir zaman beni muhattap almayip beni yuzumden anneme kardesime kizmalari vs vardi onlarda bi sure biz neden senin yuzunden sıkıntı yasiyoruz falan demeye basladilar haksiz sayilmazlar ama babamin beni muhattap aldigi yok neden bilmiyorum ama boyle bir stratejisi var hatta bir gun benim kendimle ilgili aldigim bi karar ile ilgili evde ofke saciyor ama odaya girip konusmama kendimi anlatmama izin vermiyor yani oyle biri dusunun karsinizda konusup kendinizi savunamiyorsunuz.

Soyle bi durum var ki kardesim her yere gidebilir gec kalabilir yurt ici yurt disi tatiller hani hosnut olmasa bile olumsuz bi tepki verdigi yok.

Gecen yil birgun aksam eve geldigimde bir daha dis kapinin otesine benden habersiz gidersen bak bakayim neler yapiyorum diye tehdit edip ustume
yurudu bende ben konusmak istiyorum dedim ama agzindan gozunden ates saciyor resmen hicbirsey konusamazsin falan dedi kovmasina ragmen oldugu odaya gittim gecmisten o gune tabiki hesey olmasada kavga halinde konustuk karsisinda agliyorum kendimi anlatmaya calisiyorum yani yolda birini o halde gorseniz ne derdi var ne anlayiyor diye bakarsiniz ama yok sanki duvara anlatiyorum once beni evi terk etnekle tehdit etti sonrada bundan sonra ne yaoarsan yap karismiy8rum zaten ben kimimki tripleri atti (bu konu cok uzun anca bu kadar ozetleyebildim)

Neyse konunun asil meselesine giris yapiyorum 1 yıldir psikologa gidiyorun terapi aliyorum yakin bi kac arkadasim ailem disinda kimse bimiyor ama cevremde olumlu yonde degistigimi ozguvenimin arttigini soyleyen o kadar cok insan var ki ben bir cok seyi asabildim ama babam konusuna gelince ilk gunku gibiyim sanki hic destek almamis gibi korkukarim kaygilarim var bundan bir kac yil once babam kizacak diye arkadas ortamlarinda masadan yemekten kalkip apar topar evine giden kendi dogum gununde pastasmı ufleyip kendi dogum gunu kutlamasina katilmayip eve giden disardayken cabucak eve gideyim kaygisi yasayan biriydim bu durumu biraz asmistim ki babamin gerginlikleriyle beraber benim korkularim kaygilarim tekrar nüks etti.
Pskologumla konuyu konustugumda bu kadar zamandir deri ustu calistik eger bazi sorunlarimiza yanit alamiyorsak deri alti yani bilincalti calismaliyiz diye emdr oneriyorum dedi daha once bir kere denedin ben emdr de konsantrasyon saglayamiyorum sanki olmasi gereken birsey var ve olmuyor gibi geliyor.

Bu konuda bilgisi olan var mi yada korkularimi yenmek icin butun onerilere acigim psikolojik olur sipirutuel olur manevi dualar olur valla baba korkumu yeneyimde bilimsel manevi beni kurtarcak her turlu oneriye acigim
Sorunuz hakkımda bilgim yok ama ayrı eve çıkmanız mümkün değil mi

Yaaa nasıl cozdunuz ben travmalarimi buldum fakat nasıl çözeceğimi tam olarak bilmiyorum. Yani her gün düzenli olarak aynı travmaya mi çalışmak gerekiyor. Nasıl olmalı?

Yayınları izleyin kitapları alabilirsiniz
Ztn mantığı bana uyan birseydi ben çok zorlanmadım
Bazen demo oluyor ona katılırsaniz sonra uyarlayabilirsini,

Yayınları izleyin kitapları alabilirsiniz
Ztn mantığı bana uyan birseydi ben çok zorlanmadım
Bazen demo oluyor ona katılırsaniz sonra uyarlayabilirsini,
Değersizlik üzerinde çalıştım etkisini gördüm. Fakat travmalar üzerinde nasıl olacak onu kafamda oturtamadin. Kitabını da not alarak okudum. Ama demosuna hiç katılmadım. Küçük bebeğim var saatler uymuyor yani canlı yayın saatlerinde bebeğim uyanık olabiliyor. Kendi çabalarımla evde yapmak istiyorum. Travmalarimi da tek tek yazdım yani beni etkileyen olayları.

EFT tekniği biliyorsanız baba öfkesi çalışması atabilirim size.

Kardeşinize ses çıkarmayıp size zorbalık yapan bir babanın sizinle derdi nedir? Bana kalırsa, siz korktuğunuzu belli ettiğiniz için sizin üzerinizden ego tatmini yapıyor. Kardeşiniz sizin gibi değil.

X