4 aylık bebeğim çok geç uyuyor

Mucize1635

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Aralık 2020
13
5
27
Canım annelerim bana yardım eder misiniz lütfen. Bebeğim 4 ayına girdi ama 3 buçuk Aydan itibaren geceleri 2 den önce uyumaz olduk. Hele dün 4 te uyuduk. Gece uykusuna geçtiği zaman aralıksız 5 saat uyuyor. Gündüz de 3 kere falan ya 1 saat ya da 40 dakika falan uyuyo. Ama akşam 8 den sonra bir daha uyumak istemiyo. Uyku işaretlerini hep takip ediyorum. Akşam 8 den sonra biliyorum görüyorum uykusu var uyutma çalışıyorum ama bana mısın demiyor. Direniyor uyumuyor. 11- 11.30 gibi uyutuyorum inşallah gece uykusu olur diye dua ederek. Yarım saat sonra kalkıyor bu sefer artık gece yapıyoruz saat 2. Yorsam uyutmasam bu sefer hemen uyaniyor. Uyutsam hep uykusu geldiğinde yine uyanıyor. Nasıl alistiricam erken uyutmaya ben bu çocuğu bilmiyorum. 4. Ay atagimi acaba uyku gerilemesi mi? Çünkü bı kadar geç uyumazdı en geç 12 de yatardi. Ya biliyorum belki gecicek bunlar sabır istiyo ama anneler de bazen yorulur 😊 tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

Öncelikle sabırlar diliyorum diğer annelerim yorumlarını da merak ediyorum ben kendi fikrimi söyleyeyim. Benim kızım da günde 4 defa uyur. 4,5 aylık şuan. Saat sabah 7-8 gibi uyanır ve ortalama 9-12-3-5 bu saatlerde uyuyor. Uykuları bazen 30dk bazen 2 saati buluyor ama kabaca bu şekilde. Son uyku saatini yani 5teki uykusunu diyelim bişey oldu ve 18:00a sarktı uykusu muhakkak 18:30 u geçmeden uyandırırım. Uyandırmazsam bütün düzeni şaşıyor. Çocuk enn geç 18:30da uyandığı için ortalama 2,5-3 saat sonra gece uykusuna geçer. Yani şunu demek istiyorum bence çok geç yatırıyorsunuz. Ben saat 20:00 gibi uyutmazsam yani uyku saatini kaçırırsam geçmiş olsun ,yani akşamki uyanıklık süresi olan 2,5 saat 4-5 (saat22:00-23:00) saati bulursa ne gece yatıyor ne de ertesi gün berbat bişey oluyo. Acaba uykusu geliyor da sinyalleri kaçırıyor olabilir misiniz? Sabah 08:00 gibi uyanan bebek normal şartlarda akşam 8de gece uykusuna geçiyor yani 12 saat. Çok video izledim okudum ve özetle uyku uyanıklık saatlerine sadık kalmamız gerekiyor. Biraz karışık yazdım galiba ama umarım anlatabilmişimdir.

İnanın erken de uyutuyorum ama uyaniyo 40 dakika sonra. Derin uykuya geçmiyor. Uyku aralarını en geç 2 saat tutuyorum. Genelde 1.5 saat sonra uykusu gelir oğlumun. Ama bu aralar inatlasiyor. Ağlıyor uyumak istemiyor. Müzikler açıyorum beşiğinde sallıyorum. Olmadı kucağıma alıyorum. Bana mısın demiyor bazen. Kolik bı bebekti zaten hiç bı zaman çok düzeni olmadı malesef. 3 aydan sonra hafifledi 2 hafta iyiydi. 3 buçuk Aydan sonra geç yatmaya başladı geceleri. Benim gözlerim kapanıyor o bana bakıp sırıtıyor 😂 uyku sinyallerini kacirmiyorum uyutuyorum yine aynı. Yor diyorlar yoruyorum yine uyuyup uyanıyor hemen. Napicam ben 😂

Aynı şekilde ikizlerim var 4 aylık akşam 8-9 uyutmaya çalışıyorum yok gece 11-12 ye kadar direniyorlar derin uykuya geçmiyolar. Gündüz ne şekilde uyurlarsa uyusunlar değişmiyo. Gündüz de 9-10 gibi uyanıyolar

Merhaba canım genelde uyku eğitmenleri bebeklerin rutini sevdiğini söylüyor yani gece uykusuna geçmeden önce bir rutin oluşturmanı öneririm mesela saat 8 gibi ışıkları söndür loş bir ortam oluştur artından beslenme sonra ılık bir banyo yaptırabilirsin sonra güzel bir masaj sonra uyutabilirsin bunu her gün düzenli uygularsan bebekte uyku zamanı olduğunu anlayacaktır.

İnanın erken de uyutuyorum ama uyaniyo 40 dakika sonra. Derin uykuya geçmiyor. Uyku aralarını en geç 2 saat tutuyorum. Genelde 1.5 saat sonra uykusu gelir oğlumun. Ama bu aralar inatlasiyor. Ağlıyor uyumak istemiyor. Müzikler açıyorum beşiğinde sallıyorum. Olmadı kucağıma alıyorum. Bana mısın demiyor bazen. Kolik bı bebekti zaten hiç bı zaman çok düzeni olmadı malesef. 3 aydan sonra hafifledi 2 hafta iyiydi. 3 buçuk Aydan sonra geç yatmaya başladı geceleri. Benim gözlerim kapanıyor o bana bakıp sırıtıyor 😂 uyku sinyallerini kacirmiyorum uyutuyorum yine aynı. Yor diyorlar yoruyorum yine uyuyup uyanıyor hemen. Napicam ben 😂
Benim bebeğim de böyle akşam uykusuna 9 bucuk gibi yatırıyorum uyanmasın diye ama bi saat sonra tekrar uyanıyor bu sefer 1 de 2 de uyuyor geri napıcam nasıl düzelecek bilmiyorum.Uyku aralığına sadık kalıp uyutsam gazı geliyor uyanıyor kakasını yapıyor oda bozuluyor.7aylık olacağız inş düzelir şu uykular bir an önce

Öncelikle sabırlar diliyorum diğer annelerim yorumlarını da merak ediyorum ben kendi fikrimi söyleyeyim. Benim kızım da günde 4 defa uyur. 4,5 aylık şuan. Saat sabah 7-8 gibi uyanır ve ortalama 9-12-3-5 bu saatlerde uyuyor. Uykuları bazen 30dk bazen 2 saati buluyor ama kabaca bu şekilde. Son uyku saatini yani 5teki uykusunu diyelim bişey oldu ve 18:00a sarktı uykusu muhakkak 18:30 u geçmeden uyandırırım. Uyandırmazsam bütün düzeni şaşıyor. Çocuk enn geç 18:30da uyandığı için ortalama 2,5-3 saat sonra gece uykusuna geçer. Yani şunu demek istiyorum bence çok geç yatırıyorsunuz. Ben saat 20:00 gibi uyutmazsam yani uyku saatini kaçırırsam geçmiş olsun ,yani akşamki uyanıklık süresi olan 2,5 saat 4-5 (saat22:00-23:00) saati bulursa ne gece yatıyor ne de ertesi gün berbat bişey oluyo. Acaba uykusu geliyor da sinyalleri kaçırıyor olabilir misiniz? Sabah 08:00 gibi uyanan bebek normal şartlarda akşam 8de gece uykusuna geçiyor yani 12 saat. Çok video izledim okudum ve özetle uyku uyanıklık saatlerine sadık kalmamız gerekiyor. Biraz karışık yazdım galiba ama umarım anlatabilmişimdir.
Peki 20:00 uyuyunca tekrar kalkmıyor mu ne zaman uyanıyor

Bende uyutuyorum akşam 8 gibi ama bir-bir bucuk saat sonra tekrar kalkıyor ve bu sefer çok geç yatıyor tekrar da uykuya döndüremiyorum anne sütüyle besleniyor sadece kilo alımı vs normal ama uyku sorun malesef
Gündüz hangi saatlerde uyutuyorsunuz bide kaç aylık

Gündüz hangi saatlerde uyutuyorsunuz bide kaç aylık
Yeni 7 aylık oldu gece dişten dolayı sık sık uyanıyor sabahta 9 gıbı uyanıp 10 bucuk gıbı tekrar uyuyor 12 de kalkıyor 2 bucuk gıbı yıne uyuyor en son 6 ya doğru uykusu gelıyor sekerleme yapıyor.8-9 gıbı uykusu gelınce uyutuyorum ama işte tekrar uyanıyor.Bide çok emiyor bazen öğlen uyuttugum halde gazı gelıyor uyanıyor uyku saatı bozuluyor.çok dertlıyım uykusu cok hafıf kucagımda uyusa ayaga kalktıgım zaman uyanıyor

Benim bebeğimde 4aylık uyku gerilemesi ve meme reddi var muhtemelen .. eskiden bi düzenimiz vardı akşam 8de yatar .22:00-24:00 emzirir bi daha ne zaman uyanırsa kalkar emzirdim genelde gece 2-3 olurdu . Hemen acıkıp hemen uyanırdı bi düzenimiz vardı şimdi uykusu geliyo sinyali alıyorum uyutuyorum akşam 7;30-08:00 de hop yarım saat sonra uyanıyor kalkıyor .. sabah 8 de kalkardı 10:00-13:00-15:30 vs böyle uyurdu ama değişti artık .. bende ne yapacağımı bilmiyorum 🤷 bi düzen vardı gitti

Yeni 7 aylık oldu gece dişten dolayı sık sık uyanıyor sabahta 9 gıbı uyanıp 10 bucuk gıbı tekrar uyuyor 12 de kalkıyor 2 bucuk gıbı yıne uyuyor en son 6 ya doğru uykusu gelıyor sekerleme yapıyor.8-9 gıbı uykusu gelınce uyutuyorum ama işte tekrar uyanıyor.Bide çok emiyor bazen öğlen uyuttugum halde gazı gelıyor uyanıyor uyku saatı bozuluyor.çok dertlıyım uykusu cok hafıf kucagımda uyusa ayaga kalktıgım zaman uyanıyor
Uyku arasını biraz daha açsamısınız acaba. Yani ilk uykusunu 11, ikinci uykusunu 14:00 üçüncüyü de 17:00 çekerseniz ve üçüncü uykusunu biraz kısa tutarsanız 21:00 da yatırdığınızda bence deliksiz uyuyacaktır. Oyun oynatın vs oyalayın bu saatlere uydurun denemekten ne çıkar bir baktınız bebiş bu saatlere hemen adapte olur.

Canım annelerim bana yardım eder misiniz lütfen. Bebeğim 4 ayına girdi ama 3 buçuk Aydan itibaren geceleri 2 den önce uyumaz olduk. Hele dün 4 te uyuduk. Gece uykusuna geçtiği zaman aralıksız 5 saat uyuyor. Gündüz de 3 kere falan ya 1 saat ya da 40 dakika falan uyuyo. Ama akşam 8 den sonra bir daha uyumak istemiyo. Uyku işaretlerini hep takip ediyorum. Akşam 8 den sonra biliyorum görüyorum uykusu var uyutma çalışıyorum ama bana mısın demiyor. Direniyor uyumuyor. 11- 11.30 gibi uyutuyorum inşallah gece uykusu olur diye dua ederek. Yarım saat sonra kalkıyor bu sefer artık gece yapıyoruz saat 2. Yorsam uyutmasam bu sefer hemen uyaniyor. Uyutsam hep uykusu geldiğinde yine uyanıyor. Nasıl alistiricam erken uyutmaya ben bu çocuğu bilmiyorum. 4. Ay atagimi acaba uyku gerilemesi mi? Çünkü bı kadar geç uyumazdı en geç 12 de yatardi. Ya biliyorum belki gecicek bunlar sabır istiyo ama anneler de bazen yorulur 😊 tecrübelerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Benimde bebeğim beşinci ayına girecek dördüncü aya girişinden sonra gayet durumu toparlarsiniz merak etmeyin benimde oğlumu 9 dan sonra uyutmuyorum onu yorarim ilgilenirim oyunlar oynarız yüz üstü yatırırim vb en son 10 dan sonra alt değiştir tulum giydir karnını doyur falan derken 11 e geliyor yatak odasına giriyorum karanlık oluyor uyuyana kadar da çıkmıyoruz ninniler dualar vb şeyler dinletiyorum beş altı arasında uyanır beslenme yapar tekrar uyuturum 9-10 uyanır öğleden sonraya kadarda uyamaz her bebeğin kendi rutini var kendi rutininizi olusturun zaman verin bebeğinize düzelecektir

Uyku arasını biraz daha açsamısınız acaba. Yani ilk uykusunu 11, ikinci uykusunu 14:00 üçüncüyü de 17:00 çekerseniz ve üçüncü uykusunu biraz kısa tutarsanız 21:00 da yatırdığınızda bence deliksiz uyuyacaktır. Oyun oynatın vs oyalayın bu saatlere uydurun denemekten ne çıkar bir baktınız bebiş bu saatlere hemen adapte olur.
Tamam deneyeceğim ağlayınca uyutuyordum bende uykusu gelince oyalanırsa ağlamadan öyle yapayım

Yavaş yavaş bizimki 11 de yatmayı öğrendi buna da şükür 😂 2 gündür 10 bucuga çektik. Kesinlikle 1-2 kere sabah erken kaldirmayi güne erken başlatmayı deneyin. Biz ondan sonra biraz olsun öne cektik.

Siz inatla uyku sattlerinde onu destekli veya destekli uyutmaya çalışın vaz geçmeyin uyku rutin oluşturun.(banyo kitap masaj pijama
pis pis sesi yada Beyaz gürültü gibi siz kendinize göre hazırlayın Hergun gece uyku öncesi yapin) Hergun aynı saatlerde uyutun uyku aralıklarına sadık kalın. Bebekler düzen sever çok çabuk uyum sağlarlar. Gündüz uykusunu alamayan bebek gece uykusuna zor dalar ve sık sık uyanır. Siz ilk önce sabah en geç 8 -9de uyandırın sonra 2-2bucuk saat aralıklarla uyanık kalacak şekilde uyku saatlerini ayarlayın .3 gündüz uykusu idealdir o aylarda. En az 1 saat uyumalı uyanırsa odadan 1 saat dolmadan çıkarmayın uyutmaya çalışın. Uyumasada devam edin. En son uykusu akşam en gec18:30 kalkmalı uyanmadiysa uyandırın . Gece uykusuna en geç 20-21 de başlayın uyuttukdan sonra uyanırsa kısa süre icinde hiç göz teması kurmayın konuşmayın ışığı açmayın nasıl uyutuyorsaniz aynen öyle uyutun. Kısa sürede uyum sağlayacaktır. Hemen olmayabilir siz vazgeçmeyin . Bir süre sonra rayına oturacaktır. Bebekler büyüme hormonu gece salgilanir uykuda . Siz bu hormonu geç uyutarak kaçırırsıniz. Sabah erken güne başlayıp uyaniklik süresini aşmadan 3 gündüz uykusu yaptırıp gecede en geç 9 da aynı saatte gece uykusuna baslatirsaniz daha sağlıklı bir uyku uyumuş olur bebeginiz.

Son düzenleme:
Bebegim 5 ocakta 4aylik olacak .. bugun ilk defa denge sasti .. Sabah 8de kalkmıştı simdi 19:30 da uyudu tulumunu giydirdim bi daha uyanir mi bilmiyorum

X