6 aylık bebek uyku rutini oluşturma

Peripadisahininkizi

Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2022
652
547
Hiç uyku rutini oluşturamadım emerek ve beşiğinde sallanarak uyudu bebeğim ama artık uykusuzluk sınırımı zorlayıp uykuları düzenli hale getirmek istiyorum. Zaten uykusuzum gece bebeğim neredeyse saat başı uyanıyor. Bir iki kez 3 saat uyudu diye şükür etmişliğim var. Ama işte emzirip sallayınca çabuk uyuyor diğer türlü uykusu açılıyor diye hep başa sardım.

Aklıma takılan şey bu gündüz uykuları sırasında hep evde mi olacağız mesela dışarı çıkıyoruz bazen arabasında uyuyor bu şekilde ara sıra uyku rutinini kaçırırsak tekrar başa mı dönerim. Zaten bu nedenle de bi türlü başlayamadım hep kesintiye uğradı bir nedenden ötürü

Bebegin her ay uyku duzeni degisiyor. Su an bir rutin tutturmaniz zor. Mesela 6. Ayda gunde 3 kere gunduz uykusu yapiyolar ama 9 ay civari 2ye dusuyor bu. Yani nasil bi rutin tuttursaniz tutturun 2 3 ay sonra degisecek. O yuzden nasil ve ne zaman uyuyorsa ona izin verin bence. 20 ayliktan bildiriyorum 😀

Uyku rutininden kastiniz nedir? Mesela benimkiler 6 aylik olduklarinda sabah 8:30 gibi kalkarlardi yaklasik 3-3.5 saat uyaniklik ardindan ogle uykusu sonra yine 3-3.5 saat uyaniklik ikindi uykusu ama ben bu uykuyu genellikle disarida bebek arabasinda yaptiriyorum. Daha sonrasinda yine aksam 8 gibi gece uykusu. Bu mesela benim duzenim.
Gece de iste duruma bagli olarak maksimum 3 saatte bir kalkiyorlar sabaha kadar.
Yalniz 6 aylik olduklari donemde gece uyumalari biraz sikintili olmustu dis cikardiklari icin. Epey yorucu geciyordu.
Uyuturken de ben mama verdigimden uyumadan once biberon sonra yataklarina koyuyorum ve oyle bir sekilde oyalayarak uyutmaya gayret gosterdim. Bende ikiz oldugu icin sallayarak uyutma gibi bir secenegim hic olmadi. yataklarinda oyle severek falan uyutmaya gayret gosterdim. Agladiklarinda kucagima alip sakinlestirdim sonra yine yataga koydum.

Uyku rutininden kastiniz nedir? Mesela benimkiler 6 aylik olduklarinda sabah 8:30 gibi kalkarlardi yaklasik 3-3.5 saat uyaniklik ardindan ogle uykusu sonra yine 3-3.5 saat uyaniklik ikindi uykusu ama ben bu uykuyu genellikle disarida bebek arabasinda yaptiriyorum. Daha sonrasinda yine aksam 8 gibi gece uykusu. Bu mesela benim duzenim.
Gece de iste duruma bagli olarak maksimum 3 saatte bir kalkiyorlar sabaha kadar.
Yalniz 6 aylik olduklari donemde gece uyumalari biraz sikintili olmustu dis cikardiklari icin. Epey yorucu geciyordu.
Uyuturken de ben mama verdigimden uyumadan once biberon sonra yataklarina koyuyorum ve oyle bir sekilde oyalayarak uyutmaya gayret gosterdim. Bende ikiz oldugu icin sallayarak uyutma gibi bir secenegim hic olmadi. yataklarinda oyle severek falan uyutmaya gayret gosterdim. Agladiklarinda kucagima alip sakinlestirdim sonra yine yataga koydum.
Uyku rutini mesela kitap okuma pencereden bakma perdeyi çekmek tulum giydirmek gibi her uyumaya geldiğinde aynı şeyi yapmak ama bi türlü denk gelmiyor ya o an çok ağlıyor emmek istiyor ya dışarı çıkıyoruz gibi bi rutinimiz yok uykusu gelince emzirip beşikte sallıyorum saatlerde bazen değişiyor. Uyku saati kısa sürüyor geri uykuya dönderemiyorum o yüzden kısa kısa uyuyor gündüz 3-4 kez

Uyku rutini mesela kitap okuma pencereden bakma perdeyi çekmek tulum giydirmek gibi her uyumaya geldiğinde aynı şeyi yapmak ama bi türlü denk gelmiyor ya o an çok ağlıyor emmek istiyor ya dışarı çıkıyoruz gibi bi rutinimiz yok uykusu gelince emzirip beşikte sallıyorum saatlerde bazen değişiyor. Uyku saati kısa sürüyor geri uykuya dönderemiyorum o yüzden kısa kısa uyuyor gündüz 3-4 kez
Emzirme olayını bilmiyorum saatli emziriliyor diye düşünmüştüm,yanılmışım.

Ağlayınca bol bol sarılabilirsiniz.

Dışarı çıkma konusunda da biz bebeğin uyku saatlerinde hiç dışarı çıkmadık,o konuda da bir bilgim yok.

Bizim de oyle instagram tarzi bir rutinimiz yok ki. Yikayalim tulum giydireyim, kitap okuyayim falan. Denedim ama olmadi. Ben odalarina goturuyorum. Yani oradan baska yerde uyutmuyorum kesinlikle. Sallamiyorum falan. Ama simdi bir yarim saat falan orada oynama gibi olayimiz cikti. Odaya goturuyorum bir uyku muzikleri var (The hobbit filminden misty mountain cold). harika bir muzik direkt sakinlestiriyor. Onu aciyorum hafif. Mama iciyoruz biraz yatak icinde turlama yer bulma sarilma falan derken bir noktada uyuyakaliyorlar.

Bu söylediğiniz uyku rutini her uykudan önce yapmak çok zor ki zaten hiç dışarı çıkmanız lazım gündüz 😕 hangi uykuda daha çok problem yaşıyorsanız ondan başlayin gece uykusuna geçerken oluşturun bir rutin banyo kitap okuma vs vs. Aşamalı ilerleyin ben kızımda başlamıştım ancak işe başlayıp yoğun tempoya girince yapamadım mesela kocamda saolsun sadece yaptığı için çocuğu yardımcı olmadı bu konuda bende bıraktım 4,5 yaşında şuan kızım 3 sene uykusuz gezdim 1,5 senedir gece uyanmadan uyuyor ve kendi kendine uyuyor artık.

Uyku rutini gece uykusuna geçerken uygulanır öğlen uykularını destekli uyutuyorsanız desteği kesmelisiniz veya evde dışarda sizi yormayacak bir yöntemle gitmelisiniz ve siz haricinde başkası uyutursa oda aynı yöntemle uyutmalı hep aynı yöntemde ısrarcı olmalısınız alışana kadar memeyle uyutmak en kolayı ama ilerde zorlanırsınız. Düzene alışana kadar da dışarı çıkmayın 10 gün de düzen oturur ama geceleri kalkmalar devam eder yinede. Emdiği sürece o kalkmalar oluyor sadece verdiğiniz destek yöntemini değiştirdiğiniz için daha az yorulursunuz biraz daha büyük olsa gece beslenmesni kesebilirsiniz derdim o zaman herşey tam olarak düzene giriyor. Bebekler düzen sever alıştıktan sonra bir iki gün bozulsada dışarı cıktığınız için vs ertesi gün düzene girer tekrar.

Uyku sinyali vermiyor mu

X