9 yaşındaki oğlum ve daha fazlasi

Ben zaten rehber öğretmenin teşhis koymasına şaşırdım. Sizin de bu durumda rehber öğretmene hak verip annenizin sözümona narsistliğini daha önce fark edemediğiniz için kendinizi sorgulamanıza ayrıca şaşırdım. Rehber öğretmen bir öğrencinin anneannesine nasıl teşhis koyabilir,esas bunu sorgulamalıydınız.

Anneniz telafiyi sizin için yapmıyor zaten,kendisi için ve torunu için yapıyor. Buna çocuk kullanmak denmez. Hayatımda ilk defa torun bakan bir insanın bunu torun kullanmak için yaptığını söyleyen biri ile karşılaştım kusura bakmayın ama. Kaç mesajdır kreşi olan apartman deyip durmuşsunuz,alt katınızda kreş olsa siz bu çocukları bedava mı gönderecektiniz? Bir kreş 3000-4000 lira. Bir bakıcı bugün asgari ücret+sigorta. Anneniz sayesinde ne kadar avantajlı durumdasınız farkında değilsiniz,kadın güle oynaya bakıyor,şikayet etmiyor daha ne yapabilir sizin için? Bence annenizi anlamaya çalışın,onunla iyi ilişkiler kurmaya çalışın. Kadın bugün var yarın yok. Öldüğü zaman mı kıymetini anlamayı tercih edeceksiniz?

Siz de annesiniz,bakın 9 yaşındaki çocuğunuzun en ufak davranışından kıllanıyorsunuz,ileride oğlunuzun size,sizin annenize baktığınız gibi bakmasını mı istersiniz? Hayatta her şey sırayla. Bugün anneniz için kötü düşünürseniz ileride de sizin çocuklarınız sizin için kötü düşünür. Ben sizin yerinizde olsam bunu bir değerlendirirdim.
Asla istemem zaten. Sorgulamanin nesi kötü? Hayir bu Asla olamaz deyip elememis olmak mi ?

Anneme taşınmak istediginde anne sen nasil bakiciyla büyüttün ben de buyuturum belki senin kadar sansli olamayabilirim ama bir sekilde yoluna girer. Illa ki buyuyecek dedim. Israrla tasindilar geldiler. Keske ben deneseydim olmadi deseydim o zaman tasinsalardi kendim ettim kendim buldum derdim. Bir emrivaki durumu sozkonusu. Cocuga bakmak icin tasinip babamin sitemleri asla bitmedi ki gittin gec geldin bugun su saatte gittin gibi gibi. Yani taşınıp gelen onlardi memenun olmayan ama hala devam eden bir annem vardi. Kendi huzursuzdu beni de ister istemez huzursuz ediyordu.
Rehber öğretmenin fikrini almak istedim o da soğuk duş etkisi yarattı.
Hanımefendi kusura bakmayın ama anneniz taşınmak istediğinde “Hayır anne bakıcımızı bulduk, eşimle ortak kararımız bu .” deyip kestirip atabilirdiniz.
Sizin de işinize gelmiş .

Tüm yorumlarınızı da okudum .
Nereden bulacaktınız altı kreş olan apartmanı ?
Hadi apartmanı buldunuz , bir de o apartmanda boş daire nasıl denk gelecekti ?

Gerçekten sizinki istemem yan cebime koy durumu olmus hiç kusura bakmayın.

Anneme taşınmak istediginde anne sen nasil bakiciyla büyüttün ben de buyuturum belki senin kadar sansli olamayabilirim ama bir sekilde yoluna girer. Illa ki buyuyecek dedim. Israrla tasindilar geldiler. Keske ben deneseydim olmadi deseydim o zaman tasinsalardi kendim ettim kendim buldum derdim. Bir emrivaki durumu sozkonusu. Cocuga bakmak icin tasinip babamin sitemleri asla bitmedi ki gittin gec geldin bugun su saatte gittin gibi gibi. Yani taşınıp gelen onlardi memenun olmayan ama hala devam eden bir annem vardi. Kendi huzursuzdu beni de ister istemez huzursuz ediyordu.

Onların emrivakisi seni bağlamaz ki arkadaşım.

Belki de beni bağlamaz demeliydim. Ben mi çok sertim nedir?

İnsanlarla araya sınır çizmezsen işte bu şekilde huzurun kaçar. Hele ki eşin neden buna müsade etti? Senin üzgün olduğunu göre göre “tamam yardımlar için teşekkürler” diyerek neden bebeklerin bakımını üstlenmedi?

Bir de baba er gittin geç geldin dediyse bebekleri oradan almak daha kolay olurdu.

hala bahaneler gibi duruyor .anneniz tasinmasaydi bakiciya da tamam demeseydiniz ne yapmayi dusunuyordunuz ?? cocugu evde birakip ise gidemeyeceginize gore bakici bulacaktiniz .yaz boyu bulmamissiniz bu islerde kural yazin kadin bulunur ki birlikte evde vakit gecirip okul acildiginda da ise baslamak .
bakiciya olmaz annem gelmesin agacta mi buyucekti bu cocuklar .olmadi yatili bakici diye secenek var verirdiniz parayi yatili gelirdi istediginiz yerden
Yatılı bakıcı olamazdi hem maddi olarak hem de ben evde yabanciyla yasayamam.

3 evlat bakımı da çok zor…

Gerçekten de hiç bir bakıcı ikna olmazdı.

Haklısınız.

3 bakıcı bir de temizliğe yardımcı gerek. O ev nasıl dağılır!

Asla istemem zaten. Sorgulamanin nesi kötü? Hayir bu Asla olamaz deyip elememis olmak mi ?
Tek taraflı sorgulamak kötüdür. Her yönüyle değerlendirmemişsiniz ki, oğlunuz da gayet normal bir çocuk. Bütün çocuklar anneleriyle anlaşmazlık yaşayınca anneanneye,dedeye sığınmak ister. Çünkü büyük ebeveynler daha anlayışlıdır. Bizler de ileride öyle olacağız. Çünkü şimdi genciz,çoğu zaman vakit darlığı yaşıyoruz,çalıştığımız için 24 saatlik gün yetmeyebiliyor. Çocuklarımızla ilgilendiğimizden çok daha fazlasını torunlarımız için yapacağız ileride. Çünkü vaktimiz daha bol olacak.

valla ben sizi anlamadim her yatili bakici alan da bayildigindan almiyor farkindasiniz dimi ay ne guzel olur yabanci milletten biri gelse de beraber yasasak demiyor .cozum arayan insan cozum sorun arayan insan sorun buluyor .anneniz gelmese mutlaka bir cozum bulmak zorundaydiniz .annenizin cocuklariniza bakmasi sizin tercihinizmis en azindan bunu kabullenin diyorum

Onların emrivakisi seni bağlamaz ki arkadaşım.

Belki de beni bağlamaz demeliydim. Ben mi çok sertim nedir?

İnsanlarla araya sınır çizmezsen işte bu şekilde huzurun kaçar. Hele ki eşin neden buna müsade etti? Senin üzgün olduğunu göre göre “tamam yardımlar için teşekkürler” diyerek neden bebeklerin bakımını üstlenmedi?

Bir de baba er gittin geç geldin dediyse bebekleri oradan almak daha kolay olurdu.
Zaten cok surmedi babam vefat etti. Annem de yanimizdan ayrilmak istemedi, sehir degistirmek anlaminda. Yoksa evi ayri yolu ayri.

Belki anneniz kendisi bakıcı ile büyüttüğü için vicdan yapıyor, torunlarıma ben bakayım diye düşünüyor. Siz de anneniz olmasa bu kadar çocuk yapamazdınız. Bakıcılar yarıda bırakıyor, hastayım diye gelmiyor, haber vermiyor, bakıcı dertleri dinleyin biraz. Bir de hiçbir zaman aileden biri gibi olmaz. Tabi ki çok iyi bakıcılar var. Ama öyle birini bulmak, 2 çocuğa baktırmak hem zor hem maliyetli. Annenizin kıymetini bilin, gönlünü alın. Anneniz kim bilir neler çekti.
Dün bir konuya yazdım annem doğumuma geldi, bebeğim gece uyanır uyumazdı, annem uyanınca ona verip ben uyurdum. O günleri hatırladım. O uyku bile o kadar kıymetli ki. Sizi kimse anneniz kadar düşünmez.

valla ben sizi anlamadim her yatili bakici alan da bayildigindan aiyor farkindasiniz dimi ay ne guzel olur yabanci milletten biri gelse de beraber yasasak demiyor .cozum arayan insan cozum sorun arayan insan sorun buluyor .anneniz gelmese mutlaka bir cozum bulmak zorundaydiniz .annenizin cocuklariniza bakmasi sizin tercihinizmis en azindan bunu kabullenin diyorum
Elestirel ama yapici bakış açınız için teşekkürler

Ben anneme narsist demiyorum. Sanirim bu konu basliginda bunu 4. Kez yaziyorum. Rehber öğretmenle konustugumda pat diye böyle soylemesine hem sasirdim hem anlam veremedim suçlamak amaciyla degil ama bu kadar mi körüm görmüyorum diye kendimi sorguladim.
Eger annem birseyleri telafi etmeye calisiyorsa öncelikle sorunu benle cozmesi gerekmez mi bu cocugumu kullanmasi anlamina gelmiyor mu?
kullanması mi ?
yuh diyorum

Belki anneniz kendisi bakıcı ile büyüttüğü için vicdan yapıyor, torunlarıma ben bakayım diye düşünüyor. Siz de anneniz olmasa bu kadar çocuk yapamazdınız. Bakıcılar yarıda bırakıyor, hastayım diye gelmiyor, haber vermiyor, bakıcı dertleri dinleyin biraz. Bir de hiçbir zaman aileden biri gibi olmaz. Tabi ki çok iyi bakıcılar var. Ama öyle birini bulmak, 2 çocuğa baktırmak hem zor hem maliyetli. Annenizin kıymetini bilin, gönlünü alın. Anneniz kim bilir neler çekti.
Dün bir konuya yazdım annem doğumuma geldi, bebeğim gece uyanır uyumazdı, annem uyanınca ona verip ben uyurdum. O günleri hatırladım. O uyku bile o kadar kıymetli ki. Sizi kimse anneniz kadar düşünmez.
Benim asil sorgulamam gereken bunlar belki de. Bana neden gecmiyor bu hisler ben kendimi bu anlamda cozumleyemiyorum

Psikologun her danışana ayni sekilde yaklasmasi normal geliyor mu size? Psikologa guvenmesem birkac kapi calmazdim. Bulundugum sehir cok kucuk ve sınırlı sayida. Bu durumda online araştırıyorum.
Sanırım bu forumdaki arkadaşlara hep farklı psikologlar denk geliyor.

45 yıllık ahir ömrümde 3 ayrı psikoloğa gittim.

Üçü de muhteşem insanlardı.

Çok şükür şanslıymışım…

Sanırım bu forumdaki arkadaşlara hep farklı psikologlar denk geliyor.

45 yıllık ahir ömrümde 3 ayrı psikoloğa gittim.

Üçü de muhteşem insanlardı.

Çok şükür şanslıymışım…
Ben hiç gitmedim ama burada anlatılanlara inanamıyorum. Sonuçta hepsi aynı eğitimi almıyor mu? Ben anne olarak çocuk gelişimi, psikolojisi kitapları okudum, oğlumla konulurken dikkat ediyorum, bu insanlar profesyonel.

Ben hiç gitmedim ama burada anlatılanlara inanamıyorum. Sonuçta hepsi aynı eğitimi almıyor mu? Ben anne olarak çocuk gelişimi, psikolojisi kitapları okudum, oğlumla konulurken dikkat ediyorum, bu insanlar profesyonel.
Her meslekte iyi de var kötü de.

Ama kendimden başka hiç kimseden duymadım, “iyi bir psikoloğa gittim” diyen…

Ablacım o yok bu yok annen gelmiş son çare olarak ona da verip veriştirmişsin. Madem istemiyordun anneyi en başından taşınıp gidecektin kreşin olduğu yere. İşine gelince anneyi taşındırıp getirmişsin şimdi işine gelmiyor annene taşın git artık havası çalıyorsun sonra da annem narsist mi o mu bu mu...sen kadını çocuk baktırıp işine yaramayınca sepetlemek istiyorsun önce bunu kabullen sonra ne yaparsan yap.

Tüm yorumlarinizi okudum. Oncelikle hayat sabit bir cizgide ilerlemiyor. Anneniz size gösterdiği davranışları cocuklariniza gostermeyebilir hatta sizden cekindigi icin gostermez. Cocugunuzda problem olarak gordugunuz davranislarin sorumlulugunu annenize yuklemeye calismaniz cok yanlış. Ebeveyni sizsiniz, cocuk 9 yasina gelmis ve su zamana kadar durumu degistirememissiniz. Eger profesyonel bir destek alsaydiniz psikolog ya da psikiyatrist cocukla gorustukten sonraki seanslarda once sizinle sonra cocugun bakimini ustlenen kisiyle yani annenizle konusacakti. Eger annenizin cocugun davranislarini olumsuz etkiledigini gozlemleseydi ya cocugun koyulan kurallarda ikilem yasamamasi icin annenizle gorusmesini kisitlamayi ya da her ikinizin ayni seylere "hayir" demesi gerektigini soylerdi. Bu sekilde ilerlerdiniz. Anneniz size travma yasatmis olabilir, bunu aşmak gercekten cok zor ancak sizde cocugunuz icin gereken adimlari atmamissiniz bu yuzden annenizi suclayamazsiniz.

Psikologun her danışana ayni sekilde yaklasmasi normal geliyor mu size? Psikologa guvenmesem birkac kapi calmazdim. Bulundugum sehir cok kucuk ve sınırlı sayida. Bu durumda online araştırıyorum.
Bunu nereden biliyorsunuz, oturup size bütün hastalarını mı anlattı? Hala her şey yolundaymış ufak tefek sorunlarmış gibi kuyruğu dik tutmaya çalışıyorsunuz. Büyük çocuğun nereden aklına geldi de ben artık anneannemle kalacağım dedi? Ya artık hafta içi de orada kalacağım derse? Bayağı işinize geliyor çocuğunuzun başka yerde olması. Çocukta sorun var pedagoga götürmeye mecbursunuz. Kuaföre gitmenizden bile korkuyor normal mi bu? Ben psikologlara inanmıyorum deme lüksünüz yok. Sanki saksıya çiçek ekmiş gibi bir şekilde büyür mü diyorsunuz? Ergenlik yaşı geliyor hatta başlamış. Çocukların içinden başka çocuk çıkıyor ergenlikte. Sorunlarını çözmezseniz çığ gibi büyür haberiniz olsun. Bir sorun bakalım pedagoga oğlum niye bizle kalmak istemiyor diye? Her hafta sonu mu el işi yapmak istiyor?

Biz büyük aile olmak istedikmiş. Şartlarınız uygun muydu, bankada birikmiş paranız var mıydı böyle arka arkaya çocuk yaparken? Altında kreş olan her apartmanda boş daire mi bekliyordu sizi? Hayatın binbir türlü hali var denen bu işte. Kimse bilmiyordu covid olayını. Kendime kocama güvendim demekle olmuyor işte. İstediğiniz yere taşınamamışsınız, bakıcı bulamıyorsunuz, yatılı bakıcıyı siz istemiyorsunuz. Anneniz olmasa sefil olurmuş 3 çocuğunuz da. Ayrıca 3. çocuğu besbelli covid ortamında yapmışsınız. Madem annenizi istemiyordunuz kendi kafasına göre çıkıp gelmiş bile olsa bakıcınızı yine de tutsaydınız ya da "altında kreş olan ev" bulup taşınsaydınız. Hiç istememişsiniz ama hep yan cebinize koymuşsunuz.

Tekrar yazıyorum, 9 yaşındaki çocuğunuzu acil bir pedagog görmeli. Bu korkunun kaygının sebebi ne? Niye hep başınıza kötü bir şey gelecekmiş sanıyor? Siz sadece annesiniz, yedirip içirip temizlersiniz, güvende tutarsınız ama hastalığını iyileştiremezsiniz. Psikolojik sorunu varsa çözemezsiniz. Kardeşleri anne babası hafta sonu beraberler ama kendisi anneannede kalıyor ne demek?

X