9 yaşındaki oğlum ve daha fazlasi

bana da sinir basiyor gordükce .herkes bir tani koyuyor .hic gormedigin tanimadigin birine tani koyup bunu nasil soylersin . sorsan herkesin eski sevgilisi narsist mesela .

Aynen bana da sinir basiyor ve artik her konuya narsist kisiligin bozuklugunun tum dunya populasyonunun sadece 1%'inde goruldugunu yaziyorum.

Beni sevmiyor, hic sevmemis, kaba saba kotu bir insan diyemiyorlar da anlasamadiklari herkes narsist. 🙈

Aynen bana da sinir basiyor ve artik her konuya narsist kisiligin bozuklugunun tum dunya populasyonunun sadece 1%'inde goruldugunu yaziyorum.

Beni sevmiyor, hic sevmemis, kaba saba kotu bir insan diyemiyorlar da anlasamadiklari herkes narsist. 🙈
Ben bu bilimsel tanıya gerçekten aşırı sinir olmaya başladım.
Diyelim ki narsist ne oluyor?
Bu onun öküz olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Ben bu bilimsel tanıya gerçekten aşırı sinir olmaya başladım.
Diyelim ki narsist ne oluyor?
Bu onun öküz olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Zaten narsist kisilik bozuklugu olan kisilerin cezai ehliyeti var, sadece kisilik bozuklugu, yani beyni bizden farkli calisiyor ama yaptiklarinin farkindalar sonuc olarak.

Bir narsist lafı insanların ağzına takıldı gidiyor, ne kadar moda oldu. Anneniz gönüllü bakmak istemiş, şehir değiştirmiş geliş çocuklarınıza bakmış, hala da bakmaya devam etmek istiyor. Sorununuz ne anlamadım ben de açıkçası?

Benim oğlumda 9yaşında ve aynen herşeyime karışır, saçını şöyle kestir böyle boya, nereye gidecen? Ne yazıyorsun, telefonda ne izliyorsun? Hep böyle. Kaynanam kaynanalık yapmadı sen mi çıktın başıma diyorum. Yani bu bi huy diyip bazen gülerek bazen ayyy bana geliyolar bak diyip geçiştiriyorum. Ama şöylede bişey var çocuk aile büyüklerinden biriyle yaşıyorsa zor bi çocuk oluyor. Oğlum küçükken annemle karşı apartmanlarda oturuyorduk benim hayır dediğime annem evet diyordu ve benim bütün anne otoriteriliği çöp oluyordu ama tepem attı mı evime dönüp oğlum lütfen böyle tutturma diye güzellikle uyarıyordum. Ama şimdi annem benimle yaşıyor ikinci çocuğum daha 3yaş olmadı kök söktürüyor. Hayır dediğimde ağlayarak annemin odasına koşuyor ki annemi sürekli uyarıyorum sakın çocuklarla ilişkime karışma diye. Ama durum böyle. Annenizin dolduruşu falan değildir, zannetmiyorum sadece şımartılıyordur. İki farklı ebeveyle büyüyor sonuçta, bocalaması elde değil diye düşünüyorum. Ve iki kardeş daha eklenince biraz zor günler geçirmiş olabilir.

Ara sira mac oynamak ister kısıtlı izin veriyorum. Bir salivermislik yok. Ben de zürafa gibi boynunu uzatip okumak isteyince geliyorlar soldan soldan. Okul grubundan mesaj geliyor mesela üstüne yorumlar, kafasindan kurmaları bitmiyor susuyorum usteliyor, cevap verince uzuyor. Sıkışıp kaldim
Çocuk her haftasonu mu ananeye gidiyor ?
Kendini terk edilmiş dışlanmış hissediyor bence en temel sorun bu

Fedakarlık isi katiliyorum ama bir taraftan da zamaninda benim çocukluğumu mahveden anne baba cocuk olduktan sonra da durumu devam ettirdi. Engeller de kar etmedi ben anlamadim bu nasil is..
Ablacım o zaman 15 bin tl olan maaşının 10 bin tl sini bakıcıya ver annen bakmasın artık

Oğlunuzun davranışı genel erkek çocuğu davranışı değil mi ? Benim kardeşim de o yaşlarda annemi öyle darlardı. Yeğenim 7 yaşında başladı o da annesini kıskanmaya. Çok büyük bir sorun gibi değil ki bu evet bunaltıcı ama annem doldurdu vs denilebilecek bir şey mi yani anlaamdım ki. Valla konudan ve yorumlardan bağımsız ben 34 yaşında 2 yaş bebesine zor yetiyorum anneniz 2 çocuğa nasıl bakıyor şaştım kaldım

Bunu nereden biliyorsunuz, oturup size bütün hastalarını mı anlattı? Hala her şey yolundaymış ufak tefek sorunlarmış gibi kuyruğu dik tutmaya çalışıyorsunuz. Büyük çocuğun nereden aklına geldi de ben artık anneannemle kalacağım dedi? Ya artık hafta içi de orada kalacağım derse? Bayağı işinize geliyor çocuğunuzun başka yerde olması. Çocukta sorun var pedagoga götürmeye mecbursunuz. Kuaföre gitmenizden bile korkuyor normal mi bu? Ben psikologlara inanmıyorum deme lüksünüz yok. Sanki saksıya çiçek ekmiş gibi bir şekilde büyür mü diyorsunuz? Ergenlik yaşı geliyor hatta başlamış. Çocukların içinden başka çocuk çıkıyor ergenlikte. Sorunlarını çözmezseniz çığ gibi büyür haberiniz olsun. Bir sorun bakalım pedagoga oğlum niye bizle kalmak istemiyor diye? Her hafta sonu mu el işi yapmak istiyor?

Biz büyük aile olmak istedikmiş. Şartlarınız uygun muydu, bankada birikmiş paranız var mıydı böyle arka arkaya çocuk yaparken? Altında kreş olan her apartmanda boş daire mi bekliyordu sizi? Hayatın binbir türlü hali var denen bu işte. Kimse bilmiyordu covid olayını. Kendime kocama güvendim demekle olmuyor işte. İstediğiniz yere taşınamamışsınız, bakıcı bulamıyorsunuz, yatılı bakıcıyı siz istemiyorsunuz. Anneniz olmasa sefil olurmuş 3 çocuğunuz da. Ayrıca 3. çocuğu besbelli covid ortamında yapmışsınız. Madem annenizi istemiyordunuz kendi kafasına göre çıkıp gelmiş bile olsa bakıcınızı yine de tutsaydınız ya da "altında kreş olan ev" bulup taşınsaydınız. Hiç istememişsiniz ama hep yan cebinize koymuşsunuz.

Tekrar yazıyorum, 9 yaşındaki çocuğunuzu acil bir pedagog görmeli. Bu korkunun kaygının sebebi ne? Niye hep başınıza kötü bir şey gelecekmiş sanıyor? Siz sadece annesiniz, yedirip içirip temizlersiniz, güvende tutarsınız ama hastalığını iyileştiremezsiniz. Psikolojik sorunu varsa çözemezsiniz. Kardeşleri anne babası hafta sonu beraberler ama kendisi anneannede kalıyor ne demek?
Yahu tüm yorumlari okudunuz mu? Nasil bir cevap bu? Diyorum ki pqndemi ciktiginda ortanca 1 yasindaydi, digerine 6 aylik hamileydim. Evet birikmis param vardi tercihim bu yondeydi junu elestirm Lüksünüz var mi gercekten? Basbaya cocuklari pandemide yapmışsınız ne demek ya..

Rahat battığı falan yok. Benim zaten geçmişte ailemle yaşadığım sorunlar bugün hala dün gibi aklımda. Ben annemi her gördüğümde başa dönüyorum. Ben çocuğumu alip hafta ici disari cikmak istedim kim bakacak cocuklara kim bakiyorsa o. Gündüz ekstradan hastalik vs olmadan gelmez. Aman ben cok yoruluyorum sen gel de ben dinleneyim dememisimdir, demem de. 1 kez carsiya gidebildik küçüklere annem bakti bir sonraki sefere isim var dedi. Bir daha da sormadim, bir sey de söylemedim. Cevremdeki herkes nedense annemin her isimi yaptigini saniyor. Ben onu bildiğiniz misafir gibi agirliyorum. Evden cikip bugun sunu yap sunu pisir gibi seylerim asla olmadi. Sabah ya da gece uykumdan feragat eder yine kendim yaparim. Ben öyle yan gel yat tiplerden degilim. Pandemi çıktığında ben zaten 3. Ye hamileydim o senenin ocak ayında ev bakarken hamilelikte saglik sorunlari cikti vs bir sekilde erteleyince zaten pandemiyle alt ust olduk. Sürekli evde kapi disari cikmadan yasamak bize cok zor geldi. Bahceli ev bakmaya basladik ve tasindik taa bu yaza kaldi bu isler. Düşündüğümüz gibi olmuyor ki. Velhasıl su anki sorum annem narsist mi degil sadece o beni sasirtan bir nitelemeydi. Evet annemi tanimiyor etmiyor neye gore boyle söyledi? Koskoca bir soru isareti. Ben orda degilim. Konunun sonuna toparlayip yazamadigim sorulara cevap verenlere ayrica teşekkür ediyorum. Bu yas icin makul benim de cocugum.boyle deniyor. Ben sirf bu yuzden ilkokula gecip diger cocuklsri da görüp gözlemleyip anlamak istedim. Cevremde yaşıt çocuk yok su an zaten yeni bir okul ve cevredeyiz. Sen elini kolunu bagladin annene gel dedin de geldi bakti yaranamadi durumu degil ki. Gelmeyin ya da gelirseniz bakmayin bakmak zorunda da degilsiniz dedim. Madem yakin olmak istiyorsunuz gelin ama bakici bulalim dedigimde kabul ettiremedim. Bqbamla ayri yaşamaya basladiginda bize yerlesti ve yine kimseyi istemedi evde. Bunlarin hepsi bir hakimiyet kurma cabasi degil mi ? Benim acimdan tamamen öyle. Su an buraya ınanin kimse temizlikci bile bulamiyor gectim artik onu kres icin getirip gotururken birine ihtiyacım var ve bu komsu olamaz ya komsuluktan bakiciliga evrilecek ya da si yok alternatif yok bence. Ben büyük oğlumu pedagoga götürdüm pandemi ortasnda o zamanlar bir problem görmediler. Anneme gelince daha bu yil beninle ortak hareket etmeye basladi. Bir turlu bu durumu anlatamadim. Yok disari cikamadi yok okula gidemedi onu yapsin bunu yapsin simdi herkes cekiyor acısını en cok da ben. Dislanmislik hissi ilgilenilmedigi icin degil ama kardeslerden kaynaklı olabilir. Ipleri eline veren sinir koymayan biri olsaydim sonucuna katlanirdim ama bildiginiz cift başlılık vardi, cok zorluyor.

Öncelikle bir kaç şeyi açıklığa kavuşturalım.

Rehberliğe giriş ilk ders: rehber öğretmen yol göstermez, eşlik eder. Teşhis koymaz, uzman desteği için yönlendirir.
Yani bunu bilmeyen insan nasıl rehber öğretmen onu sorgulayın. Soğuk duş etkisini bu kör cahillik yapmalıydı.

Narsizm çok havalı bir şey falan mı herkes kullanıyor sürekli, onu da anlamadım. Narsist biri kendi çocuğu olsa bile bakmaz. Anane ya da babaanneye filan baktırır. Yaptıramazsa manipüle etmeye başlar. İşi bitince de bahaneyle kurtulur. Geçmişte ne yaşadınız bilmiyorum ama şu an mis gibi anane. Kurtulmaya çalışan da sizsiniz burdan bakınca. Madem bakmasını istemiyordunuz bakıcı tutacaktınız. Şimdi büyüdüler yavaş yavaş nasıl yollarım derdine düşmüş gibisiniz. Siz sorunu çözmek isteseydiniz kimse sizi durduramazdı.

En vahimi 9 yaşındaki oğlunuzun durumu. Hiç mi bir uzmanla konuşmadınız. Bariz bağlanma sorunu yaşıyor.

Annenize kin beslemeniz annenize degil size zarar veriyor. Affedici bir insan olmamaniz size zararli. Annenizin yaptigi herhangi bir kotulugu net olarak ortaya koyamadiniz, dolayisiyla sizi kimse anlayamiyor. Sorunun annenizde degil sizde oldugunu dusunuyorum. Ayrica rehberlikci psikolojiden anlamaz. Bence annenizle konusun direkt, eskiden olmus hala atlatamadiginiz olaylari sorun kibarca uygun bir dille. Kahve yapin icin muhabbet edin. O aciklayinca belki affetmeniz kolaylasir. Bu yuzlesmeyi de anneniz icin degil kendiniz icin yapin.

9 yaşındaki oğlum doğduğunda annem benim bulunduğum şehre geldi. Ben de esim de çalışıyoruz. Annem kendi isteğiyle bakmak istedi kendisi emekli. Baska kardeşim vs yok. Çöpsüz üzüm tabiri caizse. Ben çocukken yaşadığım ailevi problemlerden dolayı gelmesini istemedim. Aramızda sogukluk oluştu babamla bir dargin bir barışık canımdan bezdim. Evi var arabasi varemeklisi var ama bir türlü bosanmak istemedi. Ben de üniversite mezunuyum okulu bitirince calisabilirim yeter bana bu eziyeti yapmayin dedim yine de olmasi. Velhasil babam yillar önce vefat etti.
Annem kendine kiralik bir ev tuttu ben bakip buyuturum diye. Ama ben bir kere soğudum toparlayamiyorum. Samimi qnne kızlardan degiliz, ben gayet mesafeliyim. Oğlum 1 yaşlarındayken anne dedim tamam sağol bu kadar ueter, sen de hqstasin zorlaniyorsun bakma. Sessiz kalmakla yetindi bir süre bakmaya devam etti vs. Simdi oğlumun kardesleri var. Onlara bakiyor qma ben cok mutsuzum. Cocuklarim 3.5 ve 2.5 yaşlarında.

Iki numara doğduğunda cok zorlamadi ama üstüne pandemi ve 3 numara gelince çocuk inanilmaz kıskançlık triplerine girdi, kendince hakli. Ortanca cok hareketli inatçı aceleci yani ne derseniz.. zor bir çocuk Allah saglik versin. Küçük henüz dillenmedi ama rutini olan bir çocuk, sakin bir çocukluk geciriyor.

Simdi büyük oğlumla inanilmaz catisiyoruz. Memnuniyet sıfır. Hiçbir sey yetmiyor hep daha fazlasini istiyor oyun oynuyoruz e carsiya gitmedik onu yapiyoruz bunu yapmadik vs. Beni sürekli kontrol etmeye çalışıyor mesajlarimi okuma derdinde kime yaziyorum ne konusuyorum.. her şeye hakim olmaya calisiyor ve ben normalde de bu tür seylere gelemeyen bir insanim, kocamdan cekmedigimi oglumdan cekiyorum. Nereye gitsem gelmek ister. Zaten disari cikma sansim cok az, ,vaktim olmuyor ama goturebilecegim yere de götürüyorum. En basitinden kuaförden randevu aliyorum onu gördüğünde duydugunda zıplıyor ben de gelicem sana orda ne yapacaklar anlatsam da ikna olmaz görse dahi şüphe eder.
Genel olarak böyle. Ben çok yoruldum. Çok çocuktan ve çalışmaktan değil yorgunluğum çocuğumu ikna edememekten, laf anlatamamaktan.. ben kendim birkaç kez psikologa gittim. Qma basmakalip oyun hamuruna sekil vermeye calisir gibi karşılık bulmak hosuma gitmedi, devam etmedim.
Gecen gün oglumun okulundaki rehber öğretmenle konuştum. Annemin narsist olabilecegini söyledi. Aslinda babam tam anlamiyla öyleydi. Miras birakirlar, devrederler, anneniz devralmis dedi.
Cocuklara bakici bulamiyorum oturduğumuz yer sehir merkezine uzak, kimse gelmek istemiyor cevredekilwrden sartlari uyan olmuyor maalesef. Ya herkesin küçük cocugu var ya da yaşlı, cocuklarin peşinden koşamazlar.

Kreşe anaokuluna vs düşünüyorum ortanca Eylül ayinda başlayacak ama küçük için yine biri şart. Yan komşum olabilir ama ben cesaret edemiyorum tamamen komsulukla ilerlesin iliskimiz diye. Lütfen bana yardımcı olun. Sıkışmış hissediyorum. Her türlü yorum fikir ve detay isteyene açığım. Uzun ama durum bu ..
Annem çocuklara bakmaya devam etmeli mi, oğlumla ilişkimi nasıl düzeltebilirim ya da sorunun kaynağı ne acaba? Kısır bir dongudeyim sanki..
Anne kac yasinda ?10 sneedir cocuk bakiyor bide narsist damgasi mi yedi kadin?Narsist degildir o narsist olsa duramazsin dicem yani pardonda.Ve bakacak mental saglik yok ama 3 cocuk masallah.

Rahat battığı falan yok. Benim zaten geçmişte ailemle yaşadığım sorunlar bugün hala dün gibi aklımda. Ben annemi her gördüğümde başa dönüyorum. Ben çocuğumu alip hafta ici disari cikmak istedim kim bakacak cocuklara kim bakiyorsa o. Gündüz ekstradan hastalik vs olmadan gelmez. Aman ben cok yoruluyorum sen gel de ben dinleneyim dememisimdir, demem de. 1 kez carsiya gidebildik küçüklere annem bakti bir sonraki sefere isim var dedi. Bir daha da sormadim, bir sey de söylemedim. Cevremdeki herkes nedense annemin her isimi yaptigini saniyor. Ben onu bildiğiniz misafir gibi agirliyorum. Evden cikip bugun sunu yap sunu pisir gibi seylerim asla olmadi. Sabah ya da gece uykumdan feragat eder yine kendim yaparim. Ben öyle yan gel yat tiplerden degilim. Pandemi çıktığında ben zaten 3. Ye hamileydim o senenin ocak ayında ev bakarken hamilelikte saglik sorunlari cikti vs bir sekilde erteleyince zaten pandemiyle alt ust olduk. Sürekli evde kapi disari cikmadan yasamak bize cok zor geldi. Bahceli ev bakmaya basladik ve tasindik taa bu yaza kaldi bu isler. Düşündüğümüz gibi olmuyor ki. Velhasıl su anki sorum annem narsist mi degil sadece o beni sasirtan bir nitelemeydi. Evet annemi tanimiyor etmiyor neye gore boyle söyledi? Koskoca bir soru isareti. Ben orda degilim. Konunun sonuna toparlayip yazamadigim sorulara cevap verenlere ayrica teşekkür ediyorum. Bu yas icin makul benim de cocugum.boyle deniyor. Ben sirf bu yuzden ilkokula gecip diger cocuklsri da görüp gözlemleyip anlamak istedim. Cevremde yaşıt çocuk yok su an zaten yeni bir okul ve cevredeyiz. Sen elini kolunu bagladin annene gel dedin de geldi bakti yaranamadi durumu degil ki. Gelmeyin ya da gelirseniz bakmayin bakmak zorunda da degilsiniz dedim. Madem yakin olmak istiyorsunuz gelin ama bakici bulalim dedigimde kabul ettiremedim. Bqbamla ayri yaşamaya basladiginda bize yerlesti ve yine kimseyi istemedi evde. Bunlarin hepsi bir hakimiyet kurma cabasi degil mi ? Benim acimdan tamamen öyle. Su an buraya ınanin kimse temizlikci bile bulamiyor gectim artik onu kres icin getirip gotururken birine ihtiyacım var ve bu komsu olamaz ya komsuluktan bakiciliga evrilecek ya da si yok alternatif yok bence. Ben büyük oğlumu pedagoga götürdüm pandemi ortasnda o zamanlar bir problem görmediler. Anneme gelince daha bu yil beninle ortak hareket etmeye basladi. Bir turlu bu durumu anlatamadim. Yok disari cikamadi yok okula gidemedi onu yapsin bunu yapsin simdi herkes cekiyor acısını en cok da ben. Dislanmislik hissi ilgilenilmedigi icin degil ama kardeslerden kaynaklı olabilir. Ipleri eline veren sinir koymayan biri olsaydim sonucuna katlanirdim ama bildiginiz cift başlılık vardi, cok zorluyor.
Annenizi tanımayıp “kendince” teşhis koyan rehber öğretmen dümdüz duracağı yeri bilmeyen bir insan. Rehber öğretmen öğrenciye dahi teşhis koyamaz, sadece psikologa yönlendirir.

Aynı mesajın başında başka sonundaki başka yazmışsınız. Başında annenizden çocuklara bakmasını istemediğinizi, nasıl oluyorsa zorla baktığını yazıyorsunuz, sonunda temizlikçi bile bulamadığınızı ama kreşe bile getirip götürürken birine ihtiyaç duyduğunuzu. Eee muhtaçsınız işte annenize, temizlikçi bulunamayan yerde öğretmen maaşı karşılığında 3 çocuğa bakacak birini bulamamışsınız.

Ayrıca bir zahmet kadına akşama şunları pişir diye yemek siparişi vermeyin, lütuf gibi yazmışsınız. Kadın sizin dolarla maaş verdiğiniz yatılı bakıcınız değil. Hatrınız için çocuklarınıza bakan anneniz. Sizin çocuğunuza 1 saat bile bakmak zorunda değilken bakıyor. Zorla falan da bakmıyor. Siz bakıcı tuttunuz da çocuğu evden mi kaçırdı da zorla bakıyor? Allah razı olsun diyeceğinize suçlayacak yer arıyorsunuz. Çocukluğunuzda annenizle ne yaşadınız bilemem ama bugün kadın yerden göğe kadar haklı. Geçmiş için siz bir psikologdan destek alırsanız hem çocuğunuzla ilişkiniz hem de annenizle ilişkiniz iyileşecektir.

Buyuk oglunuza sinir koymayi ve kural koymayi ogretmeniz lazim sizinle heryere gelmesi telefonu karistirmasi falan soz konusu olmamali ebeveyn olan sizsiniz tabiki hemen pedagoga gidin ve onunla ilgili sorunlari cozmeye calisin zaten pedagog anannemi dolduruyor yoksa baska biseymi var hemen anlayip soyler. Psikolojisi duzgun olmayan bir anneye cocuk birakmak istememnizi anliyorum ortancayi krese verin kucugude bezden cikinca krese verin buyuk kendine bakabiliyorsa yada cogunlujla okuldaysa okul cikisi annanesinde durabilir en mantiklisi bu skeilde bence

Yaptim veya yapmadım olarak yazdiklariniz üç çocuklu herhangi bir anne için lütuf değil goreviniz zaten. Kendiniz diyorsunuz bakıcı veya yardımcı bulmak imkansız diye. Böyle bir imkansızlık sürecinde kadın sizin çocuklarınıza 9 yıl bakmış. Madem yaptıklarını bu kadar unutamiyordunuz en başta kabul etmeyecektiniz kadın sizin 3 çocuğunuza 9 yıl baktıktan sonra değil.

X