ailem anlayışsız tutumlar sergiliyor ve ben çok kötü etkileniyorum ne yapmalıyım

bulutlukahvee

Üye
Kayıtlı Üye
15 Haziran 2023
199
48
Sürekli aynı sorunları yaşıyorum. Kpss öğrencisiyim çok önemli bir sınavım var, ama ailemle yaşadıklarım beni çok yoruyor. Bu sabah babam erkek kardeşimle beni kütüphaneye bırakıyordu. Erkek kardeşim kütüphaneden erken çıkacağını söyledi. Babam da çıkışta bizi alacak. ve kardeşime ablanın yanında dur erken çıkma dedi. Yani kardeşime ben sizi alana kadar orda ders çalış demiyor da ablanın yanında dur onu bekle diyor. Sanki başımda birinin nöbet tutmasına ihtiyacım varmış gibi. Sonra kardeşim de yok işim var falan dedi
Sonra babama kütüphanenin yerini tarif ettim, doğru da tarif ettim. Ama o yanlış yere gitti beni tam dinlememiş. Babama yanlış gidiyorsun deyince de senin bu işlerin var ya, Allah seni bildiği gibi yapsın dedi. Başımdan aşağıya kaynar sular döküldü. Ben hata yapmadım ki kendisiydi beni dinlemeyen. Geldim kütüphaneye ders çalışmak için, ama bu gördüğüm tavırlar ve içten içe baskı ve güvensizlikleri sebebiyle ağlamaktan odaklanamıyorum ve insanların içinde utanıyorum. Arkadaşlar bir baba çocuğunu ders çalışması için altında arabayla kütüphaneye bırakıyorsa bunu bile başa kalkmamalı. Her kütüphaneden çıktığımda beni eve o bırakmasına rağmen bin defa ağzımı arıyor sorular soruyor. Ben evde odaklanamadığım için kütüphaneyi daha verimli bulduğum için gidiyorum. Yaşım 22 ve atanırsam öğretmenim. Ama ailem hala bana çocuk muamelesi yapıyor. Ve geçmişten bu yana yaptıkları baskılardan dolayı onlarla bağ kuramıyorum. Her fırsatta atanırsam yanıma taşınacaklarını olmazsa erkek kardeşimin yanıma geleceğini vs söylüyorlar. Böyle davranışlar benim psikolojimi kötü etkiliyor, ama bunu onlara söylediğimde abarttığımı hiç laf kondurmadığımı vs söyleyip bana inanmıyorlar da . Doktora gittim ve bana stresi azaltmak için antidepresan yazdı. Bunu kullanmak ve derslerime daha iyi odaklanmak istesem ailem onun için de evde kıyameti koparır. Deli misin uyuyacak mısın yaşın kaç ne derdin var da ilaç kullanıyorsun diyecekler çünkü daha önce aynı davranışlarla karşılaştım
Gerçekten kendimi çok çaresiz hissediyorum. Aile evinde sınav çalışmak çok kötü bir eziyet, ailemin güvensiz davranışları beni çok yaralıyor
Ne yapmamı öneriyorsunuz? Gerçekten takmamak istiyorum ama mümkün değil bir gün üzülsem ertesi gün unutsam yine başka şekilde canımı sıkıyorlar.

Son düzenleme:
Zır cahil ataerkil bir aile. Yanlış yere kendi hatasıyla girse bile sana bağıran bir aile ilaç kullandığında da birşey değişmez doktor ne yazdıysa kullan. Kendini ezdirme, senin hatan yanlış girip bana tepki gosteremezsin de.
İnşallah atanirsin kendini kurtarırsın🤲

Zır cahil ataerkil bir aile. Yanlış yere kendi hatasıyla girse bile sana bağıran bir aile ilaç kullandığında da birşey değişmez doktor ne yazdıysa kullan. Kendini ezdirme, senin hatan yanlış girip bana tepki gosteremezsin de.
İnşallah atanirsin kendini kurtarırsın🤲
Gerçekten öyle. Kendileri bir şey olamamış bizden çok büyük başarılar bekliyorlar, anlayışsızlar. Bu sene atanamazsam seneye sürekli başıma kalkacaklarını biliyorum. Onlar evlat sevmiyorlar. Ama lafa gelince en iyi ebeveynler kendileri.
Kendimi kurtarmak istiyorum ama ona da müsaade etmeyecekler ve gelecekler manipüle ederek, ve hali hazırda sınav sürecimi de kötü etkiliyorlar buna izin verdiğim için kendime kızıyorum. Söyledim ama kendini kusurlu bulmuyor ki bana öfke kusuyordu resmen
Sözde bizim evde beni en çok seven en değer veren kişi oymuş. Değeri de baskısı, böyle olacağına beni tamamen görmezden gelse keşke. Teşekkür ederim inşallah duanız kabul olur ve başarabilirim her şeye rağmen

sınavınıza odakladın. Umarım bu yıl sizin yılınız olur. Aileniz düzelmez bir şekilde dediklerine takmamayı öğrenmelisiniz kazanır atanırsanız kurtulursunuz ancak. Branşın ne?
Dediklerini takmamayı başaramıyorum çok stresliyim Sanırım ilacı da kullanmam gerekecek, kendi kendime düzeltemiyorum etrafımdakiler de daha kötüye sürüklüyor. Branşım matematik ve zorlanıyorum

Dediklerini takmamayı başaramıyorum çok stresliyim Sanırım ilacı da kullanmam gerekecek, kendi kendime düzeltemiyorum etrafımdakiler de daha kötüye sürüklüyor. Branşım matematik ve zorlanıyorum
İlköğretim matematik mi ? Lise mi? Sakin ol zorlu bir süreçtesin. Senden çok daha zor ortamlarda hazırlanıp atanan insanlar var. Ailen her zaman böyleydi sana değişirler desem inanacak mısın buna? Asla değişmezler sen kendini kurtaracaksın

İlköğretim matematik mi ? Lise mi? Sakin ol zorlu bir süreçtesin. Senden çok daha zor ortamlarda hazırlanıp atanan insanlar var. Ailen her zaman böyleydi sana değişirler desem inanacak mısın buna? Asla değişmezler sen kendini kurtaracaksın
Ama şunu düşünüyorum ben kütüphanede çok güzel ve verimli çalışıyorum. Gitmek istediğimde ise babam bırakıyor ama güvensiz tavırlarını yapmadan ya da beddua okumadan bırakmayan bir ailem var. Gerçekten çok kötü etkileniyorum takmamak için ne yapabilirim bilmiyorum keşke hiç konuşmasa en azından sussa zehirlemek yerine. O bana böyle davranıyor diye ben kütüphaneye gidip ders çalışmaktan vazgeçiyorum.
Benden daha zor koşullarda atanan insanların olduğu konusunda haklısınız ama onlar kadar psikolojik olarak güçlü müyüm bilmiyorum:KK43: İlköğretim matematik mezunuyum. Ailemin değişmeyeceğinin farkındayım o zaman kendimi değiştirmem gerekiyor ama nasıl

Ama şunu düşünüyorum ben kütüphanede çok güzel ve verimli çalışıyorum. Gitmek istediğimde ise babam bırakıyor ama güvensiz tavırlarını yapmadan ya da beddua okumadan bırakmayan bir ailem var. Gerçekten çok kötü etkileniyorum takmamak için ne yapabilirim bilmiyorum keşke hiç konuşmasa en azından sussa zehirlemek yerine. O bana böyle davranıyor diye ben kütüphaneye gidip ders çalışmaktan vazgeçiyorum.
Benden daha zor koşullarda atanan insanların olduğu konusunda haklısınız ama onlar kadar psikolojik olarak güçlü müyüm bilmiyorum:KK43: İlköğretim matematik mezunuyum. Ailemin değişmeyeceğinin farkındayım o zaman kendimi değiştirmem gerekiyor ama nasıl
Bu sınav sadece kpss değil psikolojini de yönetme sınavı. Aynı alandayız ben atandım. Sadece ders çalışıp atanılsa keşke psikolojini yönetmek zorundasın hayat sen hassassın üzülüyorsun diye sana yardımcı olmayacak. Kimse sana aman üzülüyor susalım demeyecek. Ya da bu kız hassas ona yardımcı olalım bu atansın denmeyecek. Güçlü olmak zorundasın çık şu kurban psikolojisinden. Ailen değişmeyecek sen değişeceksin sınava kadar duymayacaksın sözlerini ya bir yolunu bulursun. Ya da sınav sonrası burada tekrar konu açarsın sınavım iyi geçmedi ailem yüzünden diye.

O yolu en iyi sen bulabilirsin silkelen kendine gel kurban psikolojisinden çık. Sınav bitiminde sonuçlar açıklandığında, sonucunla sen yüzleşeceksin ailen sana biz bu kızı üzdük ders çalıştırmadık demeyecek. Başarınla da başarısızlığınla da sen yüzleşeceksin. Bu yolda tek başınasın annen abin sevgilin ablan baban kimsen yok. Tek başınasın ayağa kalk

Şu süreçte bekar olman çok büyük bir avantaj. Şuan tam senin yerinde olup kpss çalışmak için fırsat kollayan ama sürekli kv ağırlamaktan çalışamayanlar var. Eşinden maddi, psikolojik, fiziksel şiddet görerek aldatılarak bu süreci yönetmeye çalışanlar var. Tüm gün bebeğiyle uğraşarak erken uyusa da bari günde iki saatçik ders çalışabilsem diye o yorgunlukla uykusundan feragat edip çalışanlar var. Bu insanlar bile bu şartlar altında kazanabiliyorlar. Seni çok iyi anlıyorum yaşadıkların kolay değil. Ancak Allah beterinden saklasın en azından öyle ya da böyle kütüphaneye gelebiliyorum deyip mücadeleye devam edeceksin başka yolu yok.

Sabah erkenden kalkıp kütüphane açılır açılmaz gidiyosun babanı beklemiyorsun yA da gerçekten bırakması gerektiği bir yerdeyse ders videoları izliyorum bahanesiyle tak kulaklığı ( gerçekten dinlesende sana faydası olur ) fazla muhatap olmadan varıyorsun kütüphaneye . Ailesi sorunlu binlerce kişi var keşke ailemizi seçebilsek kendini üzme sadece ama sadece sınava odaklan inşallah atanırsın

Sürekli aynı sorunları yaşıyorum. Kpss öğrencisiyim çok önemli bir sınavım var, ama ailemle yaşadıklarım beni çok yoruyor. Bu sabah babam erkek kardeşimle beni kütüphaneye bırakıyordu. Erkek kardeşim kütüphaneden erken çıkacağını söyledi. Babam da çıkışta bizi alacak. ve kardeşime ablanın yanında dur erken çıkma dedi. Yani kardeşime ben sizi alana kadar orda ders çalış demiyor da ablanın yanında dur onu bekle diyor. Sanki başımda birinin nöbet tutmasına ihtiyacım varmış gibi. Sonra kardeşim de yok işim var falan dedi
Sonra babama kütüphanenin yerini tarif ettim, doğru da tarif ettim. Ama o yanlış yere gitti beni tam dinlememiş. Babama yanlış gidiyorsun deyince de senin bu işlerin var ya, Allah seni bildiği gibi yapsın dedi. Başımdan aşağıya kaynar sular döküldü. Ben hata yapmadım ki kendisiydi beni dinlemeyen. Geldim kütüphaneye ders çalışmak için, ama bu gördüğüm tavırlar ve içten içe baskı ve güvensizlikleri sebebiyle ağlamaktan odaklanamıyorum ve insanların içinde utanıyorum. Arkadaşlar bir baba çocuğunu ders çalışması için altında arabayla kütüphaneye bırakıyorsa bunu bile başa kalkmamalı. Her kütüphaneden çıktığımda beni eve o bırakmasına rağmen bin defa ağzımı arıyor sorular soruyor. Ben evde odaklanamadığım için kütüphaneyi daha verimli bulduğum için gidiyorum. Yaşım 22 ve atanırsam öğretmenim. Ama ailem hala bana çocuk muamelesi yapıyor. Ve geçmişten bu yana yaptıkları baskılardan dolayı onlarla bağ kuramıyorum. Her fırsatta atanırsam yanıma taşınacaklarını olmazsa erkek kardeşimin yanıma geleceğini vs söylüyorlar. Böyle davranışlar benim psikolojimi kötü etkiliyor, ama bunu onlara söylediğimde abarttığımı hiç laf kondurmadığımı vs söyleyip bana inanmıyorlar da . Doktora gittim ve bana stresi azaltmak için antidepresan yazdı. Bunu kullanmak ve derslerime daha iyi odaklanmak istesem ailem onun için de evde kıyameti koparır. Deli misin uyuyacak mısın yaşın kaç ne derdin var da ilaç kullanıyorsun diyecekler çünkü daha önce aynı davranışlarla karşılaştım
Gerçekten kendimi çok çaresiz hissediyorum. Aile evinde sınav çalışmak çok kötü bir eziyet, ailemin güvensiz davranışları beni çok yaralıyor
Ne yapmamı öneriyorsunuz? Gerçekten takmamak istiyorum ama mümkün değil bir gün üzülsem ertesi gün unutsam yine başka şekilde canımı sıkıyorlar.
Benim babada aynı kafada kız çocuğu yalnız kalmaz modunda.Ben inadına yalnız yaşamak istiyorum

Tak kulaklığı tavsiyesi artı bir. Gamsız olun biraz, babanız beddua ederse amaaaan deyip kuşak arkası edin. Gidip gelirken kulaklık takın. Atanırsan yanına geliriz derlerse he deyin geçin. Atandıktan sonra yok siz gelmiyorsunuz dersiniz biter zorla mı girecekler evinize. Siz sadece derse odaklanın kalan hepsi geçici

Çok çalışmak için güçlü bir sebep vermişler sana. Bu sene atanmayı halledersin umarım. Atandığın yerde de bi ev arkadaşı bulursun kardeşin falan da gelemez.

X