Alınan hediyeyi eleştirmek

Bana karı koca para harcamayı sevmiyor gibi geldiniz mesela😅
Bence bir eve giderken ev sahibine çiçek almak tatlı almak evet yeterli. Ama ilk kez gittiğim bir evse ya fincan takımı, ya nevresim takımı alırım mesela. Hiç birini alacak durumum yoksa da çerçeve veya peynir tabağı gibi bir şey alırım.
Eşim hediye alacaksa da giysi alsın, takı alsın isterim. Bugüne kadar hiç bir sevgilime yada eşime de örgü atkı fln yapmadım.
Bebeğime de yün yelek getirenlerin hepsi yaşlı teyzeydi açıkçası. O da bana yün de ucuz masraf yapmayayım hissi verir 😂😂
İste insanoğlu çeşit çeşittir
Bana da para ile alınmış hediyeler özensiz gelir. Duzenli olarak yüzüp kilometresini kafasından hesaplayan sevgilisiye bunu ölçecek akıllı saat almak özenli mesela. Ama tutup kazak, çanta, mont, saat falan. O ne öyle fakir yardımı gibi. Nefret ederim, almam da bana alınsın da istemem. Bir mağazaya girip bir kiyafet seçip ödeyip çıkmak benim hediye anlayışıma uymuyor 😅
Benim sevgilim yıldönümümüzde bana şarkı yazip çalmıştı mesela, doğum günümde beraber gittiğimiz bir seyahati çizgi kitap haline getirmişti. Bana benzeyen hayvanları origami yapar, hediye verir. Ben şapka ördüm, atkı ördüm, fotoğrafımızı beraber tablo gibi boyamak için sayilarla boyama tuvali aldım, eski bir sevgilim en sevdiğim kitabı kendi diline çevirip elle yazıp çizmişti koleksiyonuma koyayim diye. bir başkasi devamlı kafiyeli minik şiirler yazardı günlük hayatında. Bilgisayar oyunu oynayacaksa "prensesim merak etme ben şimdi oyundayim/ seninleyken nedense hep kedi modundayim" gibi. Baştan sona tüm WhatsApp konuşmalarını , yazdığı notları bulup onları kitap haline getirmiştim,kapağında keçeden fotoğrafımız olan😅
bence hediyeler böyleyken kıymetli.
şimdi önümüz sevgililer günü, legolardan fotoğraf siparişi verdim. Profil fotomun olduğu yerde çekilmiş minik Bir videomuz var, onu bir sürü foto haline getirip hizli hareket ettirince dans edilen cizgifilm haline getirecegim.
eminim sevgilim de el emeği bir şeyler düşünüyordur.
tutup da bana Pandora charm falan alsa şöyle suratına bakarım 🥴🥴🥴
😅

Arkadaşlar merhaba. Nişanlımın ailesiyle aynı şehirde yaşamıyoruz. Yaşadıkları şehirde bir işimiz vardı ailecek aniden oraya gitme durumu çıktı ve gittiğimizde nişanlımın ailesini de ziyaret edelim ayıp olmasın diye düşündük. Aniden gelişen bir durum olduğu için elimiz boş gitmek istemedik bizim kendi el emeği olarak yaptığımız ahşap duvar anahtar askılıklarımız var ondan götürdük. Ama nasıl olduysa ya arabada yada orada hafif bir yeri kırılmış biz bunu görmedik ve bilmiyordum. Bugün nişanlım durduk yere getirdiğiniz hediye kırıkmış dedi bende olabilir bunda yolda kırılmıştır dedim ve hediyenin böyle eleştirilmesinin ayıp olduğunu onlarında bugüne kadar getirdikleri hediyelerin dört dörtlük olmadığını ama benim dile getirmediğimi söyledim. Ben kötü niyetle demiyorum sadece söyledim ailem içinde sorun yok dedi bende sorun yoksa bunu sen bana gelip neden söylüyorsun dediğimde benim büyüttüğümü söyledi ve söylediği yada yaptığı normalmiş gibi hiç pişmanlık gibi bir duygu yaşadığını da sanmıyorum bana suçlu yada kafamda kurmuşum gibi muamele yaptı. En çok zoruma giden nokta bugüne kadar bana aldıkları veya yaptıkları mükemmel olmasa dahi kötü yorum yapmayıp nezaketli davrandım ve onunda böyle bir insan olduğunu düşündüm hadi ailesi ona böyle bir durumu söylese bile onun aniden gelişti gelmeleri yine düşünüp getirmişler diyip konuyu kapatması gerekirken bana bunu yapması çok zoruma gitti. Bu basit bişey olup ben mi çok ince düşünüyorum yoksa bu yapılan ayıp mı sizlerinde fikrini almak istedim

Arkadaşlar merhaba. Nişanlımın ailesiyle aynı şehirde yaşamıyoruz. Yaşadıkları şehirde bir işimiz vardı ailecek aniden oraya gitme durumu çıktı ve gittiğimizde nişanlımın ailesini de ziyaret edelim ayıp olmasın diye düşündük. Aniden gelişen bir durum olduğu için elimiz boş gitmek istemedik bizim kendi el emeği olarak yaptığımız ahşap duvar anahtar askılıklarımız var ondan götürdük. Ama nasıl olduysa ya arabada yada orada hafif bir yeri kırılmış biz bunu görmedik ve bilmiyordum. Bugün nişanlım durduk yere getirdiğiniz hediye kırıkmış dedi bende olabilir bunda yolda kırılmıştır dedim ve hediyenin böyle eleştirilmesinin ayıp olduğunu onlarında bugüne kadar getirdikleri hediyelerin dört dörtlük olmadığını ama benim dile getirmediğimi söyledim. Ben kötü niyetle demiyorum sadece söyledim ailem içinde sorun yok dedi bende sorun yoksa bunu sen bana gelip neden söylüyorsun dediğimde benim büyüttüğümü söyledi ve söylediği yada yaptığı normalmiş gibi hiç pişmanlık gibi bir duygu yaşadığını da sanmıyorum bana suçlu yada kafamda kurmuşum gibi muamele yaptı. En çok zoruma giden nokta bugüne kadar bana aldıkları veya yaptıkları mükemmel olmasa dahi kötü yorum yapmayıp nezaketli davrandım ve onunda böyle bir insan olduğunu düşündüm hadi ailesi ona böyle bir durumu söylese bile onun aniden gelişti gelmeleri yine düşünüp getirmişler diyip konuyu kapatması gerekirken bana bunu yapması çok zoruma gitti. Bu basit bişey olup ben mi çok ince düşünüyorum yoksa bu yapılan ayıp mı sizlerinde fikrini almak istedim
Yani diyemediniz mi kusura bakma farketmedim ben kırık olduğunu vs diye.
Tamam onların yaptığı hoş olmamış ama sizin tavrınız da hoş değil. Sizin hediyelerde hos degildi karşılık olarak bunu getirdim der gibi olmuş.
Mahçup olmanız gerek ki zaten götürmüş olmak için koymuşsunuz hediyeyi de.
Yerinizde olsam evden birşeyler ayarlamak yerine giderken bir tatlı ,pasta vb birşey götürürdüm. Evde atıl duran şeyi hadi bunu verelim elimizden çıksın diyerek götürmekten daha özenli ve şık olurdu emin olun.
Hayatta en hoşlanmadığım şeydir özellikle hediye konusunda almış olmak için almak. Çocuklarıma bile ekstra özenip seveceği şeyler alıyorum kaldı ki evine ilk kez gideceğim insana bunu yapmam.

Son düzenleme:
Biraz fevri davranmış olabilir misin? Bunda bir sey yok ki?

Nisanlinizdan bir farkınız olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Adam "hediye kırıktı" demiş. Belki bilgi vermek için, belki eleştirmek için, belki de sadece sohbet konusu açmak için.
Siz de yemeyip icmeyip içinizde tuttuğunuz her şeyi saçmissiniz

Hiç de ince düşünen biri gibi değil davranışlarınız

Nezaketli davranmamissin, uygun anda yüzüne vurmak için içinde tutmussun. Bence ikisi aynı şeyler değil .
Belki değiştirmek isterler diye bile söylemiş olabilir nişanlısı ne bilsin evden rastgele eline geçeni alıp geldiklerini. Sonucta insan mahçup olur kırık bir hediye verirse. Konu sahibi sizde güzel hediyeler almadınız, hakettiğiniz bu dercesine söylenmiş birde şaka gibi. Zaten hediye de üzerine ufacık düşünülmemiş ,vermiş olmak için verilmiş birşey.
Ben birine hediye versem kırık cıksa ve bana söylense mahçup olur telafi etmeye çalışırım yani bilmekte isterim söylememelerindense.
Satın aldıysam değistirmeyi falan teklif ederim.
Üste çıkmak bir yana dursun.

Hediye karşı tarafa verilen değeri gösterir. Bana siz kusurlu geldiniz. El emeği dediğiniz hediye çok riskli herkes beğenmez ben sevmiyorum mesela. Ama çok güzel kendini gösteren emeği zor bir iş olur o ayrı, kusura bakmayın ama götürdüğünüz hediye de anahtarlık yani.
Kim getirirse getirsin ben de beğenmezdim ama kırık çıkması da cabası. Tabi karşı tarafa söyleyip kırmazdım ama hediye götürmem gerekirse bende önemsemezdim açıkçası.
Evlendigimizde eşimin akrabalarından biri el emeği diye kendi yaptığı bir kumaş parçasını getirmisti çok saçma bulmuştum ve bozulmustum çünkü o bana değil beni tanımazlar eşime verilen değer olarak gördüm. Bende ona göre davranıyorum.

canım sende evde boş boş duran anahtarlığı almışsın elim boş gitmeyeyim diye adına hediye demişsin
tabi ki düşünmüşsün etmişsin ama özensiz bi hediye yani bu
kırılması da kötü olmuş
kırılmış mı ? hadi ya arabada oldu herhalde ben de farketmedim. yenisini kargolayayım
demek yerine vay seninkilerin verdikleri de kötüydü ama ben ağzımı açmadım bilmem ne demek hoş mu şimdi ?
ayrıca adam eleştirmemiş, olanı söylemiş
ala ala anahtarlık mı aldın dememiş
kırık demiş
olabilir eşyadır kırılır, çizilir, çatlar

canım sende evde boş boş duran anahtarlığı almışsın elim boş gitmeyeyim diye adına hediye demişsin
tabi ki düşünmüşsün etmişsin ama özensiz bi hediye yani bu
kırılması da kötü olmuş
kırılmış mı ? hadi ya arabada oldu herhalde ben de farketmedim. yenisini kargolayayım
demek yerine vay seninkilerin verdikleri de kötüydü ama ben ağzımı açmadım bilmem ne demek hoş mu şimdi ?
ayrıca adam eleştirmemiş, olanı söylemiş
ala ala anahtarlık mı aldın dememiş
kırık demiş
olabilir eşyadır kırılır, çizilir, çatlar
Nisanlıyken kayınvalidemin aileme yaptığı bohça da sıkıntılı bir ürün çıkmıştı, kendisine dışardan gelen bir hediyeyi o da hiç bakmadan bohçaya koymuş, bende çok bozulmustum😂 ailem söyleme boşver ayıp olur demişti ama ben sinirlendiğim için söylemiştim çünkü kırıldım yani, daha dikkatli olmaları gerekirdi. Ben hediyelere çok önem veririm, aynı özeni karşı taraftan da beklerim.

Nisanlıyken kayınvalidemin aileme yaptığı bohça da sıkıntılı bir ürün çıkmıştı, kendisine dışardan gelen bir hediyeyi o da hiç bakmadan bohçaya koymuş, bende çok bozulmustum😂 ailem söyleme boşver ayıp olur demişti ama ben sinirlendiğim için söylemiştim çünkü kırıldım yani, daha dikkatli olmaları gerekirdi. Ben hediyelere çok önem veririm, aynı özeni karşı taraftan da beklerim.
evet hediyeleşme konusu bana göre de özen istiyor
bende güzel ve özenli olmayacaksa hiç hediye almam mesela
geçen sene bi arkadaşımın doğum günü hediyesini çok son dakikaya bıraktım
kafamda bişey vardı ama günlerim birden yoğunlaştı
ben dışarı çıkamadım gönlümce dolaşamadım bişeyler arayamadım falan
doğum gününden bir gün önce alışverişe çıktım arıyorum tarıyorum yok, içime sinen bişi bulamadım
ama elimde boş gitmek istemiyorum asla
tamamen tesadüf eseri kitapçıda çok güzel bişeye denk geldim
heh dedim işte bu, bak bunu çok sever
öyle onu aldım da gittim arkadaşım da çok beğendi
hediye özen işidir

Bana da para ile alınmış hediyeler özensiz gelir. Duzenli olarak yüzüp kilometresini kafasından hesaplayan sevgilisiye bunu ölçecek akıllı saat almak özenli mesela. Ama tutup kazak, çanta, mont, saat falan. O ne öyle fakir yardımı gibi. Nefret ederim, almam da bana alınsın da istemem. Bir mağazaya girip bir kiyafet seçip ödeyip çıkmak benim hediye anlayışıma uymuyor 😅
Benim sevgilim yıldönümümüzde bana şarkı yazip çalmıştı mesela, doğum günümde beraber gittiğimiz bir seyahati çizgi kitap haline getirmişti. Bana benzeyen hayvanları origami yapar, hediye verir. Ben şapka ördüm, atkı ördüm, fotoğrafımızı beraber tablo gibi boyamak için sayilarla boyama tuvali aldım, eski bir sevgilim en sevdiğim kitabı kendi diline çevirip elle yazıp çizmişti koleksiyonuma koyayim diye. bir başkasi devamlı kafiyeli minik şiirler yazardı günlük hayatında. Bilgisayar oyunu oynayacaksa "prensesim merak etme ben şimdi oyundayim/ seninleyken nedense hep kedi modundayim" gibi. Baştan sona tüm WhatsApp konuşmalarını , yazdığı notları bulup onları kitap haline getirmiştim,kapağında keçeden fotoğrafımız olan😅
şimdi önümüz sevgililer günü, legolardan fotoğraf siparişi verdim. Profil fotomun olduğu yerde çekilmiş minik Bir videomuz var, onu bir sürü foto haline getirip hizli hareket ettirince dans edilen cizgifilm haline getirecegim.
😅
İşte bunlar kişiye özel hazırlanan hediyeler.
Evde var olan el emeği bir anahtar askısı değil.
Benim demek istediğim şey evden bir şeyi el emeği de olsa paketleyip getirmek cimrilik gibi gelir. Beleşçilil gibi gelir.
Ha evde var olan borcamı alıp götürmüşsün ha el emeği diye anahtarlığı.
Çirkin bir hediye bana göre. Özensiz. Para harcamak istememek. Evden aldık getirdik demek oluyor.
Bahsedilen el emeği kavramınla bu konudaki el emeği kavramı uymuyor.
Kaynanasına şarkı bestelese beğenmedim demezdi eminim 😁😁

😅
Ay bayilazaam 😂 romantik olmak da zor anacım içim şişti 😂

Benim demek istediğim şey evden bir şeyi el emeği de olsa paketleyip getirmek cimrilik gibi gelir. Beleşçilil gibi gelir.
Çirkin bir hediye bana göre. Özensiz. Para harcamak istememek. Evden aldık getirdik demek oluyor.
El emegi diyede dandik seyleri hediye diye kakalamak moda oldu .guzel bir tulbente oya islese cidden el emegi olurdu ,bir kazak orse el emegi olurdu ,bir yelek olsa el emegi olurdu,bir patik orse ayni sekilde ama kalkip bişeye iki firca boya surup ay el emegi diye tutturmaninda bir mantigi yok .bir de kalkipta onlar icin anahtar askisi falan boyamamis evde olan biseyi dogru duzgun paketlemeden goturmus vermis bide yolda kirilmis .

El emegi diyede dandik seyleri hediye diye kakalamak moda oldu .guzel bir tulbente oya islese cidden el emegi olurdu ,bir kazak orse el emegi olurdu ,bir yelek olsa el emegi olurdu,bir patik orse ayni sekilde ama kalkip bişeye iki firca boya surup ay el emegi diye tutturmaninda bir mantigi yok .bir de kalkipta onlar icin anahtar askisi falan boyamamis evde olan biseyi dogru duzgun paketlemeden goturmus vermis bide yolda kirilmis .
Ben yünden örgü de sevmem.
patik yelek de çok hoş değil, herkes giymez

Yok Depam'a demişsin ya "el emeği hediye bana cimrilik geliyor, giysi alsın takı alsın" diye. Ona karşı dedim "ben de giysi - takı alsa gıcık olurum" diye.
Yoksa konu sahibin hediyesi tam fecaat.
Benim annem de ahsap boyar, gittiği evlere tepsi götürür ama yeni evlilere fotoğraflarını dekupaj yaptığı yatak tepsilerinden falan boyardi (ikininlerde bu modaydı) , kişiye göre yapardı. Evde zaten var diye de goturmezdi yani.
Konu sahibi hem evdeki eşyayı hediye diye götürmüş, hem özenip bir kutuya koyup sarmamis, hem kırık vermis, hem adama onun ailesinin hediyelerini begenmedigini söylemiş hem de bağırıp çağırıp üste çıkmış 😅
Ay bayilazaam 😂 romantik olmak da zor anacım içim şişti 😂
Evet ya . Bunlar bir şey değil, cringe selalesinde yüzdüğümü hissediyorum bazen 😅 ama suya girince alışıyor insan 😂😂

Yok Depam'a demişsin ya "el emeği hediye bana cimrilik geliyor, giysi alsın takı alsın" diye. Ona karşı dedim "ben de giysi - takı alsa gıcık olurum" diye.
Yoksa konu sahibin hediyesi tam fecaat.
Benim annem de ahsap boyar, gittiği evlere tepsi götürür ama yeni evlilere fotoğraflarını dekupaj yaptığı yatak tepsilerinden falan boyardi (ikininlerde bu modaydı) , kişiye göre yapardı. Evde zaten var diye de goturmezdi yani.
Konu sahibi hem evdeki eşyayı hediye diye götürmüş, hem özenip bir kutuya koyup sarmamis, hem kırık vermis, hem adama onun ailesinin hediyelerini begenmedigini söylemiş hem de bağırıp çağırıp üste çıkmış 😅

Evet ya . Bunlar bir şey değil, cringe selalesinde yüzdüğümü hissediyorum bazen 😅 ama suya girince alışıyor insan 😂😂
Yani tamamen kişilik farkı. Ben çok romantik değilimdir. Mesela bana şiir yazılsa gülerim bana şiir işi bir kaç şairin şiiri dışında güldürür beni😅 yada el örgüsü mesela hiç sevmem. Belki milyon tane el örgüsü hediyem var ailemin ördüğü ama ı ıh sevmiyorum giyerim de gelmiyor.
El emeği beni mutlu eden tek şey gerçek bir ressamdan resim olabilir. Bir eser olabilir.
Eşimin aldığı hediyelerde mesela ilk senelerdeki en böyle mıçmıç dönemde bile sevdiğim yönetmenin tüm filmlerinin dvdsini toplamasıydı mesela. Evet emektir. Ama bunun yerine bu sene yeni sezonda beğendiğim bir giysiyi almasını yada o sene beğendiğim bir takı yada charm varsa alınması olabilir.
Yani el emeği fln cidden bana kenarda çürüyecek şeyler gibi geliyor.
Biz evlendiğimizde eşimin eşyalarının arasında gittiğimiz tüm etkinliklerin konserlerin filmlerin fln biletlerini saklamış. Attım mesela ben onları. Baza altında yer kaplıyor bana göre 🙂 hiç benlik şeyler değil özetle

Bende tam tersi hiç sevmem el emeği . Bana çok sönük sakil verilmek için verilmiş gibi geliyor. Ben daha maddi değeri olan şıklığı ve gösterişi olan hediyeler alıyorum ve bana da alınmasını isterim bu tarz hediyeleri beğeniyorum . Hediye dediğin şeyin bir pahası olmalı bana göre . He bundan kasıt git bana Trabzon bileklik al değil tabi(seve seve kabul ederim😆) ama el emeği anahtarlık el örmesi kazakta değil . Tabi bu benim fikrim. Özellikle kayın aile ile olan ilişkilerde böyle hediyeler laf çıkarmaya çok müsait .
Cok garip..,Diyelim ki Picasso, ki tablolari coooooooooook pahalidir, size özel bir tablo yapsa ne dersiniz? Isin parasinda oldugunuz icin hemen satarsiniz gibime geldi.

Biz evlendiğimizde eşimin eşyalarının arasında gittiğimiz tüm etkinliklerin konserlerin filmlerin fln biletlerini saklamış. Attım mesela ben onları. Baza altında yer kaplıyor bana göre 🙂 hiç benlik şeyler değil özetle
Aboo
Valla benim sevgilim iki sene önce tarladan topladığımız topçuk pamuklari bile saklıyor😅 😅 kocandan beterleri de var.
İste herkesin sevgilisi/ kocası bir yerde kendine göre. Benim yerime başka bir kadın olsa belki de "Allah'ın cimrisi yine kağıt kırpip getirmiş" der terkederdi muhtemelen, içi kıyılırdı

Yani tamamen kişilik farkı. Ben çok romantik değilimdir. Mesela bana şiir yazılsa gülerim bana şiir işi bir kaç şairin şiiri dışında güldürür beni😅 yada el örgüsü mesela hiç sevmem. Belki milyon tane el örgüsü hediyem var ailemin ördüğü ama ı ıh sevmiyorum giyerim de gelmiyor.
El emeği beni mutlu eden tek şey gerçek bir ressamdan resim olabilir. Bir eser olabilir.
Eşimin aldığı hediyelerde mesela ilk senelerdeki en böyle mıçmıç dönemde bile sevdiğim yönetmenin tüm filmlerinin dvdsini toplamasıydı mesela. Evet emektir. Ama bunun yerine bu sene yeni sezonda beğendiğim bir giysiyi almasını yada o sene beğendiğim bir takı yada charm varsa alınması olabilir.
Yani el emeği fln cidden bana kenarda çürüyecek şeyler gibi geliyor.
Evet mesela ben bana siir yazildiginda icin icime sigmaz, cok mutlu olurum ama cok pahali sevdigim bir elbise alindiginda 5 dakika sonra unutur dolaba kaldiririm. Cunku bas parayi al elbiseyi, kisisel bir emek yok.

X