Anaokulu, tavsiyelerinize ihtiyacım var.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kendi çocukluğumu gördüm desem. Ben de çok ama çok yaramaz bir çocuktum. Tüm bunların sebebi kaza geçirdiğimiz için muhtemelen travma yaşamışım muhtemelen ama o zamanlar psikolog pedegog hak getire yani.
Anaokulunda ikinci dönem mecbur ailem okuldan almak zorunda kalmış. İlkokulda bile yaşı küçük vs diye bir sonraki sene gelsin denmiş. Ama kaplan bir anneye sahip olduğum için heralde :) gerekirse ben bahçede beklerim denilip; sınıf anneliğini alıp, okul aile yönetimine girip beni kazanmışlar. Muhtemelen ana okulunda da annem başka şehirde kalmak zorunda kalmasaymış ordan da ayrılmak zorunda kalmazdım.
Her çocuk kendine özel siz bilirsiniz evladınızı en iyi. Ama hemen vazgeçmeyin derim. Okuldan almak bir çare değil. Vazgeçmeyeceğinizi ne kadar kararlı olduğunuzu gösterirseniz eğer karşıdaki insanların tavrı da buna göre değişir. Yaramaz olabilir, çocuklar tabiki çekişebilir ama özünde çocuk olduğunu unutmaz ve eğitmeye öğretmeye özen gösterilirse gayet de uyum gösterir. Hatta çok da başarılı olur inşallah. Ama siz moralinizi bozup düşmeyin hemen lütfen. Yaptıklarımı saysam burada roman olur öyle söyleyeyim :) evet yaramazdım ama herkesin çocuğunu yanına oturtmak istediği kadar da başarılı bir çocuktum. Lütfen olumsuzluklara değil olumlu yönlerini keşfetmeye ve çocuğunuzun arkasında olduğunuzu göstermeye, işbirliği yapabileceğinizi hissettirmeye odaklanın.
güzel yorumunuz için çok tşk ederim.

sen etiketlersen ogretmenler coktan hazir bunu yapmaya.
İşte kilit cümle bu. Ebeveyn olarak belki de en büyük hatamız. Çocuğumuza yaramaz,kötü,durmuyor gibi etiketleri koyduğumuz zaman diğer insanların da aklında böyle yer ediyor ve zaten bu çocuk böyleymiş diyip geçiyorlar.

İşte kilit cümle bu. Ebeveyn olarak belki de en büyük hatamız. Çocuğumuza yaramaz,kötü,durmuyor gibi etiketleri koyduğumuz zaman diğer insanların da aklında böyle yer ediyor ve zaten bu çocuk böyleymiş diyip geçiyorlar.
Insan bazi seyleri yasayarak ogreniyor. Sen durustce olabildigince seffaf olmaya calisiyorsun ama kimse ne kendine ne cocuguna toz konduruyor.

Buarada kucukken bi yerde cam kirmistik sanirim, yanlislikla olmustu. Arkadasin babasi hemen benim cocugum yapmaz demisti.. halbuki o yapmisti birbrimizi kovaliyoduk bi kac kisiyle..cami fiilen kiran oydu. Benim babam neyse oderiz demisti.. yani canimiza bisey olmamis, cam batabilirdi biryerimize vs. cocugun tobe bismillah hirsiz olsa yapmaz diyeceksin.. bi sorun varsa kimseye belli etmeyeceksin.. bizim insanimiz bu dilden anliyor

Insan bazi seyleri yasayarak ogreniyor. Sen durustce olabildigince seffaf olmaya calisiyorsun ama kimse ne kendine ne cocuguna toz konduruyor.

Buarada kucukken bi yerde cam kirmistik sanirim, yanlislikla olmustu. Arkadasin babasi hemen benim cocugum yapmaz demisti.. halbuki o yapmisti birbrimizi kovaliyoduk bi kac kisiyle..cami fiilen kiran oydu. Benim babam neyse oderiz demisti.. yani canimiza bisey olmamis, cam batabilirdi biryerimize vs. cocugun tobe bismillah hirsiz olsa yapmaz diyeceksin.. bi sorun varsa kimseye belli etmeyeceksin.. bizim insanimiz bu dilden anliyor
Aynen öyle. Ben de yaptım bu hatayı ve cok pişman oldum. Ama feci şekilde de akıllandım. Artık her ne olursa dağ gibi duruyorum evladımız ardında.
Konu sahibesi size de tavsiyem çocuğunuza laf söylemelerine asla izin vermeyin.Sizin ilk ılımlı yaklaşımınızda ilk alttan almanızda onlar da size yüklenecek çünkü

Aynen öyle. Ben de yaptım bu hatayı ve cok pişman oldum. Ama feci şekilde de akıllandım. Artık her ne olursa dağ gibi duruyorum evladımız ardında.
Konu sahibesi size de tavsiyem çocuğunuza laf söylemelerine asla izin vermeyin.Sizin ilk ılımlı yaklaşımınızda ilk alttan almanızda onlar da size yüklenecek çünkü
Cok iyi yapiyorsun..cunku fazla durustlugu sevmiyir insanimiz, cunku kendileride durust degil zaten.

Arkadaşlar güncelleme yapayım, rehber öğretmen ile görüştük, bunların okulun ilk gününde olabileceğini, okula alışma süresinin, (kurallara uyum, öğrenme) yaklaşık 2-3 hafta sürdüğü belirtti. Oğlum ile de konuştu, oğlum rehber öğretmene isim söyleme sırası ona gelmediği için sıkıldığını falan anlattı.

Rehber hoca, sıradışı birşey görmediğini, telaş yapılmamasını ve kesinlikle okuldan uzaklaştırılmaması gerektiğini anlattı. Velilerin şikayet ettiğini belirttim. o konuyu ben öğretmen hanım ile görüşüm dedi.

oğlum sınıfa girdi. çok mutlu oldu. Öğretmen hanımın bizi görünce biraz yüzü asılsada, giderken birbirlerine el sallayarak ayrıldılar.

Bilmiyorum öğretmen hanım, bugün yine ararmı, sınıfta şöyle, böyle oldu diye.

şimdilik durum böyle.

Arkadaşlar güncelleme yapayım, rehber öğretmen ile görüştük, bunların okulun ilk gününde olabileceğini, okula alışma süresinin, (kurallara uyum, öğrenme) yaklaşık 2-3 hafta sürdüğü belirtti. Oğlum ile de konuştu, oğlum rehber öğretmene isim söyleme sırası ona gelmediği için sıkıldığını falan anlattı.

Rehber hoca, sıradışı birşey görmediğini, telaş yapılmamasını ve kesinlikle okuldan uzaklaştırılmaması gerektiğini anlattı. Velilerin şikayet ettiğini belirttim. o konuyu ben öğretmen hanım ile görüşüm dedi.

oğlum sınıfa girdi. çok mutlu oldu. Öğretmen hanımın bizi görünce biraz yüzü asılsada, giderken birbirlerine el sallayarak ayrıldılar.

şimdilik durum böyle.
Yuzu asilacak birsey yok, herkes isini yapacak..oh ne guzel iki yere atan cocuk gordugumuzde bu gelmesin bu gitsin.. yabani mi olsun bebeler😐 ayrica itisme kakisma oluyo cocuklar arasinda hele erkek cocuklar arasindaysa nerdeyse kacinilmaz..

cocuk alisacak elbet o anaokulundan gidecek.. ben olsam giderken.. yaptiklarinin yanlis oldugunu soylerim ki baskalarinada yapmayin diye uyarirdim

ilk günden böyle bir durum yaşamanız hiç hoş olmamış tabiki bazen cidden anlayamıyorum eğer uyum sağlayamıyor ve fiziksel olarak çok ciddi zarar veriyorsa aile ya yanında bulundurulur yada daha kısa süreçlerle çocuk sınıfta tutularak uyum sağlama süreci başlatılır seneye gönderme diye bir olayı lütfen kabul etmeyin ayı tutan çocuğu almak durumunda kendi istemesede maalesef

İyi yapmışsınız. Öğretmenin getirme demeye hakkı yok. Hem de ilk günden yani. Çocuklar hep beraber alışacaklar.
Bu arada bilmem gereken özel durumu var mı derken bir rahatsızlığı vardır, bir şeye alerjisi vardır, bazı durumlarda altına kaçırabiliyordur gülerken vs.
O tür şeyleri sormak istemiş öğretmen diye düşünüyorum

Ben de bir öğretmenim ama öğretmenler çıkıp “ fakülteyi bitirmiş,atanmış bütün öğretmenler uzmandır” diye ağlamıyor mu sinir oluyorum.Alın size uzman.
Veli lafıyla sınıf idare etmeye uğraşan sözde öğretmene zaten çocuğunuzu vermeyin.Cimere şikayet edin.
Ordaki uzman kelimesini yanlış anladınız herhaldr. Uzmanlık ve başöğretmenlik sınavlarına karşı sunulmuş bir argüman bu. Gayet de haklı

şimdilik durum böyle.
Sizin ve çocuğunuz adına çok sevindim. Siz dün olan arkadaşlarını itekleme ile ilgili konuştunuz mu oğlunuzla? Oyuncakların sınıftaki tüm çocuklara ait olduğunu başkası oynuyorsa beklemesi gerektiği gibi? Veya rehber öğretmen bir öneride bulundu mu?

Sizin ve çocuğunuz adına çok sevindim. Siz dün olan arkadaşlarını itekleme ile ilgili konuştunuz mu oğlunuzla? Oyuncakların sınıftaki tüm çocuklara ait olduğunu başkası oynuyorsa beklemesi gerektiği gibi? Veya rehber öğretmen bir öneride bulundu mu?
çok konuştum çocuğumla, akşam evde sandalyeleri dizip, öğretmencilik oynadık, babasıyla, öğrenci oldular ben öğretmen, birşey isterken parmak kaldırması gerektiğini, işte kimse kimsenin sandalyesi almayacak, kimse kimseyi rahatsız etmeyecek, dövmeyecek falan diye bir oyun oynadık, sonra sıkıldı. sınıfta da böyle davranması gerektiğini anlattım. Rehber öğretmende, kurallar var burada, uyarsa, okulda daha çok etkinilik yapabilceğini, falan anlattı. ilerleyen zamanda okula palyaço gelecek çok eğleneceksiniz dedi.
öğretmeni ilk gördüğünde yüzü asılmıştı ama, çıkarken öğretmeni ile mutlu ayrıldılar, el salladılar birbirlerine, demekki sınıfta sorun olmamış. aramadılar da bugün.

Ordaki uzman kelimesini yanlış anladınız herhaldr. Uzmanlık ve başöğretmenlik sınavlarına karşı sunulmuş bir argüman bu. Gayet de haklı
Konunun yönünü değiştirmemek için ben alıntılamamıştım arkadaşı ama sen yazmışsın madem ben de yazayım. Bahsi geçen eğitimleri izlememiş sanırım, zira izleseydi o eğitimlerle burdaki çocuğa davranış problemi arasında bir bağlantı olmadığını görecekti. O saçma videoları izleyip bir de sınava girince herkesin çocuklara nasıl davranması gerektiğini öğreneceğini düşünen bir öğretmen olması da trajedi...Neyse.

şimdilik durum böyle.
Hiç canınızı sıkmayın,olması gereken olmuş şu durumda. Ilk günden aranmanız hataydı. Size söylenen (veliler şöyle dedi,şikayet etti kısmı) daha da yanlıştı.
Umarım bundan sonrası güzel olur çocuğunuz acısından.

şimdilik durum böyle.
Çok iyi yapmışsınız.
Çocuklar arasında bunlar olacak o kadar normal ki.
Bizim öğretmenimiz çocuklar en küçük şeylerde bile şikayet ediyorlar birbirlerini biz size bunları onun sağlığına zarar gelmediği sürece yansıtmıyoruz sizde dikkate almayın çocuklar çünkü dokunsa bana burdu şeklinde yansıtabiliyorlar demişti.
Bu nasıl bir öğretmenki çocukların arasında böyle şeyler olabilir her zaman deyip velileri sakinleştireceğine okuldan göndriyor.
Acil kendisi rehberlik hizmeti almalı.

şimdilik durum böyle.
Gelişmelere çok sevindim. Belli ki öğretmenin işgüzarlığıymış. Neyse ki rehber öğretmeniniz aklı başında biriymiş. Umarım bundan sonrası çok güzel olur. 🙏

Konunun yönünü değiştirmemek için ben alıntılamamıştım arkadaşı ama sen yazmışsın madem ben de yazayım. Bahsi geçen eğitimleri izlememiş sanırım, zira izleseydi o eğitimlerle burdaki çocuğa davranış problemi arasında bir bağlantı olmadığını görecekti. O saçma videoları izleyip bir de sınava girince herkesin çocuklara nasıl davranması gerektiğini öğreneceğini düşünen bir öğretmen olması da trajedi...Neyse.
Genç biri muhtemelen, on yıldan az kıdemi var ki uzman öğretmenlik olayıyla ilgilenmiyor. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuş hocanım (!) ağlıyorlar ya sinir oluyorum yazmış bir de ya, ben de güldüm sinirden😂

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X