Anksiyete&Panik Bozukluk

-Bibliosmia

Kauai kuşu yalnızlığı
Kayıtlı Üye
31 Mart 2022
3.756
9.783
Merhaba sevgili kadınlar,iyi bayramlar öncelikle.(Uzun bir konu olacak peşinen söylemiş olayım:)
2015 senesinde pcde film izlerken aniden kol ve tüm bedenimin uyuşması,nefes kıtlığı ile gece kalp krizi şüphesiyle acile götürüldüm.Sonuç sistit dışında bir şey yok.Forumda bulunan bulunmayan tüm doktorlardan özür dileyerek ve sonradan anlamış olduğum panik bozukluk durumunun etkisiyle kızdım söylendim.

Özel bir hastaneye gittim nöroloji, kardiyoloji ve dahiliyeyi gezdim(ara ara da gezerim)sonuç sorun yok.En son bi nöroloji doktoru panik atak geçiriyorsun psikiyatriye gitmelisin deyince serüven başladı.

İlaç ismi vermeyeceğim bu süreçte birçok ilacı kullandım Dr kontrolünde azalttım ya da bıraktım.Seneler boyunca da öyle tekrarı olmadı o atağın,daha az şiddetlisi bile.

Fakat babamın kanser teşhisi,tedavi süreci,kalp krizleri ve hatırlayınca bile gözlerimi daldıran bir çok travmatik aile içi olayın etkisiyle anksiyete ile tanıştım.Evet atak yoktu ama mütemadiyen kaygı,endişe durumu vardı.(Katlanarak arttı)

O dönem neden destek almadın demeyin.Bazen öyle bi girdapta olursun ki kendin için çıkış yolu bulmak yerine sevdiklerin için onları karanlıktan çıkarmaya çalışmayı tercih edersin gibi bi hem haklı hem haksız açıklamam var.

Böyle böyle bu zamana geldim.Atak yine yok denecek kadar az oluyor.Doktorun patolojik bulguya rastlayamadığı hazımsızlık,şişkinlik,iştahsızlık şikayetlerim var 1 buçuk senedir.En son huzursuz bağırsak denildi.

Özellikle nemli ve rüzgarlı havalarda artan kas ağrılarım var fibromiyalji şüphesi var fakat tam tanı almadım henüz onun için.Kaygı durumu gün geçtikçe arttı arttı arttı ve geçen yaz ev süpürürken kalbim sıkıştı.Apar topar kardiyoloji yolunu tuttum.

Tüm tetkikler yapıldı ve doktor anksiyete bozukluğu dedi.Bir ilaç verdi hala kullanıyorum ilacı.Dedim artık yeter.Psikolog araştırdım ve geçen yaz Temmuz ayından beri bilişsel davranışçı terapi yöntemini izleyerek bir psikolog ile terapiye başladım...Yol kattettik...

Öyle ki rüyalarım,anılarım,travmalarım belirginleşmeye başladı.Fakat psikoloğumdan kaynaklı bir sebeple ara vermek zorunda kaldık.Mayısta devam edebileceğiz inşallah.

Gelelim bugüne😔
Katlanarak artan kaygı,kalp titremesi ve hızlı kalp atımı,sindirim sorunları derkennn dün eşime yine atak dönemindeyim ben dedim.
Bugün sosyal medyada gezerken birden çenem uyuştu.30 saniye sonra geçti ve yerini ağrıya bıraktı.sonra 10 15 dk sonra tekrar uyuştu.Devamında mide bulantısı,nefes açlığı,karında belirgin şişkinlik ve ağlama hissi geldi.

Çaresiz hissediyorum...Ne istiyorsun demeyin, bilmiyorum.
Belki geçecek denilmesi,belki ben atlattım denilmesi,belki iyi gelecek bi tavsiye. Beynim oyun oynuyor biliyorum...

Atak geçirdim bu hep oldu geçecek diyebilmem için atak olduğuna ikna olmam lazım. Bi kabulleniyorum yani ikna oluyorum hadi kızım kalk ayağa çık yürü bi kitaba başla vs vs diyorum abartısız 2 dk sonra ya kalptense?bu zamana kadar kalp hastalığını beyin hastalığını kanseri düşündün korktun hep panik atak çıktı altından.Ama ya bu sefer atak sandığın şey kalpse???susmuyor.Beynim susmuyor...

Bayram gününü yorganın altında düşünerek ağlayarak geçirdim. Var mı bir diyeceğiniz bana?
Vakit ayıran herkese şimdiden teşekkürler

Aynılarını yaşadığım için anlıyorum. Ataklarınızın bir rutini var mı? Herhangi bir pattern takip ediyor mu? Eğer bir pattern yakalarsınız atağın geleceği ya da sıklaşacağı zamanı anlamak kolaylaşıyor ve dizginleyebiliyorsunuz. Bir anda olacak bi şey değil ama zamanla daha güçlü karşılamayı başarıyorsunuz.
Bununla başa çıkmak ibs ve fibromiyalji gibi rahatsızlıkları baskılamayı da kolaylaştırıyor.

Bu arada hastalık hastalığı sorunum da var. Psikoloğum bana insanların duygularını çok alıyorsunuz demişti.Acıtmıştı bu söz.Ama doğru.

Ayağım ağrıyor diyen olsa ayağım ağrır. Boğazım gıcıklanıyor diyen olsa 10 gün boğaz ağrısı çekerim.

Aynılarını yaşadığım için anlıyorum. Ataklarınızın bir rutini var mı? Herhangi bir pattern takip ediyor mu? Eğer bir pattern yakalarsınız atağın geleceği ya da sıklaşacağı zamanı anlamak kolaylaşıyor ve dizginleyebiliyorsunuz. Bir anda olacak bi şey değil ama zamanla daha güçlü karşılamayı başarıyorsunuz.
Bununla başa çıkmak ibs ve fibromiyalji gibi rahatsızlıkları baskılamayı da kolaylaştırıyor.
Rutin yok.Fiziksel belirti olarak bugün çok şiddetliydi. Genelde mütemadiyen süren hızlı kalp atımı olur ki onu da ilaçla büyük ölçüde hallettim gibi. Kaygı vs sürekli var.
Ama bugün yaşadığım atağın benzerini yıllar yıllar önce yaşamıştım.Epey sarstı.Beynimle savaş halindeyim...
Anlıyorum demeniz bile o kadar iyi hissettirdi ki mesela şu an.

Rutin yok.Fiziksel belirti olarak bugün çok şiddetliydi. Genelde mütemadiyen süren hızlı kalp atımı olur ki onu da ilaçla büyük ölçüde hallettim gibi. Kaygı vs sürekli var.
Ama bugün yaşadığım atağın benzerini yıllar yıllar önce yaşamıştım.Epey sarstı.Beynimle savaş halindeyim...
Anlıyorum demeniz bile o kadar iyi hissettirdi ki mesela şu an.

Ben hekim olmadığım için tavsiye vermek bana düşmez ama mental olarak paralel hikayesi olan birine yazmak isterseniz bana istediğiniz zaman yazabilirsiniz. Bu dünyada yalnız değilsiniz. Dayanaksız da değilsiniz.
Psikiyatrik kısmını ayrı tutarak ibs ve fibromiyalji için şunu net şekilde diyebilirim ki, özellikle bu konuda uzmanlaşmış bir beslenme uzmanı ile çalışmak hayatınıza büyük bir konfor sağlıyor. yıllar süren mücadelem, uzmanından aldığım yardım ile sonlandı. Ayrıca anksiyete ve panik ataklar açısından da olumlu katkıları oldu. Bunu araştırmayı gündeminize lütfen alın.

Ben hekim olmadığım için tavsiye vermek bana düşmez ama mental olarak paralel hikayesi olan birine yazmak isterseniz bana istediğiniz zaman yazabilirsiniz. Bu dünyada yalnız değilsiniz. Dayanaksız da değilsiniz.
Psikiyatrik kısmını ayrı tutarak ibs ve fibromiyalji için şunu net şekilde diyebilirim ki, özellikle bu konuda uzmanlaşmış bir beslenme uzmanı ile çalışmak hayatınıza büyük bir konfor sağlıyor. yıllar süren mücadelem, uzmanından aldığım yardım ile sonlandı. Ayrıca anksiyete ve panik ataklar açısından da olumlu katkıları oldu. Bunu araştırmayı gündeminize lütfen alın.
Çok teşekkür ederim ilginize.🩷
İbs ve fm panik bozukluk ile ilgili diyebilir miyiz o halde?
Gündemime alacağım emin olun.İyi olmak,iyi hissetmek istiyorum...
Beynimin içindeki savaştan ve hep kaybetmekten epey yoruldum.

Çok teşekkür ederim ilginize.🩷
İbs ve fm panik bozukluk ile ilgili diyebilir miyiz o halde?
Gündemime alacağım emin olun.İyi olmak,iyi hissetmek istiyorum...
Beynimin içindeki savaştan ve hep kaybetmekten epey yoruldum.

Bağırsakların ikincil beyin olduğu yönünde bazı tezler ve makaleler var. Uzun uzadıya incelemedim ama denize düşen yılana sarılır misali beslenmemi düzenledikçe ibs'den kaynaklı gündelik ve rutinleşmiş sorunların ortadan kalkmasıyla özellikle sosyal anksiyete yaratan durumları elimine ettiğimi gördüm.
Ayrıca bazı besin alerjileri, diyare gibi çarpıcı şekillerde ortaya çıkmak yerine beyin sisi şeklinde dipten ve derinden ilerliyor. Örnek olarak peynir yediğim zaman müthiş bir beyin sisi ile baş başa kalıyorum birkaç gün boyunca ve bu benim anksiyeteme de dramatik bir katkı sağlıyor.
Yine de bunların kişisel deneyimler olduğunu ekleyeyim. Eliminasyon diyeti yapmaktan zarar görmeyeceğiniz için çok masumane bir tedavi süreci olacaktır.

Bağırsakların ikincil beyin olduğu yönünde bazı tezler ve makaleler var. Uzun uzadıya incelemedim ama denize düşen yılana sarılır misali beslenmemi düzenledikçe ibs'den kaynaklı gündelik ve rutinleşmiş sorunların ortadan kalkmasıyla özellikle sosyal anksiyete yaratan durumları elimine ettiğimi gördüm.
Ayrıca bazı besin alerjileri, diyare gibi çarpıcı şekillerde ortaya çıkmak yerine beyin sisi şeklinde dipten ve derinden ilerliyor. Örnek olarak peynir yediğim zaman müthiş bir beyin sisi ile baş başa kalıyorum birkaç gün boyunca ve bu benim anksiyeteme de dramatik bir katkı sağlıyor.
Yine de bunların kişisel deneyimler olduğunu ekleyeyim. Eliminasyon diyeti yapmaktan zarar görmeyeceğiniz için çok masumane bir tedavi süreci olacaktır.
Ek olarak doğru beslenme ruhsal iyileşmeye de katkıda bulunacağı için hem anksiyete hem ibs hem fm hem de ilerde karşıma çıkması muhtemel birçok rahatsızlığın önüne geçmiş olacağım.
Araştıracağım ve uzman desteği alacağım.
Sizin panik bozukluk rahatsızlığınız var mıydı?

Panik atağın dışında hastalık hastası oldugunuz izlenimini de aldım yazdıklarınızı okuyunca. Kendinizi dinlemeyi bırakın bence. Ve icinizde cozemediginiz seylerden kurtulmaya bakın. Cozemedigimiz her sorun bize hastalık olarak geri dönüyor

Panik atağın dışında hastalık hastası oldugunuz izlenimini de aldım yazdıklarınızı okuyunca. Kendinizi dinlemeyi bırakın bence. Ve icinizde cozemediginiz seylerden kurtulmaya bakın. Cozemedigimiz her sorun bize hastalık olarak geri dönüyor
Evet doğru hastalık hastasıyım maalesef.
Çözemediğim şeyler geçmişle alakalı.Yüzleşmek mi kabullenmek mi adı her neyse işte başaramıyorum. Terapi sürecinin yeniden başlamasını bekliyorum sabırsızlıkla.İnanılmaz kaygılıyım şu son 3 gündür.

En ufak şeye ayy panik atak var bende diyenlere deliriyorummm😕 ne çektiğimi ben bilirim senelerce.

Ek olarak doğru beslenme ruhsal iyileşmeye de katkıda bulunacağı için hem anksiyete hem ibs hem fm hem de ilerde karşıma çıkması muhtemel birçok rahatsızlığın önüne geçmiş olacağım.
Araştıracağım ve uzman desteği alacağım.
Sizin panik bozukluk rahatsızlığınız var mıydı?

Benim panik bozukluğun maalesef bir travma sonrası ortaya çıktı. Neden ve nasıl ortaya çıktığının farkında olduğum için psikiyatrik tedaviye başlamıştım.
Tamamiyle çözdüm diyemem ama yıldönümü gibi süreçlerde atağın beni ne zaman yoklayacağını anlayıp kendimi biraz nadasa çekiyorum.

Selamlar, öncelikle çok geçmiş olsun. 6 yıldır yaygın anksiyete bozukluğu ile mücadele halindeyim. Sizi çok iyi anlıyorum. Atakları çok iyi biliyorum. (Maalesef) bu platformda birçok kadın olarak bu hastalığı yaşıyoruz. Yalnız olmadığını bilmen için yazmak istedim. Ve ne zaman konuşmak istersen ben burdayım. İnsana ortak derdinin oldugu birilerinin varlığını bilmek iyi hissettiriyor. Yalnız değilim hissi veriyor. Sen de değilsin Maalesef büyük çoğunluktayız. Allah hepimize tez zamanda şifa versin inşallah 🙏❤️

Kadınlar da çok yaygın bu durum.Bende de senelerdir var çok iyi doktorlara gittiğim halde hala düzelme olmadı.Sürekli içimden kendi kendimle konuşuyorum.Ve benim yaşadıklarmdan dolayı çok uç seviyeler de durumum.Çarpıntım, iştahsızlığım, bölük pörçük uykularım bitmedi.Ve daha çok farklı şeyler de var.Mesela uyku ile uyanıklık arasında sürekli gözümün önüne kötü şeyler geliyor.Uyanır uyanmaz hemen yataktan kalkmazsam içimi aşırı bir sıkıntı kaplıyor.Ne zaman istersen konuşabiliriz.Yalnız değilsin.

Benim panik bozukluğun maalesef bir travma sonrası ortaya çıktı. Neden ve nasıl ortaya çıktığının farkında olduğum için psikiyatrik tedaviye başlamıştım.
Tamamiyle çözdüm diyemem ama yıldönümü gibi süreçlerde atağın beni ne zaman yoklayacağını anlayıp kendimi biraz nadasa çekiyorum.
Farklıyız.Benim aniden beklenmeyen anlarda ortaya çıkıyor.Hatta özellikle mutlu keyifli anlarımda.Sanırım bu kısmı biraz irdelemem gerek.Çünkü hayatımdaki olumsuzluklar hep iyi mutlu olduğum anlarda aniden ortaya çıktı.Hani derler ya "bugün çok güldük kesin kötü bir şey olacak ya da ayy çok güldük bunun sonunda kesin ağlarız"ben böyle demem ama istemsizce kötü tecrübelerin etkisiyle böyle düşünebiliyorum. Aslında ben çağırıyorum.
Dilerim tamamen atlatabiliriz💜sizede kalıcı huzur ve bol şifa diliyorum 🙏

Selamlar, öncelikle çok geçmiş olsun. 6 yıldır yaygın anksiyete bozukluğu ile mücadele halindeyim. Sizi çok iyi anlıyorum. Atakları çok iyi biliyorum. (Maalesef) bu platformda birçok kadın olarak bu hastalığı yaşıyoruz. Yalnız olmadığını bilmen için yazmak istedim. Ve ne zaman konuşmak istersen ben burdayım. İnsana ortak derdinin oldugu birilerinin varlığını bilmek iyi hissettiriyor. Yalnız değilim hissi veriyor. Sen de değilsin Maalesef büyük çoğunluktayız. Allah hepimize tez zamanda şifa versin inşallah 🙏❤️
Evet yalnız değilim biliyorum ve bencilce seviniyorum. İnsan bunu hissetmek istiyor. Fakat beynim susmuyor. Az önce yine göğsüm anlık sıkıştı terledim burnuma kadar uyuştum. Şimdi geçti ve kmlerce koşmuşum gibi bi yorgunluk,sakinlik var.
Siz ne durumdasınız şu an ve belirtileriniz nasıl ortaya çıkıyor?
Aslında psikologlar semptomlarımızı artıracağı endişediyle araştırmamayı öneriyor.Ama forumu okudukça evet bak Bibli yalnız değilsin,bak geçecek diyebiliyorum.Berbat bir kısır döngü içindeyim.
Hepimize şifa diliyorum 🙏

Farklıyız.Benim aniden beklenmeyen anlarda ortaya çıkıyor.Hatta özellikle mutlu keyifli anlarımda.Sanırım bu kısmı biraz irdelemem gerek.Çünkü hayatımdaki olumsuzluklar hep iyi mutlu olduğum anlarda aniden ortaya çıktı.Hani derler ya "bugün çok güldük kesin kötü bir şey olacak ya da ayy çok güldük bunun sonunda kesin ağlarız"ben böyle demem ama istemsizce kötü tecrübelerin etkisiyle böyle düşünebiliyorum. Aslında ben çağırıyorum.
Dilerim tamamen atlatabiliriz💜sizede kalıcı huzur ve bol şifa diliyorum 🙏

çok teşekkür ederiz. umarım siz de en kısa zamanda kendinizi çözüp huzurlu bir sürece geçebilirsiniz.
çok rotasız kaldığınızı hissettiğiniz anda bana DM atabilirsiniz. ne zaman isterseniz. büyük bir yardımım olmaz ama en azından anlık olarak gelen yalnız olma ve anlaşılamama hissinizi üstünüzden atmak bile size nefes aldırır.
bol şans

Kadınlar da çok yaygın bu durum.Bende de senelerdir var çok iyi doktorlara gittiğim halde hala düzelme olmadı.Sürekli içimden kendi kendimle konuşuyorum.Ve benim yaşadıklarmdan dolayı çok uç seviyeler de durumum.Çarpıntım, iştahsızlığım, bölük pörçük uykularım bitmedi.Ve daha çok farklı şeyler de var.Mesela uyku ile uyanıklık arasında sürekli gözümün önüne kötü şeyler geliyor.Uyanır uyanmaz hemen yataktan kalkmazsam içimi aşırı bir sıkıntı kaplıyor.Ne zaman istersen konuşabiliriz.Yalnız değilsin.
Teşekkür ederim. Bir kısmını ben de yaşıyorum yazdıklarınızın. Anksiyete hali hep mevcut.
Fakat dünden beri fiziksel belirtiler pat küt dalıyor bana. Hastaneye gitmekten yoruldum(ki hastane fobim de var buna rağmen mecbur kalıp gidip o sonuçlar çıkana kadar soğuk soğuk terliyorum kalp atışım çok hızlanıyor)bu yüzden hastaneye gitmek de istemiyorum... Bir yandan git ve rahatla diyorum. Ama bir yandan da başa sarıyorsun bu kadar güçsüz durma bu beyninin bir oyunu ve beynini bu hale sen getirdin kızım doğru komutları ver diyorum.
E başlıyorum olumlamalara meditasyonlara spora iyi gelecek bir sürü şeye tam hız almışken bu sefer yine o ses "ya vakit kaybediyorsan?Kötü bir hastalığın var çenen yüzün uyuşuyor göğsün ağrıyor kalbin hızla atıyor vakit kaybetme her an kriz geçirebilirsin!" Sizde de oluyor mu bu.
Çetin bi savaş var beynimle aramda...

çok teşekkür ederiz. umarım siz de en kısa zamanda kendinizi çözüp huzurlu bir sürece geçebilirsiniz.
çok rotasız kaldığınızı hissettiğiniz anda bana DM atabilirsiniz. ne zaman isterseniz. büyük bir yardımım olmaz ama en azından anlık olarak gelen yalnız olma ve anlaşılamama hissinizi üstünüzden atmak bile size nefes aldırır.
bol şans
Desteğiniz kıymetli.
Yollarımız çiçek açsın. Teşekkür ederim tekrardan.

Teşekkür ederim. Bir kısmını ben de yaşıyorum yazdıklarınızın. Anksiyete hali hep mevcut.
Fakat dünden beri fiziksel belirtiler pat küt dalıyor bana. Hastaneye gitmekten yoruldum(ki hastane fobim de var buna rağmen mecbur kalıp gidip o sonuçlar çıkana kadar soğuk soğuk terliyorum kalp atışım çok hızlanıyor)bu yüzden hastaneye gitmek de istemiyorum... Bir yandan git ve rahatla diyorum. Ama bir yandan da başa sarıyorsun bu kadar güçsüz durma bu beyninin bir oyunu ve beynini bu hale sen getirdin kızım doğru komutları ver diyorum.
E başlıyorum olumlamalara meditasyonlara spora iyi gelecek bir sürü şeye tam hız almışken bu sefer yine o ses "ya vakit kaybediyorsan?Kötü bir hastalığın var çenen yüzün uyuşuyor göğsün ağrıyor kalbin hızla atıyor vakit kaybetme her an kriz geçirebilirsin!" Sizde de oluyor mu bu.
Çetin bi savaş var beynimle aramda...
Evet bende de oluyor ben de her şeyde doktora gidiyordum özellikle kardiyolojiye ve bütün çarpıntılarım psikolojik çıktı.Ben de meditasyon müzikleri dinliyorum iyi geliyor.Çokta eve kapatmamak lazım kendini ama bende de bu durum çok oluyor hiç hazırlanıp dışarı çıkardım gelmiyor zorla ite kalka arkadaşlarım çıkarıyor.

Evet bende de oluyor ben de her şeyde doktora gidiyordum özellikle kardiyolojiye ve bütün çarpıntılarım psikolojik çıktı.Ben de meditasyon müzikleri dinliyorum iyi geliyor.Çokta eve kapatmamak lazım kendini ama bende de bu durum çok oluyor hiç hazırlanıp dışarı çıkardım gelmiyor zorla ite kalka arkadaşlarım çıkarıyor.
Az önce eşim hadi dışarı çıkalım açılırsın biraz dedi ama yoook. Cesaretim yok.
Sosyal anksiyetem yok bildiğim kadarıyla.Ama kafamda bir şey takılı iken normalde de başka bir işe yoğunlaşıp dört dörtlük yapamam.(Her şey dört dörtlük olmalı hayatımda) Ve gram keyif alamam. Reddettim. Evdeyim daha çok bunalıyorum böyle de.

X