Anksiyete&Panik Bozukluk

Merhaba sevgili kadınlar,iyi bayramlar öncelikle.(Uzun bir konu olacak peşinen söylemiş olayım:)
2015 senesinde pcde film izlerken aniden kol ve tüm bedenimin uyuşması,nefes kıtlığı ile gece kalp krizi şüphesiyle acile götürüldüm.Sonuç sistit dışında bir şey yok.Forumda bulunan bulunmayan tüm doktorlardan özür dileyerek ve sonradan anlamış olduğum panik bozukluk durumunun etkisiyle kızdım söylendim.

Özel bir hastaneye gittim nöroloji, kardiyoloji ve dahiliyeyi gezdim(ara ara da gezerim)sonuç sorun yok.En son bi nöroloji doktoru panik atak geçiriyorsun psikiyatriye gitmelisin deyince serüven başladı.

İlaç ismi vermeyeceğim bu süreçte birçok ilacı kullandım Dr kontrolünde azalttım ya da bıraktım.Seneler boyunca da öyle tekrarı olmadı o atağın,daha az şiddetlisi bile.

Fakat babamın kanser teşhisi,tedavi süreci,kalp krizleri ve hatırlayınca bile gözlerimi daldıran bir çok travmatik aile içi olayın etkisiyle anksiyete ile tanıştım.Evet atak yoktu ama mütemadiyen kaygı,endişe durumu vardı.(Katlanarak arttı)

O dönem neden destek almadın demeyin.Bazen öyle bi girdapta olursun ki kendin için çıkış yolu bulmak yerine sevdiklerin için onları karanlıktan çıkarmaya çalışmayı tercih edersin gibi bi hem haklı hem haksız açıklamam var.

Böyle böyle bu zamana geldim.Atak yine yok denecek kadar az oluyor.Doktorun patolojik bulguya rastlayamadığı hazımsızlık,şişkinlik,iştahsızlık şikayetlerim var 1 buçuk senedir.En son huzursuz bağırsak denildi.

Özellikle nemli ve rüzgarlı havalarda artan kas ağrılarım var fibromiyalji şüphesi var fakat tam tanı almadım henüz onun için.Kaygı durumu gün geçtikçe arttı arttı arttı ve geçen yaz ev süpürürken kalbim sıkıştı.Apar topar kardiyoloji yolunu tuttum.

Tüm tetkikler yapıldı ve doktor anksiyete bozukluğu dedi.Bir ilaç verdi hala kullanıyorum ilacı.Dedim artık yeter.Psikolog araştırdım ve geçen yaz Temmuz ayından beri bilişsel davranışçı terapi yöntemini izleyerek bir psikolog ile terapiye başladım...Yol kattettik...

Öyle ki rüyalarım,anılarım,travmalarım belirginleşmeye başladı.Fakat psikoloğumdan kaynaklı bir sebeple ara vermek zorunda kaldık.Mayısta devam edebileceğiz inşallah.

Gelelim bugüne😔
Katlanarak artan kaygı,kalp titremesi ve hızlı kalp atımı,sindirim sorunları derkennn dün eşime yine atak dönemindeyim ben dedim.
Bugün sosyal medyada gezerken birden çenem uyuştu.30 saniye sonra geçti ve yerini ağrıya bıraktı.sonra 10 15 dk sonra tekrar uyuştu.Devamında mide bulantısı,nefes açlığı,karında belirgin şişkinlik ve ağlama hissi geldi.

Çaresiz hissediyorum...Ne istiyorsun demeyin, bilmiyorum.
Belki geçecek denilmesi,belki ben atlattım denilmesi,belki iyi gelecek bi tavsiye. Beynim oyun oynuyor biliyorum...

Atak geçirdim bu hep oldu geçecek diyebilmem için atak olduğuna ikna olmam lazım. Bi kabulleniyorum yani ikna oluyorum hadi kızım kalk ayağa çık yürü bi kitaba başla vs vs diyorum abartısız 2 dk sonra ya kalptense?bu zamana kadar kalp hastalığını beyin hastalığını kanseri düşündün korktun hep panik atak çıktı altından.Ama ya bu sefer atak sandığın şey kalpse???susmuyor.Beynim susmuyor...

Bayram gününü yorganın altında düşünerek ağlayarak geçirdim. Var mı bir diyeceğiniz bana?
Vakit ayıran herkese şimdiden teşekkürler
Suan yazını okurken gözlerimden yaşlar geldi bende 3 yıllık evliyim ve 3 yıl nişanlı kaldım zaten o uzun nişanlılık döneminde panik atak geçirdim ardı arkası kesilmedi anlatsam roman olur hep farklı şeyler çıktı il zamanlar kalp çarpıntısı sonra iç sıkıntısı sonra bunalım hep dönem dönem farklı şeyler yaşadım bir dönem içtiğim sigaradan keyif alamama hatta korku yaşama sigaradan nefesim kesilecek diye benimde bayram berbat geçti neden diyeceksin bende de bir anda boğazımda nefesim durdu yüzüme su vurarak açtım o kadar korktum ki anlatamam bir sene önce 6 ay ilaç kullanmıştım o zaman bana iyi gelmişti kendimle ilgilenmek ama ben bir sene önce hem bebeğimi kaybettim hem işten çıkarılmıştım sonra ise ilaç kullandım düzeldim çok şükür iyiydim tam anlamıyla olmasada biraz iyiydim yeniden bir işe girmiştim derken 9 ay çalıştım ve bayram öncesi beni yine işten çıkardılar tam gebelik düşünüyorduk ek sigorta falan yapmıştım kendime ve yine üzüntü ile nefes kesilmesi başladı gel gelelim senin demen gibi bugüne bugün binada nefesim kesildi o kadar kötü oldum ki sonra ağladım korktum tektim evde bide yani bu ne panik atak mı kalpten mi neyim var çok korkuyorum

Bende yıllardır aynı dertten muzdaribim. Benimki daha çok çocukluk travmalarımla alakalı. Çocukken ailem babamın akrabalarıyla aynı mahalled oturuyordu sürekli kavgalar gürültüler yüksek sesler bende bu hastalığa sebep oldu kendimi biliyorum sebeplerimi biliyorum. En ufak bir yüksek seste çarpıntım el titremelerim başlıyor. İş hayatımda stresli ve zor. Son birkaç aydır bende çok zorlanıyorum. İlaç kullanırken yalan yok çok iyiyim ama bırakınca aynı dön başa seyrediyor. Ne yapacağımı bilmiyorum. İçimde sürekli birşey olacak korkusu en huzurlu anlarımın bile keyfini çıkaramama sebep oluyor. Bu aralar bebek düşündüğüm için ilaca başlayamıyorum yoksa sonsuza kadar ilaçla yaşamak zorunda kalacağım gibi geliyor. Terapi falanda çok denedim en ufak birşeyde yine tekrarlıyor. Çok iyi anlıyorum seni keşke çözümünü bilseydim…
Bende bebek düşünüyorum o yüzden ilaca başlamak istemiyorum ama bugün boğazımda nefesim gitti resmen çok korktum neden olduğunu anlamadım ve sonrası ise anksiyete soruları kafamda çok yoruldum yıprandım artık

Ben de şifa diliyorum herkese. 6 yıl önce başladı ilaç kullanıyorum. Dönem dönem tekrarladığı oluyor ve çok uzun sürüyor benimki. Hamileyim diye bırakmıştım ilacı İki buçuk ay önce tekrarladı. İlaca geri başladım ama hala toparlamakta sıkıntı yaşıyorum. Benim belirtim ortada hiç bir şey yokken oturduğum yerde oluyor. Önce tam göğsümün ortasına bir ateş düşüyor sonra kötü hissediyorum sürekli bitmek bilmeyen bir kötü his. Icime kara bulutlar çöküyor. Ellerim kollarim uyuşuyor,midem bulanıyor, kusuyorum,sonra halsizlik çöküyor ama asla yerimde oturamıyorum sürekli titriyorum evin içinde dolanmaya başlıyorum. Asla uyuyamıyorum iki saniye gözümü kapatsam korkarak açıyorum. Böyle günler geçiyor bende..😔
Yaaaaa bende böyleyim aynı içimde bi korku kötü hiç eşim benden önce uyusa uyandırıyorum kokuyorum ben diyorum oda üzülüyor bana sonra kendime üzülüyorum o his beni çok yoruyor ama bir kaç gündür nefesim kesiliyor stres sonuçta bu düşüncelerden kalp krizi beyin kanaması geçiriririm daha yaşım 30 diyorum çok gencim diye üzülüyorum kendime

Yaaaaa bende böyleyim aynı içimde bi korku kötü hiç eşim benden önce uyusa uyandırıyorum kokuyorum ben diyorum oda üzülüyor bana sonra kendime üzülüyorum o his beni çok yoruyor ama bir kaç gündür nefesim kesiliyor stres sonuçta bu düşüncelerden kalp krizi beyin kanaması geçiriririm daha yaşım 30 diyorum çok gencim diye üzülüyorum kendime
Ben de çok üzülüyorum. Hem Daha çok genciz hem ben hamileyim. Kötü hissetmeyle baş edemiyoruz. Meğer eskiden ne kadar mutluymuşum diye çok üzülüyorum eskiyi özlüyorum

Ben de çok üzülüyorum. Hem Daha çok genciz hem ben hamileyim. Kötü hissetmeyle baş edemiyoruz. Meğer eskiden ne kadar mutluymuşum diye çok üzülüyorum eskiyi özlüyorum
Bende öyleyim bi döngünün içerisindeyim bugün resmen öldüm geri geldim gibi oldum ve ne eşim ne ailem detaylı ne biliyor ne anlıyor beni eşim yanımda destek ama oda sıkılcak yorulacak zamanla bende gebelik düşünüyorum sen kaç haftalık hamilesin umarım iyi olacağız yeneceğiz bunu dönem dönem artıyor bu sıkıntılar ama geçiyor geçecek biliyorum ama o an çok kötü hissediyor insan ☹️☹️

Bende bebek düşünüyorum o yüzden ilaca başlamak istemiyorum ama bugün boğazımda nefesim gitti resmen çok korktum neden olduğunu anlamadım ve sonrası ise anksiyete soruları kafamda çok yoruldum yıprandım artık
Ben de bugün ekstra kötüyüm. Huzursuzum sürekli. Evde dolanıyorum öyle. Inan hamilelikte daha da zor. Öyle hemen ilaç başlamıyor doktorlar. Eğer hamilelik düşünüyorsan doktorunla beraber yönet bu süreci. Ben de hamile olduğumu öğrenince ilacı bırakmıştım ama 5. Ayda daha şiddetli geldi. Doktor ilk önce ilaç başlamadı çok zorlandım hala zorlanıyorum maalesef.

Ben de bugün ekstra kötüyüm. Huzursuzum sürekli. Evde dolanıyorum öyle. Inan hamilelikte daha da zor. Öyle hemen ilaç başlamıyor doktorlar. Eğer hamilelik düşünüyorsan doktorunla beraber yönet bu süreci. Ben de hamile olduğumu öğrenince ilacı bırakmıştım ama 5. Ayda daha şiddetli geldi. Doktor ilk önce ilaç başlamadı çok zorlandım hala zorlanıyorum maalesef.
Bende hamileyken o dönemler öncesinde hiç ilaç kullanmıyordum keşke kullansaydım belki daha güzel geçerdi gebeliğim. Bende şimdi gebelik istiyorum bakalım ama çok kötü olursam gebeliği erteleyip bi süre ilaç kullanabilirim 5 aylık olmuşsun ne güzel bak söyle düşün doğum yapınca rahat rahat ilaçlarını kullanırsın yürüyüş yaparsın sanırım bu aylar çok tettikliyor bende çok kötüyüm hava o kadar kasvetli ki sen nerde yaşıyorsun şehir neresi

Bende öyleyim bi döngünün içerisindeyim bugün resmen öldüm geri geldim gibi oldum ve ne eşim ne ailem detaylı ne biliyor ne anlıyor beni eşim yanımda destek ama oda sıkılcak yorulacak zamanla bende gebelik düşünüyorum sen kaç haftalık hamilesin umarım iyi olacağız yeneceğiz bunu dönem dönem artıyor bu sıkıntılar ama geçiyor geçecek biliyorum ama o an çok kötü hissediyor insan ☹️☹️
Çok haklısın. Çok şükür eşim hep yanımda benim de inşallah sıkılmazlar bizden. 29 haftalığım 7 ay oldu bile çok şükür. O kötü his olmasa daha kolay olacak belki çünkü içimizden yaşama sevincimiz çekiliyor bir anda o çok kötü

Bende hamileyken o dönemler öncesinde hiç ilaç kullanmıyordum keşke kullansaydım belki daha güzel geçerdi gebeliğim. Bende şimdi gebelik istiyorum bakalım ama çok kötü olursam gebeliği erteleyip bi süre ilaç kullanabilirim 5 aylık olmuşsun ne güzel bak söyle düşün doğum yapınca rahat rahat ilaçlarını kullanırsın yürüyüş yaparsın sanırım bu aylar çok tettikliyor bende çok kötüyüm hava o kadar kasvetli ki sen nerde yaşıyorsun şehir neresi
Doğurunca rahatlarım inşallah diyorum hep. Ben Kayseride yaşıyorum havalar iyi gidiyor burda ama ben iyi olmadıktan sonra havayi ne yapayım. Sen nerde yaşıyorsun?

Çok haklısın. Çok şükür eşim hep yanımda benim de inşallah sıkılmazlar bizden. 29 haftalığım 7 ay oldu bile çok şükür. O kötü his olmasa daha kolay olacak belki çünkü içimizden yaşama sevincimiz çekiliyor bir anda o çok kötü
Sana birleyen diyim mi bence ben buna inanıyorum beneğini kucağına alacaksın ya hepsi bitecek kendinden çok ona odaklanacaksın bizde yeniden yaşama sevincimizi kazanacağız seviyorlarsa sıkılmazlar gerçekten sevgi varsa arada ama işte insan düşünüyor hep engelli gibi hissediyorum kendimi bazen o kadar kötüyüm ki yemek bile yapamıyorum. Ne güzel çalışıyordum çıkardılar beni şimdi işe girmeye bile korkuyorum

Doğurunca rahatlarım inşallah diyorum hep. Ben Kayseride yaşıyorum havalar iyi gidiyor burda ama ben iyi olmadıktan sonra havayi ne yapayım. Sen nerde yaşıyorsun?
Bende istanbuldayım hava çok kasvetli o bile bana nefes darlığı yapıyor bi yağmur yağda sanki daha rahat nefes alacağım gibi hissediyorum ne alakaysa

Maşalllah çok az kalmış

Sana birleyen diyim mi bence ben buna inanıyorum beneğini kucağına alacaksın ya hepsi bitecek kendinden çok ona odaklanacaksın bizde yeniden yaşama sevincimizi kazanacağız seviyorlarsa sıkılmazlar gerçekten sevgi varsa arada ama işte insan düşünüyor hep engelli gibi hissediyorum kendimi bazen o kadar kötüyüm ki yemek bile yapamıyorum. Ne güzel çalışıyordum çıkardılar beni şimdi işe girmeye bile korkuyorum
Galiba ona odaklanınca biraz hafiflerim diye inanıyorum ben de. Hiç engelli gibi hissetme herkesin bir derdi bir hastalığı var. Kimse dört dörtlük yaşamıyor. Bununla savaşan o kadar çok kişiyiz ki hiç de yalnız değiliz. İnşallah yaşama sevinci bulacağız. Sen de hamilelik düşünüyorsan iş konusunu ertele biraz bence.

Galiba ona odaklanınca biraz hafiflerim diye inanıyorum ben de. Hiç engelli gibi hissetme herkesin bir derdi bir hastalığı var. Kimse dört dörtlük yaşamıyor. Bununla savaşan o kadar çok kişiyiz ki hiç de yalnız değiliz. İnşallah yaşama sevinci bulacağız. Sen de hamilelik düşünüyorsan iş konusunu ertele biraz bence.
Çok teşekkür ederim evet istiyorum 3 yıllık evliyim artık içgüdüselmidir nedir çok istiyorum üzülüyorum inşalllah sağlıklı bir gebeliğim olur sende biranönce doğumunu atlatır kurtulursun böyle konuşuyoruz ama yaşadıkça dert bitmiyor onlarla mücadele etmeyi öğrenmemiz gerek aslında

Çok teşekkür ederim evet istiyorum 3 yıllık evliyim artık içgüdüselmidir nedir çok istiyorum üzülüyorum inşalllah sağlıklı bir gebeliğim olur sende biranönce doğumunu atlatır kurtulursun böyle konuşuyoruz ama yaşadıkça dert bitmiyor onlarla mücadele etmeyi öğrenmemiz gerek aslında
Inşallah 🙏 ozel degilse onceki gebeligin neden bitmisti? Allah saglikli sıhhatli bir cocuk nasip etsin sana da insallah.

Tabi ki insan yaşıyorsa dert her zaman var. Bizim sorunumuz zaten onlarla baş edemememiz. Terapi aldın mı hiç ya da alıyor musun?

Inşallah 🙏 ozel degilse onceki gebeligin neden bitmisti? Allah saglikli sıhhatli bir cocuk nasip etsin sana da insallah.

Tabi ki insan yaşıyorsa dert her zaman var. Bizim sorunumuz zaten onlarla baş edemememiz. Terapi aldın mı hiç ya da alıyor musun?
Psikoloğa gitmiştim lohusa döneminde çokta iyi gelmişti yeniden gitmek istiyorum işe girmezsem çevrende şehir hastanesi varsa oralardada psikolog oluyor git bence çok iyi gelir emin ol bana çok iyi gelmişti. Şöyle benim bebeğim 4 aylıkken karnımda ense kalınlığı 11. Haftasında yüksek çıktı sonra 4 ayında kalbi durdu karnımda düşük yapardılar hastanede çok zor bir süreçti uzun süre düşünmedim gebelik ama artık bende çok istiyorum hiç çocuğum yok

Psikoloğa gitmiştim lohusa döneminde çokta iyi gelmişti yeniden gitmek istiyorum işe girmezsem çevrende şehir hastanesi varsa oralardada psikolog oluyor git bence çok iyi gelir emin ol bana çok iyi gelmişti. Şöyle benim bebeğim 4 aylıkken karnımda ense kalınlığı 11. Haftasında yüksek çıktı sonra 4 ayında kalbi durdu karnımda düşük yapardılar hastanede çok zor bir süreçti uzun süre düşünmedim gebelik ama artık bende çok istiyorum hiç çocuğum yok
Allah sağlıkla nasip etsin inşallah

Ben şehir hastanesinin psikoloğuna çok gittim ama pek bi faydasını göremedim. Hala aynıyım.

Gerçekten mi ya ☹️ ben doktoruma çok güvenerek istekli gittim hatta doktorumla aramda bağ oluştu en son seansımda gittim vedalaştım işe başladım sonra o kadar sevinmiştiki ben gittiğimde bitik haldeydim ama ☹️☹️

Gerçekten mi ya ☹️ ben doktoruma çok güvenerek istekli gittim hatta doktorumla aramda bağ oluştu en son seansımda gittim vedalaştım işe başladım sonra o kadar sevinmiştiki ben gittiğimde bitik haldeydim ama ☹️☹️
İyiye denk gelmişsin demek ki

X