Annem kız kardeşlerime gelinimiz ve annesi yüzünden psikolojik baskı uyguluyor 😭

Herhalde anneniz gelinin annesini yemeğe çağıracak öncesinde temizlik ve hazırlık yapıyor size de yaptırıyor. Annesinin yurt dışından gelip kalması çok normal, 4 aydır sizi yemeğe çağırmaması bilmiyorum herkes kendine yakışanı yapar, sizin annesini davet etmeniz gerekir. Onlar için kavga etmeyin derim.
Zaten davet ettik. Ancak annemin evi abimlere sadece 10 dakika mesafede olmasına rağmen daha bir çaya bile gitmemesi ve asla davet edilmemesi biraz nankörlük veya saygısızlık değil mi sizce? Ben yapamazdım, üstelik 8 yıl sevgililik boyunca neredeyse her hafta sonu bize dadanmasana rağmen. Bahsettiğim şahıs bir de neredeyse 40 yaşında kadın. Çok toy değil, biraz yol yordam bilmesi gerekir. Ben ve kız kardeşlerim ondan yaşça çok küçük olmama rağmen düşünebiliyorum bunları. Ama suç abimde de var, sanki o çok davet ediyor.

Siz sevgilinizin evine gidip iş yapar mısınız temizlik vs
Eğer sekiz yıl boyunca neredeyse her hafta sonu sevgilimin ailesinin evine 2-3 gün kalmaya gidersem tabiki de yardım ederim. Hiç değilse yemek yediğim masayı toplamaya yardım ederim. Bundan normal daha ne olabilir ki? İlk zamanlar tabi utanır insan biraz. Ama neredeyse 7-8 yıl bir adet haline dönmüşse, asıl yapmamak anormal ve ayıp değil mi sizce? Üstelik bu kadın çok toy sayılabilecek bir kadın değil di. Ben ondan çok çok küçük olmama rağmen bunu düşünebiliyorum.

Evet o bizim ailenin gelini. Bir eve damat girdiği zaman da, o şahıs “ailenin damadı” oluyor. Eve hizmetçi veya köle almış anlamına gelmiyor bu. Bu nasıl bir muhakeme kabiliyeti? Anlamadım. Zaten abimle sevgiliyken 8 yıl boyunca neredeyse her hafta sonu bize gelip kalmasına rağmen hiç bir işin ucundan tutmazdı merak etmeyin. Beni tanımıyorsunuz bile. Kim bilir belki de siz evlisiniz ve eşinizin ailesinden çok çektiniz ve herkesi öyle sanıyorsunuz. Ben ve kız kardeşlerim kadından zaten yaşça çok küçüğüz, sırf saygıdan birşey diyemiyoruz. Ki burda ki konunun odak noktası aslında annem di. Annemin hak etmeyen insanlar için kendini ve bizi eziklemesi durumu. Siz çok yanlış anlamışsınız konuyu, hem de çok.
Tanımadığınız insanlara hakkında bu kadar keskin konuşmayın. Hayatı tam bilmiyorsunuz anlaşılan.yqsiniz küçük olabilir mi?
İki de bir kadın on yaş yirmi uas büyükmüş de sana ne? Belki de abinin yanına yakışıyor ve senden güzel? Gelinle derdin yoksa niye on kere bunu yaziyorsjn? Cunku onu buradan kuculttugunu saniyorsun.abinjn mutlu bir evliligi oldugunu dusunuyorjm ben bu arada.. neden mi , cunku onlqr iyi anlasiyorlar.annen de onlarla ilgileniyor bu sana batiyor canim..
Biraz sert oldu ama Sana abartıyorsun diyen kadınların evliliğinde sorun varmış da eşinin ailesinden çekmiş de yada muhakeme yeteneği azmış da.. sana yardim etmek isteyenlere karsilikli istisare etmek yerine boule yazarsan boyle cevap alirsin..ne biliyorsun ? Buradaki insanlarin hepsinin bir tecrubesi var.o zaman soru sorma burda? İstemediğin cevapları gerçekleri duymak istemiyorsan soru sorma.
Bu arada bekarım, özgürüm, zenginim, istediğim gibi geziyorum, ve kimseyi de çekmiyorum ve senin düşüncelerini de abartılı buluyorum.. Yani muhakeme yeteneği olmayan etraftan çevresinden çeken biz değiliz..fqrkinda degilsin ama sen cekiyorsun canim..hem anneni cekiuorsun hem de insanlari cok dert ediyorsun kendine..dert cekenler sana tavsiye verenler degil yani..Bu insanlar sana hata buluyorsa ve tavsiyede bulunuyorsa yardım etmek için. Sana bir tavsiye veren kişilere, " sanırım kuyruk acınız var" diyerek cevap vermen, senin iletişime kapalı olduğunu gösteriyor..

Herkes aynı şeyi söylüyor işte.. annen oyle yapıyorsa sana ne bundan? Anneni sen yönetemezsin..annen oglu için ve gelini için istediğini yapar.bu seni ilgilendirmez.. karşılık beklemiyordur ve aralari bozulsun istemiyordur..sen uyarini yaparsın kendini yıpratma dersin ama ısrarla yapıyorsa yapabileceğin birsey yok.bu annenin problemi..evet uzuucu ama yapacak bir şey yok..herseyi kontrol edemezsin.. ilerde senin eşin olduğunda ona da aynısını yapacak.. içinden gelerek merak etme..
Hem senin işin gücün yok mu? Sana iş yaptırmak istediğinde yapmak istemiyorum de yapma..istemiyorsan yapmazsın.

Anneniz istediğini yapsın da siz neden her hafta sonu gelip ayağına hizmet bekleyen birine hizmet edip durdunuz yıllarca?
Anneniz istediği kadar bağırsın yerinizden kalkmasaydınız o da pes ederdi zaten.
Bir de neden nerdeyse her mesajınızda kadınla işim olmaz kadın bizden çok büyük,biz ondan çok küçüğüz diye vurgulayıp duruyorsunuz?
Kadının yaşıyla ilgili bir kıskançlık var gibi ama nedir tam çözemedim

Zaten davet ettik. Ancak annemin evi abimlere sadece 10 dakika mesafede olmasına rağmen daha bir çaya bile gitmemesi ve asla davet edilmemesi biraz nankörlük veya saygısızlık değil mi sizce? Ben yapamazdım, üstelik 8 yıl sevgililik boyunca neredeyse her hafta sonu bize dadanmasana rağmen. Bahsettiğim şahıs bir de neredeyse 40 yaşında kadın. Çok toy değil, biraz yol yordam bilmesi gerekir. Ben ve kız kardeşlerim ondan yaşça çok küçük olmama rağmen düşünebiliyorum bunları. Ama suç abimde de var, sanki o çok davet ediyor.
Yerden göğe kadar haklısınız ama biz bu toplumda yetiştik yengeniz farklı bir kültürden. Orada da suç annenizde ufaktan iş yaptırsaydı bu kadar sık gelmezdi. İş dediğim de sizi başka bir yere gönderip sofrayı toplatabilirdi. Sizin olmadığınız zamanlar ne yapmış, iki tabak kaldırmamış mı?

Yalnız kültürler çok farklı.
Erasmus yapan İspanyol sınıf arkadaşımiz bizi evine akşam yemeğine çağırmıştı bizde dedik galiba hazırlayacak yemeği 😂
Çocuk böyle sangria tarzı bir şey yapıp koydu önümüze yemek falan yok biz şok olduk tabi.
Sonra hep birlikte bir şeyler alıp yaptık ettik.
Dolayısıyla İspanya da domates ekmek koymak normal sayiliyordur belki.
Kadın yeni gelinlerin eve davet ettiğini bilmiyor belki abiniz de çağıralım demiyorsa kadın napsin ?
Abiniz diyecek ailemi çağıralım diye o hazırlayacak gerekirse.
Üzgünüm ama burada sorun abinizde.
Bu insanların evine gitseniz bile yemek beklemeyin aç kalirsiniz bence.

Ayrıca ben size bireysel takılmanizi tavsiye ederim.
Malesef kimseyi degistiremezsiniz.
Anneniz de sizden beklentiyi bıraksın sizde onu kendi haline bırakın.

Arada kültür farkı var. Diğer milletlerin misafir ağırlama, misafir olma görgüleri çok farklı. Bizde ayıp olan bir çok şey onlar için normal. Evet İtalya ve İspanya gibi ülkelerde sofra önemlidir ve misafire de iyi yemek pişirilebilir. Ancak onlarda da bunu çok önemseyenler var yani. Bir kere rahat insanlar. Bizim kahvaltıda yediğimiz peynir, zeytin, domates belki bir zeytinyağlı sebze yemeği onlar için yanina bir şişe şarapla olağan bir akşam yemeği.
Evlendi bizi davet etmedi muhabbeti de bizde çok var onlar pek umursamıyorlar böyle detayları.

Kadınla ilgili annenize saygı duymayışı dışında elle tutulur tek bir şey yazmamışsinız.

Konuda iki problemli karakter var.
Birincisi abiniz. Annenize niye bağırıyor?
İkincisi anneniz. Kendine bunu reva görüyor ve onu değiştiremezsiniz.
Sizi yönetmesine izin vermeyeceksiniz.

Anneniz tipik erkek evlat sevici
Aynen öyle kadın gelinini çok sevdiğinden dolayı değil
Aman oğluşum ne olursa olsun sürekli gelsin diye her yapılana eyvallah diyor.
Kızlarına bağırıp çağırmayı biliyor ama

Ben konu sahibi ve kızkardeşlerinin yerinde olsam onlar gelince odaya girer kapıyıda kilitlerim.
Kendi başlarına yesin içsin kaldırsınlar.

Ayrıca bu kadar yıldır Türkiye'de yaşayan kaç yaşında kadının yeni ergen kız gibi sofra toplanmadan eline telefon alması kim olursa olsun sinir bozucu
Desek ki misafir kültürünü bilmiyor ve sevmiyor o zaman niye her hafta sonu size dadanıyor.
Gelmesinde yardımda etmesin.
Hoş onda suç yok
Bu konuda iki suçlu var annen ve abin

Ya kıyamam, konuyu şimdi okuyacağım ama , konu sahibinin banlandıktan sonra okumaya çalıştığı konuya bakın, sizi kadın düşmanları yine ne yaptınız söyleyin bakayım :cry:

IMG_5036.jpeg

Bence gelinin ve annesinin zaten cok yemek yapilsin, evde temizlik yapilsin diye bir beklentisi yok, benim annem gelince, kaynanam zirt pirt eve gelip yemek yapip, evi temizlese ben rahatsiz olurum. Siz de caniniz istemiyorsa yapmayin, anneniz bagirsa da umursamayin. Kendisi ne istiyorsa yapabilir ama sizi zorlayamaz.

Konunuzda yazan olumsuz her şeyin tek sorumlusu abiniz. Abinizi de anneniz yetiştirdiğine göre kendisi istediği gibi davransın. Siz hiç karışmayın hizmet etmeyin ve kafanızda gelinle , ailesi ile ilgili şeyler kurmayın.

Herkese esenlikler dilerim.

Hemen konuya geçmek istiyorum. Annem hak etmeyen insanlara haddinden fazla değer veriyor. Bunlardan bazıları da, abimin 4 ay önce evlendiği eşi ve eşinin annesi. abimle eşinin evlenmeden önce sekiz yıllık bir ilişkisi vardı. Yani sekiz yıllık ilişkiden sonra ancak evlenebildiler. Bu sekiz yıllık ilişki süresi içersinde bu kadın bizim eve hafta sonları hep kalmaya gelirdi. Bu kadın bizim eve geldiğinde hiçbir işin ucundan dahi tutmazdı yani yediği yemek sofrasını bile biz kaldırdık kızkardeşlerim ve annem. Çünkü abim bizi bu kadına neredeyse köle etmişti ve ona en ufak söz söyletmiyordu.

Kadın diye ifade etmemin sebebi ise, bu kadın abimden on yaş büyük, abim şu anda 28 yaşında kendisi de 39 olacak çok yakın bir süre içersinde ve kendisi yabancı. Bu kadın her doğum günü olduğunda ve onun dini bayramların da biz hep hediye aldık onu kutladık ama karşılığını hiçbir zaman göremedik ne annem, ne de biz. Abim defalarca bu kadının önünde anneme çok bağırdı ve bu yüzden bu kadın artık anneme saygı bile duymuyor.

Tüm bunlara rağmen, Abim sonunda o kadınla evlendi. Dört ay boyunca bizi veya annemi hiçbir vakit evine davet bile etmedi. Üstelik evleri bize sadece 10 dakika mesafede. Buna mukabil, kadının annesi ispanya’da yaşıyor olmasına rağmen, ilk evlendikleri sırada gelip onların evinde bir hafta kaldı. Şimdiyse, yine annesi geldi. Şimdi ise annem ben ve kız kardeşlerime o kadar çok baskı uyguluyor ki, artık bıktık. Annem de nedense kendisine saygı duymayan insanlara karşı sürekli kendini ispatlama ve saygınlık kazanma çabası var. Biz defalarca söyledik, ne bu kadın, ne de annesi bunları hak etmiyor. Annem başı kapalı ve bu yüzden sanki annemi beğenmiyorlar. Halbuki annem bu insanlara, kadının annesi de dahil bir sürü hediye alıp gönderdi. Hem de defalarca. Ama karşılığında en ufak bir hediye geri almadı, sadece çikolata falan ile geçiştirildi. Kız kardeşlerim bir defasında İspanya’ya gittiklerinde onlara yemek bile pişirmemişler di. Önlerine sadece domates peynir ekmek koymuşlar.

Tüm bunlara rağmen annem yine o kadına ve annesine hediyeler almak istiyor, ve kız kardeşlerime bütün evi temizletti. Bununla da kalmayıp bir sürü yemek pişiriyor ve hepimizi kırgından geçirdi. Biz ne yapalım da ikna etmeye edelim bu annem olucak kadını? Nasıl anlatalım bu insanların tüm bu muameleyi hak etmediklerini? Biz söylemeye çalıştığımız vakit bize bağırıyor. Lütfen akıl verin 😭 .
Farklı kültür olunca tabi sorunlar olur bence siz birşey yapamazsınız anneniz farkına varması gerekir , bir bence ne müslüman erkek nede müslüman kadın
Aynı dinden olmayınca evlenmemeli bir bilseniz o kadar çok sorun çıkıyor ki bunu yaşamayan bilmez şimdi hemen yazdıklarıma saldıracak , bir de çocuk olunca veraset tapu al sana karmaşa başımız da zaten bu tür dert var büyük sorun yumağı

Anneniz bu saatten bu yaştan sonra asla değişmez, ne siz yıpranın ne annenizle aranız bozulsun. Yemeğe gelecekler dendiği zaman tutmayın hiçbir işin ucundan, zor ama bırakın anneniz kendi başına yapsın, bir yapacak iki yapacak üçüncü de mecbur vazgeçecek davet etmekten. Ya da kıyamıyorsanız yardım edersiniz onlar geleceği zaman evden gidersiniz, dışarıda işleri vardı ya da acil işleri çıktı gibi şeyler söyler anneniz de. Bırakın yengeniz kursun kaldırsın sofrayı, siz de kardeş kardeş dışarıda yiyin yemeği sinemaya filan gidin. Bizde de var böyle yenge çünkü oturur yer içer gider, ben yorgunum çocuk uyutmadı deyip diğer odada uyur biz her şeyi halleder çayı bırakırız ocağa kalkar gelirdi, baktık olacak gibi değil size verdiğim tavsiyeleri uyguladık, şimdi çok şükür gelmiyor, gelmesin de bir kere evine almaya ödü kopar bizi ama kendisi evimizden çıkmazdı yani. Böylelerine anlayacağı dilden konuşmak gerekiyor. Şimdi eltim de böyle başka şehirde oturuyorum, tatillerde kv ve eltinin olduğu şehre gidiyorum, kvde de kalıyoruz. Bir kere evine almaz ama her gün yemeğe kvye gelirdi, ben de kv yardım ederdim misafirken misafir ağırlardım, en sonunda kvye dedim bu bana saygısızlık ben kendimi düşüremem hiç, çağırıp durma yemeğe kendisi alsın evine bir gün de bizi dedim baktım anlamıyo devam etti, ben de ne işin ucundan tuttum ne bir şeye karıştım senin misafirin sen ağırla o zaman deyip çekildim odaya. O gün bugündür çağırmaz, o da çok şükür anladı gelmez artık. Bazıları kendini çok akıllı zannediyor, öyle kendi kurdukları dünyada onların kurallarına göre hareket edelim istiyorlar. Ben sizi çok iyi anlıyorum kesinlikle bir ters köşe yapın ki dumur olsunlar
Çok iyi yapmışsın eltine 👏👏👏

Bizim millette aşağılık kompleksi ve yabancı hayranlığı var. O kadın Türk olsaydı abiniz büyük ihtimalle 10 yaş büyük kadinla evlenmezdi. Evlenmeye kalksa anneniz kıyameti koparırdı. Ne vardı kendi insanımıza da bu kadar hoşgörülü olsak.

X