araba kullanma yardımcı olur musunuz

nebilimben

Guru
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2012
2.958
3.465
merhaba kızlar

ben ehliyeti 5 sene önce aldım ama araba kullanmıyorum ehlıyetı aldıgım zamanlarda nısanlıydım kendı arabamız yoktu
o yuzden benım de adetım degıl oyle baskasının arabasında bısey olur falan dıye deneme yapmak ıstemedım kursta ne kadar araba kullandıysam onunla kaldım şimdi açık söylemem gerekirse kursta da cok ıyı degıldım dıreksıyon derslerınde
mesela derslerde cok ıyı olanlar vardı ama ben dıreksıyon sorunum vardı falan ıyı degıldım

derken evlendım esımın de arabası yok abısının arabasını kullanıyoruz e tabı ben de onların arabasını da kullanmak ıstemedım bıse olur dıye ılk evlendıgımız zamanlarda o araba ıle bırkac deneme yaptırmaya calıstı esım daha sonra olmayınca bana bagırdı falan bıraktım bende. daha sonra baska dertler cıktı araba kullanma ısı ole kaldı

suan babam araba aldı babam kullanmayı bılmıyor yenı ogrenıyor kardesım de eh ıste
mesela bı yere gıdılecek olsa hemen herkes bana bakıyıor '' kullanmayı bılseydın gotururdun bızı ''falan dıyolar
bır degıl ıkı degıl sureklı esım de dıyor '' araba kullansan ne iyi olur '' cocugu krese verıcez mesela servıs parası var hem servıs ıstedıgımız saatte gelmıyor oda başlıyor hemen '' araba kullanmayı bılsen cocugu sen bırakırdın '' falan dıye

şimdi size sorunlarımı sıralayım sız soyleyın ben araba kullanabılır mıyım ? yada benım gıbı olanlar var mı kullanmayı ogrenenenler ve trafıge cıkanlar ya kımseye soyleyemeıyorum

_kendıme guvenım yok eskıden boyle degıldım kv ıle bazı sorunlar yasadım ve etkısınden kurtulamıyorum sanırım sınır hastası oldum pıskolojık sorunlarum var hatta delırıyo olabılırım
_sankı araba kullansam bı yere carpıcam gıbı gelıyor
_bır de nasıl dıyeyeım sankı yolları sasırıcam yanlıs yere gırıcem gıbı gelıyor ( hanı yoldan sag serıtten gıdılır gobeklerde etrafından dolanılar falan gıbı sankı trafık kurallarını da bılmıyorum bılıyorum ama bılmıyorum saskın falan dıyebılırsınız bana)
_ay bılmıyorum ıste sankı herseyı karıstırıcam oyle kalakalıcam yapamayacagım gıbı gelıyor daha cok sankı yolları karsıtırcam ters yone gırıcem gıbı gelıyor
bu korkularımı da kımseye soyleyemıyorum annem bıle sen de kullan dıyor ogrenmeye baslasam da kendı babamın arabasında denerım esımın abısının arabasında ıstemıyorum kesınlıkle . bu arada kayınpeder de sureklı benımle alaycı alaycı '' sen ne zaman kullanıcan bı araba kullanamıyorsun '' dıyor bır tane daha gelını var ama ona degıl bana sarıyor
artık ben de öğrnmek istiyorum millet benımle dalga gecıyor
ya benım gıbı korkak olup ogrenenler sımdı vızır vızır trafıge cıkıp araba kullanalar var mı ne yaptınız nasıl ogrendınız ne kadar zaman aldı ?
yardımm

Ders alın...
Başka yolu yok bu işin, kendi kendine öğrenilmez, kocadan babadan öğrenilmez.
Sizin ehliyeti almanızın da üstünden çok zaman geçmiş, mutlaka ders almalısınız.
Bir süre kursun aracıyla, sonra kendi aracınızla alın.
Kullandıkça güveniniz yerine gelir.
Araba kullanmak zor bişey değil, sadece el ayak göz koordinasyonu lazım.
İsterseniz yaparsınız.
Ters yöne girmek kolay kolay yapılacak bir şey değil. Sadeceara sokaklarda bazen şaşırabilirsiniz dikkatsiz davranırsanız. Onda da geriçıkarak halledersiniz.
Yol şaşırmak, kaybolmak, yanlış yerlere sapmak herkesin başına gelebilen bişey.
7 yıldır aktif sürücüyüm, 30 yıldır aynı şehirde yaşıyorum hala ara sıra kaybolabiliyorum. Oluyor öyle şeyler,sıkıntı yok.

daha yenı ehlıyet sınavını gectım 20 gun once arabayı kaldıramıyordum
fakat suanda sehırler arası gıdıp gelebılecek guvenım var
fakat ancak markete kadar gıdebılırım sanıyorum
sızın bırınden araba kullanmaı ogrenmemız gerek tabıkı sag serıtten dortluler yanık bır sekılde gayet gıdılır dıye dusunuyorum ama bende acemıyım yanı bakalım arkadaslar ne dıyecek

Kuzenim de aynen senin gibiydi direksiyon hakimiyeti sifirdi kural bilmiyorum napacagimi sasiriyorum derdi ama su an gayet guzel kullaniyor bence bir an once basla yol almaya bak canim

Artık sizin gibilere ehliyet vermiyorlar, yanlış anlamayın ben de sizin gibiyim, paniğim, ilk sınavda kaldım mesela. Paniği yeneceksin kullana kullana eğer sakin olmayı başaramazsan bildiklerini de şaşırıyorsun. Usta bir sürücüyle sık sık pratik yapın, olmadı özel ders alın..

Araba kullanmak icin once kaza yapicam vs yanlis yere giricem gibi duaunceler at kafandan. Bana babam cok eski bi arabqmiz vardi 18 19 yasinda ogretti 22 yasinda da ehliyet aldim. Ben yaptiysam herkes yapr. Once sen kendine guveneceksin ve bol prayik onenli. Ben ehliyet aldiktan sonra babamla en yogun trafik olan yerlerde alistirma yaptim hep. Zamanla daha iyi oturuyor. Bi defa ogrenirsen hic unutmazsin. Psikomotor ogrenmeler oyledir. Esine soyle babanizin arabasinda ogretsin bos bi alanda her seyi iyice ogrenin sonra yavas yavas trafige cikarsiniz o sizi yoblendirir. Daha sonra mesela esiniz size karismasin siz surun artik iyice pratiklesince esiniz olmasin yaninda kendiniz surun oyle yapin. Ozguveniniz yerine gelir. ben ilk ramazanda tam iftar saati trafi ge ciktim babam falan yoktu annem ve kardesimi misafirlige goturdum ve inanilmaz guven kazandim. Dikkatli, rahat olmak en obenli sey. Mesela bi saat sunu mu yapayim bunu mu yapayim degil hemen karar vereceksin yapacaksin. :)

Artık sizin gibilere ehliyet vermiyorlar, yanlış anlamayın ben de sizin gibiyim, paniğim, ilk sınavda kaldım mesela. Paniği yeneceksin kullana kullana eğer sakin olmayı başaramazsan bildiklerini de şaşırıyorsun. Usta bir sürücüyle sık sık pratik yapın, olmadı özel ders alın..
ya ben ehlıyetı alırken de sasırmıstım pratık yapmak yerıne ehlıyet sınavına oyle odakladılar kı bızı sankı unıv sınavına gırıyorum

yanı pratık araba kullanma derslerımz cok azdı daha cok derslere gırıp durmustum

ben park halindeki araca da bindirdim, yanlış şeritten de gittim, kavşağın orta yerinde istop da ettim.
ama merak etme yapa yapa öğreniyor insan. kocadan öğrenilmez bu arada :KK70:

Araba kullanmak icin once kaza yapicam vs yanlis yere giricem gibi duaunceler at kafandan. Bana babam cok eski bi arabqmiz vardi 18 19 yasinda ogretti 22 yasinda da ehliyet aldim. Ben yaptiysam herkes yapr. Once sen kendine guveneceksin ve bol prayik onenli. Ben ehliyet aldiktan sonra babamla en yogun trafik olan yerlerde alistirma yaptim hep. Zamanla daha iyi oturuyor. Bi defa ogrenirsen hic unutmazsin. Psikomotor ogrenmeler oyledir. Esine soyle babanizin arabasinda ogretsin bos bi alanda her seyi iyice ogrenin sonra yavas yavas trafige cikarsiniz o sizi yoblendirir. Daha sonra mesela esiniz size karismasin siz surun artik iyice pratiklesince esiniz olmasin yaninda kendiniz surun oyle yapin. Ozguveniniz yerine gelir. ben ilk ramazanda tam iftar saati trafi ge ciktim babam falan yoktu annem ve kardesimi misafirlige goturdum ve inanilmaz guven kazandim. Dikkatli, rahat olmak en obenli sey. Mesela bi saat sunu mu yapayim bunu mu yapayim degil hemen karar vereceksin yapacaksin. :)
bıde ben unuttum suan hıc bıse bılmıyorum sıfırdan ogrenıcem kursta uc dort kere ders verdıler sonrası hep sınava yonelık unıv sınavı gıbbı

suan hıc bıse bılmıyorum basbaya fren deprıyaj nedır nerede falan hııccc

Özel direksiyon dersi verenler var onlardan eğitim alabilirsin bu konuda.
Eşten ders alma.
Bana babam öğretmişti sağolsun ama kimilerinin babası da eşten beter davranıyormuş o yüzden en sağlıklısı direksiyon dersi alman.

Bir de özgüven. Olumsuz düşünceleri kafandan at.

ya sizin de böle düşünceleriniz var mı ?
işte kurallarla ilgili yanlış yola gırıcem rezıl olucam falan dıye

gözümde büyüdü araba kullanmak kımseye dıyemıyorum bu kaygılarımı
esım de dıyor ne salaklar var kullanıyorlar sen nıye kullanamayacaksın dıyor ama bılemıyorum

Merhaba canm.
Ben yeni aldım ehliyetimi.
Kendine güvenmen lazım. Başka türlü olmaz. Sürücü kursuna gitmelisin hem hocalar sana kızmaz hemde hoccanın ayağının altında fren oluyo daha güvende hissediyosun. Yanlış yapmıyosun çünkü hoca müdahale ediyo
Sonrasında hiç bırakmadan sürmek ve cesaret işte bu kadar
Martta aldım ehliyeti şuan hem şehirlerarası bile sürebiliyorum. Emin ol senin araba kullanmayı bilenlerden bi eksiğin yok. Sende yapabilirsin. Sadece kendine güven etraftakileri duyma.:KK66:

bıde ben unuttum suan hıc bıse bılmıyorum sıfırdan ogrenıcem kursta uc dort kere ders verdıler sonrası hep sınava yonelık unıv sınavı gıbbı

suan hıc bıse bılmıyorum basbaya fren deprıyaj nedır nerede falan hııccc
3 pedal var zaten ne olacak allah asikna? Benim babam cok usta sofordur onun da etkisi var gercekten iyi kullaniyor. Ama ben kullanirken adam cok mukemmelliyetci oluyordu mesela bildigim seyleri bile bana yanlis yaptiriyordu. Esinle surerken o da oyle yapar kesin erkekler biraz oyle. Sen sakin olarak sur, meaela sana soyle yap derse neden peki falan de her seyi ogren. İyice oturt. Gerekorse arabanin arka camina "Biraz acemiyim hata yapabilirim" falan yapistir yaz. Birisi yapmisti herkes daha hosgorulu davraniyor dedi. :)

3 pedal var zaten ne olacak allah asikna? Benim babam cok usta sofordur onun da etkisi var gercekten iyi kullaniyor. Ama ben kullanirken adam cok mukemmelliyetci oluyordu mesela bildigim seyleri bile bana yanlis yaptiriyordu. Esinle surerken o da oyle yapar kesin erkekler biraz oyle. Sen sakin olarak sur, meaela sana soyle yap derse neden peki falan de her seyi ogren. İyice oturt. Gerekorse arabanin arka camina "Biraz acemiyim hata yapabilirim" falan yapistir yaz. Birisi yapmisti herkes daha hosgorulu davraniyor dedi. :)
heh bide bak aklıma gelmişken hanı su kolunu arkaya atıp gerı gıtme olayı var ya onu da hıc bı zaman yapamadım
ya ben bu aynalardan da bıse anlamıyorum gormuyorum yaw
gerı gerı gıtme tam bı felaket
esım dıyor otomatık alırız ama ben hepsınden de ogrenmek ıstıyorum ya

heh bide bak aklıma gelmişken hanı su kolunu arkaya atıp gerı gıtme olayı var ya onu da hıc bı zaman yapamadım
arkaya bakıyorsun hanı park ederken yan camlardan falan bakıyorsun ben anlayamaıyorum ıste resmen bakıp dururken carpıyodum bunlar ben de ozguven eksıklıgı yaptı

Evet ben de en cok onda bocalayacagimi sanmistim. Babam mesela diger elini arkaya koy kizim diyor falan ya ben boyle daha iyim diyorum falan ama o karismayinca sen fark diyorsun ki istemsiz olarak kolun diger koltugun arkasi aa gidiyor. Aynalar da sag tarafa mi gidiyorsun sol tarafa mi gidiyorsun diye lazim tabii ayna olmasa ohoo :) sollama yapacaksan aynaya bakicaksin bence ayna zaten en onemlisi. Otomatik vitesse daha rahat ogrenirsiniz zaten ben manuelde ogrendim ve araba da oldukca eski ve direksiyon tas gibiydi. Ama simdi yeni model araba kullaninca oyuncak gibi gwliyor o avantaji var... Bana kalirsa otomatikle kisa zamanda ogrenirsin.

Evet ben de en cok onda bocalayacagimi sanmistim. Babam mesela diger elini arkaya koy kizim diyor falan ya ben boyle daha iyim diyorum falan ama o karismayinca sen fark diyorsun ki istemsiz olarak kolun diger koltugun arkasi aa gidiyor. Aynalar da sag tarafa mi gidiyorsun sol tarafa mi gidiyorsun diye lazim tabii ayna olmasa ohoo :) sollama yapacaksan aynaya bakicaksin bence ayna zaten en onemlisi. Otomatik vitesse daha rahat ogrenirsiniz zaten ben manuelde ogrendim ve araba da oldukca eski ve direksiyon tas gibiydi. Ama simdi yeni model araba kullaninca oyuncak gibi gwliyor o avantaji var... Bana kalirsa otomatikle kisa zamanda ogrenirsin.
ınsallah ya
konumun da buraya tasımızlar kımse gormeyecek sımdı
halbukı bu konu bana resmen dert olmustu
bas baya bır derdım var yanı

Çok kötü malesef
Bu aksam eşimle konuştum bana araba kullanmayı öğret diye
Başladık çalışmaya ama zaten 5 sene öncede aynı problem vardı ben bi türlü daha arabayı kaldıramıyorum zaten araba drop ediyo bana bağırdı zaten bi sürü
Kavga ettik bizim de zaten bi sürü borcumuz var zaten kaza yapıp da bide onun parasını ödeyemem bn dedi
Eve geldik
Arabada on dakka bile oturmadım
Ya debriyajdan ayağını yarım cek diyo mesela ben o arada anlamıyorum ne çabuk debriyajın sonuna gelmişim araba stop ediyo
Ya ben arabayı kaldıramadım bile yerinden
Kursta en azından bunu yapıyordum diyorum tabi yaparsın sen tapmamışsındıt da öğretmenlerin ayağının altında debriyah fren oluyo onlar kaldırmıştır senin arabanı dıyor bana
Eşim dedi tamam sen kullanma araba dedi banasenden umudum yok diyo

Ya benım konumu bir derdim var a alabılır mısınız ordan daha çok kişi görüyo biraz birileri bana bişe yazsın a bende böyleydim öğrendim desin biri bana
Ya ben kimseeye söylemeyecektim bir ay içinde öğrenip bana laf söyleyen herkesin içinde kullanacaktım

X