araba kullanma yardımcı olur musunuz

ehliyeti 7 sene önce ldım ben de, o zamandan beri şöför koltuğuna oturmuş değilim. çünkü arabamız yoktu, eşimin de yok. ama ben,m çok hevesim var, inşallah kışın araba aldığımızda özel ders alacağım. ehliyet alalı yıllar oldu artık hayatta trafğe çıkamam demiyorum. kendine güvenle alakalı.

merhaba kızlar

ben ehliyeti 5 sene önce aldım ama araba kullanmıyorum ehlıyetı aldıgım zamanlarda nısanlıydım kendı arabamız yoktu
o yuzden benım de adetım degıl oyle baskasının arabasında bısey olur falan dıye deneme yapmak ıstemedım kursta ne kadar araba kullandıysam onunla kaldım şimdi açık söylemem gerekirse kursta da cok ıyı degıldım dıreksıyon derslerınde
mesela derslerde cok ıyı olanlar vardı ama ben dıreksıyon sorunum vardı falan ıyı degıldım

derken evlendım esımın de arabası yok abısının arabasını kullanıyoruz e tabı ben de onların arabasını da kullanmak ıstemedım bıse olur dıye ılk evlendıgımız zamanlarda o araba ıle bırkac deneme yaptırmaya calıstı esım daha sonra olmayınca bana bagırdı falan bıraktım bende. daha sonra baska dertler cıktı araba kullanma ısı ole kaldı

suan babam araba aldı babam kullanmayı bılmıyor yenı ogrenıyor kardesım de eh ıste
mesela bı yere gıdılecek olsa hemen herkes bana bakıyıor '' kullanmayı bılseydın gotururdun bızı ''falan dıyolar
bır degıl ıkı degıl sureklı esım de dıyor '' araba kullansan ne iyi olur '' cocugu krese verıcez mesela servıs parası var hem servıs ıstedıgımız saatte gelmıyor oda başlıyor hemen '' araba kullanmayı bılsen cocugu sen bırakırdın '' falan dıye

şimdi size sorunlarımı sıralayım sız soyleyın ben araba kullanabılır mıyım ? yada benım gıbı olanlar var mı kullanmayı ogrenenenler ve trafıge cıkanlar ya kımseye soyleyemeıyorum

_kendıme guvenım yok eskıden boyle degıldım kv ıle bazı sorunlar yasadım ve etkısınden kurtulamıyorum sanırım sınır hastası oldum pıskolojık sorunlarum var hatta delırıyo olabılırım
_sankı araba kullansam bı yere carpıcam gıbı gelıyor
_bır de nasıl dıyeyeım sankı yolları sasırıcam yanlıs yere gırıcem gıbı gelıyor ( hanı yoldan sag serıtten gıdılır gobeklerde etrafından dolanılar falan gıbı sankı trafık kurallarını da bılmıyorum bılıyorum ama bılmıyorum saskın falan dıyebılırsınız bana)
_ay bılmıyorum ıste sankı herseyı karıstırıcam oyle kalakalıcam yapamayacagım gıbı gelıyor daha cok sankı yolları karsıtırcam ters yone gırıcem gıbı gelıyor
bu korkularımı da kımseye soyleyemıyorum annem bıle sen de kullan dıyor ogrenmeye baslasam da kendı babamın arabasında denerım esımın abısının arabasında ıstemıyorum kesınlıkle . bu arada kayınpeder de sureklı benımle alaycı alaycı '' sen ne zaman kullanıcan bı araba kullanamıyorsun '' dıyor bır tane daha gelını var ama ona degıl bana sarıyor
artık ben de öğrnmek istiyorum millet benımle dalga gecıyor
ya benım gıbı korkak olup ogrenenler sımdı vızır vızır trafıge cıkıp araba kullanalar var mı ne yaptınız nasıl ogrendınız ne kadar zaman aldı ?
yardımm

Öncelikle baştan belirteyim benim araba kullanmya çok merağım vardır ve bi okadarda senin gibi korkuyordum.

2015 nisanda ilk sınava girdim stop ettirdim kaldım.
haziranda bidaha girdim geçtim.
Kursta dersteyken habire stop ettiriyodum arabayı kaldıramıyodum resmen. 10 kalkış yapıcaksam 6 tanesinde stop ediyodum. Deliriyodum hırslandım.

29 haziranda gittim ehliyetimi aldım, 30 haziranda tek başıma arabaya binip işe geldim, (eşim izin vermedi kavgayla aldım arabayı)

o gün bugündür sürekli işe arabayla gelip gidiyorum. Evime çok yakın iş yerim 2km ya var ya yok. Ana yolada çıkmıyorum tam. Ama yinede işlek bir caddeden gidiyorum. Yol kısada olsa dur kalk yapıyorum, vitesle oynamayı pekiştiriyorum vs vs.
Hatta gecen cumartesi bir çılgınlık yapıp şehir içine çıktım :)
Yol kenarına parkedemedim aracı öyle yaptım olmuyo böyle yaptım olmuyo arkadan korna sesi geliyor hiç bozmadım keyfimi indim arabadan arkadaki arabadakine rica ettim sağolsun dışlamadı küçümsemedi yüzüme karşı ve parketti.
Yine geçenlerde ofisin önüne öyle bir parketmişler ki aracı çıkamadım daha da diğer araca yanaştım çağırdım ofisten abiyi ona çektirdim.

Ama dediğim gibi olumsuz birşeyler olsa bile benim merağım var ve yapabileceğime inanıyorum ben. Görüyorum ne insanlar kullanıyor, benmi kullanamayacağım diyip motive ediyorum kendimi. Hergün işe gelip giderken farklı yol seçiyorum kendime.

Bence korkularının üzerine git olumsuz düşünme. Tabiki sende yapabilirsin.

En başta o kafanızdaki olumsuz düşüncelerde bir sıyrılmanız gerekiyor. Kafanızda ki sorularla, panikle direksiyona geçerseniz eğer hata yapmanız kaçınılmazdır.

merhaba eşimle çalışmalara başladık ikinci defa aldıgımda bana göre daha iyiydim şimdi arabayı kaldırırken stop etmiyorum
düz yolda güzel gidiyorum virajları alabiliyorum
yalnız 3.vitese kadar gidiyorum hatta 1 ve 2 de gidiyorum 3 te cok gitmedim
arabayı yokuş yukarı kaldırmada problem var
bırde geri gidemiyorum
sence bunlar düzelir mi ya
bu aksam da bos bi alan bulduk orada geri gitme çalışmaları yapacagız
bir de arabayı park etmeyi gösterecek
Tabii ki de iste bu! zamanla ogrenirsiniz bu isin sirri pratik yapma kendine guven ve rahat olmaktir. :) kafa patlatilmasi gereken herkesin yapamayacagi turkdrn matematik sorusu cozmek degil sonucta bu is. :)) Cocukken bisiklet surmek neyse bu da onun bi ust lwveli :) Zamanla olur.

Dert ettiğiniz şeye bakın bende 1günlüğüne araba kullanma kursuna gittim ehlıyetim vardı inanın kendime güvenim geri geldi araba kullanmayı başardım ve ertesi gün arabayı rahat rahat kullanmayı öğrendim sizde araba kullanma kursuna gidin ehlşyetiniz var nasılsa onun rahatlığıyla unuttuklarınızı tazelersiniz Allah yar ve yardımcın olsun canım amin

Hayır böyle düşünürken öyle oluyor ama koltuğa oturduğunda anda zaten kendin birden. Herşeyi yapabiliyorsun ben öyleyimdir Düşünrken nasıl Yaparım diyorum ama bindiğimde kendiliğinden herşey oluveriyor :)

Kimseyle alıştırma yapmayın. Bir hocadan ders alın ve ondan sonra sürekli pratik yapın. İstanbuldaysanız benim ilk zamanlar ders aldığım hocamın numarasını özelden verebilirim, çok iyi bir hocadır.

tek başıma öğrendim ..eşim bağırdı diye ona inat...hala kırmızı ışıkta durup yeşilde kalkarken stop ediyor bazen ....1 yıldır aktif kullanıyorum...kendinize güvenin...bu arada duran araca çarpmışlığım var ama yılmadım...bol şans

X