araba kullanma yardımcı olur musunuz

Benim eski patronum mobil ol hep kizim derdi.pasaportun ehliyetin pcn telin cebinde hazir olsun derdi.ehliyetimi onun bu lafi ustune almistim.kursta yazili sinavi cerdim.direksiyon derslerinde ders veren hoca denen adi kizlara karsi tuhafti.yani senin elin vitesde iken elini elinin ustune koyuyodu ve cekmiyodu baktim bir iki bu hep boyle birgun ani fren yapip durdurdum ve adamin elinin ust derisini tutup elimden kaldirdim s...sizligini baskasina yap hoca dedim ve birdaha direksiyon dersine girmedim ama sinavida gectim yinede.sonra birikim yaptim ve sifir arac aldim.herkes dalga gecti sifir arac neyine diye.debriyaj ney diyolardi bilmiyodum cunku.komsumuzdan rica ettim vana ogret diye adam sifir arabayi kullanmanin zevkine vardi bana vermedi direksiyonu.hergun garaja iner aracin icine oturur arabama bakardim.isyerindekiler alay ettiler hergun arac evde uyuyomu diye.sonra akrabamiz bir abi vardi bana ogret dedim.3 gunde ogrendim.korkuyodum ilk zamanlar a ma sag seritte yacas yavas ogrendim.cok trafikte stop ettirdim sikistirdilar falan ama hic istifimi bozmadim.ankaraya gittim sonra gprs cihazini kurup herkes sasirdi nasil geldin diye.simdi ise ooooo artist gibi kivrak hareketlerle arabayla oynuyorun.araba kullanmak buyuk bir ozgurluk.helede bir vayan icin.kesinlikle inat edin ogrenin.arava kullanmak buyuk bir huner.kimseye eyvallah demeyin ogrenin.ben ogrendimse herkes ogrenir.bu yaz epey gezdim ornegin.basarirsiniz emin olun ben ruyamda bile araba kullaniyodum ogrenirjen.

önce kendine inan, hedef belirle, bende deli gibi trafikden korkarken geçen sene kızımı kreşe rahat götürüp getirebilmek için yıllardır kenarda duran ehliyetimi aktif etmeye karar verdim. 2-3 hafta içinde kendime bir araç satın aldım, 1 hafta eşimle talim yaptık ve sonrasında artık trafiğe çıkıyordum. şimdi şehirlerarası gidebiliyorum. bir bayan için büyüj özgürlük.

Yazan herkese çok teşekkürler
Burası çok güzel ya insan bilmek istiyor kendisiyle aynı durumda olan insanlarla dertleşmem istiyor
Ben çalışmalara devam ediyorum kızlar gelişmeleri buraya yazacağım en kısa sürede ınsallah trafiğe de çıkacağım
Tekrar herkese teşekkürler

kizlar gecen aksam da kavga ettik baristik falan bu aksam da kavga ettik esimle
olmuyo bi turlu her derse gidisimde aglayarak geri donuyorum
gozlerim sisiyo basim agriya

gecen aksam bana bagirdi birde tam kritik bi yerde kaldik ortada kalakaldik ama tehlikeli yerde degildi
arkadan arabalar korna caliyo falan esimde yanim da bagiriyo yaptigim seyi yapamadim arabayi kaldiramadim bi kac kere stop etti bas bas bagirdi en sonunda yer degistirdik ciktik ordan daha sonra bi suru bagirdi geri zekali falan dedi bende tamam eve gidelim dedim daha sonra yok iste ozur diledi illaki tamam calisalim falan dedi o aksam devam ettik calismaya

bu aksam da yine ayni sey oldu yine zaten inanmiyor ona gore olmayacak yapamiyosun kimse senin gibi degil hic umut vadetmiyosun deyip duruyo hic bise olmasa tartismasak bile byle benim yaninda oturan beni calistiran adam bana inanmiyor zaten bu aksam da bole oldu eve geldik

eve geldik sana dedim bu zaman kadar ne kadar hakkim gectiyse hepsini haram ediyorum helal etmiyorum insallah sende benim gibi birine muhtac kalirsin dedim

ben kardesimle calisacagimi soyledim ama o da olmaz biliyorum
ben calisiyorum ama suan oyle sikisik durumdayizki evin borcu var cocugu okulada yazdirdik bi suru ona para verdik elde suanda para kalmadi onumuzdeki bir kac aya da para olmayacak
bende karar verdim babamin bana evelenmeden once aldigi bi kolye vardi onu saticam ne kadar para ediyorsa kendime bi ogretmen tutucam ogrenemezsemde o zaman ogrenemedim demekki ben salak misim alemler yapiyo ben yapamadim dicem ama insanca muamele gorup oyle ders alip ogrenemeyeceksem de o zaman gormek istiyorum
kolyeyi de ev alirken butun altinlari sattik sira ona gelmisti ben cok huzunlendim esim bana kiyamamisti kolyenin yerine birinden borc almisti sattirmamisti
evi alirken satmadik ama simdi saticam ve o parayla oggretmen tutucam kendime

Ders alın...
Başka yolu yok bu işin, kendi kendine öğrenilmez, kocadan babadan öğrenilmez.
Sizin ehliyeti almanızın da üstünden çok zaman geçmiş, mutlaka ders almalısınız.
Bir süre kursun aracıyla, sonra kendi aracınızla alın.
Kullandıkça güveniniz yerine gelir.
Araba kullanmak zor bişey değil, sadece el ayak göz koordinasyonu lazım.
İsterseniz yaparsınız.
Ters yöne girmek kolay kolay yapılacak bir şey değil. Sadeceara sokaklarda bazen şaşırabilirsiniz dikkatsiz davranırsanız. Onda da geriçıkarak halledersiniz.
Yol şaşırmak, kaybolmak, yanlış yerlere sapmak herkesin başına gelebilen bişey.
7 yıldır aktif sürücüyüm, 30 yıldır aynı şehirde yaşıyorum hala ara sıra kaybolabiliyorum. Oluyor öyle şeyler,sıkıntı yok.

Sephora ben arabayı kaçıra kaçıra, tek başıma öğrendim..Önce sakin yerlerde hatta site içerisinde, sonra ufak ufak 5-10 dakikalık yerlere giderek, bildiğim yerlere bol bol giderek ve en son trafiğe çıkarak..Yani illa ders alması gerekmez. Tek başına çıkabilir, cesaret edecek sadece..

Hoş hala bir arabalık yere girerken 5649684956 hamlede giriyorum, sırf bu konuda özel ders alıcam yeminlen:KK14:

gecen aksam bana bagirdi birde tam kritik bi yerde kaldik ortada kalakaldik ama tehlikeli yerde degildi
arkadan arabalar korna caliyo falan esimde yanim da bagiriyo yaptigim seyi yapamadim arabayi kaldiramadim bi kac kere stop etti bas bas bagirdi en sonunda yer degistirdik ciktik ordan daha sonra bi suru bagirdi geri zekali falan dedi bende tamam eve gidelim dedim daha sonra yok iste ozur diledi illaki tamam calisalim falan dedi o aksam devam ettik calismaya

bu aksam da yine ayni sey oldu yine zaten inanmiyor ona gore olmayacak yapamiyosun kimse senin gibi degil hic umut vadetmiyosun deyip duruyo hic bise olmasa tartismasak bile byle benim yaninda oturan beni calistiran adam bana inanmiyor zaten bu aksam da bole oldu eve geldik

eve geldik sana dedim bu zaman kadar ne kadar hakkim gectiyse hepsini haram ediyorum helal etmiyorum insallah sende benim gibi birine muhtac kalirsin dedim

ben calisiyorum ama suan oyle sikisik durumdayizki evin borcu var cocugu okulada yazdirdik bi suru ona para verdik elde suanda para kalmadi onumuzdeki bir kac aya da para olmayacak
bende karar verdim babamin bana evelenmeden once aldigi bi kolye vardi onu saticam ne kadar para ediyorsa kendime bi ogretmen tutucam ogrenemezsemde o zaman ogrenemedim demekki ben salak misim alemler yapiyo ben yapamadim dicem ama insanca muamele gorup oyle ders alip ogrenemeyeceksem de o zaman gormek istiyorum
kolyeyi de ev alirken butun altinlari sattik sira ona gelmisti ben cok huzunlendim esim bana kiyamamisti kolyenin yerine birinden borc almisti sattirmamisti

Tek başınıza çıkacaksanız..Onla bunla olmaz..Eşiniz de koca bir tebriği haketmiş..Bu nasıl ders vermek?

Arabalar korna çalarsa çalsın, beklesinler..Yakın dörtlülerinizi öyle ilerleyin..

Boşuna para harcamayın hocaya mocaya..Kendinize sakin bir güzergah edinin, orada başlayın ufak ufak..Tek başınıza.

Tek başınıza çıkacaksanız..Onla bunla olmaz..Eşiniz de koca bir tebriği haketmiş..Bu nasıl ders vermek?

Arabalar korna çalarsa çalsın, beklesinler..Yakın dörtlülerinizi öyle ilerleyin..

Boşuna para harcamayın hocaya mocaya..Kendinize sakin bir güzergah edinin, orada başlayın ufak ufak..Tek başınıza.
ya bizim sole bise var araba esimin abisiyle ortak yani bise olursa hepsi ustume cullanir laf kaldiramam
yani alip kendim gidemem o kadar cesaret de yok iste

ya sole diyim
1 2 ve 3 viteste gidiyorum virajlari alabiliyoum gecen aksam yokus yukari kalkma calismasi yaptik geri gidemiyorum
birde asiri hizdan korkuyorum
ama dedigim gibi muhtac kaldim arabayi habersiz alamam alip da bi kaza yapsam hele olsem daha iyi

Aşırı hız bu noktada yapamazsın zaten..Yavaş yavaş 4 olur, 5 olur..Sıkıntı yok..Geri geri gitme de zamanla olur..Hemen olacak şeyler değil..

Trafikte kaza yapmazsın, kaza yaparsam diye kurma kendine..Sakin yerlere git..Ayağının altında fren var..

Yolun ortasında kalırsan panikleme, yak 4 lülerini ..Arkandan kim ne yaparsa yapsın..

Tek başına çıkmadan olmaz, güven bize..

Ben babamın yanında kullanamıyorum diye kaçıra kaçıra öğrendim..

Biri bna zamanında şöyle demişti ;kocadan hoca olmazzz:)
Eşin bişiy oğretemez sana cnm ,çoook sabırlı olması kazım ,anca oyle ,direksiypn hocası tut 5,6saat ders al ,sonra trafıge çık ilkonce gece sokağa cık arabayla ,misal hep alışveriş yaptığınız marketın onune parket ...yada onund geç ,yolları biraz ezberle ,sonra sabah saatleri çık trafıge ,çok kımse olmaz ,zamanla iş çıkışı saatlerındede çıkarsın :)alışıcaksın merak etme

baska care yok suan ozel hoca tutup yapacak durumum yok mecbur kocaya kaldım
Ozaman sana bağırsada susucaksın ,sabrediceksin ,öğrenene kadar :)bana eşim öğretti ,çok sabırlısır kendisi ,ama o bile ,arada şirazeden çıkıyordu :))arabada kavga etttiğimizi bilirim ,ama sabır

Kuzum korkacak hiç bir şey yok. Sakın ay kaza yapar mıyım, ay vurur muyum deme. Ben ilk öğrenmeye başladığımda mantığı kavradıktan sonra babamı gölgelik bir yere bırakıp tek başıma gittim, babam sakindir ama car car car her şeye kusur bulur.
Mesela çok uzun zaman otomatik vites kullanınca manuel vitese "???" şeklinde baktım bir süre. Hangi viteste olduğumu görmek için vitesi incelerken sağa sola yardırmak, efendime söyleyeyim debriyaja basmadan vitesi geçirmeye çalışmak,kasislerde harsss diye fren yapıp stop ettirmek neler neler. Şimdi ohooo ben diyeyim şahinci sen de apaçi, aragaz çekmeler, sellektör ile gün görmemiş küfürler etmeler, kızlara bile laf atıyorum he:KK70:
Herşeyden önce şunu düşün ilk eline iğne iplik aldığında, ne bileyim yemek yapmaya kalktığında profesyonel miydin? Teorik olarak biliyorsun ama pratik? Adı üstünde pratik işte kullana kullana öğreneceksin. Karart gözünü, akşam sakin bir saatte çıkın eşinle beraber. Bırak onu müsait bir yerde dolaş etrafında. Bence çok faydalı olacak sana.

Madem bu kadar zorlaniyosun esin otomatik araba aliriz diyomus mesela, neden otomatik uzerinde yogunlasmiyosun? Kaldirirken istop etme derdi yok, geri kacirma derdi yok... Madem oyle hic manuel uzerinde calisma derim.. Bu arada eslerden araba kullanmak ogrenilmez..bi canavara donusuyolar. O topa hic girme. Esin gel hadi sen sur dese bile yok ben almiyim de.. Onlar adama sanki hic araba suremeyecekmissin gibi hissettirirler. Manuel bnde cok zorlandim.. Aman dedim ya bunla kim ugrasacak otomatik aldim ve arabami aldiktan sonra ozel ders almaya basladim. 4. Gunun sonunda trafige rahatca cikabildim. Bak bu 2 sey gerekli.... Cesaret ve dikkat... Esin cesaretini kirdigi icin olmuyo.. Ama hocalar oyle degil.. Hoca bana dedi ki niye suremeyecekmissin, senin surenlerden ne farkin var? Sana guveniorum ben yürü dedi :)) gidis o gidis

Aşırı hız bu noktada yapamazsın zaten..Yavaş yavaş 4 olur, 5 olur..Sıkıntı yok..Geri geri gitme de zamanla olur..Hemen olacak şeyler değil..

Trafikte kaza yapmazsın, kaza yaparsam diye kurma kendine..Sakin yerlere git..Ayağının altında fren var..

Yolun ortasında kalırsan panikleme, yak 4 lülerini ..Arkandan kim ne yaparsa yapsın..

Tek başına çıkmadan olmaz, güven bize..

Ben babamın yanında kullanamıyorum diye kaçıra kaçıra öğrendim..
:KK9::KK9:Bende esim yurdişindayken habersiz kullanarak ögrenmistim:rolleyes:

merhaba kızlar

ben ehliyeti 5 sene önce aldım ama araba kullanmıyorum ehlıyetı aldıgım zamanlarda nısanlıydım kendı arabamız yoktu
o yuzden benım de adetım degıl oyle baskasının arabasında bısey olur falan dıye deneme yapmak ıstemedım kursta ne kadar araba kullandıysam onunla kaldım şimdi açık söylemem gerekirse kursta da cok ıyı degıldım dıreksıyon derslerınde
mesela derslerde cok ıyı olanlar vardı ama ben dıreksıyon sorunum vardı falan ıyı degıldım

derken evlendım esımın de arabası yok abısının arabasını kullanıyoruz e tabı ben de onların arabasını da kullanmak ıstemedım bıse olur dıye ılk evlendıgımız zamanlarda o araba ıle bırkac deneme yaptırmaya calıstı esım daha sonra olmayınca bana bagırdı falan bıraktım bende. daha sonra baska dertler cıktı araba kullanma ısı ole kaldı

suan babam araba aldı babam kullanmayı bılmıyor yenı ogrenıyor kardesım de eh ıste
mesela bı yere gıdılecek olsa hemen herkes bana bakıyıor '' kullanmayı bılseydın gotururdun bızı ''falan dıyolar
bır degıl ıkı degıl sureklı esım de dıyor '' araba kullansan ne iyi olur '' cocugu krese verıcez mesela servıs parası var hem servıs ıstedıgımız saatte gelmıyor oda başlıyor hemen '' araba kullanmayı bılsen cocugu sen bırakırdın '' falan dıye

şimdi size sorunlarımı sıralayım sız soyleyın ben araba kullanabılır mıyım ? yada benım gıbı olanlar var mı kullanmayı ogrenenenler ve trafıge cıkanlar ya kımseye soyleyemeıyorum

_kendıme guvenım yok eskıden boyle degıldım kv ıle bazı sorunlar yasadım ve etkısınden kurtulamıyorum sanırım sınır hastası oldum pıskolojık sorunlarum var hatta delırıyo olabılırım
_sankı araba kullansam bı yere carpıcam gıbı gelıyor
_bır de nasıl dıyeyeım sankı yolları sasırıcam yanlıs yere gırıcem gıbı gelıyor ( hanı yoldan sag serıtten gıdılır gobeklerde etrafından dolanılar falan gıbı sankı trafık kurallarını da bılmıyorum bılıyorum ama bılmıyorum saskın falan dıyebılırsınız bana)
_ay bılmıyorum ıste sankı herseyı karıstırıcam oyle kalakalıcam yapamayacagım gıbı gelıyor daha cok sankı yolları karsıtırcam ters yone gırıcem gıbı gelıyor
bu korkularımı da kımseye soyleyemıyorum annem bıle sen de kullan dıyor ogrenmeye baslasam da kendı babamın arabasında denerım esımın abısının arabasında ıstemıyorum kesınlıkle . bu arada kayınpeder de sureklı benımle alaycı alaycı '' sen ne zaman kullanıcan bı araba kullanamıyorsun '' dıyor bır tane daha gelını var ama ona degıl bana sarıyor
artık ben de öğrnmek istiyorum millet benımle dalga gecıyor
ya benım gıbı korkak olup ogrenenler sımdı vızır vızır trafıge cıkıp araba kullanalar var mı ne yaptınız nasıl ogrendınız ne kadar zaman aldı ?
yardımm
canim bunlar hep zamanla ve cok pratik ile olcak seyler imkan varsa otomatik arac almanizi tavsiye ederim birde korktukca git gide uzaklasirsiniz ilk zamabkar yanimdan kamyon gecicek olsa kalbim gun gim atardi simdi diyoeum hwrkez seridinde isterse beni gecer yapabilirsin bunu bil ypanlarin hic birunin senden ustunlugu yok pratikleri iyi bilen sabirli asla seni urkutmucek birisibile yapmalisun benim ilk bastaki korkularimin yerini basarmanin keyfi aldi gir gide zevk alir hale gekixeksin

Bu hayattaki tek tutkum araba sürüyor olmaktı ama geç nasip oldu.Erkeklerin hepsi aynı ehliyetimi aldım 6 sene olmuştu araba kullanmaya başladım ve eşimden ögrendim bağıra çağıra sonra biraz becerdiktrn sonra kendim kullanmanın daha rahat oldugunu deneyimledim tavsiye ederim sizede ve 4yıldır kullanıyorum hatta bak bu gebe halimle bile kullanıyorum ilk ögrendigimde işe giderken ki 5dk süren yolumu 25 dk da gidiyordum ama pes etmedim kesinlikle.şimdi 5dk da gidiyoeum.halen bazen eşim sürerken bişeyleri begenmez kızar o zaman derim eğer süreyim istiyorsan sus yoksa sağda in ben devam edeyim diye.susar hemen ve genellikle onun yanında sürmem araba :) arabayı kaza yapacagım diye sürme sürecegim başaracagım de araba kullanmak gercekten tutku işi çünkü istemekle bitiyor.

X