araba kullanma yardımcı olur musunuz

Git direksiyon dersi al ve korkma 5 yıldır aktif kullanıyorum ve hiçbir sırunum yok çok şükğr ters yönede girmedim kaza da yapmadım ama yapabiliriz çok doğal şeyler bu yolu şaşirdiğim oldu.ilk zamanlar geri geri gelemiyordum ama şimdi çok şükür rahatım.

Ben araba kullanmaya cok hevesliydim biraz panik olsam da bunu kendi kendime aştim ama annem sizin gibi olmustu ehliyeti aldi ama 5 6yil falan kullanamadi gerildi sonra 5 6 gunluk bi ders aldi tekrar hatirlamak ve panigini atmak icin neyse sonra direksiyona gectiginde basta cok sorun yasadi ama kendi kendine yani sukur bi kazasi olmadi sadece paniginden kaynaklaniyodu direksiyonu cok fazla sıkıyodu hatta o derece ama insan trafige ciktikca korkusu kalmiyo hatta araba kullanmak benim ozguvenimi bile arttirdi biseyler yapabildigini gormek insanin ozguvenine de katki sagliyo sadece kendi ustunuzdeki panigi atmaniz lazim o da trafige ciktikca hallolcaktir ne zaman ki insanlara kufretcek derecesine gelirseniz anlayin ki panik gitmis bu teyit edildi

Kuzum korkacak hiç bir şey yok. Sakın ay kaza yapar mıyım, ay vurur muyum deme. Ben ilk öğrenmeye başladığımda mantığı kavradıktan sonra babamı gölgelik bir yere bırakıp tek başıma gittim, babam sakindir ama car car car her şeye kusur bulur.
Mesela çok uzun zaman otomatik vites kullanınca manuel vitese "???" şeklinde baktım bir süre. Hangi viteste olduğumu görmek için vitesi incelerken sağa sola yardırmak, efendime söyleyeyim debriyaja basmadan vitesi geçirmeye çalışmak,kasislerde harsss diye fren yapıp stop ettirmek neler neler. Şimdi ohooo ben diyeyim şahinci sen de apaçi, aragaz çekmeler, sellektör ile gün görmemiş küfürler etmeler, kızlara bile laf atıyorum he:KK70:
Herşeyden önce şunu düşün ilk eline iğne iplik aldığında, ne bileyim yemek yapmaya kalktığında profesyonel miydin? Teorik olarak biliyorsun ama pratik? Adı üstünde pratik işte kullana kullana öğreneceksin. Karart gözünü, akşam sakin bir saatte çıkın eşinle beraber. Bırak onu müsait bir yerde dolaş etrafında. Bence çok faydalı olacak sana.
Bir de suda var tamam araba pratık işi ama ben öle alışmışım teoriye de önem veriyorum mesela eşim yokuş yukarı kalmayı öğretti ama önce anlatmadı bak sunu söle yapacaksın diye direk uygulamaya geçtik birde bağırınca kafam karıştı ama daha sonra internetten okudum hani yokuş yukarı kalkmanın iki şekli vardır biri kavrama ile biri el freni ile falan diye ve ondan sonra daha iyi yaptım
Yani bana insanca muamele ile öğretilmesi gerekiyor ben alışık değilim babamın evinde kimse bağırmadı bana

Ozaman sana bağırsada susucaksın ,sabrediceksin ,öğrenene kadar :)bana eşim öğretti ,çok sabırlısır kendisi ,ama o bile ,arada şirazeden çıkıyordu :))arabada kavga etttiğimizi bilirim ,ama sabır
Ya ben de öle dedim hata bana bağırdığı zaman gurur yapıyordum tamam istemiyorum diye onunda canına minnet he hadi gidelim diyodu bende tekrar aliyordum arabayı bağırsan da mecbur senden başka öğretecek kimsem yok diye ama artık dayanılacak gibi değil dayanamıyorum
Bi tane bi kere olsun bir şeyini beğenmedi aferin demedi hiç mi ilerleme yok ya o kadar da değilim söylediği şeyler dayanılır gibi değil
Sakinde söylüyorum şunu anlamadım diyorum yaptığı hareketi bi görseniz kaç defa söyledim diyo
Ben anlamadım aksam dan aksama bi saat ders göstermek bu kadar mı zor tepesine mi çıktim
Kesin ben kararımı verdım kolyemi satacağım kaç para ediyorsa o kadar süre öğretmen tutacağım o zaman da öğrenemezsem tamam ben salakmışım dicem

ya sizin de böle düşünceleriniz var mı ?
işte kurallarla ilgili yanlış yola gırıcem rezıl olucam falan dıye

gözümde büyüdü araba kullanmak kımseye dıyemıyorum bu kaygılarımı
esım de dıyor ne salaklar var kullanıyorlar sen nıye kullanamayacaksın dıyor ama bılemıyorum

Canım istersen ben sana ogretebılırım ders verıyorum

bir kac ders alarak ise basla canim iste..sonra bolca pratik ve kendine guven...

ben de aynı sizin gibi uzun zaman önce ehliyetimi almıştım bi süre önce de arabamı almak nasib oldu araç kullanan birkaç tanıdığımla kendi arabamla çıktım boş arazide de trafikte de kendi kendime her gün bi tur atıp geldim eve sonra da bi hocadan iki saat ders aldım kendimi şartlandırıyordum hergün çıkıcam diye alıştıktan sonra artık gerekmedikçe çıkmamaya başladım şimdi dışarda işim olunca arabamla gidip geliyorum ama hala yanımda beni panikleten bağıran biri olunca ben de panikliyorum kendi kendime daha iyiyim, arabama binenleri de uyarıyordum bağırmayın panikletmeyin beni diye seslerini çıkaramıyorlardı, ben de korka korka öğrendim Allah'a şükür memnunum şu anki durumdan hoca o kendi kendime çıkışlarımın direksiyon tutuşuma faydası olduğunu söylemişti saati de 35-40 tl biraz öğrendikten sonra 2 saat alınabilir ama en önemlisi alışana kadar çıkmak bence her çıkışımda da dua okuyorum

Ders al bence zaten saati 10 mu 20 tl mi olmasi lazim yani 100tl ayirsan ogrenirsin ben de cok panigim asiri ders alacagim

10 yıldır aktif trafikteyim ilk kazamı bir ay önce yaptım, orda da kavşakta adam geldi bana vurdu. önemli olan tek şey rahat olmanız. ben her zaman rahat değildim ama arabayı başkasının aracında öğrenmek çok zor, ne zaman abim askere gitti, annem evde daha ağlıyodu ver bakalım anahtarları yiğido diye aldım aldım gittim. ankarada incek yolu var bilen bilir yokuşlu kavşaklı çılgın bir yol. çok kalabalık değildi o zamanlar evimiz de oraya yakın, yokuşlarda dur kalk kavşağa giriş vs vs hep kendi kendime orada çalıştım. iki hafta sonra alışmıştım, önemli olan panik yapmayın direksiyonu yiyecek gibi yakın oturmayın çünkü kollar önemli ani durumlarda direksiyonu kıramazsınız çok yakın oturursanız, ayna kontrolü önemli, direksiyonu sıkmayın, sinyalinizi kullanın ve frene ne zaman basacağınızı bilin. trafikte kaza yaptıran şeylerden en önemlisi tamamen kararsızlık. şerit değiştirmek için ha şimdi ha geçtim ha geççem derseniz yanınızdakileri tereddüte düşürüp kaza yapmanıza sebep olursunuz. onun harici debriyaj kullanması çok eğlenceli bir pedal aslında, büyütmeyin hiç.
bence önce otomatik arabada direksiyon hakimiyetini geliştirip daha sonra düz vites arabada vitesle uğraşmayı öğrenmeniz daha rahat olacaktır.

X