Arkadaşımdan yardım istedim yapmam dedi en zor zamanımda nasıl davranmalıyım

Arkadaşım ilk önce yaparım tamam dedi sonraki zamanda yapamam dedi bunu yazmayı atlamışım. Çaresiz olduğum için yardım istedim herkese destek verirken kimseden destek görmemek üzdü
Kendimden feragat edip başkalarının işlerine koştururum ama sizinki gibi acı çekenle uğraşamam hele hele gidip de toplu duaya kattırmam. En fazla akıl ve fikir dilemek için ve doğru yolu bulması için duaya katılmasını isterim.

Abim dergaha gidiyor burdan çok güzel dualar bilmediğimiz şeyler ögreniyor bize de anlatıyor neyse. Benim bir ilişkim vardı unutamıyorum acı çekiyorum bunun için arkadaşımdan yardım istedim ben söyleyemediğim için kendisinin söylemesini istedim abime. Bi yakını birini unutamadığı için bir dua istemesini söyledim benim için abime başkası içinmiş gibi söylücekti ama kabul etmedi verecekleri dua yanlış bir şey olur başına bir şey gelsin istemem sebebi olmak istemem dedi. Bende dedim ki her hangi bir dua önerir kendim söylemeyemedigim için senden istiyorum Bu kadar şüpheye düşme herkes benden bişey isteyince yaparım ben isteyince kimse bir şey yapmaz diye çıkıştım sonra sakinleştim normal konuştum bişey dememiş gibi sonra bana ayetel kürsi oku suya iç dedi ben o hoca şeylerine güvenmiyorum altıncı hissim kuvvetlidir falan dedi. Acı çekiyorum ben hep her konu da yanında oldum da bişey istedim yapmadı yanımda olmadı zoruma gitti baya normal zamanda da pek arayıp sormaz naptınız aklım kaldı şu bu diye kimse yanımda olmadı tek başıma atlatıcam o zamanda ben onları istermiyim bilmiyorum napmalıyım sizce hem çok sinirlendim hemde oturup ağladım ne yapmalıyım ben mi çok tepki verdim yoksa arkadaşım mı haklı bir türlü çözemedim telefonu kapattım normal şeklde ama içime oturdu işte
Dini konu açmak yasak burada.
Birincisi Allah ile aranıza aracı almayın.Kimin duası kabul olur bilinmez.
Abinizin gittiği yerde şeyh tarikat gibi yerler varsa uzak durun kaçın.
Abdest alın.İnsirah süresini ezberleyin.Okuyun o ilaç gibi gelir.

ben o hoca şeylerine güvenmiyorum altıncı hissim kuvvetlidir falan dedi.
kilit nokta bu aslında
kız inanmadığı bişeye alet de olmak istememiş
kaç yaşındasın bilmiyorum ama şımarıklık ediyorsun
abin detay öğrenmek isterse ne diyecekti ?
üstelik işin içinde yalanda var
ben de arkadaşın gibiyim, canımın içi insanlar bile söz konusu olduğunda inanmadığım bişeyi yapmam ve
yalanda söylemem bi başlası için
karakter meselesi

ayrıca sen hem dua ile iyileşmeyi umut ediyorsun ama günah sayılan şeylerden biri olan yalanla dolanla bunu yapmaya çalışıyorsun
bu çelişkiyi açıklar mısın?

Bir anne olarak söylüyorum arkadaşın çok aklı başında çok düzgün bir kız. Söyledikleri de senin yararına şeyler. Şu an anlamıyorsun belki ama biraz büyüyünce anlayacaksın. Ben kızımın böyle bir arkadssi olsun isterdim. Şimdi arkadaşını arayıp durumu düzelt bence onu kaybetme. Aklı başında ve senin iyiliğini düşünen arkadaş çok az

Abim dergaha gidiyor burdan çok güzel dualar bilmediğimiz şeyler ögreniyor bize de anlatıyor neyse. Benim bir ilişkim vardı unutamıyorum acı çekiyorum bunun için arkadaşımdan yardım istedim ben söyleyemediğim için kendisinin söylemesini istedim abime. Bi yakını birini unutamadığı için bir dua istemesini söyledim benim için abime başkası içinmiş gibi söylücekti ama kabul etmedi verecekleri dua yanlış bir şey olur başına bir şey gelsin istemem sebebi olmak istemem dedi. Bende dedim ki her hangi bir dua önerir kendim söylemeyemedigim için senden istiyorum Bu kadar şüpheye düşme herkes benden bişey isteyince yaparım ben isteyince kimse bir şey yapmaz diye çıkıştım sonra sakinleştim normal konuştum bişey dememiş gibi sonra bana ayetel kürsi oku suya iç dedi ben o hoca şeylerine güvenmiyorum altıncı hissim kuvvetlidir falan dedi. Acı çekiyorum ben hep her konu da yanında oldum da bişey istedim yapmadı yanımda olmadı zoruma gitti baya normal zamanda da pek arayıp sormaz naptınız aklım kaldı şu bu diye kimse yanımda olmadı tek başıma atlatıcam o zamanda ben onları istermiyim bilmiyorum napmalıyım sizce hem çok sinirlendim hemde oturup ağladım ne yapmalıyım ben mi çok tepki verdim yoksa arkadaşım mı haklı bir türlü çözemedim telefonu kapattım normal şeklde ama içime oturdu işte

Kendi kendine dua edemiyor musun? İradeli olmazsan zaten unutamazsın. Ne kadar drama queensin yaa bir sen ayrılmışsın hayatta sanki.

İnsan çaresiz kalınca ne yapıcagını bilmezmiş benimki de o misal umarım çaresiz kalmazsın.
Neyin çaresizliği anlamadım. Abinizden dua etmesini istesin ama isterken de yalan söylesin, niye? Abiniz sorarsa kimin için bu dua diye verebilecek mi adınızı, verebilecekse siz niye kendiniz istemiyorsunuz? Bir de millete çemkiriyorsunuz umarım çaresiz kalmazsın diye. Arkadaşınız yalan söylememiş gayet dürüstçe davranmış. Yaptım söyledim abine dese nasıl bilecektiniz doğru mu diye?

Ben babamı, ondan 20 gün sonra dayımı, onlardan 3 sene sonra da kardeşimi gömdüm. Çaresizlik budur, öleceklerini bilip bir şey yapamamak. Aşk acısı tabi çekilir kimsenin acısı küçümsenmez ama buna da çaresizlik demeyin. İlişki ciddileşir evlenirsin veya biter üzülürsün, bir süre sonra da unutursun. Neresi çaresizlik bunun?

Bazı konular için Kuranda dualar vardır ama aşk acısı çekenler için özel bir dua yok zaten. Elini açıp kalbinden geçenlerle dua etmelisin.

Arkadaşım ilk önce yaparım tamam dedi sonraki zamanda yapamam dedi bunu yazmayı atlamışım. Çaresiz olduğum için yardım istedim herkese destek verirken kimseden destek görmemek üzdü
Sizin istediğiniz şeyin bir mantığı yok, hem saçma sapan dergahlardan umut atıyorsunuz hem de bu işe arkadaşınızı sokuyorsunuz. Alt tarafı aşk acısı ayrıca yani bu devirde bu dert mi Allah aşkına aç elini namazdan sonra bi dua oku yani bu derde özel bir dua yok zamanla geçip gidiyor takıntılı biri değilseniz. Takıntı varsa da çaresi yine dergahta değil psikiyatride

Ben çaresizligimden ne yaptıgımı bilmiyorum sadece ben herkese destek olurken kimsenin yanımda olmamasına çok zorum gidiyor dua için demiyorum normal olarak da noldu nasıl oldun diye merak etmezler insan Bi destek bekliyor ister istemez ben vardım da siz neredesiniz diyo bazen
Ay ne çaresizliği allah aikına. Herkes yaşadı aşk acısı, bir siz değilsiniz. Bir de yok siz de çaresizliği tattığınızda falan demişsiniz. Burada daha ne çaresizlikler tadan insanlar var. Öyle büyük değil derdiniz, gömüp durmayın kendinizi.

Arkadaşınız şöyle haklı: bekli abinize yalan söylese yanlış anlaşılacak, kendini durduk yere nir senaryonun içinde bulacak. Bir arkadaşım diye konuya girse, abiniz kim diye sorsa açıklayamasa, abiniz de “bende gönlü var bir arkadaşım” diyor diye düşünse. Ne gerek var.

Ay ne çaresizliği allah aikına. Herkes yaşadı aşk acısı, bir siz değilsiniz. Bir de yok siz de çaresizliği tattığınızda falan demişsiniz. Burada daha ne çaresizlikler tadan insanlar var. Öyle büyük değil derdiniz, gömüp durmayın kendinizi.

Arkadaşınız şöyle haklı: bekli abinize yalan söylese yanlış anlaşılacak, kendini durduk yere nir senaryonun içinde bulacak. Bir arkadaşım diye konuya girse, abiniz kim diye sorsa açıklayamasa, abiniz de “bende gönlü var bir arkadaşım” diyor diye düşünse. Ne gerek var.
Allah başa vermesin haklısınız

Sizin istediğiniz şeyin bir mantığı yok, hem saçma sapan dergahlardan umut atıyorsunuz hem de bu işe arkadaşınızı sokuyorsunuz. Alt tarafı aşk acısı ayrıca yani bu devirde bu dert mi Allah aşkına aç elini namazdan sonra bi dua oku yani bu derde özel bir dua yok zamanla geçip gidiyor takıntılı biri değilseniz. Takıntı varsa da çaresi yine dergahta değil psikiyatride
Mantıklı karar veremediğim için bu konuyu açtım zaten sadece arkadaşıma haksızlık yapmak istemedim için işin içinden çıkamadıgım için arkadaşım mı haklı benmi haklıyım ayırt edemedim için burda sordum burdaki olayı bilinçli yönle görüp dogruyu bana söylemeleri için burda sordum kafam da o kadar şey var ki kimsedende destek göremediğim için tek başıma kapana kısılmış gibi hissettim çöküşteyim anlıcagın umarım en kısa zamanda atlatıp kendimi toplarım ama yorumlar da bu kadar kırıcı olmayın lütfen herkesin dengesinin şaştığı zamanlar oluyor tek sizin için söylemiyorum bunu

Bir anne olarak söylüyorum arkadaşın çok aklı başında çok düzgün bir kız. Söyledikleri de senin yararına şeyler. Şu an anlamıyorsun belki ama biraz büyüyünce anlayacaksın. Ben kızımın böyle bir arkadssi olsun isterdim. Şimdi arkadaşını arayıp durumu düzelt bence onu kaybetme. Aklı başında ve senin iyiliğini düşünen arkadaş çok az
Haklısınız

"kapler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur."

ve

"Sabır ve namaz ile Allah'tan yardım dileyin."

demiş Allah'ın ne istediği belli.

X